2020 Winter Carnival Jigsaw Contest Adult Division

Saturday, January 25, 2020 8:30 AM (GMT-6) - Start list

Race info
Sport: Other
Location: Saint Paul, MN, United States
Start type: Mass start
Racers: 157
Updated: Thursday, February 27, 2020 2:36 AM (GMT-6)
Organized by: St. Paul Winter Carnival
Race website: https://www.wintercarnival.com/event/jigsaw-puzzle-contest/
Race notes

2020 St. Paul Winter Carnival Jigsaw Puzzle Contest Results - Adult Division


This years jigsaw puzzle was provided by PuzzleTwist. 150+ teams (4 people per team) competed to complete a 500 piece jigsaw called "MinneSNOWta". This competition had 2 groups compete back-to-back: G1 (Group 1 started at 8:30 AM) and G2 (Group 2 started at 10:45 AM). Additional details can be found at the following sites:

Photos from the contest

Saint Paul Winter Carnival

facebook.com/WCJigsawPuzzleContest

Maynard's, LLC Jigsaw Puzzle Contest Page

MinneSNOWta jigsaw puzzle

PuzzleTwist web site
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Start list
Bib Racer name
Affiliation
Distance Category Wave Start time
- If You Got A Problem, Yo, We'll Solve It Kelly Taschler (G1)  08:30:00
- Pacific Puzzlers (G2 First Place) Tammy McLeod  08:30:00
- Cutting Tools (G2 Second Place) Lona Doolan  08:30:00
- Puzzle Problem (G1 Fisrt Place) Amanda Yates  08:30:00
- Ope! (G2 Third Place) Barbara moon  08:30:00
- Puzzlesotans (G2) Kristina Mauersberger  08:30:00
- #gettinjiggywithit (G1 Second Place) Noelle Marshall  08:30:00
- Nevertheless, We Persist(G1 Third Place) Sarah Schuler  08:30:00
- Los Rompecabezeros (G1) Phillip Ehresmann  08:30:00
- Switch, Rotate, Jam-It! (G2) Jenny Bohler-Penney  08:30:00
- Humpty Dumpty Emergency Response Team-G2 Lauren Peeler  08:30:00
- Puzzle Ninjas (G1) Mary Stobb  08:30:00
- Justices of the Pieces (G1) Madeline Giordana  08:30:00
- Pillager Puzzlers (G1) Betty Doss  08:30:00
- Norse Stars (G1) Kara Taylor  08:30:00
- Whirled Piece (G2) Bill Sucha  08:30:00
- Floor Check (G2) Kory Figura  08:30:00
- The Sky Pile (G2) Breanna Reigstad  08:30:00
- All Together - Puzzle Local (G1) Christina Schwie  08:30:00
- The Ha-Haws (G1) Ryan Meyering  08:30:00
- Puzz (G1) Jeff Bodensteiner  08:30:00
- Mad Methods (G2) Solveig Hansen  08:30:00
- Jigsaw Jazz (G2) Jessica Hagg  08:30:00
- Go Go Gadget Puzzle Fingers (G1) Becky Schleicher  08:30:00
- Inner Piece (G1) Laurel Hannula  08:30:00
- Puzzle Moms (3 person team) (G2) Katie Everson  08:30:00
- Rock the (Bru)Haus! (G1) Kris Werner  08:30:00
- Interlocked & Loaded (G1) Jessica Hiveley  08:30:00
- Puzzle Beatties (G2) Ronadel Ronquillo  08:30:00
- Twisted Sisters (G2) Kate Flick  08:30:00
- Forever Puzzled (G1) Amanda Skinner  08:30:00
- Middle Maries (G2) Jeanne LaMoore  08:30:00
- Jilly and the Puzzy Cats (G1) Jill Derouin  08:30:00
- Piece of Cake (G2) Lisa Weaver  08:30:00
- Puzzy Riot (G1) Kelly Abeln  08:30:00
- Yoga Pants Party (G2) Elizabeth Walters  08:30:00
- Puzzlin 4 Lyfe (G1) Gronvall Betsy  08:30:00
- Piece be with you (G1) Adrianne Faber  08:30:00
- A Piece of Cake (G1) Lori McGuinness  08:30:00
- The Four Puzzleteers (G1) Amy Tschida  08:30:00
- Transit-All Plus One (G1) Katie Roth  08:30:00
- Winter Winners (G2) Elizabeth Faust  08:30:00
- Everyday We're Puzzlin' (G1) Jocelyn Daul  08:30:00
- What’s in the Middlers (G2) Max Moreland  08:30:00
- Piece be with you (G2) Dave Erstad  08:30:00
- The Missing Piece (G1) Jesse Anibas  08:30:00
- The Dog Ate the Last Piece (G1) Christina Waters  08:30:00
- Alternative Approaches (G2) Cara Frank  08:30:00
- Puzzle People (G1) Lisa Sabourin  08:30:00
- Gettin' Jiggy wit It (G1) Deb McKinley  08:30:00
- Master Piece (G2) Anna Streich  08:30:00
- Jigsawed (G2) Kristine Schwintek  08:30:00
- The Four Squares (G2) Cheryl Amiot  08:30:00
- The Loonatics (G1) Megan Wahman  08:30:00
- The Assembly Crew (G2) Rebecca Schoenecker  08:30:00
- Puzzle Whisperers (G2) Dana Savino  08:30:00
- The Misfits (G1) Becky Alban  08:30:00
- The Puzzlers (G2) Lynn Ketelsen  08:30:00
- The Four Puzzleteers (G2) Toriann Huikko  08:30:00
- Peace It Together (G1) Christine Grewell  08:30:00
- A Few Pieces Short (G1) Heidi Erickson  08:30:00
- Misfit Mommies (G2) Julie Granning  08:30:00
- Come Together (G1) Patricia Bennett  08:30:00
- We don't need no stinkin' edges (G2) Suzanne Scheuerlein  08:30:00
- The Royal Darkness (G1) Sara Reusche  08:30:00
- Kray's Krazies (G2) Cathy Kray  08:30:00
- Hufflepuzz (G1) Andrea Johnson  08:30:00
- Twisted Sisters (G1) Mary Daly  08:30:00
- Gettin' Jiggy Wit It (G2) Taylor Stehlik  08:30:00
- MM GenY (G1) Shannon Richmond  08:30:00
- Piece Out (G2) Kasey Hines  08:30:00
- Piece Detectives (G1) Deanna Hauck  08:30:00
- Corned (G2) Elle McAlister  08:30:00
- Puzzled puzzlers picking pickles (G2) Lisa Schelitzche  08:30:00
- Puzzle Ninja's (G1) Kat Christopherson  08:30:00
- Pierce-Puzzlers - Rarely Puzzled (G2) Erica Pierce  08:30:00
- I Eau UU (G2) Dawn Briskey  08:30:00
- Johnson Girls (G2) Cindy Hofeld  08:30:00
- Keep Calm and Puzzle On (G2) Liz Richards  08:30:00
- The Jig is Up (G2) Lori Mehr  08:30:00
- Puzzle Crushers (G2) Michael Bruner  08:30:00
- Suzanne's Girls (G2) Ann Owens  08:30:00
- TCM (G1) Colleen O'Connell  08:30:00
- Leading Ladies (G1) Kelly mark  08:30:00
- Puzzle Putzers (G2) Scott Pollard  08:30:00
- Linda D's Team (G1) Linda Dickinson  08:30:00
- Dirt (G2) Karen Spruth  08:30:00
- Uncalled Four (G2) Beth Belle Isle  08:30:00
- Mad to the Bone (G1) Teri Meissen  08:30:00
- The Vanden Puzzles (G2) Michelle Munkholm  08:30:00
- Puzzle Crew (3 person team) (G2) Chase Cabanillas  08:30:00
- Obsessive Compulsive Puzzlers–OCPs (G1) Sharon Jones  08:30:00
- Last Piece of the Puzzle (G2) Erin Jakupciak  08:30:00
- Puzzle Pirates - Team Klemz (G2) Ann Klemz  08:30:00
- World Piece (G2) MAGGIE WHITMAN  08:30:00
- Snowflakes (G1) Kristi Adams  08:30:00
- Pieced Together (G2) Lisa Hess  08:30:00
- Hot Chocolate (G2) Kerry Philips  08:30:00
- St. Paul Puzzlers 2 (G1) McGovern - Alan Lando  08:30:00
- Puzzle Peeps (G1) Sue Nelson  08:30:00
- pigsaw juzzle (G2) Ann Philbrick  08:30:00
- Camp Big Hole - Spru-tang (G2) Henry Spruth  08:30:00
- The Missing Pieces (G2) Debra Flom  08:30:00
- Double Tap (G1) Norah Garrison  08:30:00
- Puzzle Mania (G2) Laura Bosshardt  08:30:00
- The Missing Piece (3 person team) (G2) Amanda Mulfinger  08:30:00
- Retired and Inspired (G1) Irene Opsahl  08:30:00
- Puzzle Me Done! (G2) Joan Gangl  08:30:00
- Puzzles, Pals & Pinot (G2) Karen Wangler  08:30:00
- Eye of the Tigress (G1) Aubree Yunker  08:30:00
- Bucket List (G2) Cynthia Tomlinson  08:30:00
- A League of Their Own (G1) Elizabeth Doherty  08:30:00
- Breadsters - Teddy’s Angels (G2) Laurie Savino  08:30:00
- Puzzle Dust (G2) Teri Willenbring  08:30:00
- Lakeville Ladies (G1) Molly Krehbiel  08:30:00
- Puzzled Puzzlers (G1) Kare Cronin  08:30:00
- Puzzlers (G1) Janine Quitter  08:30:00
- Mac Attack (G2) Jane Allen  08:30:00
- War & Pieces (G2) Peggy Anderson  08:30:00
- 3 Girls & a Guy (G1) Tim Whisler  08:30:00
- Hot Awesomeness (G2) Ross Shillabeer  08:30:00
- The POPs (Pieces of Puzzles) (G1) Madella Deffer  08:30:00
- Jiggers (G2) Eric Snaza  08:30:00
- Edge-U-K-Tors (G1) Kristi Rogalla  08:30:00
- Still Trying (G2) Robert Russell  08:30:00
- We're Puzzled - The Puzzle Pals (G2) Vanessa Arboleda  08:30:00
- The Ta Da's (G2) Vickie Dahlk  08:30:00
- Puzzled Housewives (G1) Lisa Gustafson  08:30:00
- Sort-a Edgy (G2) Jane Holmberg  08:30:00
- Irregular Pieces (G1) Dawn Plunkett  08:30:00
- P is for Puzzle (G1) Brigitte Bennett  08:30:00
- Goddesses of Piece (G1) Deanna Haugh  08:30:00
- The One Where They Do Puzzles (G1) Julie Heaton  08:30:00
- Puzzletears (G1) Brenda Rudberg  08:30:00
- Team Johnson (G1) Carole Johnson  08:30:00
- The Girls (G2) Darci Buttke  08:30:00
- HughJackmanPrinciple (G1) Suzan Ekim  08:30:00
- Bourne to Win (G1) Barb Billiet  08:30:00
- Pieces of Cake (G1) Robert Dietz  08:30:00
- AM Puzzlers (2 person team) (G2) Ann Marie Jasper  08:30:00
- CKT 2011 (G1) Donna Mahmood  08:30:00
- Get R' Done - Fish Friy Game (G1) Dorothy Morrissey  08:30:00
- Puzzled beyond belief–2 person team(G1) Jessica Perron  08:30:00
- St. Paul Puzzlers (G1) Lois Hamilton  08:30:00
- Hudson House Puzzlers–3 person Team(G2) Andy Pezalla  08:30:00
- Schach Attack (G2) Carl Schach  08:30:00
- Whose Cideryouon (G1) Sid Tincher  08:30:00
- Dougie and the Puzzy Cats (G2) Sara Donaldson  08:30:00
- Falling To Pieces (G1) Molly Ibister  08:30:00
- Johnson Jigsawers (G1) Andrea Brandner  08:30:00
- Keep Calm & Puzzle On (G1) Lynn ONeil  08:30:00
- M ss ng P ec es (G1) Beth Hartman  08:30:00
- Silkie Snippets (G2) Mandy Jordan  08:30:00
- Snowflakes (G2) Jeanette LaFontaine  08:30:00
- TBD (G2) Irene Greif  08:30:00
- The Puzzled Family (G2) Sarah Adams  08:30:00
- Return of the St Paul Winter Carnivores Leah Bailey (G1)  08:30:00