TNR - May 16 - Surprise Course

Tuesday, May 16, 2017 7:02 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: North Vancouver, BC, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance or category
Racers: 61
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.6
Updated: Tuesday, May 16, 2017 9:05 PM (GMT-7)
Organized by: Deep Cove Outdoors
Race website: http://www.deepcovekayak.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Long Course - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
11Bob Putnam/Kenny Howell HPDKM 29:45.4--100%20.94%18.30%12.1
2115Shane Martin HPKM 29:47.5+0:02.1+0.12%99.88%20.85%18.20%12.1
3456Russ Stothers HPKM 31:13.0+1:27.6+4.91%95.32%17.07%14.29%11.5
  • Long Course - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1105Katrina McAndrew/Margaret BensonDSKF 46:27.9--100%0.00%0.00%7.7
  • Long Course - HPDK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
11Bob Putnam/Kenny HowellHPDKM 29:45.4--100%3.41%3.41%12.1
2172Silke Gumplinger / Peter GumplingerHPDKF/M 31:51.5+2:06.1+7.06%93.40%-3.41%-3.41%11.3
  • Long Course - HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1115Shane Martin HPKM 29:47.5--100%12.42%12.05%12.1
2456Russ Stothers HPKM 31:13.0+1:25.5+4.78%95.44%8.23%7.84%11.5
3970Tyson Lehmann HPKM 31:18.7+1:31.2+5.10%95.15%7.95%7.56%11.5
  • Long Course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
153Eric BrobergPKM 35:21.0--100%11.57%12.85%10.2
2102Dan BisalputraPKM 37:46.1+2:25.1+6.84%93.60%5.52%6.88%9.5
317John JoycePKM 40:33.6+5:12.6+14.74%87.15%-1.47%0.00%8.9
  • Long Course - Prone 12'2"
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
-401Joel PerkinsDART Prone 12'2"M DNF------
  • Long Course - Prone 12'6''
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1224Gus CordeiroProne 12'6''M 46:47.0--100%0.00%0.00%7.7
  • Long Course - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1245Joel JeangrandSKM 45:06.7--100%1.29%1.29%8.0
2343Kahlyn AdieSKF 46:17.7+1:11.0+2.62%97.44%-1.29%-1.29%7.8
  • Long Course - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1211Carmen MerkelSUP 12'6"F 47:33.8--100%0.00%0.00%7.6
  • Long Course - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1460Jason BennettSUP 14'M 36:25.2--100%12.57%10.18%9.9
260Geordie GoodmanSUP 14' 36:50.1+0:24.9+1.14%98.87%11.58%9.15%9.8
3615Greg GjerdalenSUP 14'M 39:09.7+2:44.5+7.53%93.00%5.99%3.42%9.2
  • Short Course - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1246Geraldine Gill/ Tony GillDSK 23:00.5--100%19.72%19.49%7.8
2642Linda Warren/AlexPKF 23:29.7+0:29.2+2.12%97.93%18.02%17.78%7.7
3170Estelle MathesonSUP 14' 28:17.1+5:16.6+22.93%81.34%1.30%1.02%6.4
  • Short Course - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1246Geraldine Gill/ Tony GillDSK 23:00.5--100%10.79%10.79%7.8
2147Liliana / Stephan / JuliaDSKF 28:34.6+5:34.1+24.20%80.51%-10.79%-10.79%6.3
  • Short Course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1642Linda Warren/AlexPKF 23:29.7--100%0.00%0.00%7.7
  • Short Course - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
175Sandee DoxtdatorSKF 29:53.8--100%0.00%0.00%6.0
  • Short Course - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1443Suzanne MalfairSUP 12'6"F 33:40.0--100%0.02%0.02%5.3
2169Sabrina BoechlerSUP 12'6"M 33:41.0+0:01.0+0.05%99.95%-0.02%-0.02%5.3
  • Short Course - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Finish time
1170Estelle MathesonSUP 14' 28:17.1--100%0.00%0.00%6.4