2019 Canadian Downwind Championships

Saturday, July 13, 2019 1:59 PM (GMT-7) - Preliminary results

Race info
Sport: Paddling
Location: Squamish, BC, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By category
Racers: 195
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 4.0
Updated: Saturday, July 13, 2019 9:11 PM (GMT-7)
Organized by: Coast Outdoors
Race website: http://www.deepcovekayak.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Race winners

  • right arrow imageClick on a green category name to see full results
 Category Winner Winning time Total racers
 Overall Rice, Kenny 1:21:41.5 195
 Female Hatton, Teneale 1:29:58.5 36
 OC1 - Golden Mstr F 60+ Guest, Lucy 2:16:55.1 1
 OC1 - Mstr Female (40-49) Mossinkoff, Adriana 2:09:15.2 2
 OC1 - Open Female Kent, Kendra 1:59:28.5 2
 OC1 - Snr Mstr F (50-59) Corin, Leni 2:21:46.8 1
 Sski - Double (open) Stirling, Jules / Stirling, Jamie 1:58:34.8 1
 Sski - Open Female Hatton, Teneale 1:29:58.5 4
 Sski - Under 23 (Female) Swetish, Ana 1:36:55.5 2
 Sski Golden Mstr F (60+) Girard, Carolyn 2:17:25.6 1
 Sski Mstr Female (40-49) Redman, Sandy 1:52:49.3 4
 Sski Snr Master F 50-59 Bohm, Rory 1:48:25.5 5
 SUP 14'&U - F 40-49 Mondavi, Lindi 3:12:06.3 2
 SUP 14'&U - F 50-59 Fullerton, Carole 2:39:44.8 1
 SUP 14'&U - Open F Wylde, Fiona 1:47:03.2 10
 Male Rice, Kenny 1:21:41.5 158
 OC1 - Golden Mstr M 60+ Dolezsar, Kim 1:56:45.3 4
 OC1 - Open Male Delamare, Tematuanui 1:43:49.5 3
 OC1 - Snr Mstr M (50-59) Whitehead, Beau 1:45:54.3 5
 Prone - Stock Thesiger, James 2:13:19.3 1
 Prone - Unlimited Jianu, David 2:12:00.0 3
 Sski - 18 Foot Male Truran, Jerome 1:50:05.4 5
 Sski - Double (open) Klevak, Egor / Osusky, Juraj 1:31:09.5 3
 Sski - Legend Male 70+ Bussinger, Larry 1:56:42.1 1
 Sski - Master M (40-49) Redman, Greg 1:30:32.1 23
 Sski - Open Male Rice, Kenny 1:21:41.5 19
 Sski - Under 23 (Male) Henot, Hector 1:28:10.4 5
 Sski Golden Mstr M (60+) Fitzmaurice, Michael 1:40:16.0 15
 Sski Snr Master M 50-59 Barton, Greg 1:28:34.2 28
 SUP 14'&U - M 40-49 Trotter, Kevin 2:09:43.9 8
 SUP 14'&U - M 50-59 Plant, Dale 2:06:43.4 8
 SUP 14'&U - M 60+ Heal, KC 2:13:27.1 3
 SUP 14'&U - Open M Dews, Lincoln 1:40:06.7 23
 SUP Unlimited - Open M Nuttall, Matt 2:02:57.2 1
 Female/Male Siddall, Jeremy / Siddall, Kelsey 1:46:20.8 1
 OC2 - Open Siddall, Jeremy / Siddall, Kelsey 1:46:20.8 1