Neptunalia Challenge

Sunday, January 11, 2015 9:11 AM (GMT-5) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Melbourne, FL, United States
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 102
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 1.6.3
Updated: Thursday, February 12, 2015 11:03 AM (GMT-5)
Organized by: Paddling Paradise
Race website: www.paddlingparadise.com

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Race winners

  • right arrow imageClick on a green category name to see full results
 Manatee 3 Miler Winner Winning time Total racers
 Overall Tony Cristofano 31:25.4 25
 Other Sharon Grause 59:06.6 1
 SUP 12'6 Female 18-49 Amy Carden 37:17.4 4
 SUP 12'6 Female 50+ Susan Sattler-Augustin 37:19.6 2
 SUP 12'6 Female Under 17 Alyssa Veres 35:38.6 5
 SUP 12'6 Male 18-49 Rob Bonham 32:01.6 6
 SUP 12'6 Male 50+ Mike Mullen 35:02.8 1
 SUP 14 Female Jessica Melger 44:12.1 1
 SUP 14 Male 18-49 Tony Cristofano 31:25.4 1
 SUP SURF Female 18-49 Elizabeth Silva 34:32.0 2
 SUP SURF Male 18-49 Douglas Glenny 43:17.8 1
 SUP SURF Male 50+ Terry Perkins 39:42.8 1
 Tortoise 6 Miler Winner Winning time Total racers
 Overall Jennifer Peter 58:17.9 38
 OC1 Scott Roche 1:09:37.2 2
 Other Jennifer Peter 58:17.9 1
 SUP 12'6 Female 18-49 Kristin Apotsos 1:08:21.9 8
 SUP 12'6 Female 50+ Robin Fratto 1:26:24.6 1
 SUP 12'6 Female Under 17 Annette Garcia 1:12:45.6 1
 SUP 12'6 Male 18-49 Ryan Boettner 1:05:36.5 4
 SUP 12'6 Male 50+ Peter Barts 1:09:07.7 6
 SUP 12'6 Male Under 17 Conrad Jr Garcia 1:06:53.4 2
 SUP 14 Female Tammy Johnson 1:13:38.7 1
 SUP 14 Male 18-49 Matt Campbell 1:05:05.4 7
 SUP 14 Male 50+ Ian Howard 1:08:07.2 4
 SUP SURF Male 50+ Paul Fratto 1:33:41.4 1
 $Kraken 10 Miler$ Winner Winning time Total racers
 Overall Ryan Helm 1:43:24.1 20
 12'6 Female Sey Chelle Hattingh 1:59:21.1 3
 12'6 Male Josh Riccio 1:44:53.2 7
 14 Male Ryan Helm 1:43:24.1 10
 Dragon 10 Miler Winner Winning time Total racers
 Overall Randall Taylor Jr 1:28:24.9 19
 Other Randall Taylor Jr 1:28:24.9 1
 SUP 12'6 Female 50+ Nessa Bronton 2:08:47.9 3
 SUP 12'6 Male 18-49 Bradley Hilton 1:53:24.3 5
 SUP 12'6 Male 50+ Karl Eugster 2:04:00.9 1
 SUP 12'6 Male Under 17 Chris Rockwood 2:01:53.9 2
 SUP 14 Male 18-49 William Sweezey Jr 1:47:49.5 4
 SUP 14 Male 50+ Rand Perkins 1:46:04.1 3