Weekend Warrior - Run Or Ride - 2019

Saturday, October 5, 2019 07:28 (GMT+2) - Final results

Race info
Sport: Cycling - mtn enduro
Location: Mogalakwena, South Africa
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 170
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 4.1
Updated: Sunday, October 6, 2019 15:24 (GMT+2)
Organized by: ROR EVENTS
Race website: http://rorevents.co.za

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Race winners

  • right arrow imageClick on a green category name to see full results
 3km - Trail Run Winner Winning time Total racers
 Overall John-Ross Donovan 15:00.7 22
 Female Sarien De Beer 19:15.2 13
 Girls Zanel Muller 26:36.3 1
 Open Women Sarien De Beer 19:15.2 12
 Male John-Ross Donovan 15:00.7 9
 Boys John-Ross Donovan 15:00.7 5
 Open Men Acacio De Salsa 15:21.0 4
 8km - Trail Run Winner Winning time Total racers
 Overall Juan Muller 45:19.6 9
 Female Suné Muller 45:26.4 8
 Open Women Suné Muller 45:26.4 8
 Male Juan Muller 45:19.6 1
 Open Men Juan Muller 45:19.6 1
 10km Winner Winning time Total racers
 Overall Hanro Ehlers 26:20.3 51
 Female Lohané Ehlers 31:48.1 23
 Open Women Monique Rosslee 36:49.8 14
 u/10 Girls (Nippers) Lohané Ehlers 31:48.1 5
 u/12 Girls (Sprongs) Chantelle Rosslee 38:39.2 3
 u/8 Girls Mia Kleynhans 40:18.6 1
 Male Hanro Ehlers 26:20.3 28
 Open Men Ruan Badenhast 29:41.0 9
 u/10 Boys (Nippers) Owen Hudson 30:30.0 5
 u/12 Boys (Sprongs) Hanro Ehlers 26:20.3 9
 u/8 Boys Nathan Gouws 44:33.4 5
 30km Winner Winning time Total racers
 Overall Tyrone Anders 1:06:10.7 61
 Female Carmen Schoeman 1:17:28.9 18
 13-14 Sub Juniors Girls Tashané Ehlers 1:30:22.4 3
 30-39 Sub Vet Lady Elzet Francis 2:01:34.3 2
 40-49 Vet Lady Amanda Van Schaucwyk 1:23:36.0 6
 50-59 Master Lady Carmen Schoeman 1:17:28.9 7
 Male Tyrone Anders 1:06:10.7 43
 13-14 Sub Juniors Boys Ruben Van Tonder 1:06:35.6 4
 15-16 Youth Men Tyrone Anders 1:06:10.7 7
 17-18 Junior Men WJ Swanepoel 1:16:15.8 1
 19-29 Senior Men ESHARD MOTHAPO 1:14:04.7 3
 30-39 Sub Vet Men Joseph Fourie 1:18:22.0 4
 40-49 Vet Men Ashley Hudson 1:16:41.7 8
 50-59 Master Men Elbert Jansen Van Rensburg 1:24:46.2 10
 60+ Grand Master Men Carel Taljaard 1:21:23.1 6
 60km Winner Winning time Total racers
 Overall EDDY TEIXEIRA 2:09:39.4 27
 Female Molly De Bruyn 2:40:47.9 5
 19-29 Senior Lady Glenda Mulder 3:18:03.5 1
 40-49 Vet Lady Molly De Bruyn 2:40:47.9 3
 50-59 Master Lady Magdaleen Greyvenslein 3:31:12.3 1
 Male EDDY TEIXEIRA 2:09:39.4 22
 19-29 Senior Men Ndivhuwo Muedi 2:18:22.1 2
 30-39 Sub Vet Men Dane Gavin 2:51:26.5 3
 40-49 Vet Men EDDY TEIXEIRA 2:09:39.4 9
 50-59 Master Men Fanus Eksteen 2:18:44.0 8