Webscorer will be performing maintenance on Tuesday January 15 beginning at 11:00 PM PST (GMT -8) and concluding at 11:30 PM PST (GMT -8).
All website functions will be offline during this time.
 

Lake of the Woods Saturday Events

Saturday, September 9, 2017 10:00 AM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Triathlon
Location: Klamath Falls, OR, United States
Start type: Interval wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 129
Category results: Exclude top 1 overall
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.8
Chip timing: RFID - LLRP
Updated: Thursday, September 21, 2017 7:32 AM (GMT-7)
Organized by: RVRG
Race website: lakeofthewoodsrti.com

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Race winners

  • right arrow imageClick on a green category name to see full results
 Overall Winner Winning time Total racers
 All racers Wyatt Leonardo 32:13.1 129
 Female Eliza Rampton 35:02.6 58
 Male Wyatt Leonardo 32:13.1 68
 Female/Male Scott + Cythia 1:25:19.8 1
 No gender Lucy Mitchell 37:50.8 2
 Individual Sprint Du Winner Winning time Total racers
 Overall Tyrone Raber 49:23.8 7
 Female Laura Raber 51:34.3 3
 Women 30-39 Jennifer Bakker 1:23:17.5 1
 Women 50-59 Sue Fuller 1:07:02.5 1
 Male Tyrone Raber 49:23.8 4
 Men 20-29 Antonio Ruiz 59:05.4 1
 Men 60-69 BENNETT BROWN 56:42.2 1
 Men 70-79 Douglas Madsen 59:01.4 1
 Individual Sprint Tri Winner Winning time Total racers
 Overall Frank Nelson 1:03:28.6 92
 Female Laura Imperia 1:10:58.3 42
 Women 14-19 Tamara Zelen 1:49:15.5 1
 Women 20-29 Kamryn Plechot 1:15:13.2 5
 Women 30-39 Larissa Whitney 1:13:56.2 16
 Women 40-49 Becky Hood 1:14:14.0 14
 Women 50-59 SUSAN WAUGH 1:16:36.4 3
 Women 60-69 Meg Rawlings 1:38:39.4 2
 Male Frank Nelson 1:03:28.6 50
 Men 12-13 Michael Smith 2:11:45.7 1
 Men 14-19 Luther Fong 1:09:05.9 4
 Men 20-29 Russ Rockwood 1:15:29.3 6
 Men 30-39 Derek Sherrell 1:07:32.2 14
 Men 40-49 Jeremy Morris 1:05:26.8 12
 Men 50-59 Joe Cooper 1:04:03.1 7
 Men 60-69 Lkl 1:26:52.8 4
 Men 9 + Under Walter Hartley 2:23:14.9 1
 Team Sprint 2 or 3 person Winner Winning time Total racers
 Overall Espinoza +flores 54:13.1 6
 Female Breslin Family Breslin Family 1:22:40.5 3
 Coed Team Team Hanson Team Hanson 1:26:27.7 1
 Women Team 2 Hot Mamas 2 Hot Mamas 1:35:49.2 1
 Male Espinoza +flores 54:13.1 2
 Coed Team Sandbaggers Sandbaggers 1:11:13.5 1
 Female/Male Scott + Cythia 1:25:19.8 1
 3K Open Water Swim Winner Winning time Total racers
 Overall Marcus Gentry 42:02.9 4
 Male Marcus Gentry 42:02.9 4
 Men 30-39 Mike Oxedine 51:55.0 2
 Men 60-69 Michael Carew 52:55.0 1
 Kid's Individual Du Winner Winning time Total racers
 Overall Evan Rhoden 42:18.2 4
 Female Addison Jacoban 47:50.3 1
 Male Evan Rhoden 42:18.2 3
 Men 9 + Under Kyler Jacobson 47:50.5 2
 Kid's Individual Triathlo Winner Winning time Total racers
 Overall Wyatt Leonardo 32:13.1 14
 Female Eliza Rampton 35:02.6 7
 Women 10-11 Emmy Allen 37:51.7 4
 Women 9 + Under Lily Williams 44:07.7 2
 Male Wyatt Leonardo 32:13.1 5
 Men 12-13 Jack Rampton 33:05.2 2
 Men 9 + Under Logan Scott 41:18.8 2
 No gender Lucy Mitchell 37:50.8 2
 Coed Team Cropper Boys 43:04.9 1
 1500yd Open Water Swim Winner Winning time Total racers
 Overall Meredith Maehey 35:47.5 2
 Female Meredith Maehey 35:47.5 2
 Women 30-39 Lesley Larson 38:43.7 1