Sound Rowers: Mercer Island 2013

Saturday, October 5, 2013 10:00 AM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Seattle, WA, United States
Start type: Mass start
Racers: 54
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 1.6
Updated: Tuesday, October 8, 2013 8:34 AM (GMT-7)
Organized by: Sound Rowers
Race website: http://soundrowers.org
Race notes
Sunny and calm!
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 6.5 miles - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
113KC Dietz/Susan Kinne/Theresa Batty W 3X Triple 46:46.9--100%25.11%25.66%10:00:36.7
210BRUCE ROLFE & Megan Yount Mx 2x-OW 47:19.6+0:32.7+1.16%98.85%24.24%24.80%10:00:36.7
342Gwyn HowatBellingham - Wintec Explorer 24 1X W 1x-OWIII 51:55.4+5:08.5+10.99%90.10%16.88%17.49%10:00:36.7
430Peter Marcus M HPK 52:11.1+5:24.2+11.55%89.65%16.46%17.08%10:00:36.7
541Robyn & KellySeattle - Pocock Flat Water 2X W 2x-Flatwater 52:28.1+5:41.2+12.16%89.16%16.01%16.63%10:00:36.7
638Michael Medler M HPK 52:38.7+5:51.8+12.53%88.86%15.72%16.35%10:00:36.7
732Duncan HowatBellingham - Epic V10 Surfski M HPK 52:42.2+5:55.3+12.66%88.76%15.63%16.26%10:00:36.7
828Kevin OlneyEdison, WA - Allwave CX M HPK 53:50.0+7:03.1+15.07%86.90%13.82%14.46%10:00:36.7
982Kim Cantrell M HPK 54:20.1+7:33.2+16.15%86.10%13.02%13.66%10:00:36.7
1023Jim Schulz M HPK 55:31.0+8:44.1+18.67%84.27%11.13%11.78%10:00:36.7
1137Mike Gregory M HPK 56:36.2+9:49.3+20.99%82.65%9.39%10.06%10:00:36.7
1218Charley KanieskiPort Townsend - Bay 21 M 1x-OWII 57:09.6+10:22.7+22.18%81.84%8.50%9.17%10:00:36.7
13121Jono Saunders M OC1 58:44.1+11:57.2+25.55%79.65%5.98%6.67%10:00:36.7
1416Michael LampiBellevue - V15-6M Pedal Trimaran M Pedal 1:01:10.0+14:23.1+30.75%76.48%2.08%2.81%10:00:36.7
1524Dan PrincePort Orchard - OC Fusion M OC1 1:02:56.0+16:09.1+34.53%74.34%-0.75%0.00%10:00:36.7
1647Patrick HwangSeattle - Pueo M OC1 1:03:15.5+16:28.6+35.22%73.95%-1.27%-0.52%10:00:36.7
17322Ryan Stringfellow M OC1 1:04:54.0+18:07.1+38.73%72.08%-3.89%-3.13%10:00:36.7
1815Traci ColeKenmore - Stellar SES W HPK 1:04:57.2+18:10.3+38.84%72.02%-3.98%-3.21%10:00:36.7
1944Bob HeacoxGig Harbor - Epic V14 M HPK 1:07:22.6+20:35.7+44.02%69.43%-7.86%-7.06%10:00:36.7
209Allison VeishlowShoreline - Epic/V10 Sport W HPK 1:07:55.7+21:08.8+45.20%68.87%-8.74%-7.94%10:00:36.7
212Shane BakerPort Orchard, WA - Kamanu Pueo M OC1 1:09:02.5+22:15.6+47.58%67.76%-10.52%-9.71%10:00:36.7
2220Seattle Club SakeSeattle - Dragon Boat - Buk Mx Dragon 1:09:26.5+22:39.6+48.44%67.37%-11.16%-10.34%10:00:36.7
2327Renick WoodsSeattle - Laird/SUP 14' M SUP 1:09:54.8+23:07.9+49.45%66.91%-11.92%-11.09%10:00:36.7
247Tom Cartmill M SK 1:10:50.5+24:03.6+51.43%66.04%-13.41%-12.57%10:00:36.7
2522Seattle Flying Dragons (Smoke)Seattle - Dragonboat Mx Dragon 1:11:39.2+24:52.3+53.17%65.29%-14.70%-13.86%10:00:36.7
2640Audrey FreyHuki V1-Z W OC1 1:17:50.6+31:03.7+66.40%60.10%-24.61%-23.69%10:00:36.7
274Clement Corbiell M OC1 1:17:51.2+31:04.3+66.42%60.09%-24.63%-23.71%10:00:36.7
2848Boe Zinter M SUP 1:18:39.0+31:52.1+68.12%59.48%-25.91%-24.97%10:00:36.0
2945Joe FergusonSeattle - Starboard All Star M SUP 1:21:35.3+34:48.4+74.40%57.34%-30.61%-29.64%10:00:36.7
  • 6.5 miles - M 1x-OWII
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
118Charley KanieskiPort Townsend - Bay 21 M 1x-OWII 57:09.6--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 6.5 miles - M HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
130Peter Marcus M HPK 52:11.1--100%6.23%3.51%10:00:36.7
238Michael Medler M HPK 52:38.7+0:27.6+0.88%99.13%5.40%2.66%10:00:36.7
332Duncan HowatBellingham - Epic V10 Surfski M HPK 52:42.2+0:31.1+0.99%99.02%5.29%2.55%10:00:36.7
428Kevin OlneyEdison, WA - Allwave CX M HPK 53:50.0+1:38.9+3.16%96.94%3.26%0.46%10:00:36.7
582Kim Cantrell M HPK 54:20.1+2:09.0+4.12%96.04%2.36%-0.46%10:00:36.7
623Jim Schulz M HPK 55:31.0+3:19.9+6.38%94.00%0.24%-2.65%10:00:36.7
737Mike Gregory M HPK 56:36.2+4:25.1+8.47%92.19%-1.71%-4.66%10:00:36.7
844Bob HeacoxGig Harbor - Epic V14 M HPK 1:07:22.6+15:11.5+29.11%77.45%-21.07%-24.58%10:00:36.7
  • 6.5 miles - M OC1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
1121Jono Saunders M OC1 58:44.1--100%11.17%8.34%10:00:36.7
224Dan PrincePort Orchard - OC Fusion M OC1 1:02:56.0+4:11.9+7.15%93.33%4.82%1.79%10:00:36.7
347Patrick HwangSeattle - Pueo M OC1 1:03:15.5+4:31.4+7.70%92.85%4.33%1.28%10:00:36.7
4322Ryan Stringfellow M OC1 1:04:54.0+6:09.9+10.50%90.50%1.85%-1.28%10:00:36.7
52Shane BakerPort Orchard, WA - Kamanu Pueo M OC1 1:09:02.5+10:18.4+17.55%85.07%-4.42%-7.74%10:00:36.7
64Clement Corbiell M OC1 1:17:51.2+19:07.1+32.55%75.44%-17.75%-21.50%10:00:36.7
  • 6.5 miles - M Pedal
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
116Michael LampiBellevue - V15-6M Pedal Trimaran M Pedal 1:01:10.0--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 6.5 miles - M SK
Place Bib Racer name Category Finish time
17Tom CartmillM SK 1:10:50.5--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 6.5 miles - M SUP
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
127Renick WoodsSeattle - Laird/SUP 14' M SUP 1:09:54.8--100%8.87%11.11%10:00:36.7
248Boe Zinter M SUP 1:18:39.0+8:44.2+12.50%88.89%-2.52%0.00%10:00:36.0
345Joe FergusonSeattle - Starboard All Star M SUP 1:21:35.3+11:40.5+16.70%85.69%-6.35%-3.74%10:00:36.7
  • 6.5 miles - Mx 2x-OW
Place Bib Racer name Category Finish time
110BRUCE ROLFE & Megan YountMx 2x-OW 47:19.6--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 6.5 miles - Mx Dragon
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
120Seattle Club SakeSeattle - Dragon Boat - Buk Mx Dragon 1:09:26.5--100%1.57%1.57%10:00:36.7
222Seattle Flying Dragons (Smoke)Seattle - Dragonboat Mx Dragon 1:11:39.2+2:12.7+3.18%96.91%-1.57%-1.57%10:00:36.7
  • 6.5 miles - W 1x-OWIII
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
142Gwyn HowatBellingham - Wintec Explorer 24 1X W 1x-OWIII 51:55.4--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 6.5 miles - W 2x-Flatwater
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
141Robyn & KellySeattle - Pocock Flat Water 2X W 2x-Flatwater 52:28.1--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 6.5 miles - W 3X Triple
Place Bib Racer name Category Finish time
113KC Dietz/Susan Kinne/Theresa BattyW 3X Triple 46:46.9--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 6.5 miles - W HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
115Traci ColeKenmore - Stellar SES W HPK 1:04:57.2--100%2.24%2.24%10:00:36.7
29Allison VeishlowShoreline - Epic/V10 Sport W HPK 1:07:55.7+2:58.5+4.58%95.62%-2.24%-2.24%10:00:36.7
  • 6.5 miles - W OC1
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
140Audrey FreyHuki V1-Z W OC1 1:17:50.6--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 14.3 miles - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
129Greg Barton M HPK 1:41:55.8--100%26.99%19.14%10:00:36.7
246Jason Cross / Egor Klevak M HPK2 1:41:56.4+0:00.6+0.01%99.99%26.98%19.14%10:00:36.7
319Juraj Osusky & Peter TurcanSeattle - Fenn Make Elite Double M HPK2 1:42:16.9+0:21.1+0.35%99.66%26.74%18.86%10:00:36.7
411Peter HirtleLake Forest Park - Hudson 1X M 1x-Flatwater 1:49:45.8+7:50.0+7.69%92.86%21.38%12.93%10:00:36.7
56Jeff / Theresa Knakal Mx 2x-Flatwater 1:49:46.9+7:51.1+7.70%92.85%21.36%12.92%10:00:36.7
63Rainer/Adrian StorbSeattle - Maas Ow 2X M 2x-OW 1:51:21.3+9:25.5+9.25%91.54%20.24%11.67%10:00:36.7
739Dean Bumstead M HPK 1:59:43.7+17:47.9+17.46%85.13%14.24%5.03%10:00:36.7
843Chris DobrovolnyVancouver, BC - Think Uno Max M HPK 1:59:48.1+17:52.3+17.53%85.08%14.19%4.97%10:00:36.7
934Marc Whitlock M HPK 2:02:54.5+20:58.7+20.58%82.93%11.96%2.50%10:00:36.7
1035Steve Scoggins M HPK 2:04:03.0+22:07.2+21.70%82.17%11.14%1.60%10:00:36.7
1125Tom KreycheSeattle - Maas 24 M 1x-OWIII 2:05:15.1+23:19.3+22.88%81.38%10.28%0.64%10:00:36.7
121Greg BawdenDuvall - Huki V-12 M HPK 2:06:00.7+24:04.9+23.63%80.89%9.74%0.04%10:00:36.7
1317Michael DeeMaple Falls - Think Legend M HPK 2:06:03.8+24:08.0+23.68%80.86%9.70%0.00%10:00:36.7
148Bill Jaquette M 1x-OWIII 2:06:46.5+24:50.7+24.37%80.40%9.19%-0.56%10:00:36.7
1533David ScherrerBellingham - Huki S1 X M HPK 2:09:45.1+27:49.3+27.29%78.56%7.06%-2.93%10:00:36.7
1626Vern Heikkila/Jeffrey Wong M OC2 2:16:10.9+34:15.1+33.60%74.85%2.45%-8.03%10:00:36.7
1736Roger LambBellingham - Epic V12 M HPK 2:16:22.2+34:26.4+33.79%74.75%2.32%-8.18%10:00:36.7
1821Seattle Flying Dragons (Fire)Seattle - Dragonboat Mx Dragon 2:30:02.8+48:07.0+47.21%67.93%-7.48%-19.02%10:00:36.7
1912Walter Horton M FSK 2:35:14.2+53:18.4+52.30%65.66%-11.19%-23.14%10:00:36.7
2051Ondres Lemecka M SK 2:40:53.3+58:57.5+57.84%63.35%-15.24%-27.63%10:00:36.7
2150Vratislav Polak M SK 2:59:11.2+1:17:15.4+75.79%56.88%-28.35%-42.14%10:00:36.7
2249Jiri PertoldBellevue - Necky Sea Kayak M SK 2:59:11.5+1:17:15.7+75.80%56.88%-28.35%-42.14%10:00:36.7
235Carrie WeisseMukilteo - Maas Aero W 1x-OWII 3:23:11.2+1:41:15.4+99.34%50.17%-45.54%-61.18%10:00:36.7
2414Pat Johnson W 1x-OWIII 3:23:21.2+1:41:25.4+99.50%50.12%-45.66%-61.31%10:00:36.7
2531Alan Kipust/Sandra Kipust Mx C2 3:49:10.0+2:07:14.2+124.83%44.48%-64.15%-81.79%10:00:36.7
  • 14.3 miles - M 1x-Flatwater
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
111Peter HirtleLake Forest Park - Hudson 1X M 1x-Flatwater 1:49:45.8--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 14.3 miles - M 1x-OWIII
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
125Tom KreycheSeattle - Maas 24 M 1x-OWIII 2:05:15.1--100%0.60%0.60%10:00:36.7
28Bill Jaquette M 1x-OWIII 2:06:46.5+1:31.4+1.22%98.80%-0.60%-0.60%10:00:36.7
  • 14.3 miles - M 2x-OW
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
13Rainer/Adrian StorbSeattle - Maas Ow 2X M 2x-OW 1:51:21.3--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 14.3 miles - M FSK
Place Bib Racer name Category Finish time
112Walter HortonM FSK 2:35:14.2--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 14.3 miles - M HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
129Greg Barton M HPK 1:41:55.8--100%17.10%17.83%10:00:36.7
239Dean Bumstead M HPK 1:59:43.7+17:47.9+17.46%85.13%2.63%3.48%10:00:36.7
343Chris DobrovolnyVancouver, BC - Think Uno Max M HPK 1:59:48.1+17:52.3+17.53%85.08%2.57%3.42%10:00:36.7
434Marc Whitlock M HPK 2:02:54.5+20:58.7+20.58%82.93%0.04%0.92%10:00:36.7
535Steve Scoggins M HPK 2:04:03.0+22:07.2+21.70%82.17%-0.89%0.00%10:00:36.7
61Greg BawdenDuvall - Huki V-12 M HPK 2:06:00.7+24:04.9+23.63%80.89%-2.48%-1.58%10:00:36.7
717Michael DeeMaple Falls - Think Legend M HPK 2:06:03.8+24:08.0+23.68%80.86%-2.53%-1.62%10:00:36.7
833David ScherrerBellingham - Huki S1 X M HPK 2:09:45.1+27:49.3+27.29%78.56%-5.53%-4.60%10:00:36.7
936Roger LambBellingham - Epic V12 M HPK 2:16:22.2+34:26.4+33.79%74.75%-10.91%-9.93%10:00:36.7
  • 14.3 miles - M HPK2
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
146Jason Cross / Egor Klevak M HPK2 1:41:56.4--100%0.17%0.17%10:00:36.7
219Juraj Osusky & Peter TurcanSeattle - Fenn Make Elite Double M HPK2 1:42:16.9+0:20.5+0.34%99.67%-0.17%-0.17%10:00:36.7
  • 14.3 miles - M OC2
Place Bib Racer name Category Finish time
126Vern Heikkila/Jeffrey WongM OC2 2:16:10.9--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 14.3 miles - M SK
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
151Ondres Lemecka M SK 2:40:53.3--100%7.05%10.21%10:00:36.7
250Vratislav Polak M SK 2:59:11.2+18:17.9+11.37%89.79%-3.52%0.00%10:00:36.7
349Jiri PertoldBellevue - Necky Sea Kayak M SK 2:59:11.5+18:18.2+11.38%89.79%-3.53%0.00%10:00:36.7
  • 14.3 miles - Mx 2x-Flatwater
Place Bib Racer name Category Finish time
16Jeff / Theresa KnakalMx 2x-Flatwater 1:49:46.9--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 14.3 miles - Mx C2
Place Bib Racer name Category Finish time
131Alan Kipust/Sandra KipustMx C2 3:49:10.0--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 14.3 miles - Mx Dragon
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
121Seattle Flying Dragons (Fire)Seattle - Dragonboat Mx Dragon 2:30:02.8--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 14.3 miles - W 1x-OWII
Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
15Carrie WeisseMukilteo - Maas Aero W 1x-OWII 3:23:11.2--100%0.00%0.00%10:00:36.7
  • 14.3 miles - W 1x-OWIII
Place Bib Racer name Category Finish time
114Pat JohnsonW 1x-OWIII 3:23:21.2--100%0.00%0.00%10:00:36.7