HUBAPALOOZA ENDURO - Stage 2

Sunday, March 31, 2019 9:07 AM (GMT-7) - Start list

Race info
Sport: Cycling - mtn enduro
Location: Spokane, WA, United States
Start type: Individual start
Racers: 184
Updated: Monday, April 1, 2019 3:10 PM (GMT-7)
Organized by: VNW Timing
Race website: vnwtiming.com

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Bib Racer name
Affiliation
Distance Category Age Start time
1 Travis Ager Libby  Expert Men 30-39 35
15 Emma Artz Sweet Lines Jr Race Team  Beginner Women 18 & Under 14
16 Kristopher Artz Kirkland  Beginner Men 40-49 46
41 Zachariah Cooper Bellingham  Expert Men 19-29 22
42 Jacob Cooper Issaquah  Expert Men 19-29 19
49 Bijan Daniali Lynnwood - B-Line Racing  Junior Expert Men 17
52 Zaine Darrington Spokane - The Bike Hub Project Team  Sport Men 18 & Under 16
64 Jason Edens Edmonds - DWB Recyceld Cycles  Sport Men 50+ 50
75 Jeff Fraser Spokane  Beginner Men 50+ 50
93 Craig Harvey Sugarloaf - Transition Bikes  Pro Men 42
97 Dirk Heniges Roslyn  Beginner Men 30-39 32
100 Ben Holman Tenino  Beginner Men 18 & Under 10
107 Karl Jacobson Newport - Spinesthetist  Sport Men 50+ 58
134 Kevin Little Nelson, BC  Expert Men 30-39 33
170 Deborah Olmsted Spokane  Sport Women 40+ 61
174 Cullen Paille Seattle  Expert Men 19-29 19
182 Cameron Piercy Snohomish - Tim's Bike Shop  Expert Men 40-49 43
185 Vincent Proulx Cochrane - Krazy Kanuck, eh!  Sport Men 40-49 45
188 Candice Randle Nelson, BC  Expert Women 19-39 31
194 Aidan Ritchie Seattle  Sport Men 18 & Under 19
195 Declan Ritchie   Sport Men 18 & Under 15
196 Justin Roach Cheney - This-Just-In Racing  Beginner Men 40-49 42
204 Keith Schoenrock Spokane  Beginner Men 40-49 47
210 Chris Andreasen   Pro Men
223 Daniel Stuesse Seattle  Sport Men 19-29 24
227 Mike Talley Boise  Beginner Men 40-49 41
235 Toby Turnbull Spokane  Expert Men 19-29 28
294 Dan Kunz   Expert Men 30-39
149 Zach McCracken Snoqualmie - GHY Bikes  Junior Expert Men 18 10:18:01
82 Josh Gibb Redmond - Norco,FSA.Dvo,Magura,HT,Joes No Flats, G  Pro Men 21 10:19:31
281 Sylas Lynneman   Expert Men 19-29 10:20:01
20 Louie Blair North Bend - FSA Magura Transition  Junior Expert Men 16 10:20:30
252 Cam York Colbert  Pro Men 46 10:21:01
46 Brandon Daly North Bend - Northwest Bike  Junior Expert Men 16 10:21:30
157 Logan Merringer Rossland - Seven summit Gravity team  Junior Expert Men 18 10:22:00
122 Bodhi Kuhn Rossland - CYCLEYE  Junior Expert Men 14 10:22:30
61 Kristian Duft Bellingham - Independent  Pro Men 25 10:23:00
113 Joshua Kahn Ashland - Ash Mtn Adv, ODI  Pro Men 31 10:23:30
67 Colton Ellingson Spokane  Junior Expert Men 17 10:24:00
90 Jake Grob Sammamish  Pro Men 27 10:24:30
95 Ryan Hayles Sammamish - Mt Si Racing  Pro Men 33 10:25:00
262 Gavin Patterson   Junior Expert Men 10:25:31
197 Philip Roland walla walla - Allegro Cyclery  Junior Expert Men 18 10:26:00
111 Aidan Jones Fernie - Pivot Cycles OTE  Pro Men 27 10:26:30
225 Dave Sutton Castlegar - Sutton Racing  Pro Men 39 10:27:00
239 Ryan Vinall Spokane Valley  Expert Men 19-29 30 10:27:30
43 JUSTIN COVEY CLARKSTON - MERICAN RADNESS  Expert Men 30-39 33 10:28:00
72 Reny Follett lewiston  Expert Men 30-39 33 10:28:30
284 Aaron Bradford   Pro Men 10:29:00
4 Alex Anderson Spokane - Deity Oneal  Pro Men 26 10:29:31
99 CJ Hoffman Spokane - The Bike Hub  Pro Men 29 10:30:00
124 Ryan Kuhn Rossland - CYCLEYE  Expert Men 40-49 46 10:30:30
187 Emmett Purcell Helena  Expert Men 50+ 54 10:31:00
80 Anne Galyean Burien  Pro Women 33 10:31:30
132 Ingrid Larouche Bingen  Pro Women 43 10:32:00
27 Leigh Bowe Spokane - Juliana  Pro Women 38 10:32:30
211 Davey Simon   Expert Men 40-49 10:33:00
292 Brad White   Sport Men 40-49 10:34:30
24 Vincent Boothe Rossland - Rossland Beer Co / HinterLand Geomatics  Sport Men 30-39 39 10:35:00
212 Tracy Skay Spokane - Mojo  Sport Men 50+ 54 10:35:30
11 Adam Andrade   Expert Men 40-49 10:36:00
35 Christian Bourdrez Seattle - Christiaan Bourdrez  Expert Men 40-49 47 10:36:30
199 Brandon Ross Arlington - B-Line Racing  Expert Men 19-29 29 10:37:01
126 David Lafrance Spokane - Grizzly Adventure Vans- Specialized- Two  Expert Men 40-49 47 10:37:30
91 David Hanner Spokane Valley - The Bikehub  Expert Men 30-39 38 10:38:01
242 Paul Weber Spokane - North Side Riders  Sport Men 50+ 54 10:38:30
290 William Floyd   Expert Men 30-39 10:39:00
260 Derek Bird   Expert Men 40-49 10:39:30
257 Nick Quinn   Pro Men 10:40:01
98 Brayden Herndon Liberty Lake - The Bike Hub  Sport Men 18 & Under 15 10:40:30
228 Steve Tauscheck Bellingham - Epic Racing  Expert Men 19-29 29 10:41:00
88 Cole Gregg Kirkland  Expert Men 19-29 27 10:41:30
108 Shane Jensen Penticton - Freedom Bike shop  Expert Men 40-49 41 10:42:01
37 Sean Coenen Greenacres  Expert Men 30-39 37 10:42:31
30 Jacob Buck Molt  Expert Men 19-29 26 10:43:00
103 Ryan Hopping Cochrane - Steedz Enduro / Bike Bros  Expert Men 30-39 35 10:55:00
7 Mike Anderson Calgary  Sport Men 30-39 36 10:56:00
150 Joseph McCue Fernie, BC  Sport Men 30-39 31 11:00:30
178 Matt Patterson Fall City - Dirt Corps  Expert Men 40-49 44 11:03:00
214 Shanon Smith Snoqualmie - Dirt Corps  Expert Men 30-39 36 11:03:30
60 Dave Dubose Kenmore  Expert Men 40-49 40 11:04:30
233 Harley Thorimbert Montrose  Sport Men 19-29 26 11:05:00
232 Dayna Thompson Rossland  Expert Women 19-39 28 11:05:30
71 Sara Fitzel Rossland  Sport Women 19-39 29 11:06:00
127 Erik Laithwaite Trail  Sport Men 30-39 31 11:06:30
63 Joel Dunbar Calgary  Sport Men 30-39 30 11:07:00
115 Will Kearns Fernie  Sport Men 30-39 30 11:07:30
45 Anthony Dalton Issaquah  Sport Men 30-39 34 11:08:30
159 Alex Miller Redmond  Sport Men 19-29 29 11:14:00
119 JUSTIN KLINGINSMITH CLARKSTON - TEAM JIM  Beginner Men 30-39 34 11:14:31
229 MARSHALL TAYLOR TEAM JIM  Beginner Men 30-39 33 11:15:00
13 Taylor Arave Boise - BBSEF  Sport Men 18 & Under 16 11:15:31
202 Brian Ruchert Spokane Valley - MoJo Cartel  Sport Men 40-49 42 11:16:01
137 Patrick Maloney Spokane  Sport Men 30-39 31 11:16:30
243 Drew Stuesse Spokane  Sport Men 19-29 25 11:17:01
219 WILLIAM STERNBERG LOUISVILLE - Jitters Productions  Expert Men 19-29 21 11:17:30
238 Izaiha Veasey Bozeman - S.11  Expert Men 19-29 21 11:18:00
158 Dan Mikkelson Kirkland  Sport Men 19-29 25 11:18:31
160 Sean Mitchell Pullman  Sport Men 19-29 29 11:19:01
288 Kyle Mensing   Sport Men 30-39 11:19:30
249 Zachary Wright Couer D'Alene - MoJo Cartel  Sport Men 40-49 46 11:20:00
114 Dan Kates Spokane  Sport Men 19-29 23 11:20:31
36 Cynthia Clark Canmore - CAFE  Sport Women 19-39 33 11:21:00
106 Allen Hunt Kimberly - Badger Clan/RTH  Expert Men 19-29 28 11:22:00
58 Tyler Dixon Monroe - Badger Clan/RTH  Expert Men 19-29 26 11:22:30
59 Sean Doche Spokane  Expert Men 19-29 22 11:23:00
101 Jackson Hope Spokane - ForFun  Expert Men 19-29 22 11:23:30
274 Erik Brume   Sport Men 19-29 11:24:00
135 Ryley Lynn   Sport Men 18 & Under 12 11:24:30
136 Ryan Lynn   Sport Men 30-39 11:25:00
255 Daniel Shepphard Spokane  Sport Men 19-29 24 11:25:30
139 Mckay Martwig Billings  Expert Men 30-39 32 11:26:00
94 Kyle Haugen Whitefish  Expert Men 19-29 28 11:26:30
143 Joel Mattecheck Portland - Cyclepath Gravity  Expert Men 30-39 30 11:27:00
62 Michael Duft Independent  Sport Men 50+ 60 11:27:30
270 Aaron Faulhaber   Sport Men 40-49 11:28:01
92 Mark Harris La Grande  Sport Men 50+ 51 11:28:30
231 Austin Theriault Arlington  Beginner Men 19-29 19 11:29:01
128 Cason Lam Spokane - BIKEHUB  Sport Men 18 & Under 15 11:31:01
224 Keaton Sumpter Newman Lake  Sport Men 18 & Under 16 11:31:30
65 Ethan Edwards Dalton Gardens  Sport Men 18 & Under 13 11:32:00
198 Robert Rooney Veradale  Beginner Men 18 & Under 16 11:32:30
152 Jennifer McLean Trail  Sport Women 40+ 40 11:33:00
164 Tyler Nass BEND  Sport Men 30-39 30 11:34:30
57 Brody Dewey Spokane  Sport Men 18 & Under 18 11:35:00
120 Eddie Konrad Mead - Konrad  Beginner Men 50+ 53 11:38:30
73 Marty Ford Meridian  Expert Men 50+ 57 11:40:00
23 Chris Bondurant Boise - Chris Bondurant  Expert Men 50+ 51 11:40:30
10 Donny Anderson Tacoma - Knolly grassroots  Sport Men 40-49 42 11:41:00
298 Eric Gottfried   Sport Men 30-39 11:41:31
297 Kyle Beal   Sport Men 40-49 11:42:01
248 Scott Willegalle Spokane - Spokane Rocket Velo - North Division Bic  Sport Men 40-49 48 11:42:31
54 Sydney Desmarais Whitefish  Sport Women 19-39 25 11:43:30
145 Garth McCaleb Pendleton  Sport Men 19-29 27 11:44:00
166 Joey Nguyen Spokane  Sport Men 30-39 36 11:44:31
102 Josh Hopkins Spokane  Sport Men 19-29 27 11:45:00
234 Bo Tully Spokane  Sport Men 19-29 27 11:45:30
142 Marc Mattecheck Arlington  Sport Men 30-39 32 11:46:00
32 Adam Burnside Rancho Cucamonga  Sport Men 19-29 20 11:46:31
168 Jenna Norris Spokane - Mojo Cyclery  Sport Women 19-39 32 11:47:00
9 Ariana Anderson Mead  Sport Women 19-39 29 11:47:31
68 Michelle Fast Billings  Sport Women 19-39 35 11:48:01
131 William Landrey Maple Valley - Rotec Cycles USA  Sport Men 18 & Under 18 11:48:30
236 Shelby Turnbull   Beginner Women 19-39 27 11:49:01
205 Kayden Scott Moscow - Scott‚Äôs Tots  Sport Men 19-29 26 11:50:00
245 Tim Wells Pullman  Sport Men 50+ 51 11:52:01
215 Brandt Souvenir Moscow - Vandal Cycling (University of Idaho)  Sport Men 19-29 23 11:52:30
186 Mike Prussack COEUR D ALENE  Beginner Men 30-39 31 11:53:01
200 Caroline Rousselle   Sport Women 40+ 48 11:53:30
125 Nicola Kuhn   Sport Women 40+ 48 11:54:00
251 Ian Wyatt Spokane Valley - Ian Team  Beginner Men 18 & Under 17 11:54:30
34 Ryan Chilson Spokane Valley  Beginner Men 18 & Under 16 11:55:01
69 Nick Felure Lake Forest Park - GHY  Sport Men 30-39 35 11:56:00
6 Patrick Anderson   Sport Men 40-49 11:56:31
138 Mark Mann Seattle - Mt. Si MTB  Sport Men 30-39 37 11:57:00
5 Jessi Anderson North Bend - GHY Bikes  Sport Women 18 & Under 14 11:57:30
21 Molly Blair GHY  Sport Women 18 & Under 11 11:58:00
190 Chris Rich Hillsboro  Sport Men 30-39 35 11:59:00
116 Rachael Kimble Lynnwood  Sport Women 19-39 28 11:59:31
22 Kelsie Blanthorn Seattle  Sport Women 19-39 29 12:00:01
246 Rebecca Wheaton North Bend - Spokeswomen  Sport Women 19-39 28 12:01:00
110 Emmanuel Johnston Spokane - N/A  Beginner Men 30-39 37 12:02:00
141 Caleb Matson Moscow - Samalian Pirates  Beginner Men 18 & Under 16 12:02:30
55 Jack Desrosier Moscow - paradise creek bicycles  Beginner Men 18 & Under 16 12:03:00
253 Henry Seckington Moscow  Sport Men 18 & Under 14 12:03:30
241 Kristina Wayte Renton - Sketchy Trails  Sport Women 19-39 31 12:04:00
104 Mary-Katharine Huebener Bellingham - Team RudeBoy  Beginner Women 19-39 31 12:04:30
130 Kurt Lamon Kirkland  Beginner Men 19-29 22 12:05:00
19 Mike Benson North Bend - sketchytrails.com  Sport Men 40-49 45 12:05:30
29 Meg Browning Renton - Go Medium  Sport Women 19-39 31 12:06:01
180 Sarah Philp Coeur d'Alene  Beginner Women 19-39 29 12:07:30
66 Jason Ekman Beaverton - Standard Clothing Co  Sport Men 40-49 47 12:08:00
286 Travis Seltenreich   Sport Men 19-29 12:09:30
181 James Philp Coeur d'Alene  Sport Men 30-39 29 12:10:30
151 Derek Mclaws Spokane Valley  Sport Men 19-29 28 12:11:00
25 Dave Boucher Spokane  Sport Men 50+ 57 12:11:31
26 Robert Boucher Spokane  Sport Men 19-29 23 12:12:01
48 Lauren Damon Bellingham - March Northwest  Beginner Women 18 & Under 15 12:12:31
177 Jane Patten Spokane Valley - Dirty Jane/RYTO  Sport Women 19-39 37 12:14:30
86 Christina Goodrich Spokane  Sport Women 19-39 32 12:15:01
8 Kim Anderson Spokane  Sport Women 19-39 30 12:15:31
12 Alison Angione Sammamish - Knolly Knation  Sport Women 19-39 35 12:29:00
189 Kindahl Reed Snohomish - Tims Bike Shop  Sport Women 40+ 43 12:29:30
109 Andrea Johnson Seattle - Team Fun  Sport Women 40+ 47 12:32:30