IOP/Bennett Paddles WA Race 3 : 2017/18

Saturday, November 11, 2017 15:29 (GMT+8) - Final results

Race info
Sport: Paddling - surfski
Location: City Beach, Australia
Start type: Interval wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 96
Handicap: Time
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.8
Updated: Monday, November 13, 2017 13:18 (GMT+8)
Organized by: Indian Ocean Paddlers Club
Race website: http://www.iop.asn.au/events/2017-18-summer-series/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Race winners

  • right arrow imageClick on a green category name to see full results
 Overall Winner Winning time Total racers
 All racers Brendan Rice 42:51.2 96
 Female Tricia Gilbert 53:02.3 8
 Male Brendan Rice 42:51.2 88
 Aspiring Winner Winning time Total racers
 Overall Ben Hoy 56:36.5 21
 Female Aimee Christie 57:32.8 3
 40+ Female Aimee Christie 57:32.8 2
 50+ Female Karen O'Connor 1:00:09.7 1
 Male Ben Hoy 56:36.5 18
 40+ male Tyler Bain 57:50.3 8
 50+ male Patrick Burke 58:38.1 6
 60+ male Phil Lansell 1:05:20.5 1
 Open male Ben Hoy 56:36.5 3
 Double Winner Winning time Total racers
 Overall Cimon Albertsen 48:01.5 2
 Male Cimon Albertsen 48:01.5 2
 40+ male Cimon Albertsen 48:01.5 1
 50+ male Mike And Ric 51:00.9 1
 Fast Winner Winning time Total racers
 Overall Brendan Rice 42:51.2 30
 Male Brendan Rice 42:51.2 30
 40+ male Mark Alderson 45:21.5 5
 50+ male Nicholas Taylor 46:09.6 10
 Open male Brendan Rice 42:51.2 13
 Under 18 Male Douglas Lewin 47:30.1 2
 Intermediate Winner Winning time Total racers
 Overall Adam Baker 49:26.9 39
 Female Tricia Gilbert 53:02.3 3
 40+ Female Tricia Gilbert 53:02.3 1
 50+ Female Julie Jenkinson 55:44.4 1
 Open Female Aya Okano 54:32.9 1
 Male Adam Baker 49:26.9 36
 40+ male Adam Baker 49:26.9 14
 50+ male Mark Hopper 49:52.8 13
 60+ male Eddie Stoelwinder 53:22.8 3
 Open male Stuart King 51:18.9 6
 SLS Ski Winner Winning time Total racers
 Overall Leanne Lewis 58:09.6 2
 Female Leanne Lewis 58:09.6 1
 50+ Female Leanne Lewis 58:09.6 1
 Male Scott Wright 59:12.7 1
 40+ male Scott Wright 59:12.7 1
 SUP Winner Winning time Total racers
 Overall Damian England 1:05:24.3 2
 Female Jade Lane 1:10:48.7 1
 Open Female Jade Lane 1:10:48.7 1
 Male Damian England 1:05:24.3 1
 Open male Damian England 1:05:24.3 1