TNR - May 23 - Roche Point Return

Tuesday, May 23, 2017 7:00 AM (GMT-8) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: North Vancouver, BC, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance or category
Racers: 56
Timed on: Notepad
Timed with: Other software
Updated: Tuesday, May 23, 2017 8:39 PM (GMT-8)
Organized by: Deep Cove Outdoors
Race website: http://www.deepcovekayak.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Long Course - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1100Wes Hammer HPKM 41:49.0--100%21.10%22.87%
2115Shane Martin HPKM 42:17.6+0:28.6+1.14%98.87%20.20%21.99%
3456Russ Stothers HPKM 44:26.0+2:37.0+6.26%94.11%16.17%18.04%
449Matt Kelly HPKM 44:47.3+2:58.3+7.11%93.37%15.50%17.39%
5970Tyson Lehmann HPKM 44:52.9+3:03.9+7.33%93.17%15.32%17.22%
670Sean Hulscher HPKM 45:53.2+4:04.2+9.73%91.13%13.42%15.36%
759Scott Wanless HPKM 46:06.7+4:17.7+10.27%90.69%13.00%14.95%
865David Kvick HPKM 46:35.4+4:46.4+11.41%89.75%12.10%14.07%
9172Silke Gumplinger / Peter Gumplinger HPDKF/M 46:43.4+4:54.4+11.73%89.50%11.85%13.82%
10979Mike Fitzmaurice HPKM 46:50.5+5:01.5+12.02%89.27%11.62%13.60%
11300Paul HansenHTC HPKM 46:54.8+5:05.8+12.19%89.14%11.49%13.47%
1245Rod HopeHTC HPKM 46:55.4+5:06.4+12.21%89.12%11.47%13.45%
1336Brian Page HPKM 47:14.8+5:25.8+12.99%88.51%10.86%12.86%
14450Bruno Bagneres HPKM 48:58.0+7:09.0+17.10%85.40%7.61%9.68%
1537Martin Rother SKM 49:36.5+7:47.5+18.63%84.29%6.40%8.50%
1624Gary Cassulis HPKM 51:38.3+9:49.3+23.49%80.98%2.57%4.76%
1780Peter Hanzely PKM 51:57.6+10:08.6+24.26%80.48%1.97%4.16%
1830Trista Bilmer HPKF 52:05.5+10:16.5+24.57%80.28%1.72%3.92%
19181Yoel Guttmann HPKM 52:47.7+10:58.7+26.25%79.21%0.39%2.62%
20166Andrew Horembala HPKM 54:13.0+12:24.0+29.65%77.13%-2.29%0.00%
21460Jason Bennett SUP 14'M 54:23.7+12:34.7+30.08%76.88%-2.63%-0.33%
2272Stephen Lambie HPKM 54:59.5+13:10.5+31.51%76.04%-3.75%-1.43%
2350Dave Morris HPKM 55:05.5+13:16.5+31.75%75.90%-3.94%-1.61%
24233Jonathan Sy OC1M 56:05.1+14:16.1+34.12%74.56%-5.82%-3.45%
25367Arman Mazhari PKM 56:18.4+14:29.4+34.65%74.27%-6.24%-3.85%
2661Clay Ronaghan HPKM 56:36.0+14:47.0+35.35%73.88%-6.79%-4.40%
2733Kelvin Humenny SUP 14'M 56:37.0+14:48.0+35.39%73.86%-6.82%-4.43%
28102Dan Bisalputra PKM 56:37.6+14:48.6+35.42%73.85%-6.84%-4.45%
29467Ben Wright SUP 14'M 57:12.5+15:23.5+36.81%73.10%-7.94%-5.52%
309Evan Gerbrecht SUP 14'M 57:24.0+15:35.0+37.27%72.85%-8.30%-5.87%
31615Greg Gjerdalen SUP 14'M 59:18.6+17:29.6+41.83%70.51%-11.90%-9.39%
327Warren Stanhope SUP 14'M 1:00:40.7+18:51.7+45.11%68.92%-14.48%-11.92%
3315Adam GerbrechtDART SUP 12'6""M 1:00:41.6+18:52.6+45.14%68.90%-14.51%-11.95%
34323James Watson SKM 1:00:51.9+19:02.9+45.55%68.70%-14.84%-12.26%
3563Steve Esselaar SUP 14'M 1:01:02.4+19:13.4+45.97%68.51%-15.17%-12.59%
36608Alison Wood SUP 14'F 1:01:20.0+19:31.0+46.67%68.18%-15.72%-13.13%
374Tim Quarles SUP 14'M 1:01:33.0+19:44.0+47.19%67.94%-16.13%-13.53%
3884Peter Allen SUP 14'M 1:02:45.4+20:56.4+50.08%66.63%-18.40%-15.75%
39165Dorian Harries SUP 12'6""M 1:04:47.8+22:58.8+54.95%64.54%-22.25%-19.51%
-173Andrew Hubbard HPKM DNF-----
  • Long Course - HPDK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1172Silke Gumplinger / Peter GumplingerHPDKF/M 46:43.4--100%0.00%0.00%
  • Long Course - HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1100Wes Hammer HPKM 41:49.0--100%13.88%10.87%
2115Shane Martin HPKM 42:17.6+0:28.6+1.14%98.87%12.90%9.86%
3456Russ Stothers HPKM 44:26.0+2:37.0+6.26%94.11%8.49%5.30%
449Matt Kelly HPKM 44:47.3+2:58.3+7.11%93.37%7.76%4.54%
5970Tyson Lehmann HPKM 44:52.9+3:03.9+7.33%93.17%7.57%4.34%
670Sean Hulscher HPKM 45:53.2+4:04.2+9.73%91.13%5.50%2.20%
759Scott Wanless HPKM 46:06.7+4:17.7+10.27%90.69%5.03%1.72%
865David Kvick HPKM 46:35.4+4:46.4+11.41%89.75%4.05%0.70%
9979Mike Fitzmaurice HPKM 46:50.5+5:01.5+12.02%89.27%3.53%0.16%
10300Paul HansenHTC HPKM 46:54.8+5:05.8+12.19%89.14%3.38%0.01%
1145Rod HopeHTC HPKM 46:55.4+5:06.4+12.21%89.12%3.36%-0.01%
1236Brian Page HPKM 47:14.8+5:25.8+12.99%88.51%2.70%-0.70%
13450Bruno Bagneres HPKM 48:58.0+7:09.0+17.10%85.40%-0.85%-4.37%
1424Gary Cassulis HPKM 51:38.3+9:49.3+23.49%80.98%-6.35%-10.06%
1530Trista Bilmer HPKF 52:05.5+10:16.5+24.57%80.28%-7.28%-11.03%
16181Yoel Guttmann HPKM 52:47.7+10:58.7+26.25%79.21%-8.73%-12.53%
17166Andrew Horembala HPKM 54:13.0+12:24.0+29.65%77.13%-11.66%-15.56%
1872Stephen Lambie HPKM 54:59.5+13:10.5+31.51%76.04%-13.25%-17.21%
1950Dave Morris HPKM 55:05.5+13:16.5+31.75%75.90%-13.46%-17.42%
2061Clay Ronaghan HPKM 56:36.0+14:47.0+35.35%73.88%-16.57%-20.64%
-173Andrew Hubbard HPKM DNF-----
  • Long Course - OC1
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1233Jonathan SyOC1M 56:05.1--100%0.00%0.00%
  • Long Course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
180Peter HanzelyPKM 51:57.6--100%5.47%7.72%
2367Arman MazhariPKM 56:18.4+4:20.8+8.37%92.28%-2.44%0.00%
3102Dan BisalputraPKM 56:37.6+4:40.0+8.98%91.76%-3.02%-0.57%
  • Long Course - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
137Martin RotherSKM 49:36.5--100%10.19%10.19%
2323James WatsonSKM 1:00:51.9+11:15.4+22.69%81.51%-10.19%-10.19%
  • Long Course - SUP 12'6""
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
115Adam GerbrechtDART SUP 12'6""M 1:00:41.6--100%3.27%3.27%
2165Dorian Harries SUP 12'6""M 1:04:47.8+4:06.2+6.76%93.67%-3.27%-3.27%
  • Long Course - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1460Jason BennettSUP 14'M 54:23.7--100%8.16%9.33%
233Kelvin HumennySUP 14'M 56:37.0+2:13.3+4.08%96.08%4.41%5.63%
3467Ben WrightSUP 14'M 57:12.5+2:48.8+5.17%95.08%3.41%4.64%
49Evan GerbrechtSUP 14'M 57:24.0+3:00.3+5.52%94.76%3.09%4.32%
5615Greg GjerdalenSUP 14'M 59:18.6+4:54.9+9.04%91.71%-0.14%1.14%
67Warren StanhopeSUP 14'M 1:00:40.7+6:17.0+11.55%89.64%-2.45%-1.14%
763Steve EsselaarSUP 14'M 1:01:02.4+6:38.7+12.22%89.11%-3.06%-1.74%
8608Alison WoodSUP 14'F 1:01:20.0+6:56.3+12.76%88.69%-3.55%-2.23%
94Tim QuarlesSUP 14'M 1:01:33.0+7:09.3+13.15%88.38%-3.92%-2.59%
1084Peter AllenSUP 14'M 1:02:45.4+8:21.7+15.37%86.68%-5.96%-4.60%
  • Short Course - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
116Ty Gee /Ruby GeeHPDKM 23:04.5--100%30.10%22.79%
2761Joe WrightSUP 12'6""M 23:55.6+0:51.1+3.69%96.44%27.52%19.94%
310Rozanne PilbeamHPKF 27:18.3+4:13.8+18.33%84.51%17.29%8.64%
4642Linda Warren/AlexPKF 28:22.7+5:18.2+22.98%81.31%14.04%5.05%
5170Estelle MathesonOC1F 28:51.9+5:47.4+25.09%79.94%12.56%3.42%
683Tania HulscherPKM 29:01.8+5:57.3+25.81%79.49%12.06%2.87%
7245Joel JeangrandDSKM 29:15.4+6:10.9+26.79%78.87%11.38%2.11%
8101Philippa WallPKF 29:34.8+6:30.3+28.19%78.01%10.40%1.03%
9147Liliana / Stephan / JuliaDSKF 30:11.7+7:07.2+30.86%76.42%8.54%-1.03%
10771Greg KabatoffSUP 14'M 33:45.1+10:40.6+46.27%68.37%-2.24%-12.93%
1141Lisa MacleayPKF 36:39.0+13:34.5+58.83%62.96%-11.02%-22.63%
12164Mary Jane Mehlenbacher / Michele RomanoDSKF 37:30.8+14:26.3+62.57%61.51%-13.63%-25.52%
1376David RoddanSUP 14'M 38:10.6+15:06.1+65.45%60.44%-15.64%-27.73%
1475Sandee DoxtdatorSKF 41:47.2+18:42.7+81.09%55.22%-26.58%-39.81%
15247Andrew CelmainisSUP Surf 12'2""M 44:53.4+21:48.9+94.54%51.40%-35.98%-50.20%
16400Mark NodwellSUP 12'6""M 45:49.7+22:45.2+98.61%50.35%-38.82%-53.34%
  • Short Course - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1245Joel JeangrandDSKM 29:15.4--100%9.48%3.11%
2147Liliana / Stephan / JuliaDSKF 30:11.7+0:56.3+3.21%96.89%6.58%0.00%
3164Mary Jane Mehlenbacher / Michele RomanoDSKF 37:30.8+8:15.4+28.22%77.99%-16.06%-24.24%
  • Short Course - HPDK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
116Ty Gee /Ruby GeeHPDKM 23:04.5--100%0.00%0.00%
  • Short Course - HPK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
110Rozanne PilbeamHPKF 27:18.3--100%0.00%0.00%
  • Short Course - OC1
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1170Estelle MathesonOC1F 28:51.9--100%0.00%0.00%
  • Short Course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1642Linda Warren/AlexPKF 28:22.7--100%8.19%3.16%
283Tania HulscherPKM 29:01.8+0:39.1+2.30%97.76%6.08%0.94%
3101Philippa WallPKF 29:34.8+1:12.1+4.23%95.94%4.30%-0.94%
441Lisa MacleayPKF 36:39.0+8:16.3+29.15%77.43%-18.57%-25.06%
  • Short Course - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
175Sandee DoxtdatorSKF 41:47.2--100%0.00%0.00%
  • Short Course - SUP 12'6""
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1761Joe WrightSUP 12'6""M 23:55.6--100%31.40%31.40%
2400Mark NodwellSUP 12'6""M 45:49.7+21:54.1+91.54%52.21%-31.40%-31.40%
  • Short Course - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1771Greg KabatoffSUP 14'M 33:45.1--100%6.15%6.15%
276David RoddanSUP 14'M 38:10.6+4:25.5+13.11%88.41%-6.15%-6.15%
  • Short Course - SUP Surf 12'2""
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1247Andrew CelmainisSUP Surf 12'2""M 44:53.4--100%0.00%0.00%