2019 Massive Murray Paddle Day 1

Monday, November 18, 2019 07:00 (GMT+11) - Start list

Race info
Sport: Paddling
Location: Yarrawonga, Australia
Start type: Manual wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 118
Updated: Monday, November 18, 2019 11:47 (GMT+11)
Organized by: Sydney Harbour Kayaks
Race website: www.massivemurraypaddle.org.au
Race notes
Updated 11:45 am, Monday, 18 Nov 2019. Handicap factors for 21, 55, 58, 148, 149, 171, 172, 173 to be adjusted.
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Bib Racer name
Affiliation
Distance Category Gender Start time Handicap Predicted time
1 Blue Datto #1 K,P,L,T&J Croquett / S&J Jones - RKL2 O Open (M730)  Relay RKL2 M 0.9584 7:30:00
2 Chicks With Attitude - Green Church/Welsh/Chil/Cip/Green/Ward/Wall - RKL2 W V40 (M730)  Relay RKL2 F 0.7985 7:00:00
5 Tom Simmat Tom Simmat - ORS1 O V70 (??)  Full distance ORS1 M 0.7950 7:30:00
6 Blue Datto #6 RCMR Gov/ASwir/SCarp/RMC Mert/CHogg - RKL2 X Open (M730)  Relay RKL2 F/M 0.9712 7:30:00
7 Dawson - Kate Dawson Kate Dawson - RKL1 W V40 (GPS Fusion LR6)  Full distance RKL1 F 0.7842 8:00:00
8 Dawson - Steve Dawson Steve Dawson - RKL1 O V50 (Sladecraft SLR1)  Full distance RKL1 M 0.8506 8:30:00
10 Chicks With Attitude - Blue Beedle/McL/Blake/Secc/Roberts/Lairson - RKL2 W Open (M730)  Relay RKL2 F 0.8933 7:00:00
11 Tyler is single and wants to mingle! Tyler Creed - C1 O U18 (Barker)  Full distance C1 M 0.8442 7:00:00
12 DILLIGAF D,B Sutton/T Kewish/A Miles/D,B,L Dunn - OC2 O Open (OC2)  Relay OC2 M 0.9043 7:30:00
13 headspace Phillip Ward - TC1 O V60 (TR17)  Full distance TC1 M 0.7121 7:00:00
16 Blue Datto #16 J O'Reilly / K Waddups / V Eyles - RKL1 W V40 (M582)  Relay RKL1 F 0.8363 7:30:00
17 Piece of Sheet Mick Dinkgreve / Arnie Shanahan - UC2 O Open (Colorbond Custom)  Full distance UC2 M 0.8582 7:00:00
18 Sitting Duck Anthony Duffin - RKL1 O V50 (M582)  Full distance RKL1 M 0.8326 7:00:00
19 Bacchus Marsh Grammar1 Bacchus Marsh Students - RKL2 W U16 (M730)  Relay RKL2 F 0.9266 7:30:00
20 Bacchus Marsh Grammar2 Bacchus Marsh Students - RKL2 W U16 (M730)  Relay RKL2 F 0.9266 7:30:00
21 Bacchus Marsh Grammar (Teachers) S Cowen/K Askeland/L Park/B Davie - RKL2 X Open (M730)  Relay RKL2 F/M 0.9294 7:30:00
22 TBG – Brutus Craig Wotherspoon - RKL1 O V40 (M580)  Full distance RKL1 M 0.8647 7:30:00
23 AM.PM Vitality Aranka McDonald / Peter McDonald - RKL2 X V50 (M730)  Full distance RKL2 F/M 0.8497 7:00:00
24 UNCLE CARY Cary Sandell - TK1 O V50 (TK1)  Full distance TK1 M 0.8216 7:30:00
25 Believe In a Cause Jason MacCartie - RKL1 O V50 (M582)  Full distance RKL1 M 0.8506 7:00:00
26 Catalina Kayak Paul Lamb - RKM1 O V70 (Prion Barracuda)  Relay RKM1 M 0.8092 7:30:00
27 Chris Ahearn Chris Ahearn - ORS1 O Open (??)  Full distance ORS1 M 1.0027 8:30:00
28 Cool Runnings Gary Creed - C1 O V50 (Zenith)  Full distance C1 M 0.7883 7:00:00
32 Paddle for Libby Dennis Gillespie - RKL1 O V50 (M582)  Full distance RKL1 M 0.8460 7:30:00
36 Determined Deb Debbie Bennett - K1 W V60 (Rebel 46)  Full distance K1 F 0.7271 7:30:00
37 Dunaruna David Tuddenham / Tanya Feraro - RK2 X V40 (Dagger Trinidad)  Full distance RK2 F/M 0.8831 7:00:00
38 FCC Living Fossils Relay A Walker / G Rule / S Nicol / N White - RKM1 O V60 (Sladecraft Flash/M530)  Relay RKM1 M 0.7879 8:00:00
44 Footscray Singos Lisa Singleton / Andrew Singleton - RKL2 X V50 (Sladecraft SLR2)  Full distance RKL2 F/M 0.8385 8:30:00
46 Forge Though Fifield/Hore/Hutt/Hamilton/Bott-S/Wyllie - RKL2 O Open (M730)  Relay RKL2 M 1.0403 7:30:00
48 George's Boy Alistair Ball - RKL1 O V50 (M582)  Full distance RKL1 M 0.8110 7:30:00
49 Ignorance is Blissters Schneider/Snoxall/A & V Haarmann - RKL2 X Open (Sladecraft SLR2)  Relay RKL2 F/M 0.9248 8:00:00
52 Wooden Eye - PANDA & SELLICK Drew Stewart / Bernie Edstein - ORS1 O V50 (Epic V10/M580)  Relay ORS1 M 0.9673 8:00:00
54 Karen and Tim Karen Turner / Tim Fitzgerald - RKL2 X V50 (M730)  Full distance RKL2 F/M 0.8071 7:30:00
55 Katoomba High School 1 KHS - RKL2 O Open (Elliott Vulcan)  Relay RKL2 M 0.9643 7:30:00
56 Katoomba High School 2 KHS - RKL2 O Open (M730)  Relay RKL2 M 0.9643 7:30:00
58 Katoomba High School 3 KHS - RK2 O Open (Rosco)  Relay RKL2 M 0.9643 7:30:00
59 Katoomba High School 4 (single) KHS - RKL1 O Open (Prion PRI-light)  Relay RKL1 M 0.9059 7:30:00
65 Frankenfit Kyle Frankenfeld - ORS1 O Open (Flow Superstar)  Full distance ORS1 M 0.9975 8:30:00
66 Dragonflier Duncan Johnstone - ORS1 O V60 (Carbonology Vault/River Rat)  Full distance ORS1 M 0.8272 7:30:00
67 Looney Lanes Jessica and Keith. Jessica Lane / Keith Lane - TC2 X Open (Gregory Racer)  Full distance TC2 F/M 0.7973 7:00:00
68 Madz PT Michael Dellapina / Madeline Dellapina - RKL2 X Open (M730)  Full distance RKL2 F/M 0.9039 8:00:00
71 Push N Wood Pars'/Fitz'/Tets'/Grev'/Ward'/Machin - TC2 O Open (??)  Relay TC2 M 0.7928 7:00:00
75 McNipps Darren Neff - TC1 O V50 (TR17)  Full distance TC1 M 0.7421 7:00:00
77 McReyn Tristan Mercer/Kylie Bishop - RKL2 W V40 (M730)  Full distance RKL2 F 0.8326 7:00:00
81 Mission to Seafarers Sydney Gary King/Troy Hanckel/James Grainger - RKL1 O Open (Mermaid)  Relay RKL1 M 0.9031 8:00:00
83 Mto Wa Mbu Project David Moroney/Andrew Boyle/Terry Coyle - RKM1 O V60 (M532)  Relay RKM1 M 0.8509 7:00:00
84 Nicole Tattersall Nicole Tattersall - K1 W Open (Rebel 46)  Full distance K1 F 0.8895 7:30:00
85 Paddle Pops John Bishop / James Mercer - RKL2 O V40 (M730)  Full distance RKL2 M 0.9400 7:00:00
87 Paddle Steamers Karen Merlo / Jo Davis - TK2 W V50 (Shearwater)  Full distance TK2 F 0.7543 7:00:00
89 Don / Lisa / Steve / Julie (K1 Relay) D Campell/L Newton/S Beitz/J Perriam - K1 X V60 (K1)  Full distance K1 F/M 0.7747 7:00:00
91 Mission of Seafarers / Port of Brisbane David Beckinsale - ORS1 O V70 (Carbonology Vault)  Full distance ORS1 M 0.8022 7:30:00
92 Sally Solo Rebel Sally Miller - K1 W V50 (Rebel 46)  Full distance K1 F 0.7596 7:30:00
94 Party Boat OC6 Team DavBruWilGouBelCooVerGreRyaDyeSch - OC6 O Open (Classic)  Relay OC6 M 0.9319 7:30:00
96 Solimax John Hoiles / Tony Martin - RKL2 O V50 (M730)  Full distance RKL2 M 0.8730 7:00:00
97 Steve Reece Steve Reece - ORS1 O V60 (Fenn Swordfish S)  Full distance ORS1 M 0.8575 8:00:00
98 Susan Cheevers Susan Cheevers - UNR1 W V40 (M22S)  Full distance UNR1 F 0.8454 7:30:00
99 The B Team Martin Buissink / Bradley Buissink - TK2 O Open (Crewsader)  Full distance TK2 M 0.9092 8:00:00
104 Blue Mountains Grammar School 2 Ollie Stephens - RKL2 O Open (M730)  Relay RKL2 M 0.9625 7:30:00
105 Blue Mountains Grammar School 3 Ollie Stephens - RKL2 O Open (M730)  Relay RKL2 M 0.9625 7:30:00
106 Blue Mountains Grammar School 4 Ollie Stephens - RKL2 O Open (M730)  Relay RKL2 M 0.9625 7:30:00
107 Blue Mountains Grammar School 5 Ollie Stephens - RKL2 O Open (M730)  Relay RKL2 M 0.9625 7:30:00
109 Blue Mountains Grammar School 6 Ollie Stephens - RKL2 O Open (M730)  Relay RKL2 M 0.9625 7:30:00
111 Two Barnes and Six Ducks Richard Barnes / Linden Barnes - RKL2 X V40 (M730 Kermit)  Full distance RKL2 F/M 0.8479 7:00:00
112 Blue Mountains Grammar School 7 Ollie Stephens - RKL2 O Open (M730)  Relay RKL2 M 0.9625 7:30:00
113 McAuley Meisters Vicki McAuley / Finlay McAuley - RKL2 X Open (M730)  Relay RKL2 F/M 0.9336 8:30:00
114 Blue Mountains Grammar School 8 Ollie Stephens - RKL2 O Open (M730)  Relay RKL2 M 0.9625 7:30:00
116 Blue Mountains Grammar School 9 Ollie Stephens - RKL2 O Open (M730)  Relay RKL2 M 0.9625 7:30:00
118 COCCINELLIDAE - ESTELLA FERRI Estella Ferri - RKS1 W Open (??)  Full distance RKS1 F 0.8318 7:30:00
119 The Unicorn Terry Thompson - RKL1 O V40 (M580)  Full distance RKL1 M 0.8889 8:00:00
122 KWAUSSIES BThompson/JHeron/CHammond/GCairns - RKL1 X V40 (GPS Fusion LR6)  Relay RKL1 F/M 0.8263 8:00:00
124 Wooden Eye - Mermad Cathy Miller - RKL1 W V60 (M583)  Full distance RKL1 F 0.7038 7:00:00
127 Wild Blue Family Wagn'*3/Howd'*2/Shep'/Morg'/Lebs'/McK - RKL2 X Open (M730)  Relay RKL2 F/M 0.9295 7:00:00
131 Wooden Eye - Phantom and the Spy Gavin Mason / Jenny Waghorn - ORS1 X V40 (Epic V8 Pro)  Relay ORS1 F/M 0.9036 7:00:00
132 Wooden Eye - Brodie Brodie Cambourne - ORS1 W V40 (NK Nitro)  Full distance ORS1 F 0.8394 8:00:00
133 Wooden Eye - The Hunter Elliot Hunter - ORS1 O V50 (Swordfish)  Full distance ORS1 M 0.8808 8:00:00
134 Wooden Eye - Sheekey Glen Sheekey - ORS1 O V50 (Ocean OSS2)  Full distance ORS1 M 0.8999 8:00:00
135 The Love Boat Tony Bond / Susan Williams - UC2 X V50 (Wenonah V1 Pro)  Full distance UC2 F/M 0.7554 7:00:00
136 Jason Court Jason Court - ORS1 O V40 (Epic V10)  Full distance ORS1 M 0.9355 8:00:00
137 LADS L Kristelly/D Musgrove/A Djeric - RKL1 O V50 (M580/Seabird/other)  Relay RKL1 M 0.8788 7:30:00
141 Army Logistic Training Centre Der/San/Tse/Zac/Gra/Dav/Ale/McL/Del/Pan - TK2 O Open (??)  Relay TK2 M 0.9014 7:30:00
143 Trinity Grammar - Gold Ladson/Brown/Craig/Taylor/Baker/Jin - TK2 O Open (??)  Relay TK2 M 1.0524 8:30:00
144 Sean Murphy Sean Murphy - ORS1 O V50 (Stellar SES)  Full distance ORS1 M 0.8999 8:30:00
145 Creed's Canoe Raymond Creed - TC1 O V40 (TR17)  Full distance TC1 M 0.7912 7:00:00
146 Keren & Michelle Keren Creed/Michelle Creed - TC1 W V40 (River Rat)  Relay TC1 F 0.7708 7:00:00
147 Woodduck Paul Wood - K1 O V40 (Vajda Infusion)  Full distance K1 M 0.9199 8:30:00
148 Blue Mountains Grammar School 11 Ollie Stephens - UNR1 O U18 (M22)  Full distance UNR1 M 0.8153 7:30:00
149 Blue Mountains Grammar School 12 Matt Stephens - UNR1 O V40 (M22)  Full distance UNR1 M 0.9634 7:30:00
150 NotYetKnown Kelly Honess - C1 W V40 (Barker)  Full distance C1 F 0.7616 7:00:00
151 Trinity Grammar - Green Han/Harpin/Jones/Fan/Kwong/?? - TK2 O Open (??)  Relay TK2 M 1.0524 8:30:00
152 Jason Eats Jason Eats - ORS1 O Open (Roberg Express)  Full distance ORS1 M 0.9758 8:00:00
154 LoBORS Todd Baxter - RKL1 O Open (Rafta Sea Leopard)  Full distance RKL1 M 0.9370 8:30:00
157 Mad Hungarians & Ynots N Tattersall/A Szkibik/M Buckley/J Empso - TK2 X Open (Unfair Adv)  Relay TK2 F/M 0.8539 7:30:00
159 TBG – Chip and Dale Mel Thomson / Paul Van Leur - RKL1 X V40 (M582)  Full distance RKL1 F/M 0.8103 7:30:00
162 TBG – Banana Splits Desmond & Samantha Mclauglin - RKL1 X V40 (M580)  Relay RKL1 F/M 0.8604 7:30:00
163 TBG – Brown Souts Laura Souter / Tamara Brown - RKM1 W Open (M530)  Relay RKM1 F 0.8934 7:30:00
164 TBG - Betty and Wilma Lisa Manser / Catherine Williams - RKL1 W V50 (M582)  Relay RKL1 F 0.8077 7:00:00
167 Garry Brannan (sea kayak) Garry Brannan - RKM1 O V60 (Prion)  Full distance RKM1 M 0.7731 7:00:00
170 Where's Indy Kim Navera - ORS1 O Open (Stellar SEL)  Full distance ORS1 M 0.9845 8:00:00
171 1st Broadford - A Glenn McKenzie - RKL1 O V50 (Penguin)  Relay RKL1 M 0.8415 7:00:00
172 1st Broadford - B Claire McKenzie - RKL1 W Open (??)  Relay RKL1 F 0.8395 7:00:00
173 1st Broadford - C Phill Stevens - RKL1 O Open (Dagger)  Relay RKL1 M 0.9420 7:00:00
175 Aquastooges Ross Floate / Jason Pitt - RKL2 O V40 (Northstar)  Full distance RKL2 M 0.9296 8:00:00
180 Coffs Coast Dragon Boat Club Coffs Coast Dragon Boat Club - DB10 X Open (DB10)  Relay DB10 F/M 0.6486 7:00:00
200 Dungalayin Mileka 1 Dungalayin Mileka 1 - RKL2 W Open (M730)  Relay RKL2 F 0.9442 7:00:00
201 Dungalayin Mileka 2 Dungalayin Mileka 2 - RKL2 W Open (M730)  Relay RKL2 F 0.9442 7:00:00
202 Dungalayin Mileka 3 Dungalayin Mileka 3 - RKL2 W Open (M730)  Relay RKL2 F 0.9442 7:00:00
203 Dungalayin Mileka 4 Dungalayin Mileka 4 - RKL2 W Open (M730)  Relay RKL2 F 0.9442 7:00:00
204 Dungalayin Mileka 5 Dungalayin Mileka 5 - RKL2 W Open (M730)  Relay RKL2 F 0.9442 7:00:00
205 Dungalayin Mileka 6 Dungalayin Mileka 6 - RKL2 W Open (M730)  Relay RKL2 F 0.9442 7:00:00
206 Dungalayin Mileka 7 Dungalayin Mileka 7 - RKL2 W Open (M730)  Relay RKL2 F 0.9442 7:00:00
207 Dungalayin Mileka 8 Dungalayin Mileka 8 - RKL2 W Open (M730)  Relay RKL2 F 0.9442 7:00:00
208 Dungalayin Mileka 9 Dungalayin Mileka 9 - RKL2 W Open (M730)  Relay RKL2 F 0.9442 7:00:00
209 Dungalayin Mileka 10 Dungalayin Mileka 10 - RKL2 W Open (M730)  Relay RKL2 F 0.9442 7:00:00
240 Blue Datto #240 JG Wick/JVass/DWMizzi/GBird/SMurph - RKL2 X Open (M730)  Relay RKL2 F/M 0.9623 7:30:00
300 Supside Down Amanda Simpkin - SUP1 W V60 (One - 14')  Relay SUP1 F 0.6498 7:00:00
301 Jade Rogers (SUP) Jade Rogers - SUP1 W Open (Starboard Ace - 14')  Full distance SUP1 F 0.7179 7:00:00
302 The GBOT Turtle (SUP) Jase Lydom - SUP1 O V40 (Elite - 14')  Full distance SUP1 M 0.7495 7:00:00
2019 James and Rod James Miller / Rod Clark - UC2 O V50 (Wenonah V1 Pro)  Full distance UC2 M 0.8174 7:30:00