2018 BC SUP Cup - Victoria SUP Challenge

Saturday, July 7, 2018 11:00 AM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling - SUP
Location: Victoria, BC, Canada
Start type: Mass start
Racers: 52
Timed on: Notepad
Timed with: Webscorer PRO
Updated: Monday, August 13, 2018 1:28 PM (GMT-7)
Organized by: BC SUP Cup
Race website: https://www.facebook.com/BCSUPCup/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Female - Overall
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Shannon Bell14' and under44F 1:21:26.2--100%16.02%14.27%
2-Karly Darbyshire14' and under30F 1:25:21.5+3:55.3+4.82%95.41%11.97%10.14%
3-Krista Cline14' and under25F 1:26:26.2+5:00.0+6.14%94.22%10.86%9.00%
4-Giulia Capelli14' and under54F 1:32:25.9+10:59.7+13.50%88.10%4.68%2.69%
4-Giulia Capelli - Master50+54F 1:32:25.9+10:59.7+13.50%88.10%4.68%2.69%
6-Emily Raymond14' and under29F 1:34:12.5+12:46.3+15.68%86.44%2.85%0.82%
7-Marie-Claude Bozek14' and under38F 1:35:46.3+14:20.1+17.60%85.03%1.23%-0.82%
8-Klara Schwab14' and under35F 1:40:05.5+18:39.3+22.91%81.36%-3.22%-5.37%
9-Isabelle Humenny14' and under15F 1:45:24.2+23:58.0+29.43%77.26%-8.70%-10.96%
9-Isabelle Humenny - JuniorJr. 12'6 and under15F 1:45:24.2+23:58.0+29.43%77.26%-8.70%-10.96%
11-Sue Sanders14' and under51F 1:52:19.6+30:53.4+37.93%72.50%-15.84%-18.25%
11-Sue Sanders - Master50+51F 1:52:19.6+30:53.4+37.93%72.50%-15.84%-18.25%
  • Female - 14' and under
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Shannon Bell14' and under44F 1:21:26.2--100%14.12%13.56%
2-Karly Darbyshire14' and under30F 1:25:21.5+3:55.3+4.82%95.41%9.99%9.39%
3-Krista Cline14' and under25F 1:26:26.2+5:00.0+6.14%94.22%8.85%8.25%
4-Giulia Capelli14' and under54F 1:32:25.9+10:59.7+13.50%88.10%2.53%1.89%
5-Emily Raymond14' and under29F 1:34:12.5+12:46.3+15.68%86.44%0.65%0.00%
6-Marie-Claude Bozek14' and under38F 1:35:46.3+14:20.1+17.60%85.03%-0.99%-1.66%
7-Klara Schwab14' and under35F 1:40:05.5+18:39.3+22.91%81.36%-5.55%-6.25%
8-Isabelle Humenny14' and under15F 1:45:24.2+23:58.0+29.43%77.26%-11.15%-11.88%
9-Sue Sanders14' and under51F 1:52:19.6+30:53.4+37.93%72.50%-18.45%-19.23%
  • Female - 50+
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Giulia Capelli - Master50+54F 1:32:25.9--100%9.72%9.72%
2-Sue Sanders - Master50+51F 1:52:19.6+19:53.7+21.52%82.29%-9.72%-9.72%
  • Female - Jr. 12'6 and under
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Isabelle Humenny - JuniorJr. 12'6 and under15F 1:45:24.2--100%0.00%0.00%
  • Male - Overall
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Matthew Abbott14' and under31M 1:15:02.0--100%14.37%12.70%
2-Jason Bennett14' and under33M 1:15:21.3+0:19.3+0.43%99.57%14.00%12.33%
3-Adam Gerbrecht14' and under16M 1:15:33.9+0:31.9+0.71%99.30%13.76%12.08%
4-Mike Darbyshire14' and under31M 1:16:20.7+1:18.7+1.75%98.28%12.87%11.18%
5-Evan Gerbrecht14' and under18M 1:17:51.8+2:49.8+3.77%96.37%11.14%9.41%
6-Tony Webster14' and under48M 1:18:06.0+3:04.0+4.09%96.07%10.87%9.13%
7-Gary Parsons14' and under58M 1:18:49.4+3:47.4+5.05%95.19%10.04%8.29%
7-Gary Parsons - Master50+58M 1:18:49.4+3:47.4+5.05%95.19%10.04%8.29%
9-Dan Miller14' and under38M 1:18:50.2+3:48.2+5.07%95.18%10.03%8.28%
10-Jeff Fink14' and under50M 1:19:44.7+4:42.7+6.28%94.09%8.99%7.22%
10-Jeff Fink - Master50+50M 1:19:44.7+4:42.7+6.28%94.09%8.99%7.22%
12-Nathan Decker14' and under39M 1:19:56.3+4:54.3+6.54%93.86%8.77%7.00%
13-Imre Mihalik14' and under22M 1:21:08.7+6:06.7+8.15%92.47%7.40%5.59%
14-Kelvin Humenny14' and under50M 1:21:18.6+6:16.6+8.37%92.28%7.21%5.40%
14-Kelvin Humenny - Master50+50M 1:21:18.6+6:16.6+8.37%92.28%7.21%5.40%
16-Rupert Wong14' and under54M 1:21:38.5+6:36.5+8.81%91.91%6.83%5.01%
16-Rupert Wong - Master50+54M 1:21:38.5+6:36.5+8.81%91.91%6.83%5.01%
18-Jeff Chandler14' and under40M 1:24:15.3+9:13.3+12.29%89.06%3.85%1.97%
19-Warren Stanhope14' and under43M 1:24:39.8+9:37.8+12.83%88.63%3.38%1.50%
20-Chris Spotzl14' and under42M 1:25:37.2+10:35.2+14.11%87.64%2.29%0.38%
21-Simon Whitfield14' and under42M 1:26:16.9+11:14.9+14.99%86.96%1.53%-0.38%
22-Mark Kaercher14' and under38M 1:26:17.2+11:15.2+15.00%86.96%1.53%-0.39%
23-Tim Obrien14' and under56M 1:27:08.2+12:06.2+16.13%86.11%0.56%-1.38%
23-Tim Obrien - Master50+56M 1:27:08.2+12:06.2+16.13%86.11%0.56%-1.38%
25-Sam Fitz-James14' and under15M 1:28:54.7+13:52.7+18.50%84.39%-1.47%-3.44%
26-Erik Oinonen14' and under43M 1:29:03.1+14:01.1+18.68%84.26%-1.63%-3.61%
27-Coll Gordon14' and under43M 1:29:23.9+14:21.9+19.14%83.93%-2.02%-4.01%
28-Brian Raymer14' and under62M 1:30:10.1+15:08.1+20.17%83.21%-2.90%-4.91%
28-Brian Raymer - Master50+62M 1:30:10.1+15:08.1+20.17%83.21%-2.90%-4.91%
30-Bertrand Bozek14' and under49M 1:34:40.0+19:38.0+26.17%79.26%-8.04%-10.14%
31-Curtis Evans14' and under52M 1:37:41.1+22:39.1+30.19%76.81%-11.48%-13.65%
31-Curtis Evans - Master50+52M 1:37:41.1+22:39.1+30.19%76.81%-11.48%-13.65%
33-Scott Thomas14' and under43M 1:40:14.4+25:12.4+33.59%74.85%-14.40%-16.62%
34-Joe Wright14' and under12M 1:40:20.0+25:18.0+33.72%74.78%-14.50%-16.73%
34-Joe Wright - JuniorJr. 12'6 and under12M 1:40:20.0+25:18.0+33.72%74.78%-14.50%-16.73%
36-John Peebles14' and under64M 1:41:40.5+26:38.5+35.51%73.80%-16.03%-18.29%
36-John Peebles - Master50+64M 1:41:40.5+26:38.5+35.51%73.80%-16.03%-18.29%
38-Will Smart14' and under12M 1:44:09.2+29:07.2+38.81%72.04%-18.86%-21.18%
38-Will Smart - JuniorJr. 12'6 and under12M 1:44:09.2+29:07.2+38.81%72.04%-18.86%-21.18%
40-Logan Francis14' and under25M 1:52:06.3+37:04.3+49.41%66.93%-27.94%-30.43%
  • Male - 14' and under
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Matthew Abbott14' and under31M 1:15:02.0--100%13.50%11.87%
2-Jason Bennett14' and under33M 1:15:21.3+0:19.3+0.43%99.57%13.13%11.49%
3-Adam Gerbrecht14' and under16M 1:15:33.9+0:31.9+0.71%99.30%12.89%11.25%
4-Mike Darbyshire14' and under31M 1:16:20.7+1:18.7+1.75%98.28%11.99%10.33%
5-Evan Gerbrecht14' and under18M 1:17:51.8+2:49.8+3.77%96.37%10.24%8.55%
6-Tony Webster14' and under48M 1:18:06.0+3:04.0+4.09%96.07%9.97%8.27%
7-Gary Parsons14' and under58M 1:18:49.4+3:47.4+5.05%95.19%9.13%7.42%
8-Dan Miller14' and under38M 1:18:50.2+3:48.2+5.07%95.18%9.12%7.41%
9-Jeff Fink14' and under50M 1:19:44.7+4:42.7+6.28%94.09%8.07%6.34%
10-Nathan Decker14' and under39M 1:19:56.3+4:54.3+6.54%93.86%7.85%6.11%
11-Imre Mihalik14' and under22M 1:21:08.7+6:06.7+8.15%92.47%6.46%4.69%
12-Kelvin Humenny14' and under50M 1:21:18.6+6:16.6+8.37%92.28%6.26%4.50%
13-Rupert Wong14' and under54M 1:21:38.5+6:36.5+8.81%91.91%5.88%4.11%
14-Jeff Chandler14' and under40M 1:24:15.3+9:13.3+12.29%89.06%2.87%1.04%
15-Warren Stanhope14' and under43M 1:24:39.8+9:37.8+12.83%88.63%2.40%0.56%
16-Chris Spotzl14' and under42M 1:25:37.2+10:35.2+14.11%87.64%1.30%-0.56%
17-Simon Whitfield14' and under42M 1:26:16.9+11:14.9+14.99%86.96%0.53%-1.34%
18-Mark Kaercher14' and under38M 1:26:17.2+11:15.2+15.00%86.96%0.53%-1.34%
19-Tim Obrien14' and under56M 1:27:08.2+12:06.2+16.13%86.11%-0.45%-2.34%
20-Sam Fitz-James14' and under15M 1:28:54.7+13:52.7+18.50%84.39%-2.50%-4.43%
21-Erik Oinonen14' and under43M 1:29:03.1+14:01.1+18.68%84.26%-2.66%-4.59%
22-Coll Gordon14' and under43M 1:29:23.9+14:21.9+19.14%83.93%-3.06%-5.00%
23-Brian Raymer14' and under62M 1:30:10.1+15:08.1+20.17%83.21%-3.95%-5.90%
24-Bertrand Bozek14' and under49M 1:34:40.0+19:38.0+26.17%79.26%-9.13%-11.19%
25-Curtis Evans14' and under52M 1:37:41.1+22:39.1+30.19%76.81%-12.61%-14.73%
26-Scott Thomas14' and under43M 1:40:14.4+25:12.4+33.59%74.85%-15.56%-17.73%
27-Joe Wright14' and under12M 1:40:20.0+25:18.0+33.72%74.78%-15.67%-17.84%
28-John Peebles14' and under64M 1:41:40.5+26:38.5+35.51%73.80%-17.21%-19.42%
29-Will Smart14' and under12M 1:44:09.2+29:07.2+38.81%72.04%-20.07%-22.33%
30-Logan Francis14' and under25M 1:52:06.3+37:04.3+49.41%66.93%-29.24%-31.67%
  • Male - 50+
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Gary Parsons - Master50+58M 1:18:49.4--100%9.68%6.60%
2-Jeff Fink - Master50+50M 1:19:44.7+0:55.3+1.17%98.84%8.63%5.50%
3-Kelvin Humenny - Master50+50M 1:21:18.6+2:29.2+3.15%96.94%6.83%3.65%
4-Rupert Wong - Master50+54M 1:21:38.5+2:49.1+3.58%96.55%6.45%3.26%
5-Tim Obrien - Master50+56M 1:27:08.2+8:18.8+10.55%90.46%0.16%-3.26%
6-Brian Raymer - Master50+62M 1:30:10.1+11:20.7+14.39%87.42%-3.32%-6.85%
7-Curtis Evans - Master50+52M 1:37:41.1+18:51.7+23.93%80.69%-11.93%-15.76%
8-John Peebles - Master50+64M 1:41:40.5+22:51.1+28.99%77.52%-16.50%-20.48%
  • Male - Jr. 12'6 and under
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
1-Joe Wright - JuniorJr. 12'6 and under12M 1:40:20.0--100%1.87%1.87%
2-Will Smart - JuniorJr. 12'6 and under12M 1:44:09.2+3:49.2+3.81%96.33%-1.87%-1.87%