Alderbrook St. Paddle’s Day 2019

Saturday, March 16, 2019 11:30 AM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Union, WA, United States
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 45
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Updated: Saturday, March 16, 2019 2:16 PM (GMT-7)

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 3 miles - Overall
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
112Bruce BarrySUP 12'6"M 35:55.3--100%26.25%26.20%
210Val MetropoulosCanoeF/M 38:14.4+2:19.1+6.45%93.94%21.49%21.44%
329Chris MerchantSUP 14'M 39:58.7+4:03.4+11.29%89.85%17.92%17.87%
463Patricia SwedbergSUP 12'6"F 41:36.8+5:41.5+15.84%86.32%14.56%14.51%
523Bruce BodineSUP 14'M 42:38.4+6:43.1+18.70%84.24%12.45%12.40%
650Michael BundesmannSUP 12'6"M 43:41.1+7:45.8+21.61%82.23%10.31%10.25%
76Ray BissonnetteSUP 14'M 44:53.5+8:58.2+24.97%80.02%7.83%7.78%
82Colin BrooksSUP 12'6"M 45:58.6+10:03.3+27.99%78.13%5.60%5.55%
962Brian CraneSUP 14'M 48:26.8+12:31.5+34.87%74.15%0.53%0.47%
1039Joanne ArcherSUP 12'6"F 48:54.4+12:59.1+36.15%73.45%-0.41%-0.47%
1130Tim QuayleSUP 14'M 49:16.7+13:21.4+37.18%72.90%-1.18%-1.24%
1235Ryan DavisSUP Surf35M 49:30.9+13:35.6+37.84%72.55%-1.66%-1.72%
1343Chris OlivarSUP 12'6"M 51:22.2+15:26.9+43.01%69.93%-5.47%-5.53%
1424Elise OstranderSUP 12'6"F 52:51.9+16:56.6+47.17%67.95%-8.54%-8.60%
1528John CaseySUP 12'6"M 53:14.7+17:19.4+48.23%67.46%-9.32%-9.39%
161Sarah ComptonSUP 12'6"F 57:59.9+22:04.6+61.46%61.94%-19.08%-19.15%
1749Shauna HillSUP SurfF 1:04:34.4+28:39.1+79.76%55.63%-32.58%-32.66%
1845Michael HillSUP SurfM 1:07:33.8+31:38.5+88.09%53.17%-38.72%-38.80%
-60Dnitra AyersKayakF DNF-----
  • 3 miles Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
163Patricia SwedbergSUP 12'6"F 41:36.8--100%21.77%21.28%
239Joanne ArcherSUP 12'6"F 48:54.4+7:17.6+17.53%85.09%8.06%7.49%
324Elise OstranderSUP 12'6"F 52:51.9+11:15.1+27.04%78.72%0.61%0.00%
41Sarah ComptonSUP 12'6"F 57:59.9+16:23.1+39.37%71.75%-9.04%-9.71%
549Shauna HillSUP SurfF 1:04:34.4+22:57.6+55.17%64.44%-21.40%-22.15%
-60Dnitra AyersKayakF DNF-----
  • 3 miles Female - Kayak
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
-60Dnitra AyersKayakF DNF-----
  • 3 miles Female - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
163Patricia SwedbergSUP 12'6"F 41:36.8--100%17.35%18.22%
239Joanne ArcherSUP 12'6"F 48:54.4+7:17.6+17.53%85.09%2.86%3.89%
324Elise OstranderSUP 12'6"F 52:51.9+11:15.1+27.04%78.72%-5.00%-3.89%
41Sarah ComptonSUP 12'6"F 57:59.9+16:23.1+39.37%71.75%-15.20%-13.98%
  • 3 miles Female - SUP Surf
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
149Shauna HillSUP SurfF 1:04:34.4--100%0.00%0.00%
  • 3 miles Male - Overall
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
112Bruce BarrySUP 12'6"M 35:55.3--100%24.71%23.91%
229Chris MerchantSUP 14'M 39:58.7+4:03.4+11.29%89.85%16.20%15.32%
323Bruce BodineSUP 14'M 42:38.4+6:43.1+18.70%84.24%10.63%9.68%
450Michael BundesmannSUP 12'6"M 43:41.1+7:45.8+21.61%82.23%8.44%7.47%
56Ray BissonnetteSUP 14'M 44:53.5+8:58.2+24.97%80.02%5.91%4.91%
62Colin BrooksSUP 12'6"M 45:58.6+10:03.3+27.99%78.13%3.63%2.62%
762Brian CraneSUP 14'M 48:26.8+12:31.5+34.87%74.15%-1.55%-2.62%
830Tim QuayleSUP 14'M 49:16.7+13:21.4+37.18%72.90%-3.29%-4.38%
935Ryan DavisSUP Surf35M 49:30.9+13:35.6+37.84%72.55%-3.78%-4.88%
1043Chris OlivarSUP 12'6"M 51:22.2+15:26.9+43.01%69.93%-7.67%-8.81%
1128John CaseySUP 12'6"M 53:14.7+17:19.4+48.23%67.46%-11.60%-12.78%
1245Michael HillSUP SurfM 1:07:33.8+31:38.5+88.09%53.17%-41.61%-43.11%
  • 3 miles Male - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
112Bruce BarrySUP 12'6"M 35:55.3--100%21.98%21.87%
250Michael BundesmannSUP 12'6"M 43:41.1+7:45.8+21.61%82.23%5.11%4.98%
32Colin BrooksSUP 12'6"M 45:58.6+10:03.3+27.99%78.13%0.14%0.00%
443Chris OlivarSUP 12'6"M 51:22.2+15:26.9+43.01%69.93%-11.58%-11.73%
528John CaseySUP 12'6"M 53:14.7+17:19.4+48.23%67.46%-15.65%-15.81%
  • 3 miles Male - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
129Chris MerchantSUP 14'M 39:58.7--100%11.25%10.94%
223Bruce BodineSUP 14'M 42:38.4+2:39.7+6.66%93.76%5.34%5.02%
36Ray BissonnetteSUP 14'M 44:53.5+4:54.8+12.29%89.06%0.34%0.00%
462Brian CraneSUP 14'M 48:26.8+8:28.1+21.18%82.52%-7.55%-7.92%
530Tim QuayleSUP 14'M 49:16.7+9:18.0+23.26%81.13%-9.39%-9.77%
  • 3 miles Male - SUP Surf
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
135Ryan DavisSUP Surf35M 49:30.9--100%15.42%15.42%
245Michael HillSUP SurfM 1:07:33.8+18:02.9+36.45%73.29%-15.42%-15.42%
  • 3 miles Female/Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
110Val MetropoulosCanoeF/M 38:14.4--100%0.00%0.00%
  • 3 miles Female/Male - Canoe
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
110Val MetropoulosCanoeF/M 38:14.4--100%0.00%0.00%
  • 6 miles - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
142Tyler PetersonScull 1M 47:24.6--100%37.19%35.39%
252Rod SternagelScull 1M 52:08.2+4:43.6+9.97%90.93%30.93%28.94%
344Andrew BielSurf SkiM 58:52.8+11:28.2+24.19%80.52%22.00%19.75%
417Mike DarbyshireSUP 14'M 59:46.9+12:22.3+26.10%79.31%20.81%18.53%
537Spencer LazzarSUP 14'M 1:02:48.7+15:24.1+32.49%75.48%16.79%14.40%
613Matt JonesSUP 14'M 1:03:44.9+16:20.3+34.46%74.37%15.55%13.12%
77Tim NolanSUP unlimitedM 1:10:37.0+23:12.4+48.95%67.14%6.45%3.76%
853Sam WilsonSUP 14'M 1:11:01.9+23:37.3+49.82%66.74%5.90%3.19%
951Chris GrieveSUP 14'M 1:11:50.2+24:25.6+51.52%66.00%4.84%2.10%
104Sean NordquistSUP 14'M 1:11:50.6+24:26.0+51.54%65.99%4.83%2.09%
1161Lance JorgensenSUP 14'M 1:12:18.9+24:54.3+52.53%65.56%4.20%1.44%
129Arran StarkSUP unlimitedM 1:12:53.4+25:28.8+53.74%65.04%3.44%0.66%
1332Ivan StorckSUP 14'M 1:12:59.4+25:34.8+53.95%64.95%3.31%0.52%
1431Michaela CarpenterSUP 14'F 1:13:45.6+26:21.0+55.58%64.28%2.29%-0.52%
158Scott McAdamSUP unlimitedM 1:14:37.4+27:12.8+57.40%63.53%1.14%-1.70%
1638Brandon DavisSUP unlimitedM 1:15:03.6+27:39.0+58.32%63.16%0.57%-2.30%
1740Jonathan FoleySUP 14'M 1:19:29.9+32:05.3+67.68%59.64%-5.31%-8.35%
1846Michael SchutzlerProneM 1:19:41.5+32:16.9+68.09%59.49%-5.57%-8.61%
1947Lauren Kay BrandkampKayakF 1:25:00.2+37:35.6+79.29%55.77%-12.61%-15.85%
2048Michelle KnowlenKayakF 1:26:38.3+39:13.7+82.74%54.72%-14.77%-18.08%
2136Lindi MondaviSUP 14'F 1:26:57.6+39:33.0+83.42%54.52%-15.20%-18.51%
225Christopher AbudoSUP 14'M 1:27:11.5+39:46.9+83.91%54.37%-15.51%-18.83%
2318Jason NieholsSUP 12'6"M 1:27:38.6+40:14.0+84.86%54.09%-16.10%-19.45%
2414Erin LunbladKayakF 1:39:19.3+51:54.7+109.50%47.73%-31.57%-35.36%
2515Jackson MoyerKayakM 1:39:28.9+52:04.3+109.83%47.66%-31.79%-35.58%
2616Peter LunbladKayakM 1:39:29.7+52:05.1+109.86%47.65%-31.80%-35.60%
  • 6 miles Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
131Michaela CarpenterSUP 14'F 1:13:45.6--100%14.57%14.86%
247Lauren Kay BrandkampKayakF 1:25:00.2+11:14.6+15.24%86.77%1.54%1.89%
348Michelle KnowlenKayakF 1:26:38.3+12:52.7+17.46%85.14%-0.35%0.00%
436Lindi MondaviSUP 14'F 1:26:57.6+13:12.0+17.90%84.82%-0.72%-0.37%
514Erin LunbladKayakF 1:39:19.3+25:33.7+34.66%74.26%-15.04%-14.64%
  • 6 miles Female - Kayak
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
147Lauren Kay BrandkampKayakF 1:25:00.2--100%5.89%1.89%
248Michelle KnowlenKayakF 1:26:38.3+1:38.1+1.92%98.11%4.08%0.00%
314Erin LunbladKayakF 1:39:19.3+14:19.1+16.84%85.58%-9.97%-14.64%
  • 6 miles Female - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
131Michaela CarpenterSUP 14'F 1:13:45.6--100%8.21%8.21%
236Lindi MondaviSUP 14'F 1:26:57.6+13:12.0+17.90%84.82%-8.21%-8.21%
  • 6 miles Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
142Tyler PetersonScull 1M 47:24.6--100%34.97%34.44%
252Rod SternagelScull 1M 52:08.2+4:43.6+9.97%90.93%28.49%27.90%
344Andrew BielSurf SkiM 58:52.8+11:28.2+24.19%80.52%19.24%18.58%
417Mike DarbyshireSUP 14'M 59:46.9+12:22.3+26.10%79.31%18.00%17.33%
537Spencer LazzarSUP 14'M 1:02:48.7+15:24.1+32.49%75.48%13.84%13.14%
613Matt JonesSUP 14'M 1:03:44.9+16:20.3+34.46%74.37%12.56%11.85%
77Tim NolanSUP unlimitedM 1:10:37.0+23:12.4+48.95%67.14%3.14%2.35%
853Sam WilsonSUP 14'M 1:11:01.9+23:37.3+49.82%66.74%2.57%1.77%
951Chris GrieveSUP 14'M 1:11:50.2+24:25.6+51.52%66.00%1.46%0.66%
104Sean NordquistSUP 14'M 1:11:50.6+24:26.0+51.54%65.99%1.45%0.65%
1161Lance JorgensenSUP 14'M 1:12:18.9+24:54.3+52.53%65.56%0.81%0.00%
129Arran StarkSUP unlimitedM 1:12:53.4+25:28.8+53.74%65.04%0.02%-0.80%
1332Ivan StorckSUP 14'M 1:12:59.4+25:34.8+53.95%64.95%-0.12%-0.93%
148Scott McAdamSUP unlimitedM 1:14:37.4+27:12.8+57.40%63.53%-2.36%-3.19%
1538Brandon DavisSUP unlimitedM 1:15:03.6+27:39.0+58.32%63.16%-2.96%-3.80%
1640Jonathan FoleySUP 14'M 1:19:29.9+32:05.3+67.68%59.64%-9.05%-9.93%
1746Michael SchutzlerProneM 1:19:41.5+32:16.9+68.09%59.49%-9.31%-10.20%
185Christopher AbudoSUP 14'M 1:27:11.5+39:46.9+83.91%54.37%-19.60%-20.57%
1918Jason NieholsSUP 12'6"M 1:27:38.6+40:14.0+84.86%54.09%-20.22%-21.20%
2015Jackson MoyerKayakM 1:39:28.9+52:04.3+109.83%47.66%-36.46%-37.57%
2116Peter LunbladKayakM 1:39:29.7+52:05.1+109.86%47.65%-36.47%-37.59%
  • 6 miles Male - Kayak
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
115Jackson MoyerKayakM 1:39:28.9--100%0.01%0.01%
216Peter LunbladKayakM 1:39:29.7+0:00.8+0.01%99.99%-0.01%-0.01%
  • 6 miles Male - Prone
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
146Michael SchutzlerProneM 1:19:41.5--100%0.00%0.00%
  • 6 miles Male - Scull 1
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
142Tyler PetersonScull 1M 47:24.6--100%4.75%4.75%
252Rod SternagelScull 1M 52:08.2+4:43.6+9.97%90.93%-4.75%-4.75%
  • 6 miles Male - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
118Jason NieholsSUP 12'6"M 1:27:38.6--100%0.00%0.00%
  • 6 miles Male - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
117Mike DarbyshireSUP 14'M 59:46.9--100%16.16%16.78%
237Spencer LazzarSUP 14'M 1:02:48.7+3:01.8+5.07%95.18%11.91%12.57%
313Matt JonesSUP 14'M 1:03:44.9+3:58.0+6.64%93.78%10.60%11.26%
453Sam WilsonSUP 14'M 1:11:01.9+11:15.0+18.82%84.16%0.38%1.13%
551Chris GrieveSUP 14'M 1:11:50.2+12:03.3+20.17%83.22%-0.75%0.00%
64Sean NordquistSUP 14'M 1:11:50.6+12:03.7+20.18%83.21%-0.76%0.00%
761Lance JorgensenSUP 14'M 1:12:18.9+12:32.0+20.97%82.67%-1.42%-0.66%
832Ivan StorckSUP 14'M 1:12:59.4+13:12.5+22.09%81.90%-2.36%-1.60%
940Jonathan FoleySUP 14'M 1:19:29.9+19:43.0+32.98%75.20%-11.49%-10.66%
105Christopher AbudoSUP 14'M 1:27:11.5+27:24.6+45.85%68.56%-22.28%-21.37%
  • 6 miles Male - SUP unlimited
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
17Tim NolanSUP unlimitedM 1:10:37.0--100%3.66%4.26%
29Arran StarkSUP unlimitedM 1:12:53.4+2:16.4+3.22%96.88%0.56%1.18%
38Scott McAdamSUP unlimitedM 1:14:37.4+4:00.4+5.67%94.63%-1.81%-1.18%
438Brandon DavisSUP unlimitedM 1:15:03.6+4:26.6+6.29%94.08%-2.40%-1.77%
  • 6 miles Male - Surf Ski
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
144Andrew BielSurf SkiM 58:52.8--100%0.00%0.00%