Bepc20180625

Monday, June 25, 2018 7:15 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Seattle, WA, United States
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance or category
Racers: 28
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.9
Updated: Monday, July 9, 2018 10:19 PM (GMT-7)

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Social - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Nicole TsongSUP SurfF 24:32.6--100%28.55%30.32%
2-Doug BroadbentSUP 14'M 32:19.8+7:47.2+31.73%75.92%5.88%8.21%
3-Caroline McCrorySUP SurfF 33:16.1+8:43.5+35.55%73.77%3.15%5.54%
4-Adam TischlerSUP 14'M 37:10.4+12:37.8+51.46%66.02%-8.21%-5.54%
5-Ivan StorckSUP 14'M 38:00.4+13:27.8+54.86%64.58%-10.64%-7.91%
6-Aaron JonesSUP SurfM 40:47.2+16:14.6+66.18%60.17%-18.73%-15.80%
  • Social Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Nicole TsongSUP SurfF 24:32.6--100%15.09%15.09%
2-Caroline McCrorySUP SurfF 33:16.1+8:43.5+35.55%73.77%-15.09%-15.09%
  • Social Female - SUP Surf
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Nicole TsongSUP SurfF 24:32.6--100%15.09%15.09%
2-Caroline McCrorySUP SurfF 33:16.1+8:43.5+35.55%73.77%-15.09%-15.09%
  • Social Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Doug BroadbentSUP 14'M 32:19.8--100%12.80%13.99%
2-Adam TischlerSUP 14'M 37:10.4+4:50.6+14.98%86.97%-0.27%1.11%
3-Ivan StorckSUP 14'M 38:00.4+5:40.6+17.56%85.06%-2.52%-1.11%
4-Aaron JonesSUP SurfM 40:47.2+8:27.4+26.16%79.27%-10.01%-8.50%
  • Social Male - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Doug BroadbentSUP 14'M 32:19.8--100%9.79%13.03%
2-Adam TischlerSUP 14'M 37:10.4+4:50.6+14.98%86.97%-3.73%0.00%
3-Ivan StorckSUP 14'M 38:00.4+5:40.6+17.56%85.06%-6.06%-2.24%
  • Social Male - SUP Surf
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Aaron JonesSUP SurfM 40:47.2--100%0.00%0.00%
  • Cat 1 - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Robert PicardoSurf SkiM 23:02.3--100%30.08%27.71%
2-Sarah SandstromSUP 14'F 26:09.1+3:06.8+13.51%88.10%20.63%17.94%
3-Lance JorgensenSUP 14'M 26:45.0+3:42.7+16.11%86.12%18.82%16.07%
4-Jacob SelanderSurf SkiM 26:53.8+3:51.5+16.75%85.65%18.37%15.61%
5-Alex VaughanSUP 14'M 28:57.5+5:55.2+25.70%79.56%12.12%9.14%
6-Patrick HwangSUP 14'M 29:38.3+6:36.0+28.65%77.73%10.05%7.00%
7-Chris GrieveSUP 14'M 29:46.7+6:44.4+29.26%77.37%9.63%6.57%
8-Christian OliverSUP 14'M 30:41.9+7:39.6+33.25%75.05%6.83%3.68%
9-Nick PapaSUP 14'M 31:08.5+8:06.2+35.17%73.98%5.49%2.29%
10-Robb McEachranSUP 14'M 31:20.0+8:17.7+36.01%73.53%4.91%1.69%
11-Levi GoetzSUP 14'M 31:45.0+8:42.7+37.81%72.56%3.64%0.38%
12-Terrance QuongOC1M 31:59.5+8:57.2+38.86%72.01%2.91%-0.38%
13-Matt RadfordSUP 14'M 33:47.0+10:44.7+46.64%68.19%-2.53%-6.00%
14-Lindi MondaviSUP 12'6"F 35:11.1+12:08.8+52.72%65.48%-6.78%-10.40%
15-Sydney Dela CruzSUP 12'6"F 35:19.2+12:16.9+53.31%65.23%-7.19%-10.82%
16-Harry OesterreicherSUP 14'M 35:24.0+12:21.7+53.66%65.08%-7.43%-11.07%
17-Alan LampSUP 14'M 36:33.8+13:31.5+58.71%63.01%-10.97%-14.72%
18-Wes Van WambeckSUP 14'M 36:54.1+13:51.8+60.18%62.43%-11.99%-15.79%
19-Dan StraussKayakM 37:42.9+14:40.6+63.71%61.09%-14.46%-18.34%
20-Rob CaseySUP 14'M 38:14.6+15:12.3+66.00%60.24%-16.06%-19.99%
21-Autumn PeeleSUP 14'F 39:23.5+16:21.2+70.98%58.49%-19.55%-23.60%
22-Vicki GezonSUP 14'F 48:16.6+25:14.3+109.55%47.72%-46.51%-51.48%
  • Cat 1 Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Sarah SandstromSUP 14'F 26:09.1--100%29.06%25.96%
2-Lindi MondaviSUP 12'6"F 35:11.1+9:02.0+34.54%74.33%4.56%0.38%
3-Sydney Dela CruzSUP 12'6"F 35:19.2+9:10.1+35.06%74.04%4.19%0.00%
4-Autumn PeeleSUP 14'F 39:23.5+13:14.4+50.63%66.39%-6.85%-11.53%
5-Vicki GezonSUP 14'F 48:16.6+22:07.5+84.60%54.17%-30.96%-36.68%
  • Cat 1 Female - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Lindi MondaviSUP 12'6"F 35:11.1--100%0.19%0.19%
2-Sydney Dela CruzSUP 12'6"F 35:19.2+0:08.1+0.38%99.62%-0.19%-0.19%
  • Cat 1 Female - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Sarah SandstromSUP 14'F 26:09.1--100%31.07%33.61%
2-Autumn PeeleSUP 14'F 39:23.5+13:14.4+50.63%66.39%-3.83%0.00%
3-Vicki GezonSUP 14'F 48:16.6+22:07.5+84.60%54.17%-27.24%-22.56%
  • Cat 1 Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Robert PicardoSurf SkiM 23:02.3--100%27.55%26.47%
2-Lance JorgensenSUP 14'M 26:45.0+3:42.7+16.11%86.12%15.88%14.63%
3-Jacob SelanderSurf SkiM 26:53.8+3:51.5+16.75%85.65%15.42%14.16%
4-Alex VaughanSUP 14'M 28:57.5+5:55.2+25.70%79.56%8.93%7.58%
5-Patrick HwangSUP 14'M 29:38.3+6:36.0+28.65%77.73%6.79%5.41%
6-Chris GrieveSUP 14'M 29:46.7+6:44.4+29.26%77.37%6.35%4.96%
7-Christian OliverSUP 14'M 30:41.9+7:39.6+33.25%75.05%3.46%2.03%
8-Nick PapaSUP 14'M 31:08.5+8:06.2+35.17%73.98%2.07%0.61%
9-Robb McEachranSUP 14'M 31:20.0+8:17.7+36.01%73.53%1.46%0.00%
10-Levi GoetzSUP 14'M 31:45.0+8:42.7+37.81%72.56%0.15%-1.33%
11-Terrance QuongOC1M 31:59.5+8:57.2+38.86%72.01%-0.61%-2.10%
12-Matt RadfordSUP 14'M 33:47.0+10:44.7+46.64%68.19%-6.24%-7.82%
13-Harry OesterreicherSUP 14'M 35:24.0+12:21.7+53.66%65.08%-11.32%-12.98%
14-Alan LampSUP 14'M 36:33.8+13:31.5+58.71%63.01%-14.98%-16.69%
15-Wes Van WambeckSUP 14'M 36:54.1+13:51.8+60.18%62.43%-16.05%-17.77%
16-Dan StraussKayakM 37:42.9+14:40.6+63.71%61.09%-18.60%-20.37%
17-Rob CaseySUP 14'M 38:14.6+15:12.3+66.00%60.24%-20.27%-22.05%
  • Cat 1 Male - Kayak
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Dan StraussKayakM 37:42.9--100%0.00%0.00%
  • Cat 1 Male - OC1
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Terrance QuongOC1M 31:59.5--100%0.00%0.00%
  • Cat 1 Male - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Lance JorgensenSUP 14'M 26:45.0--100%17.39%14.63%
2-Alex VaughanSUP 14'M 28:57.5+2:12.5+8.26%92.37%10.57%7.58%
3-Patrick HwangSUP 14'M 29:38.3+2:53.3+10.80%90.25%8.47%5.41%
4-Chris GrieveSUP 14'M 29:46.7+3:01.7+11.32%89.83%8.03%4.96%
5-Christian OliverSUP 14'M 30:41.9+3:56.9+14.76%87.14%5.19%2.03%
6-Nick PapaSUP 14'M 31:08.5+4:23.5+16.42%85.90%3.82%0.61%
7-Robb McEachranSUP 14'M 31:20.0+4:35.0+17.13%85.37%3.23%0.00%
8-Levi GoetzSUP 14'M 31:45.0+5:00.0+18.69%84.25%1.95%-1.33%
9-Matt RadfordSUP 14'M 33:47.0+7:02.0+26.29%79.18%-4.33%-7.82%
10-Harry OesterreicherSUP 14'M 35:24.0+8:39.0+32.34%75.56%-9.33%-12.98%
11-Alan LampSUP 14'M 36:33.8+9:48.8+36.69%73.16%-12.92%-16.69%
12-Wes Van WambeckSUP 14'M 36:54.1+10:09.1+37.95%72.49%-13.96%-17.77%
13-Rob CaseySUP 14'M 38:14.6+11:29.6+42.97%69.95%-18.11%-22.05%
  • Cat 1 Male - Surf Ski
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Robert PicardoSurf SkiM 23:02.3--100%7.73%7.73%
2-Jacob SelanderSurf SkiM 26:53.8+3:51.5+16.75%85.65%-7.73%-7.73%