2019 CCORS #3- Browns Creek II

Sunday, February 24, 2019 12:59 PM (GMT-5) - Start list

Race info
Sport: Cycling - mtn cross-country
Location: Elizabethtown, NC, United States
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance or category
Racers: 129
Updated: Monday, February 25, 2019 6:43 AM (GMT-5)
Organized by: Cape Fear SORBA
Race website: http://capefearsorba.org

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Bib Racer name
Distance Category Wave Start time
131 Owen Cole 3 LAP CAT 1 (OPEN) 3 LAP-CAT 1 (OPEN) 0:00
156 Logan Smith 3 LAP CAT 1 (OPEN) 3 LAP-CAT 1 (OPEN) 0:00
161 Neil Bray 3 LAP CAT 1 (OPEN) 3 LAP-CAT 1 (OPEN) 0:00
175 Bill Sessoms 3 LAP CAT 1 (OPEN) 3 LAP-CAT 1 (OPEN) 0:00
178 Austin Sheffer 3 LAP CAT 1 (OPEN) 3 LAP-CAT 1 (OPEN) 0:00
190 Karl Yachulke 3 LAP CAT 1 (OPEN) 3 LAP-CAT 1 (OPEN) 0:00
208 Michael Jarzomski 3 LAP CAT 1 (OPEN) 3 LAP-CAT 1 (OPEN) 0:00
235 Matt Stonehouse 3 LAP CAT 1 (OPEN) 3 LAP-CAT 1 (OPEN) 0:00
238 Ben Brown 3 LAP CAT 1 (OPEN) 3 LAP-CAT 1 (OPEN) 0:00
250 Ryan Danell 3 LAP CAT 1 (OPEN) 3 LAP-CAT 1 (OPEN) 0:00
15 Aidan Jonkheer 3 LAP CAT 2 (18-39) 3 LAP-CAT 2 (18-39) 1:42
33 Chris Tennant 3 LAP CAT 2 (18-39) 3 LAP-CAT 2 (18-39) 1:42
69 Matthew Basaldua 3 LAP CAT 2 (18-39) 3 LAP-CAT 2 (18-39) 1:42
87 Thomas Bradshaw 3 LAP CAT 2 (18-39) 3 LAP-CAT 2 (18-39) 1:42
88 Jeremy Cavenaugh 3 LAP CAT 2 (18-39) 3 LAP-CAT 2 (18-39) 1:42
154 Matt Henrie 3 LAP CAT 2 (18-39) 3 LAP-CAT 2 (18-39) 1:42
167 Louis Maitland 3 LAP CAT 2 (18-39) 3 LAP-CAT 2 (18-39) 1:42
21 Barry Wray 3 LAP CAT 2 (40-49) 3 LAP-CAT 2 (40-49) 6:47
28 Bryan Timbrook 3 LAP CAT 2 (40-49) 3 LAP-CAT 2 (40-49) 6:47
37 Dariusz Tyborowski 3 LAP CAT 2 (40-49) 3 LAP-CAT 2 (40-49) 6:47
52 Jon Higgins 3 LAP CAT 2 (40-49) 3 LAP-CAT 2 (40-49) 6:47
73 Nathaniel Burnett 3 LAP CAT 2 (40-49) 3 LAP-CAT 2 (40-49) 6:47
133 Stephen Cole 3 LAP CAT 2 (40-49) 3 LAP-CAT 2 (40-49) 6:47
149 Jason Hand 3 LAP CAT 2 (40-49) 3 LAP-CAT 2 (40-49) 6:47
234 Chris Green 3 LAP CAT 2 (40-49) 3 LAP-CAT 2 (40-49) 6:47
237 Jeff Galbraith 3 LAP CAT 2 (40-49) 3 LAP-CAT 2 (40-49) 6:47
38 David Russell 3 LAP CAT 2 (50+) 3 LAP-CAT 2 (50+) 7:30
51 Johnny Edens 3 LAP CAT 2 (50+) 3 LAP-CAT 2 (50+) 7:30
57 Kenneth Averitte 3 LAP CAT 2 (50+) 3 LAP-CAT 2 (50+) 7:30
117 Robert Seefieldt 3 LAP CAT 2 (50+) 3 LAP-CAT 2 (50+) 7:30
231 Shawn Walsh 3 LAP CAT 2 (50+) 3 LAP-CAT 2 (50+) 7:30
14 Ahmet Erbas 3 LAP CAT 2 (SINGLE SPEED) 3 LAP-CAT 2 (SINGLE SPEED) 8:05
34 Clifford Blackwell 3 LAP CAT 2 (SINGLE SPEED) 3 LAP-CAT 2 (SINGLE SPEED) 8:05
105 Greg Beasley 3 LAP CAT 2 (SINGLE SPEED) 3 LAP-CAT 2 (SINGLE SPEED) 8:05
157 William McFee 3 LAP CAT 2 (SINGLE SPEED) 3 LAP-CAT 2 (SINGLE SPEED) 8:05
193 Andrew Benbow 3 LAP CAT 2 (SINGLE SPEED) 3 LAP-CAT 2 (SINGLE SPEED) 8:05
122 Jordan Cline 3 LAP CAT 2 WOMEN (OPEN) 3 LAP-CAT 2 WOMEN (OPEN) 9:00
218 Connie Ferrell 3 LAP CAT 2 WOMEN (OPEN) 3 LAP-CAT 2 WOMEN (OPEN) 9:00
251 Abbie Decker 3 LAP CAT 2 WOMEN (OPEN) 3 LAP-CAT 2 WOMEN (OPEN) 9:00
25 Brian O'Hara 2 LAP CAT 3 (50+) 2 LAP-CAT 3 (50+) 9:54
27 Brooks Lockey 2 LAP CAT 3 (50+) 2 LAP-CAT 3 (50+) 9:54
71 Michael Hausknecht 2 LAP CAT 3 (50+) 2 LAP-CAT 3 (50+) 9:54
92 TIMOTHY J CORNNELL 2 LAP CAT 3 (50+) 2 LAP-CAT 3 (50+) 9:54
99 William Russell 2 LAP CAT 3 (50+) 2 LAP-CAT 3 (50+) 9:54
103 Troy Edwards 2 LAP CAT 3 (50+) 2 LAP-CAT 3 (50+) 9:54
123 Dario Navarro 2 LAP CAT 3 (50+) 2 LAP-CAT 3 (50+) 9:54
143 Todd Bartholomew 2 LAP CAT 3 (50+) 2 LAP-CAT 3 (50+) 9:54
155 Dennis Grooms 2 LAP CAT 3 (50+) 2 LAP-CAT 3 (50+) 9:54
160 Bryan Thomas 2 LAP CAT 3 (50+) 2 LAP-CAT 3 (50+) 9:54
186 Greg Gilmer 2 LAP CAT 3 (50+) 2 LAP-CAT 3 (50+) 9:54
191 Noah Pierson 2 LAP CAT 3 (50+) 2 LAP-CAT 3 (50+) 9:54
217 John Stanley 2 LAP CAT 3 (50+) 2 LAP-CAT 3 (50+) 9:54
223 Shawn Tew 2 LAP CAT 3 (50+) 2 LAP-CAT 3 (50+) 9:54
229 Ron Steele 2 LAP CAT 3 (50+) 2 LAP-CAT 3 (50+) 9:54
41 Emery Kapusta 2 LAP CAT 3 (18-29) 2 LAP-CAT 3 (18-29) 10:47
42 Ethan Riddle 2 LAP CAT 3 (18-29) 2 LAP-CAT 3 (18-29) 10:47
70 Matthew Goodrich 2 LAP CAT 3 (18-29) 2 LAP-CAT 3 (18-29) 10:47
195 Hunter Synan 2 LAP CAT 3 (18-29) 2 LAP-CAT 3 (18-29) 10:47
221 Caleb Starovasnik 2 LAP CAT 3 (18-29) 2 LAP-CAT 3 (18-29) 10:47
226 Fabian Boyzo 2 LAP CAT 3 (18-29) 2 LAP-CAT 3 (18-29) 10:47
227 Jason Eaton 2 LAP CAT 3 (18-29) 2 LAP-CAT 3 (18-29) 10:47
230 Ethan Pierson 2 LAP CAT 3 (18-29) 2 LAP-CAT 3 (18-29) 10:47
246 Dillon Mincher 2 LAP CAT 3 (18-29) 2 LAP-CAT 3 (18-29) 10:47
247 Jonathan Mincher 2 LAP CAT 3 (18-29) 2 LAP-CAT 3 (18-29) 10:47
20 Austin Fenwick 2 LAP CAT 3 (30-39) 2 LAP-CAT 3 (30-39) 11:30
89 Tim Bennett 2 LAP CAT 3 (30-39) 2 LAP-CAT 3 (30-39) 11:30
145 Eric Defontes 2 LAP CAT 3 (30-39) 2 LAP-CAT 3 (30-39) 11:30
220 Dave Olds 2 LAP CAT 3 (30-39) 2 LAP-CAT 3 (30-39) 11:30
232 James Walsh 2 LAP CAT 3 (30-39) 2 LAP-CAT 3 (30-39) 11:30
26 Brian Willis 2 LAP CAT 3 (40-49) 2 LAP-CAT 3 (40-49) 12:31
56 Judd Stohl 2 LAP CAT 3 (40-49) 2 LAP-CAT 3 (40-49) 12:31
58 Kevin Sansbury 2 LAP CAT 3 (40-49) 2 LAP-CAT 3 (40-49) 12:31
63 Lee Nance 2 LAP CAT 3 (40-49) 2 LAP-CAT 3 (40-49) 12:31
66 Matt Smith 2 LAP CAT 3 (40-49) 2 LAP-CAT 3 (40-49) 12:31
104 Chris Herring 2 LAP CAT 3 (40-49) 2 LAP-CAT 3 (40-49) 12:31
121 Peter Perry 2 LAP CAT 3 (40-49) 2 LAP-CAT 3 (40-49) 12:31
126 Alan Parker 2 LAP CAT 3 (40-49) 2 LAP-CAT 3 (40-49) 12:31
164 Tommy Parkin 2 LAP CAT 3 (40-49) 2 LAP-CAT 3 (40-49) 12:31
168 Jim Hinckley 2 LAP CAT 3 (40-49) 2 LAP-CAT 3 (40-49) 12:31
171 Sean Skutnik 2 LAP CAT 3 (40-49) 2 LAP-CAT 3 (40-49) 12:31
181 David Bourke 2 LAP CAT 3 (40-49) 2 LAP-CAT 3 (40-49) 12:31
206 Elvin Cruz 2 LAP CAT 3 (40-49) 2 LAP-CAT 3 (40-49) 12:31
219 Todd Lester 2 LAP CAT 3 (40-49) 2 LAP-CAT 3 (40-49) 12:31
225 Jack Stewart 2 LAP CAT 3 (40-49) 2 LAP-CAT 3 (40-49) 12:31
236 James Barker 2 LAP CAT 3 (40-49) 2 LAP-CAT 3 (40-49) 12:31
239 Brent Dittenber 2 LAP CAT 3 (40-49) 2 LAP-CAT 3 (40-49) 12:31
240 Matt Doll 2 LAP CAT 3 (40-49) 2 LAP-CAT 3 (40-49) 12:31
253 John Grooman 2 LAP CAT 3 (40-49) 2 LAP-CAT 3 (40-49) 12:31
17 Alex Bauldry 2 LAP YOUTH (HIGH SCHOOL) 2 LAP-YOUTH (HIGH SCHOOL) 13:35
43 Garrett Stormant 2 LAP YOUTH (HIGH SCHOOL) 2 LAP-YOUTH (HIGH SCHOOL) 13:35
60 Kyle McDonald 2 LAP YOUTH (HIGH SCHOOL) 2 LAP-YOUTH (HIGH SCHOOL) 13:35
61 Lance Smith 2 LAP YOUTH (HIGH SCHOOL) 2 LAP-YOUTH (HIGH SCHOOL) 13:35
64 Luke Bourke 2 LAP YOUTH (HIGH SCHOOL) 2 LAP-YOUTH (HIGH SCHOOL) 13:35
85 Stokes Danell 2 LAP YOUTH (HIGH SCHOOL) 2 LAP-YOUTH (HIGH SCHOOL) 13:35
94 Trevor Childs 2 LAP YOUTH (HIGH SCHOOL) 2 LAP-YOUTH (HIGH SCHOOL) 13:35
116 Darby Steele 2 LAP YOUTH (HIGH SCHOOL) 2 LAP-YOUTH (HIGH SCHOOL) 13:35
136 Jake Mackleer 2 LAP YOUTH (HIGH SCHOOL) 2 LAP-YOUTH (HIGH SCHOOL) 13:35
162 Zachary Bray 2 LAP YOUTH (HIGH SCHOOL) 2 LAP-YOUTH (HIGH SCHOOL) 13:35
183 Gerald Roeder III 2 LAP YOUTH (HIGH SCHOOL) 2 LAP-YOUTH (HIGH SCHOOL) 13:35
212 Caleb Gibson 2 LAP YOUTH (HIGH SCHOOL) 2 LAP-YOUTH (HIGH SCHOOL) 13:35
241 Ivan Doll 2 LAP YOUTH (HIGH SCHOOL) 2 LAP-YOUTH (HIGH SCHOOL) 13:35
243 Donivan Fowler 2 LAP YOUTH (HIGH SCHOOL) 2 LAP-YOUTH (HIGH SCHOOL) 13:35
244 Matthew Bray 2 LAP YOUTH (HIGH SCHOOL) 2 LAP-YOUTH (HIGH SCHOOL) 13:35
245 Ben Sunde 2 LAP YOUTH (HIGH SCHOOL) 2 LAP-YOUTH (HIGH SCHOOL) 13:35
83 Sherri Smith 2 LAP CAT 3 WOMEN (OPEN) 2 LAP-CAT 3 WOMEN (OPEN) 14:10
84 Stacey Vaughan 2 LAP CAT 3 WOMEN (OPEN) 2 LAP-CAT 3 WOMEN (OPEN) 14:10
59 Kirk Stoakes 1 LAP- FIRST TIMER FIRST TIMER MEN (OPEN) 1 LAP- FIRST TIMER-FIRST TIMER MEN (OPEN 14:56
80 Ryan Fox 1 LAP- FIRST TIMER FIRST TIMER MEN (OPEN) 1 LAP- FIRST TIMER-FIRST TIMER MEN (OPEN 14:56
163 Edward Locklear 1 LAP- FIRST TIMER FIRST TIMER MEN (OPEN) 1 LAP- FIRST TIMER-FIRST TIMER MEN (OPEN 14:56
184 Gerald Roeder Jr 1 LAP- FIRST TIMER FIRST TIMER MEN (OPEN) 1 LAP- FIRST TIMER-FIRST TIMER MEN (OPEN 14:56
222 Luke Tew 1 LAP- FIRST TIMER FIRST TIMER MEN (OPEN) 1 LAP- FIRST TIMER-FIRST TIMER MEN (OPEN 14:56
224 Kevin MacClary 1 LAP- FIRST TIMER FIRST TIMER MEN (OPEN) 1 LAP- FIRST TIMER-FIRST TIMER MEN (OPEN 14:56
233 Aidan Wright 1 LAP- FIRST TIMER FIRST TIMER MEN (OPEN) 1 LAP- FIRST TIMER-FIRST TIMER MEN (OPEN 14:56
249 Jerrod Hatfield 1 LAP- FIRST TIMER FIRST TIMER MEN (OPEN) 1 LAP- FIRST TIMER-FIRST TIMER MEN (OPEN 14:56
252 Kennie Webb 1 LAP- FIRST TIMER FIRST TIMER MEN (OPEN) 1 LAP- FIRST TIMER-FIRST TIMER MEN (OPEN 14:56
55 Joslyn Sikkenga 1 LAP- FIRST TIMER FIRST TIMER WOMEN (OPEN) 1 LAP- FIRST TIMER-FIRST TIMER WOMEN (OP 15:25
177 Lee Anne Lambert 1 LAP- FIRST TIMER FIRST TIMER WOMEN (OPEN) 1 LAP- FIRST TIMER-FIRST TIMER WOMEN (OP 15:25
22 Brandon Park 1 LAP- YOUTH YOUTH (MIDDLE SCHOOL) 1 LAP- YOUTH-YOUTH (MIDDLE SCHOOL) 16:13
24 Brian James Graybush 1 LAP- YOUTH YOUTH (MIDDLE SCHOOL) 1 LAP- YOUTH-YOUTH (MIDDLE SCHOOL) 16:13
31 Chandler Dozier 1 LAP- YOUTH YOUTH (MIDDLE SCHOOL) 1 LAP- YOUTH-YOUTH (MIDDLE SCHOOL) 16:13
62 Landon Morrill 1 LAP- YOUTH YOUTH (MIDDLE SCHOOL) 1 LAP- YOUTH-YOUTH (MIDDLE SCHOOL) 16:13
79 Robie Vines 1 LAP- YOUTH YOUTH (MIDDLE SCHOOL) 1 LAP- YOUTH-YOUTH (MIDDLE SCHOOL) 16:13
86 Tanner Fletcher 1 LAP- YOUTH YOUTH (MIDDLE SCHOOL) 1 LAP- YOUTH-YOUTH (MIDDLE SCHOOL) 16:13
110 Karson Shughart 1 LAP- YOUTH YOUTH (MIDDLE SCHOOL) 1 LAP- YOUTH-YOUTH (MIDDLE SCHOOL) 16:13
169 Brent Hinckley 1 LAP- YOUTH YOUTH (MIDDLE SCHOOL) 1 LAP- YOUTH-YOUTH (MIDDLE SCHOOL) 16:13
179 Brandon Roeder 1 LAP- YOUTH YOUTH (MIDDLE SCHOOL) 1 LAP- YOUTH-YOUTH (MIDDLE SCHOOL) 16:13
228 Gannon Herring 1 LAP- YOUTH YOUTH (MIDDLE SCHOOL) 1 LAP- YOUTH-YOUTH (MIDDLE SCHOOL) 16:13
242 Stephen Sy 1 LAP- YOUTH YOUTH (MIDDLE SCHOOL) 1 LAP- YOUTH-YOUTH (MIDDLE SCHOOL) 16:13
248 Jackson Bryan-Peabody 1 LAP- YOUTH YOUTH (MIDDLE SCHOOL) 1 LAP- YOUTH-YOUTH (MIDDLE SCHOOL) 16:13