Wild Auckland Event 4 - Muriwai

Sunday, December 9, 2018 09:53 (GMT+13) - Preliminary results

Race info
Sport: Running - trail
Location: Waimauku, New Zealand
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 213
Timing mode: Bib sync
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Updated: Sunday, December 9, 2018 19:32 (GMT+13)
Organized by: Lactic Turkey Events
Race website: http://lacticturkey.co.nz

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Kids dash 2-3km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
15053Annie-rose CollinsFemale Junior 11-17F 10:03.7--100%31.95%13.32%12:05:16
25045Clara McSharryAuckland Kids under 10 GirlsF 10:42.4+0:38.7+6.41%93.98%27.59%7.77%12:05:16
35043Max McCleanPukekohe Kids under 10 BoysM 11:33.7+1:30.0+14.91%87.03%21.81%0.40%12:05:16
  • Kids dash 2-3km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
15053Annie-rose CollinsFemale Junior 11-17F 10:03.7--100%34.04%32.59%12:05:16
25045Clara McSharryAuckland Kids under 10 GirlsF 10:42.4+0:38.7+6.41%93.98%29.81%28.27%12:05:16
35046Neve McSharryAuckland Kids under 10 GirlsF 11:36.5+1:32.8+15.37%86.68%23.90%22.23%12:05:16
  • Kids dash 2-3km Female - Female Junior 11-17
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
15053Annie-rose CollinsFemale Junior 11-17F 10:03.7--100%0.00%0.00%12:05:16
  • Kids dash 2-3km Female - Kids under 10 Girls
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
15045Clara McSharryAuckland Kids under 10 GirlsF 10:42.4--100%34.28%41.31%12:05:16
25046Neve McSharryAuckland Kids under 10 GirlsF 11:36.5+0:54.1+8.42%92.23%28.75%36.37%12:05:16
35044Charlotte WhiteAuckland Kids under 10 GirlsF 18:14.6+7:32.2+70.39%58.69%-11.98%0.00%12:05:16
  • Kids dash 2-3km Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
15043Max McCleanPukekohe Kids under 10 BoysM 11:33.7--100%16.54%0.00%12:05:16
15047Aston SoperKids under 10 GirlsM 11:33.7--100%16.54%0.00%12:05:16
35049Sam WhitePukekohe Kids under 10 BoysM 18:26.0+6:52.3+59.43%62.72%-33.07%-59.43%12:05:16
  • Kids dash 2-3km Male - Kids under 10 Boys
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
15043Max McCleanPukekohe Kids under 10 BoysM 11:33.7--100%22.91%22.91%12:05:16
25049Sam WhitePukekohe Kids under 10 BoysM 18:26.0+6:52.3+59.43%62.72%-22.91%-22.91%12:05:16
  • Kids dash 2-3km Male - Kids under 10 Girls
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
15047Aston SoperKids under 10 GirlsM 11:33.7--100%0.00%0.00%12:05:16
  • Tour (short) 7-10 km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
11143Louis Witcomb CahillAuckland Male Open 18+M 52:22.2--100%37.46%33.28%10:34:51
21146Scott SimpsonTe Atatu Peninsula Male Open 18+M 52:29.2+0:07.0+0.22%99.78%37.32%33.13%10:34:51
31138Max EcksteinWhangarei Male Junior 11-17M 52:35.6+0:13.4+0.43%99.58%37.19%32.99%10:34:51
  • Tour (short) 7-10 km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
11118Rosanna JacksonFemale Open 18+F 59:11.8--100%32.42%29.45%10:34:51
21008Julie MercerAuckland Female Super Veteran 50+F 1:00:41.7+1:29.9+2.53%97.53%30.71%27.67%10:34:51
21009Hazel CookAuckland Female Junior 11-17F 1:00:41.7+1:29.9+2.53%97.53%30.71%27.67%10:34:51
  • Tour (short) 7-10 km Female - Female Junior 11-17
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
11009Hazel CookAuckland Female Junior 11-17F 1:00:41.7--100%30.94%8.62%10:34:51
21167Milan HayFemale Junior 11-17F 1:06:25.2+5:43.5+9.43%91.38%24.42%0.00%10:34:51
21168Katie KnaggsFemale Junior 11-17F 1:06:25.2+5:43.5+9.43%91.38%24.42%0.00%10:34:51
  • Tour (short) 7-10 km Female - Female Open 18+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
11118Rosanna JacksonFemale Open 18+F 59:11.8--100%32.10%28.94%10:34:51
21411Rebecca ThomsonAuckland Female Open 18+F 1:03:43.3+4:31.5+7.64%92.90%26.91%23.50%10:34:51
31162Michelle WoodyardAuckland Female Open 18+F 1:04:54.9+5:43.1+9.66%91.19%25.54%22.07%10:34:51
  • Tour (short) 7-10 km Female - Female Super Veteran 50+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
11008Julie MercerAuckland Female Super Veteran 50+F 1:00:41.7--100%31.69%31.29%10:34:51
21160Caroline ZentFemale Super Veteran 50+F 1:04:19.3+3:37.6+5.98%94.36%27.61%27.18%10:34:51
31004Angela WallaceAuckland Female Super Veteran 50+F 1:16:26.5+15:44.8+25.94%79.40%13.96%13.46%10:34:51
  • Tour (short) 7-10 km Female - Female Veteran 40+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
11407Wendy MccurdieAuckland Female Veteran 40+F 1:07:00.3--100%23.30%26.27%10:34:51
21013Anna McCleanPukekohe Female Veteran 40+F 1:07:46.7+0:46.4+1.15%98.86%22.42%25.42%10:34:51
31159Helen TwoseAuckland Female Veteran 40+F 1:14:02.7+7:02.4+10.51%90.49%15.24%18.53%10:34:51
  • Tour (short) 7-10 km Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
11143Louis Witcomb CahillAuckland Male Open 18+M 52:22.2--100%31.70%25.80%10:34:51
21146Scott SimpsonTe Atatu Peninsula Male Open 18+M 52:29.2+0:07.0+0.22%99.78%31.54%25.64%10:34:51
31138Max EcksteinWhangarei Male Junior 11-17M 52:35.6+0:13.4+0.43%99.58%31.40%25.49%10:34:51
  • Tour (short) 7-10 km Male - Male Junior 11-17
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
11138Max EcksteinWhangarei Male Junior 11-17M 52:35.6--100%15.54%11.94%10:34:51
21161Grant ZentMale Junior 11-17M 59:04.4+6:28.8+12.32%89.03%5.14%1.09%10:34:51
31085Caleb HallAuckland Male Junior 11-17M 1:00:22.7+7:47.1+14.80%87.11%3.04%-1.09%10:34:51
  • Tour (short) 7-10 km Male - Male Junior Under 18
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
11083Blake SmithwoodAuckland Male Junior Under 18M 2:07:03.5--100%0.00%0.00%10:34:51
  • Tour (short) 7-10 km Male - Male Open 18+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
11143Louis Witcomb CahillAuckland Male Open 18+M 52:22.2--100%35.80%32.02%10:34:51
21146Scott SimpsonTe Atatu Peninsula Male Open 18+M 52:29.2+0:07.0+0.22%99.78%35.66%31.87%10:34:51
31163Andy Mayo-SmithMale Open 18+M 58:36.1+6:13.9+11.90%89.37%28.16%23.93%10:34:51
  • Tour (short) 7-10 km Male - Male Super Veteran 50+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
11012Chris WallaceAuckland Male Super Veteran 50+M 55:15.0--100%19.44%21.46%10:34:51
21403Erwin VersleijenAuckland Male Super Veteran 50+M 1:01:44.0+6:29.0+11.73%89.50%9.98%12.25%10:34:51
31145Jeff TalbotAuckland Male Super Veteran 50+M 1:10:21.0+15:06.0+27.33%78.54%-2.58%0.00%10:34:51
  • Tour (short) 7-10 km Male - Male Veteran 40+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
11007Bryce HallAuckland Male Veteran 40+M 1:00:37.4--100%0.00%0.00%10:34:51
  • Discovery (medium) 12-15k - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1681Severi LuotoAuckland Male Open 18+M 1:08:07.7--100%42.07%39.14%10:07:21
2699Ryan ZentMale Open 18+M 1:11:55.9+3:48.2+5.58%94.71%38.84%35.75%10:07:21
3630Richard O'sullivanAuckland Male Open 18+M 1:13:31.4+5:23.7+7.92%92.66%37.48%34.32%10:07:21
  • Discovery (medium) 12-15k Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1683Melanie JamesAuckland Female Veteran 40+F 1:30:54.1--100%28.18%22.57%10:07:21
2678Alexia JacquesFemale Open 18+F 1:32:33.0+1:38.9+1.81%98.22%26.87%21.16%10:07:21
3924Rochelle SewellAuckland Female Veteran 40+F 1:33:53.6+2:59.5+3.29%96.81%25.81%20.02%10:07:21
  • Discovery (medium) 12-15k Female - Female Open 18+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1678Alexia JacquesFemale Open 18+F 1:32:33.0--100%21.72%18.44%10:07:21
2602Kelly HowardAuckland Female Open 18+F 1:36:00.4+3:27.4+3.73%96.40%18.80%15.39%10:07:21
3663Julieanne ElderAuckland Female Open 18+F 1:40:20.7+7:47.7+8.42%92.23%15.13%11.57%10:07:21
  • Discovery (medium) 12-15k Female - Female Super Veteran 50+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1733Sheree HaynesAuckland Female Super Veteran 50+F 1:46:31.4--100%24.34%21.38%10:07:21
2531Geraldine MarkhamAuckland Female Super Veteran 50+F 2:04:06.2+17:34.8+16.50%85.83%11.85%8.41%10:07:21
3911Sally WoodfieldAuckland Female Super Veteran 50+F 2:06:59.6+20:28.2+19.22%83.88%9.80%6.27%10:07:21
  • Discovery (medium) 12-15k Female - Female Veteran 40+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1683Melanie JamesAuckland Female Veteran 40+F 1:30:54.1--100%31.79%20.56%10:07:21
2924Rochelle SewellAuckland Female Veteran 40+F 1:33:53.6+2:59.5+3.29%96.81%29.55%17.95%10:07:21
3922Sarah GeorgeAuckland Female Veteran 40+F 1:33:58.8+3:04.7+3.39%96.72%29.48%17.87%10:07:21
  • Discovery (medium) 12-15k Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1681Severi LuotoAuckland Male Open 18+M 1:08:07.7--100%37.15%32.56%10:07:21
2699Ryan ZentMale Open 18+M 1:11:55.9+3:48.2+5.58%94.71%33.64%28.80%10:07:21
3630Richard O'sullivanAuckland Male Open 18+M 1:13:31.4+5:23.7+7.92%92.66%32.17%27.22%10:07:21
  • Discovery (medium) 12-15k Male - Male Junior 11-17
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1679Neo EcksteinWhangarei Male Junior 11-17M 1:22:02.8--100%32.96%33.90%10:07:21
2646Miles SchererAuckland Male Junior 11-17M 1:52:50.7+30:47.9+37.54%72.71%7.79%9.09%10:07:21
3655Logan SharpAuckland Male Junior 11-17M 2:15:24.5+53:21.7+65.04%60.59%-10.65%-9.09%10:07:21
  • Discovery (medium) 12-15k Male - Male Junior Under 18
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1585Jackson SmithwoodAuckland Male Junior Under 18M 1:51:56.9--100%0.00%0.00%10:07:21
  • Discovery (medium) 12-15k Male - Male Open 18+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1681Severi LuotoAuckland Male Open 18+M 1:08:07.7--100%34.30%27.31%10:07:21
2699Ryan ZentMale Open 18+M 1:11:55.9+3:48.2+5.58%94.71%30.63%23.25%10:07:21
3630Richard O'sullivanAuckland Male Open 18+M 1:13:31.4+5:23.7+7.92%92.66%29.09%21.55%10:07:21
  • Discovery (medium) 12-15k Male - Male Super Veteran 50+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1566Nigel WebbAuckland Male Super Veteran 50+M 1:21:02.7--100%28.72%22.62%10:07:21
2933Mike TennentRotorua Male Super Veteran 50+M 1:37:40.2+16:37.5+20.51%82.98%14.10%6.75%10:07:21
3529Andrew TunnicliffeWarkworth Male Super Veteran 50+M 1:44:43.4+23:40.7+29.22%77.39%7.90%0.01%10:07:21
  • Discovery (medium) 12-15k Male - Male Veteran 40+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1682Matthew OrangeAuckland Male Veteran 40+M 1:19:58.7--100%25.25%15.33%10:07:21
2649David IsonAuckland Male Veteran 40+M 1:22:10.4+2:11.7+2.74%97.33%23.20%13.00%10:07:21
3900Neil BrownhillAuckland Male Veteran 40+M 1:25:31.2+5:32.5+6.93%93.52%20.07%9.46%10:07:21
  • Expedition (long) 18-25km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1102Tom HuntAuckland Male Open 18+M 1:52:05.5--100%31.57%29.07%09:53:46
2221Martin KernMale Open 18+M 1:58:58.1+6:52.6+6.13%94.22%27.37%24.71%09:53:46
3305Joseph ReaRotorua Male Open 18+M 2:00:18.7+8:13.2+7.33%93.17%26.55%23.86%09:53:46
  • Expedition (long) 18-25km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1307Judith MayTauranga Female Veteran 40+F 2:13:18.1--100%22.94%27.06%09:53:46
2231Elina OsborneWaitakere Female Open 18+F 2:17:44.8+4:26.7+3.33%96.77%20.38%24.63%09:53:46
319Sian JohnsonAuckland Female Open 18+F 2:20:15.2+6:57.1+5.21%95.04%18.93%23.26%09:53:46
  • Expedition (long) 18-25km Female - Female Open 18+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1231Elina OsborneWaitakere Female Open 18+F 2:17:44.8--100%21.86%24.63%09:53:46
219Sian JohnsonAuckland Female Open 18+F 2:20:15.2+2:30.4+1.82%98.21%20.44%23.26%09:53:46
3220Kate FarmerAuckland Female Open 18+F 2:25:13.2+7:28.4+5.43%94.85%17.62%20.54%09:53:46
  • Expedition (long) 18-25km Female - Female Super Veteran 50+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
15Rosemary SmartAuckland Female Super Veteran 50+F 2:44:02.7--100%10.64%12.77%09:53:46
2209Vicki LeesAuckland Female Super Veteran 50+F 3:06:17.9+22:15.2+13.57%88.06%-1.48%0.94%09:53:46
344Karen OgilvieAuckland Female Super Veteran 50+F 3:08:03.6+24:00.9+14.64%87.23%-2.44%0.00%09:53:46
  • Expedition (long) 18-25km Female - Female Veteran 40+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1307Judith MayTauranga Female Veteran 40+F 2:13:18.1--100%17.32%15.44%09:53:46
27Lucy MillsAuckland Female Veteran 40+F 2:27:34.6+14:16.5+10.71%90.33%8.46%6.39%09:53:46
332Amy WeedenAuckland Female Veteran 40+F 2:32:29.4+19:11.3+14.39%87.42%5.41%3.27%09:53:46
  • Expedition (long) 18-25km Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1102Tom HuntAuckland Male Open 18+M 1:52:05.5--100%29.31%23.72%09:53:46
2221Martin KernMale Open 18+M 1:58:58.1+6:52.6+6.13%94.22%24.98%19.04%09:53:46
3305Joseph ReaRotorua Male Open 18+M 2:00:18.7+8:13.2+7.33%93.17%24.13%18.12%09:53:46
  • Expedition (long) 18-25km Male - Male Open 18+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1102Tom HuntAuckland Male Open 18+M 1:52:05.5--100%23.61%21.57%09:53:46
2221Martin KernMale Open 18+M 1:58:58.1+6:52.6+6.13%94.22%18.92%16.76%09:53:46
3305Joseph ReaRotorua Male Open 18+M 2:00:18.7+8:13.2+7.33%93.17%18.01%15.82%09:53:46
  • Expedition (long) 18-25km Male - Male Super Veteran 50+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1233Dirk EcksteinWhangarei Male Super Veteran 50+M 2:06:52.8--100%21.66%19.06%09:53:46
2211Mike DuckettAuckland Male Super Veteran 50+M 2:08:44.6+1:51.8+1.47%98.55%20.51%17.87%09:53:46
366Pat DaviesWhangaparaoa Male Super Veteran 50+M 2:26:19.9+19:27.1+15.33%86.71%9.65%6.65%09:53:46
  • Expedition (long) 18-25km Male - Male Veteran 40+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1219Hamish BlythAuckland Male Veteran 40+M 2:10:16.0--100%27.71%12.43%09:53:46
262Ryan CookeAuckland Male Veteran 40+M 2:11:57.3+1:41.3+1.30%98.72%26.77%11.30%09:53:46
3325Stephen BlairTauranga Male Veteran 40+M 2:13:18.8+3:02.8+2.34%97.71%26.02%10.38%09:53:46