Ballrd Elks Monday Night Paddle 20180507

Monday, May 7, 2018 7:09 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Seattle, WA, United States
Start type: Interval wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 28
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.9
Updated: Tuesday, May 8, 2018 7:20 AM (GMT-7)
Organized by: Ballard Elks Paddling Club

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Overall (All racers)
Place Bib Racer name Distance Category Gender Finish time
1-Christian OliverCat 1SUP 14'M 23:48.0--100%17.35%14.67%
2-Patrick HwangCat 1SUP 14'M 23:53.9+0:05.9+0.41%99.59%17.01%14.31%
3-Alex VaughanCat 1SUP 14'M 24:09.0+0:21.0+1.47%98.55%16.14%13.41%
4-Ivan StorckCat 1SUP 14'M 24:37.5+0:49.5+3.47%96.65%14.49%11.71%
5-Chris GrieveCat 1SUP 14'M 24:44.4+0:56.4+3.95%96.20%14.09%11.30%
6-Sarah SandstromCat 1SUP 12'6"F 25:09.4+1:21.4+5.70%94.61%12.64%9.80%
7-Nick PapaCat 1SUP 14'M 25:16.6+1:28.6+6.20%94.16%12.23%9.37%
8-Lance JorgensenCat 1SUP 14'M 26:01.5+2:13.5+9.35%91.45%9.63%6.69%
9-Alan LampCat 1SUP 14'M 27:01.4+3:13.4+13.54%88.07%6.16%3.11%
10-Jeremiah SmithCat 1SUP 14'M 27:10.4+3:22.4+14.17%87.59%5.64%2.57%
11-Minnie FontenelleCat 1SUP 14'F 27:17.8+3:29.8+14.69%87.19%5.21%2.13%
12-Levi GoetzCat 1SUP 14'M 27:18.0+3:30.0+14.71%87.18%5.20%2.12%
13-Matt RadfordCat 1SUP 12'6"M 27:18.5+3:30.5+14.74%87.15%5.17%2.09%
14-John HansenCat 2SUP 12'6"M 27:32.2+3:44.2+15.70%86.43%4.38%1.27%
15-Jon KwanSocialProneM 28:14.7+4:26.7+18.68%84.26%1.92%-1.27%
16-Jonathon FoleyCat 1SUP 14'M 28:25.5+4:37.5+19.43%83.73%1.29%-1.92%
17-Skyler PalmerCat 1SUP SurfM 28:34.4+4:46.4+20.06%83.29%0.78%-2.45%
18-Tran LuuCat 1SUP 14'F 28:54.8+5:06.8+21.48%82.31%-0.40%-3.67%
19-Caroline McCrorySocialSUP 14'F 28:57.8+5:09.8+21.69%82.17%-0.58%-3.85%
20-Aaron JonesSocialSUP 12'6"M 29:01.5+5:13.5+21.95%82.00%-0.79%-4.07%
21-Dan StraussCat 1KayakM 29:06.6+5:18.6+22.31%81.76%-1.08%-4.37%
22-Doug BroadbentSocialSUP 14'M 29:13.0+5:25.0+22.76%81.46%-1.46%-4.75%
23-Michele BlackCat 1SUP 12'6"F 30:23.5+6:35.5+27.70%78.31%-5.54%-8.97%
24-Frederick LafebreCat 1SUP 14'M 31:13.1+7:25.1+31.17%76.24%-8.41%-11.93%
25-Tamara WeismanSocialSUP 12'6"F 31:48.9+8:00.9+33.68%74.81%-10.48%-14.07%
26-Harry OesterreicherCat 2SUP 12'6"M 40:21.9+16:33.9+69.60%58.96%-40.17%-44.72%
27-Jim BohnSocialSUP SurfM 40:22.4+16:34.4+69.64%58.95%-40.20%-44.75%
28-John FosterSocialSUP 14'M 40:23.2+16:35.2+69.69%58.93%-40.24%-44.80%
  • Social - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Jon KwanProneM 28:14.7--100%13.29%3.33%
2-Caroline McCrorySUP 14'F 28:57.8+0:43.1+2.54%97.52%11.09%0.87%
3-Aaron JonesSUP 12'6"M 29:01.5+0:46.8+2.76%97.31%10.90%0.66%
4-Doug BroadbentSUP 14'M 29:13.0+0:58.3+3.44%96.67%10.31%0.00%
5-Tamara WeismanSUP 12'6"F 31:48.9+3:34.2+12.64%88.78%2.33%-8.89%
6-Jim BohnSUP SurfM 40:22.4+12:07.7+42.94%69.96%-23.94%-38.19%
7-John FosterSUP 14'M 40:23.2+12:08.5+42.99%69.94%-23.98%-38.23%
  • Social Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Caroline McCrorySUP 14'F 28:57.8--100%4.69%4.69%
2-Tamara WeismanSUP 12'6"F 31:48.9+2:51.1+9.85%91.04%-4.69%-4.69%
  • Social Female - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Tamara WeismanSUP 12'6"F 31:48.9--100%0.00%0.00%
  • Social Female - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Caroline McCrorySUP 14'F 28:57.8--100%0.00%0.00%
  • Social Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Jon KwanProneM 28:14.7--100%15.56%3.33%
2-Aaron JonesSUP 12'6"M 29:01.5+0:46.8+2.76%97.31%13.23%0.66%
3-Doug BroadbentSUP 14'M 29:13.0+0:58.3+3.44%96.67%12.65%0.00%
4-Jim BohnSUP SurfM 40:22.4+12:07.7+42.94%69.96%-20.70%-38.19%
5-John FosterSUP 14'M 40:23.2+12:08.5+42.99%69.94%-20.74%-38.23%
  • Social Male - Prone
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Jon KwanProneM 28:14.7--100%0.00%0.00%
  • Social Male - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Aaron JonesSUP 12'6"M 29:01.5--100%0.00%0.00%
  • Social Male - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Doug BroadbentSUP 14'M 29:13.0--100%16.05%16.05%
2-John FosterSUP 14'M 40:23.2+11:10.2+38.23%72.34%-16.05%-16.05%
  • Social Male - SUP Surf
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Jim BohnSUP SurfM 40:22.4--100%0.00%0.00%
  • Cat 1 - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Christian OliverSUP 14'M 23:48.0--100%11.40%12.41%
2-Patrick HwangSUP 14'M 23:53.9+0:05.9+0.41%99.59%11.04%12.05%
3-Alex VaughanSUP 14'M 24:09.0+0:21.0+1.47%98.55%10.10%11.13%
4-Ivan StorckSUP 14'M 24:37.5+0:49.5+3.47%96.65%8.33%9.38%
5-Chris GrieveSUP 14'M 24:44.4+0:56.4+3.95%96.20%7.90%8.95%
6-Sarah SandstromSUP 12'6"F 25:09.4+1:21.4+5.70%94.61%6.35%7.42%
7-Nick PapaSUP 14'M 25:16.6+1:28.6+6.20%94.16%5.91%6.98%
8-Lance JorgensenSUP 14'M 26:01.5+2:13.5+9.35%91.45%3.12%4.23%
9-Alan LampSUP 14'M 27:01.4+3:13.4+13.54%88.07%-0.60%0.55%
10-Jeremiah SmithSUP 14'M 27:10.4+3:22.4+14.17%87.59%-1.15%0.00%
11-Minnie FontenelleSUP 14'F 27:17.8+3:29.8+14.69%87.19%-1.61%-0.45%
12-Levi GoetzSUP 14'M 27:18.0+3:30.0+14.71%87.18%-1.63%-0.47%
13-Matt RadfordSUP 12'6"M 27:18.5+3:30.5+14.74%87.15%-1.66%-0.50%
14-Jonathon FoleySUP 14'M 28:25.5+4:37.5+19.43%83.73%-5.81%-4.61%
15-Skyler PalmerSUP SurfM 28:34.4+4:46.4+20.06%83.29%-6.37%-5.15%
16-Tran LuuSUP 14'F 28:54.8+5:06.8+21.48%82.31%-7.63%-6.40%
17-Dan StraussKayakM 29:06.6+5:18.6+22.31%81.76%-8.36%-7.13%
18-Michele BlackSUP 12'6"F 30:23.5+6:35.5+27.70%78.31%-13.13%-11.84%
19-Frederick LafebreSUP 14'M 31:13.1+7:25.1+31.17%76.24%-16.21%-14.89%
  • Cat 1 Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Sarah SandstromSUP 12'6"F 25:09.4--100%9.96%10.49%
2-Minnie FontenelleSUP 14'F 27:17.8+2:08.4+8.51%92.16%2.30%2.88%
3-Tran LuuSUP 14'F 28:54.8+3:45.4+14.93%87.01%-3.49%-2.88%
4-Michele BlackSUP 12'6"F 30:23.5+5:14.1+20.81%82.77%-8.78%-8.14%
  • Cat 1 Female - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Sarah SandstromSUP 12'6"F 25:09.4--100%9.42%9.42%
2-Michele BlackSUP 12'6"F 30:23.5+5:14.1+20.81%82.77%-9.42%-9.42%
  • Cat 1 Female - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Minnie FontenelleSUP 14'F 27:17.8--100%2.88%2.88%
2-Tran LuuSUP 14'F 28:54.8+1:37.0+5.92%94.41%-2.88%-2.88%
  • Cat 1 Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Christian OliverSUP 14'M 23:48.0--100%10.45%11.93%
2-Patrick HwangSUP 14'M 23:53.9+0:05.9+0.41%99.59%10.08%11.56%
3-Alex VaughanSUP 14'M 24:09.0+0:21.0+1.47%98.55%9.13%10.63%
4-Ivan StorckSUP 14'M 24:37.5+0:49.5+3.47%96.65%7.34%8.88%
5-Chris GrieveSUP 14'M 24:44.4+0:56.4+3.95%96.20%6.91%8.45%
6-Nick PapaSUP 14'M 25:16.6+1:28.6+6.20%94.16%4.89%6.46%
7-Lance JorgensenSUP 14'M 26:01.5+2:13.5+9.35%91.45%2.07%3.69%
8-Alan LampSUP 14'M 27:01.4+3:13.4+13.54%88.07%-1.68%0.00%
9-Jeremiah SmithSUP 14'M 27:10.4+3:22.4+14.17%87.59%-2.25%-0.56%
10-Levi GoetzSUP 14'M 27:18.0+3:30.0+14.71%87.18%-2.72%-1.02%
11-Matt RadfordSUP 12'6"M 27:18.5+3:30.5+14.74%87.15%-2.75%-1.05%
12-Jonathon FoleySUP 14'M 28:25.5+4:37.5+19.43%83.73%-6.96%-5.19%
13-Skyler PalmerSUP SurfM 28:34.4+4:46.4+20.06%83.29%-7.51%-5.74%
14-Dan StraussKayakM 29:06.6+5:18.6+22.31%81.76%-9.53%-7.72%
15-Frederick LafebreSUP 14'M 31:13.1+7:25.1+31.17%76.24%-17.47%-15.52%
  • Cat 1 Male - Kayak
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Dan StraussKayakM 29:06.6--100%0.00%0.00%
  • Cat 1 Male - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Matt RadfordSUP 12'6"M 27:18.5--100%0.00%0.00%
  • Cat 1 Male - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Christian OliverSUP 14'M 23:48.0--100%8.94%7.22%
2-Patrick HwangSUP 14'M 23:53.9+0:05.9+0.41%99.59%8.57%6.83%
3-Alex VaughanSUP 14'M 24:09.0+0:21.0+1.47%98.55%7.61%5.85%
4-Ivan StorckSUP 14'M 24:37.5+0:49.5+3.47%96.65%5.79%4.00%
5-Chris GrieveSUP 14'M 24:44.4+0:56.4+3.95%96.20%5.35%3.55%
6-Nick PapaSUP 14'M 25:16.6+1:28.6+6.20%94.16%3.30%1.46%
7-Lance JorgensenSUP 14'M 26:01.5+2:13.5+9.35%91.45%0.43%-1.46%
8-Alan LampSUP 14'M 27:01.4+3:13.4+13.54%88.07%-3.39%-5.35%
9-Jeremiah SmithSUP 14'M 27:10.4+3:22.4+14.17%87.59%-3.96%-5.94%
10-Levi GoetzSUP 14'M 27:18.0+3:30.0+14.71%87.18%-4.45%-6.43%
11-Jonathon FoleySUP 14'M 28:25.5+4:37.5+19.43%83.73%-8.75%-10.82%
12-Frederick LafebreSUP 14'M 31:13.1+7:25.1+31.17%76.24%-19.44%-21.70%
  • Cat 1 Male - SUP Surf
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Skyler PalmerSUP SurfM 28:34.4--100%0.00%0.00%
  • Cat 2 - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-John HansenSUP 12'6"M 27:32.2--100%18.89%18.89%
2-Harry OesterreicherSUP 12'6"M 40:21.9+12:49.7+46.59%68.22%-18.89%-18.89%
  • Cat 2 Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-John HansenSUP 12'6"M 27:32.2--100%18.89%18.89%
2-Harry OesterreicherSUP 12'6"M 40:21.9+12:49.7+46.59%68.22%-18.89%-18.89%
  • Cat 2 Male - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-John HansenSUP 12'6"M 27:32.2--100%18.89%18.89%
2-Harry OesterreicherSUP 12'6"M 40:21.9+12:49.7+46.59%68.22%-18.89%-18.89%