Peak Rail 7 - Runner versus Steam

Monday, April 22, 2019 09:31 (GMT+1) - Final results

Race info
Sport: Running - trail
Location: Matlock, United Kingdom
Start type: Mass start
Racers: 215
Teams: 23
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 3.1
Team scoring: Points
Updated: Monday, July 19, 2021 14:48 (GMT+1)

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Place Team name Team members Total points Difference
1 Matlock AC
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 6
  • 32
  • Patrick Wright
  • 6
  • 43:15.0
  • 8
  • 85
  • Birtie West
  • 8
  • 43:50.4
  • 19
  • 35
  • James Fox
  • 19
  • 46:34.7
  • 43
  • 33
  • Jason Turner
  • 43
  • 50:31.0
  • 69
  • 31
  • Carly Spear
  • -
  • 52:31.8
  • 118
  • 28
  • Kathryn Berrisford
  • -
  • 57:55.4
  • 127
  • 30
  • Jan Forrester
  • -
  • 58:52.6
76 -
2 Beeston AC
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 1
  • 213
  • Greg Hopkinson
  • 1
  • 39:25.4
  • 27
  • 216
  • Dave Bish
  • 27
  • 48:31.1
  • 48
  • 195
  • Mihail Mihaylov
  • 48
  • 50:50.7
  • 68
  • 176
  • Charlie Harris
  • 68
  • 52:30.9
  • 79
  • 81
  • Stephen Rooney
  • -
  • 53:35.0
  • 89
  • 118
  • Christine Bexton
  • -
  • 55:02.5
  • 112
  • 212
  • Megan Elliott
  • -
  • 57:20.2
  • 124
  • 4
  • Penny Page
  • -
  • 58:40.7
  • 141
  • 194
  • Evgeniya Mihaylova
  • -
  • 1:00:35.5
  • 142
  • 225
  • Teresa Godfrey
  • -
  • 1:00:36.4
  • 144
  • 226
  • John Walker
  • -
  • 1:01:14.7
  • 147
  • 228
  • Jenny Walker
  • -
  • 1:01:29.1
  • 148
  • 3
  • Paul Page
  • -
  • 1:01:37.1
144 +68
3 Steel City Striders
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 28
  • 145
  • Fran Cummins
  • 28
  • 48:40.2
  • 29
  • 239
  • Regan Hanson
  • 29
  • 48:45.0
  • 60
  • 16
  • Jude Stone
  • 60
  • 51:57.3
  • 67
  • 224
  • Sarah Allcard
  • 67
  • 52:26.2
  • 91
  • 238
  • Cara Hanson
  • -
  • 55:07.4
  • 153
  • 2
  • Peter Brash
  • -
  • 1:02:27.9
  • 163
  • 1
  • Caroline Brash
  • -
  • 1:05:09.4
184 +108
4 North Derbyshire RC
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 26
  • 107
  • Matthew Hemsley
  • 26
  • 48:23.3
  • 31
  • 12
  • Stephen Moss
  • 31
  • 49:11.0
  • 63
  • 11
  • Sam Passingham
  • 63
  • 52:14.2
  • 70
  • 22
  • John Boardman
  • 70
  • 52:34.4
  • 81
  • 39
  • Sarah Witham
  • -
  • 54:00.6
  • 86
  • 177
  • Paul Boden
  • -
  • 54:52.4
  • 94
  • 41
  • Martin Evans
  • -
  • 55:16.6
  • 171
  • 244
  • Sara Jones
  • -
  • 1:06:52.0
  • 172
  • 23
  • Gary Bates
  • -
  • 1:06:52.6
  • 181
  • 8
  • Emma Hayden-West
  • -
  • 1:09:37.8
190 +114
5 Long Eaton RC
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 21
  • 147
  • Wade Fodden
  • 21
  • 47:13.1
  • 74
  • 223
  • Paul Burchell
  • 74
  • 52:56.8
  • 84
  • 148
  • Anthony Wright-Mullaney
  • 84
  • 54:25.1
  • 117
  • 5
  • Kaye Leach
  • 117
  • 57:51.0
  • 119
  • 217
  • Peter Wallis
  • -
  • 57:57.6
  • 132
  • 172
  • Paul Westby
  • -
  • 59:11.5
  • 133
  • 48
  • Elizabeth Lakin
  • -
  • 59:17.7
  • 137
  • 133
  • Victoria Cooper
  • -
  • 59:54.9
  • 167
  • 82
  • Jane Hudson
  • -
  • 1:06:16.7
  • 168
  • 175
  • Damian Cowlishaw
  • -
  • 1:06:17.5
296 +220
6 Belper Harriers
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 3
  • 98
  • Shaun Bott
  • 3
  • 42:09.2
  • 54
  • 17
  • Louise Rowley
  • 54
  • 51:21.7
  • 123
  • 166
  • Andy Macalister
  • 123
  • 58:31.1
396 +320
7 Congleton Harriers
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 83
  • 54
  • Helen Jeffery
  • 83
  • 54:24.3
  • 107
  • 214
  • Sarah Proudmore
  • 107
  • 56:41.0
  • 110
  • 215
  • David Whittaker
  • 110
  • 57:05.7
516 +440
8 South Derbyshire Road Runners
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 44
  • 156
  • Christopher Hanman
  • 44
  • 50:32.5
  • 47
  • 6
  • J J Jones
  • 47
  • 50:43.8
524 +448
9 Skegness & District Running Club
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 39
  • 104
  • Angela Thomson
  • 39
  • 50:06.5
  • 53
  • 103
  • Stuart Cragg
  • 53
  • 51:20.6
525 +449
10 Daventry Road Runners
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 34
  • 50
  • Damian Baker
  • 34
  • 49:42.6
  • 101
  • 234
  • Luke Reeves
  • 101
  • 56:15.3
568 +492
11 York Acorn RC
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 30
  • 94
  • Samuel Dredge
  • 30
  • 49:01.4
  • 156
  • 93
  • Laura Bennet
  • 156
  • 1:03:16.6
619 +543
12 Team Derby Runner
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 22
  • 160
  • Alistair Haywood
  • 22
  • 47:19.6
  • 170
  • 125
  • Jane Leyland
  • 170
  • 1:06:45.5
  • 215
  • 126
  • Liz Cook
  • 215
  • 1:31:37.8
623 +547
13 Clowne RR
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 88
  • 247
  • Paul Sadler
  • 88
  • 54:59.9
  • 106
  • 26
  • Malcolm Ward
  • 106
  • 56:40.0
627 +551
14 Tadcaster Harriers
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 64
  • 149
  • Gerald Beall
  • 64
  • 52:18.9
  • 165
  • 165
  • Angela Beall
  • 165
  • 1:05:48.3
  • 183
  • 189
  • Gillian Johnson
  • 183
  • 1:09:49.9
628 +552
15 Southwell Running Club
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 66
  • 38
  • Eddie Alder
  • 66
  • 52:24.4
  • 139
  • 180
  • Michelle Hall
  • 139
  • 1:00:18.5
638 +562
16 Smalley Road Runners
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 111
  • 110
  • Steven Doran
  • 111
  • 57:14.0
  • 134
  • 193
  • Steve Mcdonald
  • 134
  • 59:19.9
  • 199
  • 96
  • Victoria Beardall
  • 199
  • 1:14:59.0
  • 200
  • 220
  • Anita Bailey
  • 200
  • 1:14:59.2
644 +568
17 Mansfield Harriers
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 135
  • 146
  • Shane Davis
  • 135
  • 59:48.4
  • 140
  • 46
  • Mark Burr
  • 140
  • 1:00:20.3
708 +632
18 Formula One CC
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 87
  • 73
  • Claire Hill
  • 87
  • 54:56.6
  • 193
  • 219
  • Tam Seamark
  • 193
  • 1:12:23.1
713 +637
18 Wigston Phoenix
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 82
  • 42
  • Donna Tebbutt
  • 82
  • 54:06.1
  • 198
  • 43
  • Sean Tebbutt
  • 198
  • 1:14:56.7
713 +637
20 Ilkeston RC
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 113
  • 102
  • Nat Wilson
  • 113
  • 57:27.1
  • 177
  • 20
  • Yammy Lo
  • 177
  • 1:08:16.9
723 +647
21 Notts Women Runners
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 145
  • 183
  • Sara Mawson-Sinclair
  • 145
  • 1:01:18.9
  • 178
  • 60
  • Claire Sayers
  • 178
  • 1:08:21.6
  • 204
  • 227
  • Samantha Tebbutt
  • 204
  • 1:15:41.9
  • 205
  • 59
  • Sonya Elizabeth Hendy-Ibbs
  • 205
  • 1:16:52.3
  • 212
  • 136
  • Keely Parker
  • -
  • 1:22:12.8
732 +656
22 Chesapeake
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 207
  • 168
  • Louise Shipley
  • 207
  • 1:18:40.3
  • 208
  • 167
  • Stuart Shipley
  • 208
  • 1:18:40.5
848 +772
23 Notts Womens Runners
Show all team members Show
  • Place
  • Bib
  • Racer name
  • Points
  • Time
  • 211
  • 151
  • Rachel Mee
  • 211
  • 1:21:58.5
  • 213
  • 153
  • Rachel Whitaker
  • 213
  • 1:22:12.9
857 +781