Sunshine Series 2018 Adare Race 4

Sunday, May 6, 2018 11:13 (GMT+10) - Final results

Race info
Sport: Cycling - mtn cross-country
Location: Adare, Australia
Start type: Manual wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 53
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.9
Updated: Sunday, May 6, 2018 16:14 (GMT+10)
Race notes
Round 1 of the Sunshine State Series 2018
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Sunshine Series 2018 Adare Race 4

  • 3 - Overall
Place Bib Racer name Category Finish time
1209Kevin JonesVeteran Men (Masters 1/2) 1:04:46.4--100%12.02%9.66%
2229James SouthMasters Men (Masters 3/4) 1:04:55.1+0:08.7+0.22%99.78%11.82%9.45%
3236Timothy GouldingMasters Men (Masters 3/4) 1:05:12.4+0:26.0+0.67%99.34%11.43%9.05%
  • 3 - Masters Men (Masters 3/4)
Place Bib Racer name Category Finish time
1229James SouthMasters Men (Masters 3/4) 1:04:55.1--100%11.47%11.85%
2236Timothy GouldingMasters Men (Masters 3/4) 1:05:12.4+0:17.3+0.44%99.56%11.07%11.45%
3231Paul AdamsMasters Men (Masters 3/4) 1:05:31.3+0:36.2+0.93%99.08%10.64%11.03%
  • 3 - Open Men
Place Bib Racer name Category Finish time
1130Adam MartinOpen Men 1:05:58.4--100%0.00%0.00%
2132Tony KellyOpen Men -2 laps-----
  • 3 - Super Masters
Place Bib Racer name Category Finish time
1249Kevin JonesSuper Masters 1:09:55.2--100%6.40%5.29%
2250Les HeapSuper Masters 1:10:41.0+0:45.8+1.09%98.92%5.38%4.25%
3245Andrew MichaelSuper Masters 1:13:03.0+3:07.8+4.48%95.72%2.21%1.05%
  • 3 - U19 Women
Place Bib Racer name Category Finish time
1120Maddison DillonU19 Women 1:20:50.0--100%0.00%0.00%
  • 3 - Veteran Men (Masters 1/2)
Place Bib Racer name Category Finish time
1209Kevin JonesVeteran Men (Masters 1/2) 1:04:46.4--100%11.82%6.41%
2207Jonathan CrossVeteran Men (Masters 1/2) 1:06:43.0+1:56.6+3.00%97.09%9.17%3.60%
3212Richard GrayVeteran Men (Masters 1/2) 1:07:01.1+2:14.7+3.47%96.65%8.76%3.16%
  • 4 - Overall
Place Bib Racer name Category Finish time
1127Matherson GalwayUnder 19 Men 1:23:28.6--100%15.31%12.31%
2124Momo FrankUnder 19 Men 1:23:59.9+0:31.3+0.62%99.38%14.78%11.76%
3126Cooper AvesUnder 19 Men 1:28:07.5+4:38.9+5.57%94.73%10.59%7.42%
  • 4 - Elite Women
Place Bib Racer name Category Finish time
1117Megan WilliamsElite Women 1:35:11.4--100%12.44%14.56%
2115Holly LubckeElite Women 1:46:13.6+11:02.2+11.59%89.61%2.28%4.65%
3118Rebecca StoneElite Women 1:56:35.9+21:24.5+22.49%81.64%-7.26%-4.65%
  • 4 - Under 19 Men
Place Bib Racer name Category Finish time
1127Matherson GalwayUnder 19 Men 1:23:28.6--100%7.71%5.27%
2124Momo FrankUnder 19 Men 1:23:59.9+0:31.3+0.62%99.38%7.13%4.68%
3126Cooper AvesUnder 19 Men 1:28:07.5+4:38.9+5.57%94.73%2.57%0.00%
  • 5 - Overall
Place Bib Racer name Category Finish time
1103David PenhaligonElite Men 1:37:44.3--100%5.30%5.16%
2106Nick PedlerElite Men 1:38:51.8+1:07.5+1.15%98.86%4.21%4.07%
3105Matthew EnneverElite Men 1:43:03.3+5:19.0+5.44%94.84%0.15%0.00%
  • 5 - Elite Men
Place Bib Racer name Category Finish time
1103David PenhaligonElite Men 1:37:44.3--100%5.30%5.16%
2106Nick PedlerElite Men 1:38:51.8+1:07.5+1.15%98.86%4.21%4.07%
3105Matthew EnneverElite Men 1:43:03.3+5:19.0+5.44%94.84%0.15%0.00%