Wed Night Worlds 5/1/19

Wednesday, May 1, 2019 6:02 PM (GMT-7) - Start list

Race info
Sport: Cycling - mtn cross-country
Location: SeaTac, WA, United States
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 77
Updated: Thursday, July 11, 2019 6:36 PM (GMT-7)
Organized by: Spark Plug Promotions/NW MTB Series
Race website: http://nwmtbseries.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Summary »
  • 6pm Cat 3 (3 laps) Male
Bib Racer name
Affiliation
Distance Category Age Gender Start time
350 Brian Volkert Team Double Check  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 68 M +0:00
352 Tim Elliott Team B  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 56 M +0:00
353 Eric Evanson Kirkland Bicycle  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 54 M +0:00
354 Joel Stickney   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 45 M +0:00
355 Steve Ellis Egencia  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 60 M +0:00
360 Alden Kroll Black Sheep Velo  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 36 M +0:00
361 Brian Marr Alki | Rubicon  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 43 M +0:00
362 Pat Tongue Raise The Bar  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 54 M +0:00
364 Scott Tongue Raise The Bar  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 51 M +0:00
365 Aaron Erbeck Alki Rubicon Racing  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 48 M +0:00
368 David Llapitan   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 50 M +0:00
369 Leo Berk Solid Brown  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 45 M +0:00
370 Jack Barrett Stringham Mt. Si Racing  6pm Cat 3 (3 laps) Junior 13-15 13 M +0:00
371 Jeffrey Hiatt Team B  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 48 M +0:00
376 Vesa Suomalainen Team Webscorer  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 56 M +0:00
377 Theo Huggins Alki/Rubicon  6pm Cat 3 (3 laps) Junior 13-15 13 M +0:00
379 Shawn Peerson Unavita Racing  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 48 M +0:00
384 Sean Spingelt   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 45 M +0:00
385 Andrew Demeter Alki Rubicon Racing  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 47 M +0:00
386 Kirk Canfield   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 49 M +0:00
393 Parker Sprada Tahoma MTB Team  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 17 M +0:00
395 Vincenzo Tomassi Taco Time NW  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 27 M +0:00
398 Joel Gustafaon   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 51 M +0:00
400 Matt Johnson   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 40 M +0:00
402 Bryan Willman Egencia  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 59 M +0:00
404 Lori Mehl Brazel   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 57 M +0:00
405 John Parejko   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 39 M +0:00
410 Dave Larson Dr Dave  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 59 M +0:00
416 Euan Mcelwaine Cycle U  6pm Cat 3 (3 laps) Junior 13-15 16 M +0:00
419 Tony Labriola   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 51 M +0:00
421 Tracy Ross Fell Swoop Racing  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 63 M +0:00
425 Scott Briggs   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 43 M +0:00
427 Tom Roetman   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 30 M +0:00
429 Robert Lasker   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 49 M +0:00
431 John Mcconnell   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 43 M +0:00
433 Travis Erickson   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 38 M +0:00
436 Josh Warborg Alki Velo Club/Hotwire Racing  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 48 M +0:00
441 Matt Soja PCP Racing  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 45 M +0:00
443 Ben Di Qual Taco Time NW  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 40 M +0:00
444 Lawrence Jobe HONKY  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 53 M +0:00
445 Scott McNees Night Owl Cycling  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 47 M +0:00
448 Ryan Walsh   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 41 M +0:00
451 Dylan Hampden Seattle Composite Middle School Dragons  6pm Cat 3 (3 laps) Junior 13-15 13 M +0:00
453 Jason Devoir Allegro Cyclery Racing  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 44 M +0:00
454 Andres Ruiz TMT  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 37 M +0:00
456 Colton Knebel   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 26 M +0:00
457 Brendan Flynn Beefy B's Slop Shop  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 38 M +0:00
458 Hahn Rossman Alki Rubicon  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 49 M +0:00
459 Jeff Davis Beli  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 51 M +0:00
460 Dave Stanton Taco Time NW  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 60 M +0:00
461 Mark Zellerhoff   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 49 M +0:00
462 Paul Thompson   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 46 M +0:00
463 Skye McDonald Ballard MTB  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 15 M +0:00
465 Craig Mcandrews   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 44 M +0:00
466 Mark Fiorentino   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 37 M +0:00
467 Curtis Warwick Tahoma Mountain Bike Team  6pm Cat 3 (3 laps) Junior 13-15 15 M +0:00
468 David Stonich Alki Rubicon  6pm Cat 3 (3 laps) Junior 13-15 11 M +0:00
469 Marty Sparks Taco Time NW  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 56 M +0:00
471 Alan Pavkovic EPIC Racing  6pm Cat 3 (3 laps) Adult 44 M +0:00
549 True Erbeck Alki Rubicon Racing  6pm Cat 3 (3 laps) Junior 13-15 12 M +0:00
550 Matt Fields   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 42 M +0:00
191 Cory Freilinger   6pm Cat 3 (3 laps) Adult 39 M +0:00