Wavechaser #5

Thursday, July 6, 2017 7:10 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Vancouver, BC, Canada
Start type: Mass start
Racers: 23
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.7
Updated: Thursday, July 6, 2017 10:27 PM (GMT-7)
Organized by: Jericho Paddling Club
Race website: http://www.jerichopaddling.com

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Wavechaser #5

  • Overall (All racers)
Place Bib Racer name Distance Category Gender Finish time
1122SP SmithShort Course 5.5kmHPKF 25:12.7--100%33.91%33.43%19:10:25.2
2500Gary ParsonsShort Course 5.5kmSUP 14'M 29:30.9+4:18.2+17.07%85.42%22.63%22.06%19:10:25.2
3157Shannon Bell ParsonsShort Course 5.5kmSUP 14'F 29:31.5+4:18.8+17.11%85.39%22.61%22.04%19:10:25.2
4604Chris SpotzlShort Course 5.5kmSUP 14'M 33:37.6+8:24.9+33.38%74.98%11.86%11.21%19:10:25.2
53339David Helliwell / Gillian HelliwellLong Course 9kmHPDKF/M 33:45.4+8:32.7+33.89%74.69%11.51%10.86%19:10:25.2
63113Fredrick BuxbaumShort Course 5.5kmSUP 14'M 34:01.6+8:48.9+34.96%74.09%10.81%10.15%19:10:25.2
73344Paul TShort Course 5.5kmSUP 14'M 34:49.9+9:37.2+38.16%72.38%8.70%8.03%19:10:25.2
8115Shane MartinLong Course 9kmHPKM 35:01.7+9:49.0+38.94%71.98%8.18%7.51%19:10:25.2
9970Tyson LehmannLong Course 9kmHPKM 37:11.2+11:58.5+47.50%67.80%2.52%1.81%19:10:25.2
10172Silke Gumplinger / Jaime StirlingLong Course 9kmHPDKF/M 37:18.7+12:06.0+47.99%67.57%2.20%1.48%19:10:25.2
113226Robin CoopeShort Course 5.5kmSUP 14'M 37:35.3+12:22.6+49.09%67.07%1.47%0.75%19:10:25.2
1228Klara SchwabLong Course 9kmSUP 12'6"F 38:09.2+12:56.5+51.33%66.08%-0.01%-0.75%19:10:25.2
133340Pippa RowcliffeShort Course 5.5kmSUP 12'6"F 38:10.8+12:58.1+51.44%66.03%-0.08%-0.82%19:10:25.2
143342Mike Bernemann Jayde WilliamsLong Course 9kmOC2F 40:12.4+14:59.7+59.48%62.71%-5.39%-6.17%19:10:25.2
15522Jim SmithLong Course 9kmHPKM 40:21.3+15:08.6+60.06%62.47%-5.78%-6.56%19:10:25.2
163309Terry MatthewsShort Course 5.5kmSUP 14'M 40:49.7+15:37.0+61.94%61.75%-7.02%-7.81%19:10:25.2
1750Dave MorrisLong Course 9kmHPKM 43:20.8+18:08.1+71.93%58.16%-13.62%-14.46%19:10:25.2
183338Kathleen SainiShort Course 5.5kmSUP 14'M 43:23.6+18:10.9+72.12%58.10%-13.75%-14.58%19:10:25.2
1961Clay RonaghanLong Course 9kmHPKM 44:42.7+19:30.0+77.35%56.39%-17.20%-18.06%19:10:25.2
20486Radik GensLong Course 9kmOC1M 44:55.2+19:42.5+78.17%56.13%-17.75%-18.61%19:10:25.2
213343Ketevan NatavilichShort Course 5.5kmSUP 12'6"F 47:09.7+21:57.0+87.06%53.46%-23.62%-24.53%19:10:25.2
223341Katie De SequeraShort Course 5.5kmSUP 12'6"F 50:25.4+25:12.7+100.00%50.00%-32.17%-33.15%19:10:25.2
-27Laci BujdosLong Course 9kmHPKM DSQ-----19:10:25.2
  • Short Course 5.5km - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1122SP SmithHPKF 25:12.7--100%31.91%30.37%19:10:25.2
2500Gary ParsonsSUP 14'M 29:30.9+4:18.2+17.07%85.42%20.29%18.49%19:10:25.2
3157Shannon Bell ParsonsSUP 14'F 29:31.5+4:18.8+17.11%85.39%20.26%18.46%19:10:25.2
4604Chris SpotzlSUP 14'M 33:37.6+8:24.9+33.38%74.98%9.18%7.13%19:10:25.2
53113Fredrick BuxbaumSUP 14'M 34:01.6+8:48.9+34.96%74.09%8.10%6.03%19:10:25.2
63344Paul TSUP 14'M 34:49.9+9:37.2+38.16%72.38%5.93%3.81%19:10:25.2
73226Robin CoopeSUP 14'M 37:35.3+12:22.6+49.09%67.07%-1.52%-3.81%19:10:25.2
83340Pippa RowcliffeSUP 12'6"F 38:10.8+12:58.1+51.44%66.03%-3.12%-5.44%19:10:25.2
93309Terry MatthewsSUP 14'M 40:49.7+15:37.0+61.94%61.75%-10.27%-12.75%19:10:25.2
103338Kathleen SainiSUP 14'M 43:23.6+18:10.9+72.12%58.10%-17.20%-19.84%19:10:25.2
113343Ketevan NatavilichSUP 12'6"F 47:09.7+21:57.0+87.06%53.46%-27.37%-30.24%19:10:25.2
123341Katie De SequeraSUP 12'6"F 50:25.4+25:12.7+100.00%50.00%-36.18%-39.25%19:10:25.2
  • Short Course 5.5km Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1122SP SmithHPKF 25:12.7--100%33.83%33.97%19:10:25.2
2157Shannon Bell ParsonsSUP 14'F 29:31.5+4:18.8+17.11%85.39%22.51%22.67%19:10:25.2
33340Pippa RowcliffeSUP 12'6"F 38:10.8+12:58.1+51.44%66.03%-0.21%0.00%19:10:25.2
43343Ketevan NatavilichSUP 12'6"F 47:09.7+21:57.0+87.06%53.46%-23.78%-23.52%19:10:25.2
53341Katie De SequeraSUP 12'6"F 50:25.4+25:12.7+100.00%50.00%-32.34%-32.07%19:10:25.2
  • Short Course 5.5km Female - HPK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1122SP SmithHPKF 25:12.7--100%0.00%0.00%19:10:25.2
  • Short Course 5.5km Female - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
13340Pippa RowcliffeSUP 12'6"F 38:10.8--100%15.63%19.04%19:10:25.2
23343Ketevan NatavilichSUP 12'6"F 47:09.7+8:58.9+23.52%80.96%-4.21%0.00%19:10:25.2
33341Katie De SequeraSUP 12'6"F 50:25.4+12:14.6+32.07%75.72%-11.42%-6.92%19:10:25.2
  • Short Course 5.5km Female - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1157Shannon Bell ParsonsSUP 14'F 29:31.5--100%0.00%0.00%19:10:25.2
  • Short Course 5.5km Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1500Gary ParsonsSUP 14'M 29:30.9--100%18.60%15.26%19:10:25.2
2604Chris SpotzlSUP 14'M 33:37.6+4:06.7+13.93%87.77%7.26%3.46%19:10:25.2
33113Fredrick BuxbaumSUP 14'M 34:01.6+4:30.7+15.29%86.74%6.16%2.31%19:10:25.2
43344Paul TSUP 14'M 34:49.9+5:19.0+18.01%84.74%3.94%0.00%19:10:25.2
53226Robin CoopeSUP 14'M 37:35.3+8:04.4+27.35%78.52%-3.67%-7.91%19:10:25.2
63309Terry MatthewsSUP 14'M 40:49.7+11:18.8+38.33%72.29%-12.60%-17.22%19:10:25.2
73338Kathleen SainiSUP 14'M 43:23.6+13:52.7+47.02%68.02%-19.68%-24.58%19:10:25.2
  • Short Course 5.5km Male - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1500Gary ParsonsSUP 14'M 29:30.9--100%18.60%15.26%19:10:25.2
2604Chris SpotzlSUP 14'M 33:37.6+4:06.7+13.93%87.77%7.26%3.46%19:10:25.2
33113Fredrick BuxbaumSUP 14'M 34:01.6+4:30.7+15.29%86.74%6.16%2.31%19:10:25.2
43344Paul TSUP 14'M 34:49.9+5:19.0+18.01%84.74%3.94%0.00%19:10:25.2
53226Robin CoopeSUP 14'M 37:35.3+8:04.4+27.35%78.52%-3.67%-7.91%19:10:25.2
63309Terry MatthewsSUP 14'M 40:49.7+11:18.8+38.33%72.29%-12.60%-17.22%19:10:25.2
73338Kathleen SainiSUP 14'M 43:23.6+13:52.7+47.02%68.02%-19.68%-24.58%19:10:25.2
  • Long Course 9km - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
13339David Helliwell / Gillian HelliwellHPDKF/M 33:45.4--100%14.54%13.84%19:10:25.2
2115Shane MartinHPKM 35:01.7+1:16.3+3.77%96.37%11.32%10.60%19:10:25.2
3970Tyson LehmannHPKM 37:11.2+3:25.8+10.16%90.78%5.85%5.09%19:10:25.2
4172Silke Gumplinger / Jaime StirlingHPDKF/M 37:18.7+3:33.3+10.53%90.47%5.53%4.77%19:10:25.2
528Klara SchwabSUP 12'6"F 38:09.2+4:23.8+13.02%88.48%3.40%2.62%19:10:25.2
63342Mike Bernemann Jayde WilliamsOC2F 40:12.4+6:27.0+19.11%83.96%-1.80%-2.62%19:10:25.2
7522Jim SmithHPKM 40:21.3+6:35.9+19.55%83.65%-2.17%-3.00%19:10:25.2
850Dave MorrisHPKM 43:20.8+9:35.4+28.41%77.88%-9.74%-10.63%19:10:25.2
961Clay RonaghanHPKM 44:42.7+10:57.3+32.45%75.50%-13.20%-14.12%19:10:25.2
10486Radik GensOC1M 44:55.2+11:09.8+33.07%75.15%-13.73%-14.65%19:10:25.2
-27Laci BujdosHPKM DSQ-----19:10:25.2
  • Long Course 9km Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
128Klara SchwabSUP 12'6"F 38:09.2--100%2.62%2.62%19:10:25.2
23342Mike Bernemann Jayde WilliamsOC2F 40:12.4+2:03.2+5.38%94.89%-2.62%-2.62%19:10:25.2
  • Long Course 9km Female - OC2
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
13342Mike Bernemann Jayde WilliamsOC2F 40:12.4--100%0.00%0.00%19:10:25.2
  • Long Course 9km Female - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
128Klara SchwabSUP 12'6"F 38:09.2--100%0.00%0.00%19:10:25.2
  • Long Course 9km Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1115Shane MartinHPKM 35:01.7--100%14.41%16.30%19:10:25.2
2970Tyson LehmannHPKM 37:11.2+2:09.5+6.16%94.20%9.13%11.14%19:10:25.2
3522Jim SmithHPKM 40:21.3+5:19.6+15.21%86.80%1.39%3.57%19:10:25.2
450Dave MorrisHPKM 43:20.8+8:19.1+23.75%80.81%-5.92%-3.57%19:10:25.2
561Clay RonaghanHPKM 44:42.7+9:41.0+27.64%78.34%-9.25%-6.84%19:10:25.2
6486Radik GensOC1M 44:55.2+9:53.5+28.24%77.98%-9.76%-7.33%19:10:25.2
-27Laci BujdosHPKM DSQ-----19:10:25.2
  • Long Course 9km Male - HPK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1115Shane MartinHPKM 35:01.7--100%12.70%13.20%19:10:25.2
2970Tyson LehmannHPKM 37:11.2+2:09.5+6.16%94.20%7.32%7.85%19:10:25.2
3522Jim SmithHPKM 40:21.3+5:19.6+15.21%86.80%-0.57%0.00%19:10:25.2
450Dave MorrisHPKM 43:20.8+8:19.1+23.75%80.81%-8.03%-7.41%19:10:25.2
561Clay RonaghanHPKM 44:42.7+9:41.0+27.64%78.34%-11.43%-10.80%19:10:25.2
-27Laci BujdosHPKM DSQ-----19:10:25.2
  • Long Course 9km Male - OC1
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1486Radik GensOC1M 44:55.2--100%0.00%0.00%19:10:25.2
  • Long Course 9km Female/Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
13339David Helliwell / Gillian HelliwellHPDKF/M 33:45.4--100%5.00%5.00%19:10:25.2
2172Silke Gumplinger / Jaime StirlingHPDKF/M 37:18.7+3:33.3+10.53%90.47%-5.00%-5.00%19:10:25.2
  • Long Course 9km Female/Male - HPDK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
13339David Helliwell / Gillian HelliwellHPDKF/M 33:45.4--100%5.00%5.00%19:10:25.2
2172Silke Gumplinger / Jaime StirlingHPDKF/M 37:18.7+3:33.3+10.53%90.47%-5.00%-5.00%19:10:25.2