2018 Frank Harrison Memorial Race - Sun

Sunday, February 11, 2018 10:00 (GMT+11) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: South Albury, Australia
Start type: Manual wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 47
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.9
Updated: Monday, February 12, 2018 13:47 (GMT+11)
Organized by: Mitta Mitta Canoe Club
Race website: www.mittacanoe.com.au

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Waterworks 16 km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1504Kyran Blandford And Sarah BarkerNo Club Rec DoublesF/M 1:09:51.7--100%12.50%6.71%
2506Bruce Simpson And Trevor CliffMitta Mitta VET 55+ TK2M 1:11:15.0+1:23.3+1.99%98.05%10.76%4.85%
3509Rod Graeber And Peter HarperAlbury VET 65+ TK2M 1:13:12.5+3:20.8+4.79%95.43%8.30%2.24%
4508Tammy And Alan CulbertsonFootscray VET 55+ TK2F/M 1:13:19.3+3:27.6+4.95%95.28%8.16%2.09%
5505Bruce Graham And Kim BentleyWagga Bidgee CC VET 55+ TK2F/M 1:13:28.6+3:36.9+5.17%95.08%7.97%1.88%
6507Debbie Bennett And Sally MillerINCC VET 55+ TK2F 1:16:17.6+6:25.9+9.21%91.57%4.44%-1.88%
7503Allan Newhouse And Barry BellBurley Griffin UC2 70+M 1:16:40.6+6:48.9+9.75%91.11%3.96%-2.39%
8510Joanne Davis And Ralph WrightGeelong VET 55+ TK2F/M 1:17:15.9+7:24.2+10.60%90.42%3.22%-3.18%
9511Marie Taylor And Gayle Rule VET 55+ TK2F 1:17:25.8+7:34.1+10.83%90.23%3.02%-3.40%
10207Les Goudie And Mandy HanrattyShepparton OC2/Va'a V2F/M 2:09:36.2+59:44.5+85.51%53.90%-62.33%-73.07%
  • Waterworks 16 km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1507Debbie Bennett And Sally MillerINCC VET 55+ TK2F 1:16:17.6--100%0.74%0.74%
2511Marie Taylor And Gayle Rule VET 55+ TK2F 1:17:25.8+1:08.2+1.49%98.53%-0.74%-0.74%
  • Waterworks 16 km Female - VET 55+ TK2
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1507Debbie Bennett And Sally MillerINCC VET 55+ TK2F 1:16:17.6--100%0.74%0.74%
2511Marie Taylor And Gayle Rule VET 55+ TK2F 1:17:25.8+1:08.2+1.49%98.53%-0.74%-0.74%
  • Waterworks 16 km Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1506Bruce Simpson And Trevor CliffMitta Mitta VET 55+ TK2M 1:11:15.0--100%3.34%2.68%
2509Rod Graeber And Peter HarperAlbury VET 65+ TK2M 1:13:12.5+1:57.5+2.75%97.32%0.68%0.00%
3503Allan Newhouse And Barry BellBurley Griffin UC2 70+M 1:16:40.6+5:25.6+7.62%92.92%-4.02%-4.74%
  • Waterworks 16 km Male - UC2 70+
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1503Allan Newhouse And Barry BellBurley Griffin UC2 70+M 1:16:40.6--100%0.00%0.00%
  • Waterworks 16 km Male - VET 55+ TK2
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1506Bruce Simpson And Trevor CliffMitta Mitta VET 55+ TK2M 1:11:15.0--100%0.00%0.00%
  • Waterworks 16 km Male - VET 65+ TK2
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1509Rod Graeber And Peter HarperAlbury VET 65+ TK2M 1:13:12.5--100%0.00%0.00%
  • Waterworks 16 km Female/Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1504Kyran Blandford And Sarah BarkerNo Club Rec DoublesF/M 1:09:51.7--100%17.52%4.92%
2508Tammy And Alan CulbertsonFootscray VET 55+ TK2F/M 1:13:19.3+3:27.6+4.95%95.28%13.44%0.21%
3505Bruce Graham And Kim BentleyWagga Bidgee CC VET 55+ TK2F/M 1:13:28.6+3:36.9+5.17%95.08%13.26%0.00%
4510Joanne Davis And Ralph WrightGeelong VET 55+ TK2F/M 1:17:15.9+7:24.2+10.60%90.42%8.78%-5.16%
5207Les Goudie And Mandy HanrattyShepparton OC2/Va'a V2F/M 2:09:36.2+59:44.5+85.51%53.90%-53.00%-76.39%
  • Waterworks 16 km Female/Male - OC2/Va'a V2
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1207Les Goudie And Mandy HanrattyShepparton OC2/Va'a V2F/M 2:09:36.2--100%0.00%0.00%
  • Waterworks 16 km Female/Male - Rec Doubles
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1504Kyran Blandford And Sarah BarkerNo Club Rec DoublesF/M 1:09:51.7--100%0.00%0.00%
  • Waterworks 16 km Female/Male - VET 55+ TK2
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1508Tammy And Alan CulbertsonFootscray VET 55+ TK2F/M 1:13:19.3--100%1.83%0.21%
2505Bruce Graham And Kim BentleyWagga Bidgee CC VET 55+ TK2F/M 1:13:28.6+0:09.3+0.21%99.79%1.62%0.00%
3510Joanne Davis And Ralph WrightGeelong VET 55+ TK2F/M 1:17:15.9+3:56.6+5.38%94.90%-3.45%-5.16%
  • Weir Wall 26 km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1409Mick Leverett And Seamus SpannerBarwon Heads Open K2M 1:36:34.7--100%20.98%22.26%
2407Hamish Young And Isaac JohnsonINCC Open K2M 1:37:15.5+0:40.8+0.70%99.30%20.42%21.71%
3406Dominic Scarfe And John YoungINCC Open K2M 1:39:48.4+3:13.7+3.34%96.77%18.34%19.66%
4405Daniel Lansell-Kenny And Patrick MacleanFairfield Open K2M 1:39:48.9+3:14.2+3.35%96.76%18.33%19.66%
5402Joseph Burton And Sean JonesMitta Mitta Open K2M 1:42:26.0+5:51.3+6.06%94.28%16.19%17.55%
6408Matilda Stevenson And Penny YoungINCC Open K2F 1:45:05.4+8:30.7+8.81%91.90%14.01%15.41%
7302Andrew And Lisa SingletonFootscray Rec DoublesF/M 1:49:05.9+12:31.2+12.96%88.52%10.73%12.18%
8401Emily O'Rourke And Rachel De KretserINCC Open K2F 1:49:17.5+12:42.8+13.16%88.37%10.57%12.03%
9410Ross Hamilton And Tom HolleyNo Club Open K2M 1:52:45.5+16:10.8+16.75%85.65%7.74%9.24%
10306Craig Woodhead And Derek HollanderFootscray Rec DoublesM 1:53:44.3+17:09.6+17.77%84.91%6.94%8.45%
11403Alex Boyd And Leo LazzarottoFairfield Open K2M 1:54:03.5+17:28.8+18.10%84.67%6.67%8.19%
12309Brett Anderson And Matt WindonMitta Mitta VET 35+ TK2M 1:54:36.4+18:01.7+18.67%84.27%6.23%7.75%
13308Neil White And Stewart NicholFootscray Rec DoublesM 1:55:26.4+18:51.7+19.53%83.66%5.54%7.08%
14311Rob Russell And Suzanne LipeINCC VET 35+ TK2F/M 1:55:29.3+18:54.6+19.58%83.63%5.50%7.04%
15201Ben Routley And Stephen RoutleyNewcastle Outrigger Canoe Club C2 OpenM 2:02:17.3+25:42.6+26.62%78.98%-0.06%1.57%
16102Anthony And Nicholas ColeEchuca Moama TC2 OpenM 2:02:17.4+25:42.7+26.62%78.97%-0.06%1.56%
17103Brett Sutton And James MillerNo Club TC2 OpenM 2:03:03.6+26:28.9+27.42%78.48%-0.69%0.95%
18307Karen Turner And Tim FitzgeraldArmy VET 35+ TK2F/M 2:04:01.2+27:26.5+28.41%77.87%-1.48%0.17%
19204Rod Clark And Nicole TattersalEchuca Moama C2 OpenM 2:04:26.9+27:52.2+28.86%77.61%-1.83%-0.17%
20111Peter Bedggood And Mad MickSherbrooke Knox TC2 OpenM 2:05:24.4+28:49.7+29.85%77.01%-2.61%-0.94%
21203Travis Frenay And Lewis WylieUnaffiliated C2 OpenM 2:05:27.2+28:52.5+29.90%76.98%-2.65%-0.98%
22205Tony Bond And Alan PiersonEchuca Moama C2 OpenM 2:05:38.6+29:03.9+30.09%76.87%-2.80%-1.13%
23107Jeremy Kent And Uby WoodsMitta Mitta TC2 OpenF/M 2:07:47.4+31:12.7+32.32%75.58%-4.56%-2.86%
24411Shane Cavagne And Gaye Foster Open K2F/M 2:07:52.5+31:17.8+32.41%75.53%-4.63%-2.93%
25110Kate And Steve DawsonSutherland Shire CC TC2 OpenF/M 2:08:25.6+31:50.9+32.98%75.20%-5.08%-3.37%
26105Jack Wilson And Matt WalshShepparton Canoe Club TC2 OpenM 2:08:46.2+32:11.5+33.33%75.00%-5.36%-3.65%
27115Esther Wheeler And Alex BrunacciPacific Dragon Boat And OC TC2 OpenF/M 2:09:09.8+32:35.1+33.74%74.77%-5.69%-3.97%
28101Alexis Breen And Frank KingmaFootscray Canoe Club TC2 OpenF/M 2:09:46.7+33:12.0+34.38%74.42%-6.19%-4.46%
29112Peter Vale And Ian DaveyMitta Mitta TC2 OpenM 2:10:08.3+33:33.6+34.75%74.21%-6.48%-4.75%
30108Joanne Hamilton-Vale And Ashley BellMitta Mitta TC2 OpenF/M 2:12:14.6+35:39.9+36.93%73.03%-8.21%-6.45%
31304Anthony DuffinSwan Hill RecM 2:13:19.3+36:44.6+38.05%72.44%-9.09%-7.31%
32305Brianna And Jessica LaneNo Club Rec DoublesF/M 2:22:40.0+46:05.3+47.72%67.70%-16.73%-14.84%
33106Jason Farley And Matt LaneNo Club TC2 OpenF/M 2:23:31.9+46:57.2+48.62%67.29%-17.44%-15.53%
34208Darren Forbes And Guy FiddesNo Club C2 OpenM 2:26:15.2+49:40.5+51.43%66.03%-19.67%-17.72%
35109Karlie Verbeek And Lynsey YorkEchuca Moama TC2 OpenF 2:26:17.0+49:42.3+51.47%66.02%-19.69%-17.75%
36114Helen And David TongwayACT TC2 OpenF/M 2:35:26.3+58:51.6+60.95%62.13%-27.18%-25.12%
-113Keith And Shelley LaneNo Club TC2 OpenF/M DNF-----
  • Weir Wall 26 km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1408Matilda Stevenson And Penny YoungINCC Open K2F 1:45:05.4--100%12.59%3.84%
2401Emily O'Rourke And Rachel De KretserINCC Open K2F 1:49:17.5+4:12.1+4.00%96.16%9.09%0.00%
3109Karlie Verbeek And Lynsey YorkEchuca Moama TC2 OpenF 2:26:17.0+41:11.6+39.20%71.84%-21.68%-33.85%
  • Weir Wall 26 km Female - Open K2
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1408Matilda Stevenson And Penny YoungINCC Open K2F 1:45:05.4--100%1.96%1.96%
2401Emily O'Rourke And Rachel De KretserINCC Open K2F 1:49:17.5+4:12.1+4.00%96.16%-1.96%-1.96%
  • Weir Wall 26 km Female - TC2 Open
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1109Karlie Verbeek And Lynsey YorkEchuca Moama TC2 OpenF 2:26:17.0--100%0.00%0.00%
  • Weir Wall 26 km Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1409Mick Leverett And Seamus SpannerBarwon Heads Open K2M 1:36:34.7--100%18.01%21.02%
2407Hamish Young And Isaac JohnsonINCC Open K2M 1:37:15.5+0:40.8+0.70%99.30%17.43%20.47%
3406Dominic Scarfe And John YoungINCC Open K2M 1:39:48.4+3:13.7+3.34%96.77%15.27%18.38%
4405Daniel Lansell-Kenny And Patrick MacleanFairfield Open K2M 1:39:48.9+3:14.2+3.35%96.76%15.26%18.38%
5402Joseph Burton And Sean JonesMitta Mitta Open K2M 1:42:26.0+5:51.3+6.06%94.28%13.04%16.24%
6410Ross Hamilton And Tom HolleyNo Club Open K2M 1:52:45.5+16:10.8+16.75%85.65%4.27%7.79%
7306Craig Woodhead And Derek HollanderFootscray Rec DoublesM 1:53:44.3+17:09.6+17.77%84.91%3.44%6.99%
8403Alex Boyd And Leo LazzarottoFairfield Open K2M 1:54:03.5+17:28.8+18.10%84.67%3.17%6.73%
9309Brett Anderson And Matt WindonMitta Mitta VET 35+ TK2M 1:54:36.4+18:01.7+18.67%84.27%2.70%6.28%
10308Neil White And Stewart NicholFootscray Rec DoublesM 1:55:26.4+18:51.7+19.53%83.66%1.99%5.60%
11201Ben Routley And Stephen RoutleyNewcastle Outrigger Canoe Club C2 OpenM 2:02:17.3+25:42.6+26.62%78.98%-3.82%0.00%
12102Anthony And Nicholas ColeEchuca Moama TC2 OpenM 2:02:17.4+25:42.7+26.62%78.97%-3.82%0.00%
13103Brett Sutton And James MillerNo Club TC2 OpenM 2:03:03.6+26:28.9+27.42%78.48%-4.48%-0.63%
14204Rod Clark And Nicole TattersalEchuca Moama C2 OpenM 2:04:26.9+27:52.2+28.86%77.61%-5.65%-1.77%
15111Peter Bedggood And Mad MickSherbrooke Knox TC2 OpenM 2:05:24.4+28:49.7+29.85%77.01%-6.47%-2.55%
16203Travis Frenay And Lewis WylieUnaffiliated C2 OpenM 2:05:27.2+28:52.5+29.90%76.98%-6.51%-2.59%
17205Tony Bond And Alan PiersonEchuca Moama C2 OpenM 2:05:38.6+29:03.9+30.09%76.87%-6.67%-2.74%
18105Jack Wilson And Matt WalshShepparton Canoe Club TC2 OpenM 2:08:46.2+32:11.5+33.33%75.00%-9.32%-5.30%
19112Peter Vale And Ian DaveyMitta Mitta TC2 OpenM 2:10:08.3+33:33.6+34.75%74.21%-10.48%-6.42%
20304Anthony DuffinSwan Hill RecM 2:13:19.3+36:44.6+38.05%72.44%-13.19%-9.02%
21208Darren Forbes And Guy FiddesNo Club C2 OpenM 2:26:15.2+49:40.5+51.43%66.03%-24.17%-19.60%
  • Weir Wall 26 km Male - C2 Open
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1201Ben Routley And Stephen RoutleyNewcastle Outrigger Canoe Club C2 OpenM 2:02:17.3--100%5.07%2.52%
2204Rod Clark And Nicole TattersalEchuca Moama C2 OpenM 2:04:26.9+2:09.6+1.77%98.26%3.39%0.80%
3203Travis Frenay And Lewis WylieUnaffiliated C2 OpenM 2:05:27.2+3:09.9+2.59%97.48%2.61%0.00%
4205Tony Bond And Alan PiersonEchuca Moama C2 OpenM 2:05:38.6+3:21.3+2.74%97.33%2.46%-0.15%
5208Darren Forbes And Guy FiddesNo Club C2 OpenM 2:26:15.2+23:57.9+19.60%83.61%-13.54%-16.58%
  • Weir Wall 26 km Male - Open K2
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1409Mick Leverett And Seamus SpannerBarwon Heads Open K2M 1:36:34.7--100%6.46%3.24%
2407Hamish Young And Isaac JohnsonINCC Open K2M 1:37:15.5+0:40.8+0.70%99.30%5.80%2.56%
3406Dominic Scarfe And John YoungINCC Open K2M 1:39:48.4+3:13.7+3.34%96.77%3.33%0.01%
4405Daniel Lansell-Kenny And Patrick MacleanFairfield Open K2M 1:39:48.9+3:14.2+3.35%96.76%3.32%0.00%
5402Joseph Burton And Sean JonesMitta Mitta Open K2M 1:42:26.0+5:51.3+6.06%94.28%0.79%-2.62%
6410Ross Hamilton And Tom HolleyNo Club Open K2M 1:52:45.5+16:10.8+16.75%85.65%-9.22%-12.97%
7403Alex Boyd And Leo LazzarottoFairfield Open K2M 1:54:03.5+17:28.8+18.10%84.67%-10.47%-14.27%
  • Weir Wall 26 km Male - Rec
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1304Anthony DuffinSwan Hill RecM 2:13:19.3--100%0.00%0.00%
  • Weir Wall 26 km Male - Rec Doubles
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1306Craig Woodhead And Derek HollanderFootscray Rec DoublesM 1:53:44.3--100%0.74%0.74%
2308Neil White And Stewart NicholFootscray Rec DoublesM 1:55:26.4+1:42.1+1.50%98.53%-0.74%-0.74%
  • Weir Wall 26 km Male - TC2 Open
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1102Anthony And Nicholas ColeEchuca Moama TC2 OpenM 2:02:17.4--100%2.89%2.49%
2103Brett Sutton And James MillerNo Club TC2 OpenM 2:03:03.6+0:46.2+0.63%99.37%2.28%1.87%
3111Peter Bedggood And Mad MickSherbrooke Knox TC2 OpenM 2:05:24.4+3:07.0+2.55%97.51%0.42%0.00%
4105Jack Wilson And Matt WalshShepparton Canoe Club TC2 OpenM 2:08:46.2+6:28.8+5.30%94.97%-2.25%-2.68%
5112Peter Vale And Ian DaveyMitta Mitta TC2 OpenM 2:10:08.3+7:50.9+6.42%93.97%-3.34%-3.77%
  • Weir Wall 26 km Male - VET 35+ TK2
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1309Brett Anderson And Matt WindonMitta Mitta VET 35+ TK2M 1:54:36.4--100%0.00%0.00%
  • Weir Wall 26 km Female/Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1302Andrew And Lisa SingletonFootscray Rec DoublesF/M 1:49:05.9--100%16.37%15.29%
2311Rob Russell And Suzanne LipeINCC VET 35+ TK2F/M 1:55:29.3+6:23.4+5.86%94.47%11.48%10.33%
3307Karen Turner And Tim FitzgeraldArmy VET 35+ TK2F/M 2:04:01.2+14:55.3+13.68%87.97%4.94%3.71%
4107Jeremy Kent And Uby WoodsMitta Mitta TC2 OpenF/M 2:07:47.4+18:41.5+17.13%85.37%2.05%0.78%
5411Shane Cavagne And Gaye Foster Open K2F/M 2:07:52.5+18:46.6+17.21%85.32%1.98%0.71%
6110Kate And Steve DawsonSutherland Shire CC TC2 OpenF/M 2:08:25.6+19:19.7+17.72%84.95%1.56%0.29%
7115Esther Wheeler And Alex BrunacciPacific Dragon Boat And OC TC2 OpenF/M 2:09:09.8+20:03.9+18.39%84.47%0.99%-0.29%
8101Alexis Breen And Frank KingmaFootscray Canoe Club TC2 OpenF/M 2:09:46.7+20:40.8+18.96%84.07%0.52%-0.76%
9108Joanne Hamilton-Vale And Ashley BellMitta Mitta TC2 OpenF/M 2:12:14.6+23:08.7+21.21%82.50%-1.37%-2.68%
10305Brianna And Jessica LaneNo Club Rec DoublesF/M 2:22:40.0+33:34.1+30.77%76.47%-9.36%-10.77%
11106Jason Farley And Matt LaneNo Club TC2 OpenF/M 2:23:31.9+34:26.0+31.56%76.01%-10.02%-11.44%
12114Helen And David TongwayACT TC2 OpenF/M 2:35:26.3+46:20.4+42.48%70.19%-19.15%-20.69%
-113Keith And Shelley LaneNo Club TC2 OpenF/M DNF-----
  • Weir Wall 26 km Female/Male - Open K2
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1411Shane Cavagne And Gaye FosterOpen K2F/M 2:07:52.5--100%0.00%0.00%
  • Weir Wall 26 km Female/Male - Rec Doubles
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1302Andrew And Lisa SingletonFootscray Rec DoublesF/M 1:49:05.9--100%13.33%13.33%
2305Brianna And Jessica LaneNo Club Rec DoublesF/M 2:22:40.0+33:34.1+30.77%76.47%-13.33%-13.33%
  • Weir Wall 26 km Female/Male - TC2 Open
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1107Jeremy Kent And Uby WoodsMitta Mitta TC2 OpenF/M 2:07:47.4--100%5.48%1.53%
2110Kate And Steve DawsonSutherland Shire CC TC2 OpenF/M 2:08:25.6+0:38.2+0.50%99.50%5.01%1.04%
3115Esther Wheeler And Alex BrunacciPacific Dragon Boat And OC TC2 OpenF/M 2:09:09.8+1:22.4+1.07%98.94%4.46%0.47%
4101Alexis Breen And Frank KingmaFootscray Canoe Club TC2 OpenF/M 2:09:46.7+1:59.3+1.56%98.47%4.01%0.00%
5108Joanne Hamilton-Vale And Ashley BellMitta Mitta TC2 OpenF/M 2:12:14.6+4:27.2+3.48%96.63%2.18%-1.90%
6106Jason Farley And Matt LaneNo Club TC2 OpenF/M 2:23:31.9+15:44.5+12.32%89.03%-6.17%-10.60%
7114Helen And David TongwayACT TC2 OpenF/M 2:35:26.3+27:38.9+21.64%82.21%-14.97%-19.77%
-113Keith And Shelley LaneNo Club TC2 OpenF/M DNF-----
  • Weir Wall 26 km Female/Male - VET 35+ TK2
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1311Rob Russell And Suzanne LipeINCC VET 35+ TK2F/M 1:55:29.3--100%3.56%3.56%
2307Karen Turner And Tim FitzgeraldArmy VET 35+ TK2F/M 2:04:01.2+8:31.9+7.39%93.12%-3.56%-3.56%