2019 Massive Murray Paddle Day 1

Monday, November 18, 2019 07:00 (GMT+11) - Start list

Race info
Sport: Paddling
Location: Yarrawonga, Australia
Start type: Manual wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 59
Updated: Monday, November 18, 2019 11:47 (GMT+11)
Organized by: Sydney Harbour Kayaks
Race website: www.massivemurraypaddle.org.au
Race notes
Updated 11:45 am, Monday, 18 Nov 2019. Handicap factors for 21, 55, 58, 148, 149, 171, 172, 173 to be adjusted.
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Bib Racer name
Affiliation
Distance Category Gender Start time Handicap Predicted time
5 Tom Simmat Tom Simmat - ORS1 O V70 (??)  Full distance ORS1 M 0.7950 7:30:00
7 Dawson - Kate Dawson Kate Dawson - RKL1 W V40 (GPS Fusion LR6)  Full distance RKL1 F 0.7842 8:00:00
8 Dawson - Steve Dawson Steve Dawson - RKL1 O V50 (Sladecraft SLR1)  Full distance RKL1 M 0.8506 8:30:00
11 Tyler is single and wants to mingle! Tyler Creed - C1 O U18 (Barker)  Full distance C1 M 0.8442 7:00:00
13 headspace Phillip Ward - TC1 O V60 (TR17)  Full distance TC1 M 0.7121 7:00:00
17 Piece of Sheet Mick Dinkgreve / Arnie Shanahan - UC2 O Open (Colorbond Custom)  Full distance UC2 M 0.8582 7:00:00
18 Sitting Duck Anthony Duffin - RKL1 O V50 (M582)  Full distance RKL1 M 0.8326 7:00:00
22 TBG – Brutus Craig Wotherspoon - RKL1 O V40 (M580)  Full distance RKL1 M 0.8647 7:30:00
23 AM.PM Vitality Aranka McDonald / Peter McDonald - RKL2 X V50 (M730)  Full distance RKL2 F/M 0.8497 7:00:00
24 UNCLE CARY Cary Sandell - TK1 O V50 (TK1)  Full distance TK1 M 0.8216 7:30:00
25 Believe In a Cause Jason MacCartie - RKL1 O V50 (M582)  Full distance RKL1 M 0.8506 7:00:00
27 Chris Ahearn Chris Ahearn - ORS1 O Open (??)  Full distance ORS1 M 1.0027 8:30:00
28 Cool Runnings Gary Creed - C1 O V50 (Zenith)  Full distance C1 M 0.7883 7:00:00
32 Paddle for Libby Dennis Gillespie - RKL1 O V50 (M582)  Full distance RKL1 M 0.8460 7:30:00
36 Determined Deb Debbie Bennett - K1 W V60 (Rebel 46)  Full distance K1 F 0.7271 7:30:00
37 Dunaruna David Tuddenham / Tanya Feraro - RK2 X V40 (Dagger Trinidad)  Full distance RK2 F/M 0.8831 7:00:00
44 Footscray Singos Lisa Singleton / Andrew Singleton - RKL2 X V50 (Sladecraft SLR2)  Full distance RKL2 F/M 0.8385 8:30:00
48 George's Boy Alistair Ball - RKL1 O V50 (M582)  Full distance RKL1 M 0.8110 7:30:00
54 Karen and Tim Karen Turner / Tim Fitzgerald - RKL2 X V50 (M730)  Full distance RKL2 F/M 0.8071 7:30:00
65 Frankenfit Kyle Frankenfeld - ORS1 O Open (Flow Superstar)  Full distance ORS1 M 0.9975 8:30:00
66 Dragonflier Duncan Johnstone - ORS1 O V60 (Carbonology Vault/River Rat)  Full distance ORS1 M 0.8272 7:30:00
67 Looney Lanes Jessica and Keith. Jessica Lane / Keith Lane - TC2 X Open (Gregory Racer)  Full distance TC2 F/M 0.7973 7:00:00
68 Madz PT Michael Dellapina / Madeline Dellapina - RKL2 X Open (M730)  Full distance RKL2 F/M 0.9039 8:00:00
75 McNipps Darren Neff - TC1 O V50 (TR17)  Full distance TC1 M 0.7421 7:00:00
77 McReyn Tristan Mercer/Kylie Bishop - RKL2 W V40 (M730)  Full distance RKL2 F 0.8326 7:00:00
84 Nicole Tattersall Nicole Tattersall - K1 W Open (Rebel 46)  Full distance K1 F 0.8895 7:30:00
85 Paddle Pops John Bishop / James Mercer - RKL2 O V40 (M730)  Full distance RKL2 M 0.9400 7:00:00
87 Paddle Steamers Karen Merlo / Jo Davis - TK2 W V50 (Shearwater)  Full distance TK2 F 0.7543 7:00:00
89 Don / Lisa / Steve / Julie (K1 Relay) D Campell/L Newton/S Beitz/J Perriam - K1 X V60 (K1)  Full distance K1 F/M 0.7747 7:00:00
91 Mission of Seafarers / Port of Brisbane David Beckinsale - ORS1 O V70 (Carbonology Vault)  Full distance ORS1 M 0.8022 7:30:00
92 Sally Solo Rebel Sally Miller - K1 W V50 (Rebel 46)  Full distance K1 F 0.7596 7:30:00
96 Solimax John Hoiles / Tony Martin - RKL2 O V50 (M730)  Full distance RKL2 M 0.8730 7:00:00
97 Steve Reece Steve Reece - ORS1 O V60 (Fenn Swordfish S)  Full distance ORS1 M 0.8575 8:00:00
98 Susan Cheevers Susan Cheevers - UNR1 W V40 (M22S)  Full distance UNR1 F 0.8454 7:30:00
99 The B Team Martin Buissink / Bradley Buissink - TK2 O Open (Crewsader)  Full distance TK2 M 0.9092 8:00:00
111 Two Barnes and Six Ducks Richard Barnes / Linden Barnes - RKL2 X V40 (M730 Kermit)  Full distance RKL2 F/M 0.8479 7:00:00
118 COCCINELLIDAE - ESTELLA FERRI Estella Ferri - RKS1 W Open (??)  Full distance RKS1 F 0.8318 7:30:00
119 The Unicorn Terry Thompson - RKL1 O V40 (M580)  Full distance RKL1 M 0.8889 8:00:00
124 Wooden Eye - Mermad Cathy Miller - RKL1 W V60 (M583)  Full distance RKL1 F 0.7038 7:00:00
132 Wooden Eye - Brodie Brodie Cambourne - ORS1 W V40 (NK Nitro)  Full distance ORS1 F 0.8394 8:00:00
133 Wooden Eye - The Hunter Elliot Hunter - ORS1 O V50 (Swordfish)  Full distance ORS1 M 0.8808 8:00:00
134 Wooden Eye - Sheekey Glen Sheekey - ORS1 O V50 (Ocean OSS2)  Full distance ORS1 M 0.8999 8:00:00
135 The Love Boat Tony Bond / Susan Williams - UC2 X V50 (Wenonah V1 Pro)  Full distance UC2 F/M 0.7554 7:00:00
136 Jason Court Jason Court - ORS1 O V40 (Epic V10)  Full distance ORS1 M 0.9355 8:00:00
144 Sean Murphy Sean Murphy - ORS1 O V50 (Stellar SES)  Full distance ORS1 M 0.8999 8:30:00
145 Creed's Canoe Raymond Creed - TC1 O V40 (TR17)  Full distance TC1 M 0.7912 7:00:00
147 Woodduck Paul Wood - K1 O V40 (Vajda Infusion)  Full distance K1 M 0.9199 8:30:00
148 Blue Mountains Grammar School 11 Ollie Stephens - UNR1 O U18 (M22)  Full distance UNR1 M 0.8153 7:30:00
149 Blue Mountains Grammar School 12 Matt Stephens - UNR1 O V40 (M22)  Full distance UNR1 M 0.9634 7:30:00
150 NotYetKnown Kelly Honess - C1 W V40 (Barker)  Full distance C1 F 0.7616 7:00:00
152 Jason Eats Jason Eats - ORS1 O Open (Roberg Express)  Full distance ORS1 M 0.9758 8:00:00
154 LoBORS Todd Baxter - RKL1 O Open (Rafta Sea Leopard)  Full distance RKL1 M 0.9370 8:30:00
159 TBG – Chip and Dale Mel Thomson / Paul Van Leur - RKL1 X V40 (M582)  Full distance RKL1 F/M 0.8103 7:30:00
167 Garry Brannan (sea kayak) Garry Brannan - RKM1 O V60 (Prion)  Full distance RKM1 M 0.7731 7:00:00
170 Where's Indy Kim Navera - ORS1 O Open (Stellar SEL)  Full distance ORS1 M 0.9845 8:00:00
175 Aquastooges Ross Floate / Jason Pitt - RKL2 O V40 (Northstar)  Full distance RKL2 M 0.9296 8:00:00
301 Jade Rogers (SUP) Jade Rogers - SUP1 W Open (Starboard Ace - 14')  Full distance SUP1 F 0.7179 7:00:00
302 The GBOT Turtle (SUP) Jase Lydom - SUP1 O V40 (Elite - 14')  Full distance SUP1 M 0.7495 7:00:00
2019 James and Rod James Miller / Rod Clark - UC2 O V50 (Wenonah V1 Pro)  Full distance UC2 M 0.8174 7:30:00