Sound Rowers: Mercer Island 2013

Saturday, October 5, 2013 10:00 AM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Seattle, WA, United States
Start type: Mass start
Racers: 54
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 1.6
Updated: Tuesday, October 8, 2013 8:34 AM (GMT-7)
Organized by: Sound Rowers
Race website: http://soundrowers.org
Race notes
Sunny and calm!
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 6.5 miles - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
113KC Dietz/Susan Kinne/Theresa Batty W 3X Triple 46:46.9--100%25.11%25.66%10:00:36.7
210BRUCE ROLFE & Megan Yount Mx 2x-OW 47:19.6+0:32.7+1.16%98.85%24.24%24.80%10:00:36.7
342Gwyn HowatBellingham - Wintec Explorer 24 1X W 1x-OWIII 51:55.4+5:08.5+10.99%90.10%16.88%17.49%10:00:36.7
  • 6.5 miles - M 1x-OWII
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
118Charley KanieskiPort Townsend - Bay 21 M 1x-OWII 57:09.6--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 6.5 miles - M HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
130Peter Marcus M HPK 52:11.1--100%6.23%3.51%10:00:36.7
238Michael Medler M HPK 52:38.7+0:27.6+0.88%99.13%5.40%2.66%10:00:36.7
332Duncan HowatBellingham - Epic V10 Surfski M HPK 52:42.2+0:31.1+0.99%99.02%5.29%2.55%10:00:36.7
  • 6.5 miles - M OC1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1121Jono Saunders M OC1 58:44.1--100%11.17%8.34%10:00:36.7
224Dan PrincePort Orchard - OC Fusion M OC1 1:02:56.0+4:11.9+7.15%93.33%4.82%1.79%10:00:36.7
347Patrick HwangSeattle - Pueo M OC1 1:03:15.5+4:31.4+7.70%92.85%4.33%1.28%10:00:36.7
  • 6.5 miles - M Pedal
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
116Michael LampiBellevue - V15-6M Pedal Trimaran M Pedal 1:01:10.0--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 6.5 miles - M SK
Place Bib Racer name Category Finish time
17Tom CartmillM SK 1:10:50.5--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 6.5 miles - M SUP
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
127Renick WoodsSeattle - Laird/SUP 14' M SUP 1:09:54.8--100%8.87%11.11%10:00:36.7
248Boe Zinter M SUP 1:18:39.0+8:44.2+12.50%88.89%-2.52%0.00%10:00:36.0
345Joe FergusonSeattle - Starboard All Star M SUP 1:21:35.3+11:40.5+16.70%85.69%-6.35%-3.74%10:00:36.7
  • 6.5 miles - Mx 2x-OW
Place Bib Racer name Category Finish time
110BRUCE ROLFE & Megan YountMx 2x-OW 47:19.6--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 6.5 miles - Mx Dragon
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
120Seattle Club SakeSeattle - Dragon Boat - Buk Mx Dragon 1:09:26.5--100%1.57%1.57%10:00:36.7
222Seattle Flying Dragons (Smoke)Seattle - Dragonboat Mx Dragon 1:11:39.2+2:12.7+3.18%96.91%-1.57%-1.57%10:00:36.7
  • 6.5 miles - W 1x-OWIII
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
142Gwyn HowatBellingham - Wintec Explorer 24 1X W 1x-OWIII 51:55.4--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 6.5 miles - W 2x-Flatwater
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
141Robyn & KellySeattle - Pocock Flat Water 2X W 2x-Flatwater 52:28.1--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 6.5 miles - W 3X Triple
Place Bib Racer name Category Finish time
113KC Dietz/Susan Kinne/Theresa BattyW 3X Triple 46:46.9--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 6.5 miles - W HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
115Traci ColeKenmore - Stellar SES W HPK 1:04:57.2--100%2.24%2.24%10:00:36.7
29Allison VeishlowShoreline - Epic/V10 Sport W HPK 1:07:55.7+2:58.5+4.58%95.62%-2.24%-2.24%10:00:36.7
  • 6.5 miles - W OC1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
140Audrey FreyHuki V1-Z W OC1 1:17:50.6--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 14.3 miles - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
129Greg Barton M HPK 1:41:55.8--100%26.99%19.14%10:00:36.7
246Jason Cross / Egor Klevak M HPK2 1:41:56.4+0:00.6+0.01%99.99%26.98%19.14%10:00:36.7
319Juraj Osusky & Peter TurcanSeattle - Fenn Make Elite Double M HPK2 1:42:16.9+0:21.1+0.35%99.66%26.74%18.86%10:00:36.7
  • 14.3 miles - M 1x-Flatwater
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
111Peter HirtleLake Forest Park - Hudson 1X M 1x-Flatwater 1:49:45.8--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 14.3 miles - M 1x-OWIII
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
125Tom KreycheSeattle - Maas 24 M 1x-OWIII 2:05:15.1--100%0.60%0.60%10:00:36.7
28Bill Jaquette M 1x-OWIII 2:06:46.5+1:31.4+1.22%98.80%-0.60%-0.60%10:00:36.7
  • 14.3 miles - M 2x-OW
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
13Rainer/Adrian StorbSeattle - Maas Ow 2X M 2x-OW 1:51:21.3--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 14.3 miles - M FSK
Place Bib Racer name Category Finish time
112Walter HortonM FSK 2:35:14.2--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 14.3 miles - M HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
129Greg Barton M HPK 1:41:55.8--100%17.10%17.83%10:00:36.7
239Dean Bumstead M HPK 1:59:43.7+17:47.9+17.46%85.13%2.63%3.48%10:00:36.7
343Chris DobrovolnyVancouver, BC - Think Uno Max M HPK 1:59:48.1+17:52.3+17.53%85.08%2.57%3.42%10:00:36.7
  • 14.3 miles - M HPK2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
146Jason Cross / Egor Klevak M HPK2 1:41:56.4--100%0.17%0.17%10:00:36.7
219Juraj Osusky & Peter TurcanSeattle - Fenn Make Elite Double M HPK2 1:42:16.9+0:20.5+0.34%99.67%-0.17%-0.17%10:00:36.7
  • 14.3 miles - M OC2
Place Bib Racer name Category Finish time
126Vern Heikkila/Jeffrey WongM OC2 2:16:10.9--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 14.3 miles - M SK
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
151Ondres Lemecka M SK 2:40:53.3--100%7.05%10.21%10:00:36.7
250Vratislav Polak M SK 2:59:11.2+18:17.9+11.37%89.79%-3.52%0.00%10:00:36.7
349Jiri PertoldBellevue - Necky Sea Kayak M SK 2:59:11.5+18:18.2+11.38%89.79%-3.53%0.00%10:00:36.7
  • 14.3 miles - Mx 2x-Flatwater
Place Bib Racer name Category Finish time
16Jeff / Theresa KnakalMx 2x-Flatwater 1:49:46.9--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 14.3 miles - Mx C2
Place Bib Racer name Category Finish time
131Alan Kipust/Sandra KipustMx C2 3:49:10.0--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 14.3 miles - Mx Dragon
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
121Seattle Flying Dragons (Fire)Seattle - Dragonboat Mx Dragon 2:30:02.8--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 14.3 miles - W 1x-OWII
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
15Carrie WeisseMukilteo - Maas Aero W 1x-OWII 3:23:11.2--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 14.3 miles - W 1x-OWIII
Place Bib Racer name Category Finish time
114Pat JohnsonW 1x-OWIII 3:23:21.2--100%0.00%0.00%10:00:36.7