TNR-May 20-Jug Isl to Lone Rock

Tuesday, May 20, 2014 7:02 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: North Vancouver, BC, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 73
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 1.6
Updated: Tuesday, May 20, 2014 8:12 PM (GMT-7)
Organized by: Deep Cove Outdoors
Race website: http://www.deepcovekayak.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Long Course - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1115Shane Martin HPKM 30:12.9--100%25.26%24.82%12.7
2519Corey Hamilton HPKM 30:14.3+0:01.4+0.08%99.92%25.20%24.76%12.7
3666Warren Bruce HPKM 31:32.2+1:19.3+4.37%95.81%21.99%21.53%12.2
4550Bob Putnam HPKM 31:33.4+1:20.5+4.44%95.75%21.94%21.48%12.2
58Chris Dobrovolny HPKM 31:35.4+1:22.5+4.55%95.65%21.86%21.40%12.2
655Mike Fitzmaurice HPKM 32:13.4+2:00.5+6.65%93.77%20.29%19.82%11.9
737Martin Rother HPKM 32:40.8+2:27.9+8.16%92.46%19.16%18.68%11.8
8412Rod HopeHTC HPKM 32:44.4+2:31.5+8.36%92.29%19.02%18.53%11.7
9670Sean Hulscher HPKM 33:24.1+3:11.2+10.55%90.46%17.38%16.89%11.5
10104Corky ArmstrongHTC HPKM 33:26.8+3:13.9+10.70%90.34%17.27%16.78%11.5
117Micky Mcdonald HPKM 33:29.7+3:16.8+10.86%90.21%17.15%16.65%11.5
12300Paul HansenHTC HPKM 33:46.5+3:33.6+11.78%89.46%16.46%15.96%11.4
13403Peter Gumplinger / Silke DSKF/M 33:49.5+3:36.6+11.95%89.33%16.33%15.83%11.4
14495David Kvick HPKM 33:50.8+3:37.9+12.02%89.27%16.28%15.78%11.3
15292Sam Goheen HPKM 33:51.0+3:38.1+12.03%89.26%16.27%15.77%11.3
16494Linda Warren HPKF 34:33.8+4:20.9+14.39%87.42%14.51%14.00%11.1
17630Jim Smith HPKM 34:42.6+4:29.7+14.88%87.05%14.14%13.63%11.1
18616Andrew Dickau HPKM 34:53.4+4:40.5+15.47%86.60%13.70%13.18%11.0
1996Kurt Foellmer HPKM 34:56.7+4:43.8+15.65%86.46%13.56%13.05%11.0
2013Katja Rademacher HPKF 35:00.5+4:47.6+15.86%86.31%13.40%12.89%11.0
2120Gary Cassulis/ Andrea HPDKF/M 35:27.6+5:14.7+17.36%85.21%12.29%11.77%10.8
22200Sebastien Foellmer HPK 36:09.4+5:56.5+19.66%83.57%10.56%10.03%10.6
236Cynthia Wonham HPKF 36:37.9+6:25.0+21.24%82.48%9.39%8.85%10.5
24444Curtis Brock DSKM 36:40.1+6:27.2+21.36%82.40%9.30%8.76%10.5
2561Clay Ronaghan HPKM 37:07.0+6:54.1+22.84%81.41%8.19%7.64%10.3
26631SP Smith HPKF 37:10.7+6:57.8+23.05%81.27%8.04%7.49%10.3
27525Linas Antanavicius SKM 37:38.0+7:25.1+24.55%80.29%6.91%6.36%10.2
28672Steve Brooks HPKM 37:59.3+7:46.4+25.73%79.54%6.03%5.47%10.1
2988Marshall House HPKM 38:05.4+7:52.5+26.06%79.33%5.78%5.22%10.1
30327Jay Inouye HPKM 38:06.3+7:53.4+26.11%79.29%5.75%5.18%10.1
31653Dmitri Oguz HPKM 38:55.2+8:42.3+28.81%77.63%3.73%3.16%9.9
32533Sharon Robertson HPKF 39:22.2+9:09.3+30.30%76.75%2.62%2.04%9.8
33671Maurice Hulscher PK 39:24.3+9:11.4+30.42%76.68%2.53%1.95%9.7
3425Mike Darbyshire SUP 14'M 40:00.0+9:47.1+32.38%75.54%1.06%0.47%9.6
35576Liam Fisher SUP 14'M 40:11.3+9:58.4+33.01%75.18%0.59%0.00%9.6
36102Dan Bisalputra HPKM 40:28.9+10:16.0+33.98%74.64%-0.13%-0.73%9.5
37434Adam Cole SUP 14'M 40:33.2+10:20.3+34.22%74.51%-0.31%-0.91%9.5
38460Jason Bennett SUP 14'M 40:39.2+10:26.3+34.55%74.32%-0.56%-1.16%9.4
39522Dwayne Lotnick SUP 14'M 41:05.6+10:52.7+36.00%73.53%-1.65%-2.25%9.3
4015Corey Lotnick SUP 14'M 41:27.0+11:14.1+37.18%72.90%-2.53%-3.14%9.3
41638Ross O'Donnell SUP 14'M 42:13.6+12:00.7+39.75%71.55%-4.45%-5.07%9.1
42618Harry Saini SUP 14'M 42:20.0+12:07.1+40.11%71.37%-4.71%-5.34%9.1
434Tim Quarles SUP 14'M 42:42.2+12:29.3+41.33%70.76%-5.63%-6.26%9.0
44615Greg Gjerdalen SUP 14'M 42:45.5+12:32.6+41.51%70.66%-5.77%-6.39%9.0
4526Lina Augaitis SUP 14'F 43:17.6+13:04.7+43.28%69.79%-7.09%-7.73%8.9
46351Andrew King PKM 43:28.4+13:15.5+43.88%69.50%-7.53%-8.17%8.8
4767Gary Coulter PKM 43:30.6+13:17.7+44.00%69.44%-7.62%-8.27%8.8
4817John Joyce PKM 43:34.0+13:21.1+44.19%69.35%-7.76%-8.41%8.8
49101Philippa Wall PKF 43:51.7+13:38.8+45.17%68.89%-8.49%-9.14%8.8
50612Fred Feuermann SUP 14'M 44:07.2+13:54.3+46.02%68.48%-9.13%-9.78%8.7
5166Daryl RemmlerHTC SUP 14'M 44:23.0+14:10.1+46.89%68.08%-9.78%-10.44%8.7
52520Stacey Wyatt PKF 44:47.3+14:34.4+48.23%67.46%-10.79%-11.45%8.6
53396Paul Fraser SUP 14'M 44:49.3+14:36.4+48.34%67.41%-10.87%-11.53%8.6
54609Scott Burton SUP 14'M 45:15.1+15:02.2+49.77%66.77%-11.93%-12.60%8.5
55676Travis Wade SUP 14'M 45:38.6+15:25.7+51.06%66.20%-12.90%-13.57%8.4
56608Alison Wood SUP 14'F 45:42.5+15:29.6+51.28%66.10%-13.06%-13.74%8.4
57382Mike George SUP 14'M 45:55.7+15:42.8+52.01%65.79%-13.61%-14.28%8.4
58369Guillaume St Louis SUP 12'6"M 46:36.7+16:23.8+54.27%64.82%-15.30%-15.98%8.2
5931Nancy Dixon PKF 47:00.5+16:47.6+55.58%64.28%-16.28%-16.97%8.2
60578Barry Clemiss SUP 12'6"M 48:06.0+17:53.1+59.19%62.82%-18.98%-19.69%8.0
6175Sandee Doxtdator SKF 49:57.5+19:44.6+65.34%60.48%-23.57%-24.31%7.7
62641Jon Little SUP 14'M 50:02.5+19:49.6+65.62%60.38%-23.78%-24.52%7.7
63445Lisa Macleay PKF 50:32.3+20:19.4+67.26%59.79%-25.01%-25.75%7.6
64668Merlin Mott SKM 50:35.7+20:22.8+67.45%59.72%-25.15%-25.89%7.6
65191Bev Mcleod SKF 51:06.7+20:53.8+69.16%59.12%-26.43%-27.18%7.5
66611Carmen Merkel SUP 14'F 52:03.3+21:50.4+72.28%58.04%-28.76%-29.53%7.4
67401Joel Perkins Prone PaddleM 52:04.4+21:51.5+72.34%58.02%-28.81%-29.57%7.4
68147Julia Kramer/Stephan Berhard/Liliana DSKF/M 53:15.2+23:02.3+76.25%56.74%-31.73%-32.51%7.2
6945Garth Day SUP 12'6"M 54:06.5+23:53.6+79.08%55.84%-33.84%-34.64%7.1
  • Long Course - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1403Peter Gumplinger / SilkeDSKF/M 33:49.5--100%18.00%7.75%11.4
2444Curtis BrockDSKM 36:40.1+2:50.6+8.41%92.25%11.10%0.00%10.5
3147Julia Kramer/Stephan Berhard/LilianaDSKF/M 53:15.2+19:25.7+57.44%63.52%-29.10%-45.23%7.2
  • Long Course - HPDK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
120Gary Cassulis/ AndreaHPDKF/M 35:27.6--100%0.00%0.00%10.8
  • Long Course - HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1115Shane Martin HPKM 30:12.9--100%13.14%12.58%12.7
2519Corey Hamilton HPKM 30:14.3+0:01.4+0.08%99.92%13.07%12.51%12.7
3666Warren Bruce HPKM 31:32.2+1:19.3+4.37%95.81%9.34%8.76%12.2
4550Bob Putnam HPKM 31:33.4+1:20.5+4.44%95.75%9.28%8.70%12.2
58Chris Dobrovolny HPKM 31:35.4+1:22.5+4.55%95.65%9.18%8.60%12.2
655Mike Fitzmaurice HPKM 32:13.4+2:00.5+6.65%93.77%7.36%6.77%11.9
737Martin Rother HPKM 32:40.8+2:27.9+8.16%92.46%6.05%5.45%11.8
8412Rod HopeHTC HPKM 32:44.4+2:31.5+8.36%92.29%5.88%5.28%11.7
9670Sean Hulscher HPKM 33:24.1+3:11.2+10.55%90.46%3.98%3.36%11.5
10104Corky ArmstrongHTC HPKM 33:26.8+3:13.9+10.70%90.34%3.85%3.23%11.5
117Micky Mcdonald HPKM 33:29.7+3:16.8+10.86%90.21%3.71%3.09%11.5
12300Paul HansenHTC HPKM 33:46.5+3:33.6+11.78%89.46%2.90%2.28%11.4
13495David Kvick HPKM 33:50.8+3:37.9+12.02%89.27%2.70%2.07%11.3
14292Sam Goheen HPKM 33:51.0+3:38.1+12.03%89.26%2.69%2.06%11.3
15494Linda Warren HPKF 34:33.8+4:20.9+14.39%87.42%0.64%0.00%11.1
16630Jim Smith HPKM 34:42.6+4:29.7+14.88%87.05%0.21%-0.42%11.1
17616Andrew Dickau HPKM 34:53.4+4:40.5+15.47%86.60%-0.30%-0.95%11.0
1896Kurt Foellmer HPKM 34:56.7+4:43.8+15.65%86.46%-0.46%-1.10%11.0
1913Katja Rademacher HPKF 35:00.5+4:47.6+15.86%86.31%-0.64%-1.29%11.0
20200Sebastien Foellmer HPK 36:09.4+5:56.5+19.66%83.57%-3.94%-4.61%10.6
216Cynthia Wonham HPKF 36:37.9+6:25.0+21.24%82.48%-5.31%-5.98%10.5
2261Clay Ronaghan HPKM 37:07.0+6:54.1+22.84%81.41%-6.70%-7.39%10.3
23631SP Smith HPKF 37:10.7+6:57.8+23.05%81.27%-6.88%-7.57%10.3
24672Steve Brooks HPKM 37:59.3+7:46.4+25.73%79.54%-9.21%-9.91%10.1
2588Marshall House HPKM 38:05.4+7:52.5+26.06%79.33%-9.50%-10.20%10.1
26327Jay Inouye HPKM 38:06.3+7:53.4+26.11%79.29%-9.55%-10.25%10.1
27653Dmitri Oguz HPKM 38:55.2+8:42.3+28.81%77.63%-11.89%-12.60%9.9
28533Sharon Robertson HPKF 39:22.2+9:09.3+30.30%76.75%-13.18%-13.91%9.8
29102Dan Bisalputra HPKM 40:28.9+10:16.0+33.98%74.64%-16.38%-17.12%9.5
  • Long Course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1671Maurice HulscherPK 39:24.3--100%11.49%9.86%9.7
2351Andrew KingPKM 43:28.4+4:04.1+10.32%90.64%2.35%0.55%8.8
367Gary CoulterPKM 43:30.6+4:06.3+10.42%90.57%2.27%0.47%8.8
417John JoycePKM 43:34.0+4:09.7+10.56%90.45%2.14%0.34%8.8
5101Philippa WallPKF 43:51.7+4:27.4+11.31%89.84%1.48%-0.34%8.8
6520Stacey WyattPKF 44:47.3+5:23.0+13.66%87.98%-0.61%-2.46%8.6
731Nancy DixonPKF 47:00.5+7:36.2+19.30%83.83%-5.59%-7.54%8.2
8445Lisa MacleayPKF 50:32.3+11:08.0+28.25%77.97%-13.52%-15.61%7.6
  • Long Course - Prone Paddle
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1401Joel PerkinsProne PaddleM 52:04.4--100%0.00%0.00%7.4
  • Long Course - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1525Linas AntanaviciusSKM 37:38.0--100%20.48%25.15%10.2
275Sandee DoxtdatorSKF 49:57.5+12:19.5+32.75%75.33%-5.57%0.63%7.7
3668Merlin MottSKM 50:35.7+12:57.7+34.44%74.38%-6.91%-0.63%7.6
4191Bev McleodSKF 51:06.7+13:28.7+35.81%73.63%-8.00%-1.66%7.5
  • Long Course - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1369Guillaume St LouisSUP 12'6"M 46:36.7--100%6.04%3.09%8.2
2578Barry ClemissSUP 12'6"M 48:06.0+1:29.3+3.19%96.91%3.04%0.00%8.0
345Garth DaySUP 12'6"M 54:06.5+7:29.8+16.08%86.15%-9.07%-12.49%7.1
  • Long Course - SUP 14'
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
125Mike Darbyshire SUP 14'M 40:00.0--100%8.59%7.03%9.6
2576Liam Fisher SUP 14'M 40:11.3+0:11.3+0.47%99.53%8.16%6.59%9.6
3434Adam Cole SUP 14'M 40:33.2+0:33.2+1.38%98.64%7.33%5.75%9.5
4460Jason Bennett SUP 14'M 40:39.2+0:39.2+1.63%98.39%7.10%5.51%9.4
5522Dwayne Lotnick SUP 14'M 41:05.6+1:05.6+2.73%97.34%6.09%4.49%9.3
615Corey Lotnick SUP 14'M 41:27.0+1:27.0+3.63%96.50%5.28%3.66%9.3
7638Ross O'Donnell SUP 14'M 42:13.6+2:13.6+5.57%94.73%3.50%1.86%9.1
8618Harry Saini SUP 14'M 42:20.0+2:20.0+5.83%94.49%3.26%1.61%9.1
94Tim Quarles SUP 14'M 42:42.2+2:42.2+6.76%93.67%2.42%0.75%9.0
10615Greg Gjerdalen SUP 14'M 42:45.5+2:45.5+6.90%93.55%2.29%0.62%9.0
1126Lina Augaitis SUP 14'F 43:17.6+3:17.6+8.23%92.39%1.07%-0.62%8.9
12612Fred Feuermann SUP 14'M 44:07.2+4:07.2+10.30%90.66%-0.82%-2.54%8.7
1366Daryl RemmlerHTC SUP 14'M 44:23.0+4:23.0+10.96%90.12%-1.42%-3.16%8.7
14396Paul Fraser SUP 14'M 44:49.3+4:49.3+12.05%89.24%-2.43%-4.17%8.6
15609Scott Burton SUP 14'M 45:15.1+5:15.1+13.13%88.39%-3.41%-5.17%8.5
16676Travis Wade SUP 14'M 45:38.6+5:38.6+14.11%87.64%-4.30%-6.08%8.4
17608Alison Wood SUP 14'F 45:42.5+5:42.5+14.27%87.51%-4.45%-6.23%8.4
18382Mike George SUP 14'M 45:55.7+5:55.7+14.82%87.09%-4.95%-6.75%8.4
19641Jon Little SUP 14'M 50:02.5+10:02.5+25.10%79.93%-14.35%-16.31%7.7
20611Carmen Merkel SUP 14'F 52:03.3+12:03.3+30.14%76.84%-18.95%-20.99%7.4
  • Short Course - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1613Evan GerbrechtSUP 12'6"M 38:38.5--100%13.81%14.96%7.8
2663David Thomson/Fiona TurnbullDSKF/M 41:09.5+2:31.0+6.51%93.89%8.19%9.42%7.3
3343Kahlyn AdieSKF 49:43.3+11:04.8+28.67%77.72%-10.91%-9.42%6.0
4443Suzanne TaylorSUP 12'6"F 49:48.2+11:09.7+28.89%77.59%-11.09%-9.60%6.0
  • Short Course - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1663David Thomson/Fiona TurnbullDSKF/M 41:09.5--100%0.00%0.00%7.3
  • Short Course - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1343Kahlyn AdieSKF 49:43.3--100%0.00%0.00%6.0
  • Short Course - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1613Evan GerbrechtSUP 12'6"M 38:38.5--100%12.62%12.62%7.8
2443Suzanne TaylorSUP 12'6"F 49:48.2+11:09.7+28.89%77.59%-12.62%-12.62%6.0