MFG Cyclocross - Woodland Park GP 1:00

Sunday, November 18, 2018 1:00 PM (GMT-8) - Final results

Race info
Sport: Cycling - cyclocross
Location: Seattle, WA, United States
Start type: Mass start
Racers: 138
Timed on: iPhone
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Chip timing: RFID - LLRP
RFID reader: Impinj
Updated: Monday, November 19, 2018 2:39 PM (GMT-8)
Organized by: MFG Cyclocross
Race website: www.mfgcyclocross.com

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 1st & 2nd Grade Boys
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Finish time
12300Cadel JarrettPSC 1st & 2nd Grade Boys8 12:44.71--100%15.95%12.69%
290000Nils StevensonBaa 1st & 2nd Grade Boys6 13:04.11+0:19.4+2.54%97.53%13.82%10.47%
32276Mason TornowRad Racing 1st & 2nd Grade Boys7 13:21.61+0:36.9+4.83%95.40%11.90%8.47%
42275John Lucas PryorCycle University 1st & 2nd Grade Boys7 13:36.91+0:52.2+6.83%93.61%10.21%6.73%
5475Quincy Billish 1st & 2nd Grade Boys7 13:52.31+1:07.6+8.84%91.88%8.52%4.97%
6468Calder Youmans 1st & 2nd Grade Boys8 14:01.51+1:16.8+10.04%90.87%7.51%3.92%
72284Ruben StambaughAlki-Rubicon 1st & 2nd Grade Boys7 14:14.91+1:30.2+11.80%89.45%6.04%2.39%
82257Andy Smith20/20 Fuel 1st & 2nd Grade Boys7 14:17.01+1:32.3+12.07%89.23%5.81%2.15%
92278Noah StringhamBroadmark Mt Si Racing 1st & 2nd Grade Boys7 14:35.81+1:51.1+14.53%87.31%3.74%0.00%
102274Sidney MagunTeam Magun 1st & 2nd Grade Boys7 14:44.41+1:59.7+15.65%86.47%2.79%-0.98%
112256Dylan HsuTeam Hsu 1st & 2nd Grade Boys6 16:04.51+3:19.8+26.13%79.28%-6.01%-10.13%
122297Gage JarrettPSC 1st & 2nd Grade Boys5 16:15.61+3:30.9+27.58%78.38%-7.23%-11.40%
132052Sylas FullerEgencia 1st & 2nd Grade Boys7 16:16.01+3:31.3+27.63%78.35%-7.27%-11.44%
141708Henry Ellis 1st & 2nd Grade Boys8 16:30.41+3:45.7+29.51%77.21%-8.86%-13.09%
152293Blake Zalewski 1st & 2nd Grade Boys6 16:33.81+3:49.1+29.96%76.95%-9.23%-13.47%
162034Jameson Culbert 1st & 2nd Grade Boys7 17:37.71+4:53.0+38.32%72.30%-16.25%-20.77%
172061Lucas SanchezGlotman Simpson Cycling 1st & 2nd Grade Boys7 19:55.81+7:11.1+56.38%63.95%-31.43%-36.54%
  • 1st & 2nd Grade Girls
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Finish time
12268Natalie WujickNWCX Project 1st & 2nd Grade Girls7 14:55.91--100%21.17%17.60%
21702Esme Guist 1st & 2nd Grade Girls6 17:26.41+2:30.5+16.80%85.62%7.93%3.76%
32295Clara WolfAlki Rubicon 1st & 2nd Grade Girls8 18:07.31+3:11.4+21.36%82.40%4.33%0.00%
42291Niamh MullenDyna Racing 1st & 2nd Grade Girls6 20:30.61+5:34.7+37.36%72.80%-8.28%-13.18%
52110Fiona SiroisAlki Rubicon Racing 1st & 2nd Grade Girls5 23:42.51+8:46.6+58.78%62.98%-25.16%-30.83%
  • 3rd - 5th Grade Boys
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Finish time
1235Tomas McintoshHagens Berman - EY Society 3rd - 5th Grade Boys10 35:13.54--100%1.77%1.80%
2265Jackson HsuCycle U 3rd - 5th Grade Boys10 35:52.24+0:38.7+1.83%98.20%-0.02%0.00%
3285Hayden BondCycle U 3rd - 5th Grade Boys11 36:29.34+1:15.8+3.59%96.54%-1.75%-1.72%
422Truman AtkinsHODALA 3rd - 5th Grade Boys10 -1 lap3-----
5296Anderson TalleyCycle University Junior Team 3rd - 5th Grade Boys9 -1 lap3-----
6283Liam PryorCycle University 3rd - 5th Grade Boys9 -1 lap3-----
7316Theodore HumbertHagens Berman Cycling 3rd - 5th Grade Boys11 -1 lap3-----
8308Ze’Ev LoetelMayhem 3rd - 5th Grade Boys9 -1 lap3-----
9315Ronan KrollBlack Sheep Velo 3rd - 5th Grade Boys8 -1 lap3-----
10254Van MyersHODALA! 3rd - 5th Grade Boys10 -1 lap3-----
11269Boris Grant-Riess 3rd - 5th Grade Boys9 -1 lap3-----
12311Brooks VernonCycle U 3rd - 5th Grade Boys8 -1 lap3-----
13320PJ LeonardSoft Like Kitten 3rd - 5th Grade Boys8 -1 lap3-----
14306Luca ErbeckAlki Rubicon 3rd - 5th Grade Boys10 -1 lap3-----
15281Sebastian MulierClassic Cycle 3rd - 5th Grade Boys8 -1 lap3-----
16214Keegan Fairbanks 3rd - 5th Grade Boys8 -1 lap3-----
17287Braedan TornowRad Racing 3rd - 5th Grade Boys10 -1 lap3-----
18312Beckett VernonCycle U 3rd - 5th Grade Boys10 -1 lap3-----
19345Gavin Taylor 3rd - 5th Grade Boys8 -2 laps2-----
20182Quinby Douglas 3rd - 5th Grade Boys11 -2 laps2-----
21456Cooper Abrams 3rd - 5th Grade Boys8 -2 laps2-----
22309Hudson QuestadUnavita Racing 3rd - 5th Grade Boys8 -2 laps2-----
23232Oliver Wakeman 3rd - 5th Grade Boys11 -2 laps2-----
241705Spinzoa PressCycle U 3rd - 5th Grade Boys11 -3 laps1-----
  • 3rd - 5th Grade Girls
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Finish time
1288Keaghlan RobinsonNWCX Project 3rd - 5th Grade Girls10 36:12.94--100%2.15%3.19%
2304Ivy StringhamNWCX Project 3rd - 5th Grade Girls10 37:24.54+1:11.6+3.30%96.81%-1.07%0.00%
3264Iris PhillipsCycle U 3rd - 5th Grade Girls11 37:24.74+1:11.8+3.30%96.80%-1.08%-0.01%
4300Elsa TomkoNWX 3rd - 5th Grade Girls10 -1 lap3-----
5286Aubrey BondCycle U 3rd - 5th Grade Girls8 -1 lap3-----
6298Elsie McCabeIndigenous Wheel Co Factory Team 3rd - 5th Grade Girls11 -1 lap3-----
7299Kassidy McNeesNWCX Project 3rd - 5th Grade Girls10 -1 lap3-----
8292Lina Vargas 3rd - 5th Grade Girls10 -1 lap3-----
9237Taylor DuquetteAlki Rubicon 3rd - 5th Grade Girls9 -1 lap3-----
10246Adeline StambaughAlki Rubicon 3rd - 5th Grade Girls10 -1 lap3-----
11317Fiona BallasNWCX Project 3rd - 5th Grade Girls10 -1 lap3-----
12310Emelia Di QualNW CX Project 3rd - 5th Grade Girls10 -1 lap3-----
13257Julia Darringer 3rd - 5th Grade Girls10 -1 lap3-----
1415Camilla MejiaVertical World Cycling 3rd - 5th Grade Girls11 -1 lap3-----
1513Isabella MejiaVertical World Cycling 3rd - 5th Grade Girls11 -1 lap3-----
16193Eleanor WeinsteinCycle U 3rd - 5th Grade Girls9 -2 laps2-----
17138Katarina PavkovicEpic Racing 3rd - 5th Grade Girls10 -2 laps2-----
18234Embry PattersonRad Racing Nw 3rd - 5th Grade Girls10 -2 laps2-----
19282Kelina BechtelTeam Thrive 3rd - 5th Grade Girls43 -2 laps2-----
20225Claire HeinenTaco Time 3rd - 5th Grade Girls10 -3 laps1-----
21289Scarlett GeorgeCX Northwest 3rd - 5th Grade Girls8 -3 laps1-----
  • High School Boys
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Finish time
11466Dashawn I HutchinsonRad Racing Nw High School Boys18 29:36.84--100%15.77%18.47%
21496Euan Mcelwaine High School Boys15 30:04.64+0:27.8+1.56%98.46%14.46%17.19%
31398Skye McDonald High School Boys15 31:18.04+1:41.2+5.70%94.61%10.98%13.82%
41381Kytae Mcclary High School Boys16 33:19.44+3:42.6+12.53%88.87%5.22%8.25%
51340Anmar MahammedMajor Taylor Project High School Boys18 33:36.74+3:59.9+13.50%88.10%4.40%7.46%
61495Maximilian KrauseCycleu High School Boys14 34:30.94+4:54.1+16.55%85.80%1.83%4.97%
71395Gabriel DenneyMajor Taylor Project High School Boys16 36:19.24+6:42.4+22.65%81.53%-3.30%0.00%
81360Otto BegusCycle U High School Boys15 36:20.74+6:43.9+22.73%81.48%-3.37%-0.07%
9977Abubekar LentyMajor Taylor Project High School Boys18 36:24.34+6:47.5+22.93%81.34%-3.54%-0.23%
101487Stephen KoyMajor Taylor Project High School Boys17 37:27.54+7:50.7+26.49%79.06%-6.54%-3.13%
111053Sikandar ZazaiMajor Taylor Project High School Boys18 37:27.64+7:50.8+26.50%79.05%-6.54%-3.14%
121489Zachary LarsonMayjor Taylor High School Boys18 37:49.34+8:12.5+27.72%78.30%-7.57%-4.13%
131347Tucker TurnerMajor Taylor High School Boys17 42:49.14+13:12.3+44.59%69.16%-21.78%-17.89%
141056Phubadin NachoroenMajor Taylor Project High School Boys18 -1 lap3-----
151492Caleb ShayMajor Taylor Project High School Boys17 -1 lap3-----
161397Alec MorgensonCycle U High School Boys14 -1 lap3-----
171055Khan KimMajor Taylor Project High School Boys18 -1 lap3-----
18978Abubakar ArtanMajor Taylor Project High School Boys18 -1 lap3-----
191341Kdus KebedeMajor Taylor Project High School Boys18 -1 lap3-----
201342Sharmake WarsameMajor Taylor Project High School Boys18 -1 lap3-----
21980Micah Wells Jr High School Boys18 -1 lap3-----
221321Caleb CourseyMTP High School Boys15 -1 lap3-----
231493Esteban SoleroMajor Taylor High School Boys14 -2 laps2-----
241399Jack HarrisCycleu High School Boys14 -3 laps1-----
251378Nico Darringer High School Boys14 -3 laps1-----
261467James DanquistMajor Taylor Project High School Boys17 -3 laps1-----
  • High School Girls
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Finish time
11062Olivia KingMTP High School Girls18 30:18.13--100%4.48%4.48%
21488Isabella CoppeansMajor Taylor Project High School Girls15 33:08.63+2:50.5+9.38%91.43%-4.48%-4.48%
3979Chanis CarlosMajor Taylor Project High School Girls18 -2 laps1-----
  • Middle School Boys
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
11888Henry L Kaeser Middle School BoysM 29:57.84--100%9.86%8.65%
21874Itai MalakoffCycle U Middle School Boys13 29:59.94+0:02.1+0.12%99.88%9.75%8.54%
31873Parker StanfordCycle U Middle School Boys14 30:07.34+0:09.5+0.53%99.47%9.38%8.17%
41881Liam O'BrienRad Racing Middle School Boys13 30:21.34+0:23.5+1.31%98.71%8.68%7.45%
51717Brooks Enge Middle School Boys14 30:27.74+0:29.9+1.66%98.36%8.36%7.13%
61885Nathan SabolRad Racing Nw Middle School Boys12 30:45.94+0:48.1+2.68%97.39%7.45%6.20%
71711Connor LambDyna Racing Middle School Boys14 31:31.54+1:33.7+5.21%95.05%5.16%3.89%
81903Parker AndersonRad Racing Middle School Boys13 31:45.04+1:47.2+5.96%94.37%4.48%3.20%
91883Kai WallisRad Racing Nw Middle School Boys13 31:53.34+1:55.5+6.42%93.96%4.07%2.78%
101893Dylan HampdenCylce-U Middle School Boys13 32:06.54+2:08.7+7.16%93.32%3.41%2.11%
111872Tyler MorgensonCycle U Middle School Boys11 32:29.64+2:31.8+8.44%92.21%2.25%0.93%
121720Aran ConnollyBlack Sheep Middle School Boys11 32:33.74+2:35.9+8.67%92.02%2.04%0.73%
131887Johan LeuschkeBlack Sheep Velo Middle School Boys12 32:42.64+2:44.8+9.17%91.60%1.60%0.27%
141882Jack Barrett StringhamBroadmark Mt Si Racing Middle School Boys12 32:48.04+2:50.2+9.47%91.35%1.33%0.00%
151876Donovan Ramirez Middle School Boys12 32:51.54+2:53.7+9.66%91.19%1.15%-0.18%
161908Reid HuRad Racing Nw Middle School Boys12 33:37.54+3:39.7+12.22%89.11%-1.16%-2.52%
171910Will FowlerJerry Baker Juniors Middle School Boys13 33:51.54+3:53.7+13.00%88.50%-1.86%-3.23%
181920True ErbeckAlki Rubicon Middle School Boys12 33:53.84+3:56.0+13.13%88.40%-1.97%-3.34%
191957Finn WestoverBooger Middle School Boys12 33:54.84+3:57.0+13.18%88.35%-2.02%-3.39%
201936Noah MecklePain Cave Productions Middle School Boys13 34:46.54+4:48.7+16.06%86.16%-4.62%-6.02%
211909Theo HugginsAlki/Rubicon Middle School Boys13 34:57.24+4:59.4+16.65%85.72%-5.15%-6.57%
221791David Stonich JrAlki Rubicon Middle School Boys11 35:44.84+5:47.0+19.30%83.82%-7.54%-8.98%
231871Joe SprangerBroadmark Mt Si Racing Middle School Boys12 35:45.14+5:47.3+19.32%83.81%-7.55%-9.00%
242097Deeson PattersonRad Racing Nw Middle School Boys12 36:10.34+6:12.5+20.72%82.84%-8.82%-10.28%
251875Keegan TornowRad Racing Middle School Boys12 36:33.54+6:35.7+22.01%81.96%-9.98%-11.46%
261901Atticus DuttCycle U Middle School Boys41 37:32.04+7:34.2+25.26%79.83%-12.91%-14.43%
271559Noabunga Dolejsi6 Eight Middle School Boys12 38:21.04+8:23.2+27.99%78.13%-15.37%-16.92%
281951Solan Honore-Jones Middle School Boys12 -1 lap3-----
291704Maceo Lettunich Middle School Boys12 -1 lap3-----
301710Jack GillisLiquid Velo Middle School Boys12 -1 lap3-----
311938Leon Leroy Middle School Boys10 -1 lap3-----
321716Jadenn Eng Middle School Boys11 -1 lap3-----
331793Alex DeweyBlack Sheep Velo Middle School Boys12 -1 lap3-----
  • Middle School Girls
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Finish time
11550Ryan ConnollyBlack Sheep Velo Middle School Girls13 37:36.54--100%2.42%2.42%
21787Greta KornmannNWCX Project Middle School Girls11 39:28.54+1:52.0+4.96%95.27%-2.42%-2.42%
31899Catherine HarasimowiczDyna Middle School Girls11 -1 lap3-----
41785Alma FastBlack Sheep Velo Middle School Girls13 -1 lap3-----
51880Audrey EngNW CX Project Middle School Girls13 -1 lap3-----
61555Lucia ApelGear Grinders Middle School Girls12 -1 lap3-----
71913Avryel LynchHLR Middle School Girls13 -1 lap3-----
81953Olivia Douglas Middle School Girls12 -1 lap3-----
91706Triona SuiterNW Women's CX Project Middle School Girls14 -2 laps2-----