Sound Rowers: Lake Sammamish 2014

Saturday, May 31, 2014 10:00 AM (GMT-7) - Start list

Race info
Sport: Paddling
Location: Issaquah, WA, United States
Start type: Manual wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 22
Updated: Sunday, June 1, 2014 10:59 AM (GMT-7)
Organized by: Sound Rowers and Paddlers
Race website: http://soundrowers.org
Race notes
Gorgeous day, mostly flat except for swells generated by ski boats. Light northerly breeze.
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Summary »
  • Long Course (13mi) Male
Bib Racer name
Affiliation
Distance Category Wave Gender Start time
17 Don Kiesling Seattle, WA - Allwave CX  Long Course (13mi) HPK Long course M 0:00
7 Rainer Storb   Long Course (13mi) 2x Flatwater Long course M 0:00
38 Nicholas Cryder Seattle - Epic V12  Long Course (13mi) HPK Long course M 0:00
28 Scott Whitney Providence, RI - Maas 24  Long Course (13mi) 1x OW-III Long course M 0:00
16 Jim Schulz Duvall, WA - Epic/V10  Long Course (13mi) HPK Long course M 0:00
5 John Heater Seattle, WA - MAAS Flyweight  Long Course (13mi) 1x OW-III Long course M 0:00
14 Jeff Maloney Auburn, WA - Fenn Elite Sl  Long Course (13mi) HPK Long course M 0:00
25 Jeff Knakal Mill Creek, WA - Maas 24  Long Course (13mi) 1x OW-III Long course M 0:00
1 Greg Bawden Duvall - Epic V-12  Long Course (13mi) HPK Long course M 0:00
6 Michael Walsh Renton, WA - Maas 24  Long Course (13mi) 1x OW-III Long course M 0:00
22 Bill Jaquette Marysville, WA - Maas 24  Long Course (13mi) 1x OW-III Long course M 0:00
34 Paul Crivell Mill Creek, WA - Epic/V10  Long Course (13mi) HPK Long course M 0:00
4 Roger Lamb Bellingham, WA  Long Course (13mi) HPK Long course M 0:00
18 Byron Ricks Carnation, WA - Epic V10  Long Course (13mi) HPK Long course M 0:00
362 Jeff Wong/Jon Harwood ABERDEEN, WA - Huki OC1 V1x  Long Course (13mi) OC-2 Long course M 0:00
3 Dennis Mowry Bellingham, WA - Epic V10  Long Course (13mi) HPK Long course M 0:00
21 Steve Bennett Tulalip - Necky Looksha II  Long Course (13mi) FSK Long course M 0:00
26 Steven Wort Kirkland, WA - Epic V10L  Long Course (13mi) HPK Long course M 0:00
29 Joe Threadgill Coeur D Alene, ID - Kings  Long Course (13mi) SUP Long course M 0:00
11 Brett Saguid Spokane, WA - 14' Kings Elite Racer  Long Course (13mi) SUP Long course M 0:00
10 John Troppmann   Long Course (13mi) SUP Long course M 0:00