2018 The North Face Grand Traverse

Friday, March 23, 2018 6:44 PM (GMT-6) - Start list

Race info
Sport: Ski mountaineering
Location: Crested Butte, CO, United States
Start type: Mass start
Racers: 124
Updated: Monday, September 9, 2019 10:46 AM (GMT-6)

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

2018 The North Face Grand Traverse

Bib Racer name
Affiliation
Distance Category Start time
3 Anasta-Cobb Providence, RI  Male Team 00:00:09
4 Anderson - Van Wie Lakewood, CO  Male Team 00:00:09
6 Andrish-Coye Breckenridge/Frisco, CO - Team Gratitude  Male Team 00:00:09
8 Asay-Huntzinger Riverdale, UT - SkiClimbKayak  Male Team 00:00:09
9 Atkins-Kent Avon/Estes Park, CO  Male Team 00:00:09
11 Baker - Manley Denver, CO - DragonSlayers  Male Team 00:00:09
12 Barnes-Parrott Aspen, CO - Aspen Trailheads/Suffer Better  Male Team 00:00:09
16 Bishop-Turgeon Denver, CO - Twisted Blisters  Male Team 00:00:09
18 Boland-Anderson Minnetonka, MN - Lauren Teresi Fan Club  Male Team 00:00:09
19 Boyd-Weil Boulder, CO - Moreon  Male Team 00:00:09
22 Cameron - Stelzer Boulder, CO  Male Team 00:00:09
27 Case - Hester Boulder, CO - #Uphillfunkyouup  Male Team 00:00:09
28 Catmur-Catmur Crested Butte, CO  Male Team 00:00:09
29 Cavness-Stewart Denver, CO - Team Bespoke Shorts  Male Team 00:00:09
30 Chambers - Thayer Denver, CO - The A Team  Male Team 00:00:09
32 Chase - Egedy Gunnison, CO - Knee Deep In Powder Elbow Deep In Diaper  Male Team 00:00:09
34 Chilson - Eggers Gunnison, CO - N/A  Male Team 00:00:09
37 Cohn-Nestler Breckenridge, CO - Team Pup 'N Suds  Male Team 00:00:09
39 Cole-Nelsen Boulder, CO  Male Team 00:00:09
42 Cullinan - Holle Denver, CO - E3 Fitness - Minds Matter Denver  Male Team 00:00:09
44 Desmarais-Desmarais Chelan, WA - The Twin Towers  Male Team 00:00:09
45 Dodge-Kropf Boulder, CO  Male Team 00:00:09
50 Ellefson-Robinson Minturn, CO - Mullet Mafia  Male Team 00:00:09
53 Esparza-Davidson El Paso, TX - Team Brown Pow  Male Team 00:00:09
54 Evenhouse-Hickok Denver, CO - Dutch Kweens  Male Team 00:00:09
55 Ewert - La Marche Eagle, CO  Male Team 00:00:09
58 Fezler-Howard Boulder, CO - Skinny Dread  Male Team 00:00:09
59 Findley - Urban Eagle, CO  Male Team 00:00:09
61 Finkowski - Martay Denver, CO - Katabatic Gear  Male Team 00:00:09
62 Fiore-Friess Missoula, MT  Male Team 00:00:09
64 Fox-Mares Golden, CO - Team Theri-Emmanne Children's Home  Male Team 00:00:09
66 Freeman-Bellamy Portland, OR - Gluteus Dominus  Male Team 00:00:09
67 Gadsden - Brown Denver, CO - Everything Is Awesome  Male Team 00:00:09
68 Gansborg-Welch Denver, CO - Na  Male Team 00:00:09
69 Gasell-George Denver, CO - Not So Rando  Male Team 00:00:09
71 Gebhard - Gebhard Hood River, CO - James Gebhard  Male Team 00:00:09
72 Geiger-Turner Glenwood Springs, CO  Male Team 00:00:09
74 Gilmore - Caro Breckenridge, CO - Breck Bike Guides  Male Team 00:00:09
77 Gotshall - Robinson Steamboat Springs, CO  Male Team 00:00:09
78 Grauch-Grauch NEDERLAND, CO  Male Team 00:00:09
79 Greydanus - Jordan Edgewater, CO  Male Team 00:00:09
80 Gross-Wynne Crested Butte, CO - Gunnison Valley Special Needs Network  Male Team 00:00:09
83 Hamilton - Holmes Golden, CO - We're Hamilton Holmes  Male Team 00:00:09
84 Hamilton-Lessels Denver, CO - SOS Outreach  Male Team 00:00:09
88 Hartman-Courtney Cedar Rapids, IA  Male Team 00:00:09
89 Hausdoerffer-Hausdoerffer Crested Butte, CO - Brothers Hausdoerffer  Male Team 00:00:09
90 Helsley - Barbin Aspen, CO - Team NBTD  Male Team 00:00:09
91 Herwehe-Sutter Breckenridge, CO - Chili Neck Industries  Male Team 00:00:09
92 Himmelman-Bulfin Breckenridge, CO  Male Team 00:00:09
93 Hogan-Zink Louisville, CO - The Donner Party  Male Team 00:00:09
95 Hollinshead - Gaidus San Francisco, CA - Strivers  Male Team 00:00:09
96 Horner - O'hara Boulder, CO  Male Team 00:00:09
97 Howe-Glassmeyer Steamboat Springs, CO - Yampa Valley Wankers  Male Team 00:00:09
98 Hraha-Hinterberg Boulder, CO  Male Team 00:00:09
100 Jackson - Schmidtlein Lakewood, CO - Sweet Misery  Male Team 00:00:09
101 Johnson - Sawant Menlo Park, CA  Male Team 00:00:09
104 Kingsbury-Johnson Crested Butte, CO - Andy And Mike  Male Team 00:00:09
105 Klick-Caputo Dumont, CO - Of Moose And Muffins-AMRDI.Org  Male Team 00:00:09
108 Koob - Herring Frisco, CO - Moose Knuckle Draggers  Male Team 00:00:09
111 Lafrenz-Sherwood Scappoose, OR - Todd From Oregon  Male Team 00:00:09
112 Laird-Sullivan Crested Butte, CO - Team Green  Male Team 00:00:09
113 Lane-Fuller Jackson, WY - Jackson Hole Young Life  Male Team 00:00:09
116 Loftus-Preston Crested Butte, CO - Roy Moore Beer  Male Team 00:00:09
118 Lutke-Kassay Breckenridge, CO  Male Team 00:00:09
120 Macy-Sanders Evergreen, CO - VASQUE FOOTWEAR  Male Team 00:00:09
121 Maksimenka - Kazitov Sammamish, WA - Sky9  Male Team 00:00:09
122 Marks-Vanderhoof Lafayette, CO  Male Team 00:00:09
125 Mayer-Tomczik Boulder, CO - The Snow Turtles  Male Team 00:00:09
127 Mcauely-Davis Crested Butte, CO - High Country  Male Team 00:00:09
128 Mcbride-Swisher Englewood, CO - MCSWISH5000  Male Team 00:00:09
129 Mccavit - Norris Denver, CO  Male Team 00:00:09
133 Mcmahon-Thompson Denver, CO  Male Team 00:00:09
135 Meehan-Tebaldi Seattle, WA - Knights Of Heroes  Male Team 00:00:09
136 Memmel - Miller Anchorage, AK  Male Team 00:00:09
137 Meyer-Jenrette Aspen, CO - Team Triple Dip  Male Team 00:00:09
138 Michaud-Goforth Grand Junction, CO  Male Team 00:00:09
143 Naftulin-Naftulin Orefield, PA - Nilutfan  Male Team 00:00:09
147 Norton- Glass Denver, CO - Strangers with Candy  Male Team 00:00:09
148 Nuttelman - Nuttelman Boulder, CO - Mountain Nutts  Male Team 00:00:09
151 O'neill - Linehan Watertown, NY - Alpineer/Dry Hill/Cystic Fibrosis  Male Team 00:00:09
153 Orig-Barton Lafayette, CO - Western Bruh!  Male Team 00:00:09
154 Osterholm-Durana Bozeman, MT - Mir Samir Dreams  Male Team 00:00:09
157 Phillips-Cassan Boulder, CO  Male Team 00:00:09
159 Pittam - Wilkins San Francisco, CA  Male Team 00:00:09
161 Plata - Withrow Gunnison, CO  Male Team 00:00:09
162 Praul - Erkkila South Lake Tahoe, CA - Tahoe Ticklers  Male Team 00:00:09
163 Preston-Patrick Crested Butte, CO - 5 Firsts  Male Team 00:00:09
165 Radzavich-Humpal Granby, CO - Thundersnow  Male Team 00:00:09
167 Dehnisch-Randall Arlington, VA - Just in Time  Male Team 00:00:09
169 Ray-Tjossem Denver, CO - Old And In Bergans Way-Rock Dog Racing  Male Team 00:00:09
170 Read - O'connor Crested Butte - Cocktails In Aspen, Neat  Male Team 00:00:09
171 Reed-Schollenberger Boulder, CO - Dream Team  Male Team 00:00:09
172 Reineking - Kenyon Boulder, CO  Male Team 00:00:09
174 Renick-Feltus Crested Butte, CO - Renick-Feltus  Male Team 00:00:09
175 Richards-Cousins Louisville, CO - Delta Boyz-Stio  Male Team 00:00:09
176 Riker - Farrand Golden, CO  Male Team 00:00:09
178 Roggen - Korzh San Diego, CA - IMPERIAL COLLEGE ALUMNI  Male Team 00:00:09
179 Rohloff-Seback Denver, CO - Team Willow-Childrens Hospital  Male Team 00:00:09
180 Rooks - Womer El Segundo, CA - Team Lowered Expectations  Male Team 00:00:09
181 Roy-Milburn Boulder, CO  Male Team 00:00:09
184 Sauerbrey-Gibson Steamboat Springs  Male Team 00:00:09
186 Schofiled-Vantiel Crested Butte, CO - WD-40  Male Team 00:00:09
188 Simon-Hollowell Boulder, CO - Erectus Maximus-Alpine Mentors  Male Team 00:00:09
191 Smith-Veit Richard Smith - Richard Smith  Male Team 00:00:09
192 Spoon-Platzer Gunnison, CO - The Sleep Techs  Male Team 00:00:09
193 Stamborski-Kline Boulder, CO  Male Team 00:00:09
194 Stierwalt - Ramey Portland, OR - Fat Old Dudes  Male Team 00:00:09
195 Story-Suleta Arvada, CO  Male Team 00:00:09
196 Stover-Tiernan Cabondale, CO - Tigers And Backies  Male Team 00:00:09
198 Stubbe-Johnson Crested Butte, CO - The Woodys  Male Team 00:00:09
199 Such-Woods Gunnison, CO - Western State Colorado University  Male Team 00:00:09
200 Sutton-Oshea Malibu, CA - Elevation Zero  Male Team 00:00:09
201 Swift-Martineau Crested Butte, CO - Swift  Male Team 00:00:09
202 Thompson-Jaussi Colorado Springs, CO - 19Th SFG(A)  Male Team 00:00:09
204 Tommey-Brengel Bentonville, AR - Family Of Four  Male Team 00:00:09
206 Urias-Albertson Boulder, CO - Indi  Male Team 00:00:09
207 Vanhorn-Smith Carbondale, CO - Down Valley Trash  Male Team 00:00:09
208 Voeller - Gioia Seattle, WA - Bramble  Male Team 00:00:09
211 Walczak-Howard Albuquerque, NM - Weseeksnow  Male Team 00:00:09
215 Wescott-Wescott Frisco, CO - Skinny Skiers  Male Team 00:00:09
216 Wheltle - Nielsen Golden, CO - Team Gnarwhal  Male Team 00:00:09
219 Wilcher-Shoesmith Snowmass Village, CO  Male Team 00:00:09
220 Wilder-Gordon Breckenridge, CO  Male Team 00:00:09
223 Wood-Gurba Boulder, CO - How Many Epicmix Points Do We Get?  Male Team 00:00:09