Sound Rowers: La Conner 2019

Saturday, February 2, 2019 10:11 AM (GMT-8) - Start list

Race info
Sport: Paddling
Location: La Conner, WA, United States
Start type: Manual wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 97
Updated: Saturday, February 2, 2019 9:09 PM (GMT-8)
Organized by: Sound Rowers and Paddlers
Race website: http://soundrowers.org
Race notes
Temperature low to mid 40's with winds 2 - 7 mph. Water mostly fairly flat. Steady favorable current to start and stronger opposing current with fair headwind to finish. No rain during race.
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Bib Racer name
Affiliation
Distance Category Wave Gender Start time
1 Bill Jaquette & Steve Bennett Marysville / Tulalip - Rower-Built Fixed Seat Rowboat  Gig-2 Early Start M 0:00
33 Matthew Johnson Ballard, WA - Herreshoff 17  1x Fixed Seat Early Start M 0:00
21 Denny Oak Harbor, WA - Wherrry  2x OW Rowers M 13:13
28 Lake Washington Rowing Club Seattle, WA - Maas 2X  2x OW Rowers M 13:13
35 Kelly Denny Anacortes, WA - Clc Wherry Or Scull  1x OW-I Rowers M 13:13
75 Chris Johnson / Gary Longton   2x OW Rowers M 13:13
79 Rainer Straka Surrey, BC - King / Kingfisher 1X  1x OW-III Rowers M 13:13
3 Csaba Kutrovics Camano Island, WA - Pueo 1  OC-1 Paddlers+ M 17:03
4 Ernie Wong Seattle, WA - Kamanu Composites Kaiwa  V-1 Paddlers+ M 17:03
6 Reivers Dustin Bellingham, WA - Huki / S1-X  HPK Paddlers+ M 17:03
8 Jamie Klein Deming, WA - Think / Uno  HPK Paddlers+ M 17:03
9 Doug Thomas Vancouver, BC - Osprey  OC-1 Paddlers+ M 17:03
10 Brians Smart Bellingham, WA - Kamanu Composites Pueo2  OC-1 Paddlers+ M 17:03
11 Peter Marcus Bellingham, WA - Eukai  OC-1 Paddlers+ M 17:03
12 John Keoni Freeto Anacortes, WA - Scorpius XM  OC-1 Paddlers+ M 17:03
13 Lee Kulinna Anacortes, WA - Pygmy Coho Sea Kayak  SK Paddlers+ M 17:03
15 Marc Whitlock Bellingham, WA - Fenn Elite S  HPK Paddlers+ M 17:03
16 Kimo' Cantrell Underwood, WA - Epic V-10 Sport  HPK Paddlers+ M 17:03
17 Gerstl/Hammer Bellingham, WA - Tiger Mahoe  OC-2 Paddlers+ M 17:03
22 Lance "Tiger Man" Romo Bellingham, WA - Scorpius XS1000 Double Super Ultra  OC-1 Paddlers+ M 17:03
23 Andrew Biel Port Townsend, WA - Epic V8  FSK Paddlers+ M 17:03
24 Russ Wiecking Tacoma, WA - Epic V10  HPK Paddlers+ M 17:03
25 Larry Bussinger Bellingham, WA - Surfski  HPK Paddlers+ M 17:03
26 Charlie Brown Bellingham, WA - Epic V10 Sport  HPK Paddlers+ M 17:03
27 Jonas Ecker Bellingham, WA - Fenn Spark  HPK Paddlers+ M 17:03
30 SPOCC Seattle - Gemini  OC-2 Paddlers+ M 17:03
31 Gavin Godfrey Seattle, WA - Yellow Kahekai With Turbo Warp Drive  OC-1 Paddlers+ M 17:03
36 John Guardia   SK Paddlers+ M 17:03
39 Bob McBeath Everson, WA - Surfski V8 Pro  HPK Paddlers+ M 17:03
40 Tony Brown Warm Beach, WA - Epic  HPK Paddlers+ M 17:03
41 Tyler Irwin Bow, WA - Puakea Kahele  OC-1 Paddlers+ M 17:03
42 Don Kiesling Hood River, OR - Think Uno Max  HPK Paddlers+ M 17:03
49 Kevin Olney Bellingham - Fenn S  HPK Paddlers+ M 17:03
51 Michael Lampi Bellevue, WA - Lampi V8-64D  Pedal Boat Paddlers+ M 17:03
52 Egor Klevak & Peter Turcan Seattle - Fenn Mako  HPK-2 Paddlers+ M 17:03
53 Duncan Howat   HPK Paddlers+ M 17:03
54 Wilson Reavley Bellingham, WA - Fenn Elite S  HPK Paddlers+ M 17:03
55 Steve Small Seattle - Epic V10  HPK Paddlers+ M 17:03
56 Aaron Small Seattle, WA - Epic V14  HPK Paddlers+ M 17:03
57 Dan Mayhew Bellingham, WA - Think Evo II  HPK Paddlers+ M 17:03
58 John Holtman La Conner, WA - Nelo 520  FSK Paddlers+ M 17:03
59 Dylan Boeholt Fox Island, WA - Think Uno Surfski  HPK Paddlers+ M 17:03
60 Chauncey Bevin Gig Harbor, WA - Think Uno  HPK Paddlers+ M 17:03
61 Andy Guiardinu Gig Harbor, WA - Surfski/ V12  HPK Paddlers+ M 17:03
63 Jackson Plymale Gig Harbor, WA - Think Uno Max  HPK Paddlers+ M 17:03
64 Ethan Vasquez   HPK Paddlers+ M 17:03
65 Aaron Laird Gig Harbor, WA - Epic V7  FSK Paddlers+ M 17:03
67 Vaughn Balchunas Bellingham, WA - Epic V8 Pro  HPK Paddlers+ M 17:03
69 Ryan Wurts Fox Island, WA - Stellar SEL  HPK Paddlers+ M 17:03
70 Leonard Duncan Seattle, WA - Ares  OC-1 Paddlers+ M 17:03
71 Dan Moseley Bellingham, WA - Puakea Ehukai  OC-1 Paddlers+ M 17:03
72 Roger Lamb Bellingham, WA - Epic V10  HPK Paddlers+ M 17:03
73 Jonathan Grady   HPK Paddlers+ M 17:03
77 Paul Reavley Bellingham, WA - Puakea - Kahe Kai  OC-1 Paddlers+ M 17:03
78 Robbie Magus Vancouver, BC - V1 Kamanu  V-1 Paddlers+ M 17:03
81 Blake Hansen Tacoma, WA - Pedal Boat  Pedal Boat Paddlers+ M 17:03
83 Steve Goodson Issaquah, WA - V10 Sport  HPK Paddlers+ M 17:03
84 Steve Price Seattle, WA - Steller SR Surfski  HPK Paddlers+ M 17:03
85 Bart&Marc Bellingham - Epic V8 Double  FSK-2 Paddlers+ M 17:03
88 Jeremy Roberts   OC-1 Paddlers+ M 17:03
89 Dean Williams Chilliwack, BC - OC-2  OC-2 Paddlers+ M 17:03
90 Jacob Roberts   OC-1 Paddlers+ M 17:03
131 Rick Renaud Seattle, WA - Pueo  OC-1 Paddlers+ M 17:03
208 Rob Varnel Vancouver, BC - Scorpius  OC-1 Paddlers+ M 17:03
244 Ashley Paul James Vancouver, BC - Pueo  OC-1 Paddlers+ M 17:03
316 Andrew McLean Vancouver, BC - Kamanu Aukahi V1 (Rudderless)  V-1 Paddlers+ M 17:03
728 Samuel Siu Scorpius Xs  OC-1 Paddlers+ M 17:03
742 Tony Hodanic Burnaby, BC - Kamanu Pueo  OC-1 Paddlers+ M 17:03
760 Ken Asano Burnaby, BC - Pegasus  OC-1 Paddlers+ M 17:03
1017 John Mooney Eugene, OR - Surfski  HPK Paddlers+ M 17:03
1043 Neil Plume / David Bond   OC-2 Paddlers+ M 17:03