HEL CX Cup 2019–2020

Sunday, January 5, 2020 14:05 (GMT+2) - Series standings

Race info
Sport: Cycling - cyclocross
Location: Helsinki, Finland
Series type: Custom points per place
Series races: Best 8 out of 40
Completed races: 40
Racers: 81
Updated: Tuesday, January 7, 2020 01:06 (GMT+2)
Organized by: HEL CX
Race website: https://helcx.com

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Place Racer name Race results # of races Total points
1 Karri Holopainen CCH 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
6 / 6 144
2 Oskari Heinikainen Team Lahden Polkupyörähuolto 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
4 / 4 106
3 Aksel Rantanen Vlkmtb 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
5 / 5 103
4 Markku Taskinen Hypy 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
7 / 7 95
5 Sebastian Swahn BC Hellsinki 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
8 / 8 92
6 Santtu Teerihalme  
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
6 / 6 90
7 Olli Korhonen Sala-Gym Lehtikangas 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
4 / 4 78
8 Riku Toimela Lapy 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
6 / 6 64
9 Jyri Hänninen  
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
7 / 7 57
10 Max Ådahl IK-32 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
7 / 7 56
11 Rivo Reinsalu Inhouse Partners Oy 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
6 / 6 54
12 Simo Jämsén BC HORSMANKUKAT 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
4 / 4 43
12 Anton Wünscher 8000 Watt Immer Großes Blatt 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
2 / 2 43
14 Tomas-Casimir Niemi Tampereen Yritys 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
3 / 3 31
15 Nicolas Grönlund CCH 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 30
15 Timur Junusov  
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 30
17 Samuli Hellberg Club Alapelti 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
5 / 5 28
18 Jesper Grönlund CCH 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
3 / 3 27
19 Ian Corfe
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
5 / 5 21
19 Aku Koivistoinen CCH 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
5 / 5 21
19 Mikko Jääskeläinen  
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 21
22 Kari Mäenpää Lapy 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
5 / 5 20
22 Henri Karhu Lappeenrannan Pyöräilijät 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
3 / 3 20
24 Jussi Lisko IBD Cycling 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 18
24 Miika Kainu  
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 18
24 Jani Heikkinen IBD Cycling 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
2 / 2 18
27 Teemu Rantsi Hypy 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
7 / 7 17
28 Atte Järvinen Reaktor Stanga Racing 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
2 / 2 16
28 Sami Lampinen Breakaway.Ccc 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 16
30 Jonathan Ewalds Porvoon Akilles 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
3 / 3 11
31 Otto Seppänen Käpylän Kramppi 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
4 / 4 10
31 Mika Häkkinen  
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 10
33 Leo Laakkonen  
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 8
33 Henri Lyyrtö SKB Racing Triathlon Team 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
3 / 3 8
33 Luis Fraile Korska 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 8
36 Mikhail Goloulnikov Nord Pool 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
7 / 7 7
36 Janne Lehtonen  
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
4 / 4 7
36 Toni Vainikainen Sk Kanantaluttajat 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
4 / 4 7
39 Timo Komulainen TDC 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
4 / 4 6
39 Riku Karjalainen  
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
6 / 6 6
41 Joni Lappalainen Rantapyörä 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 5
41 Veiko Pundonen Club Alapelti 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
2 / 2 5
41 Paulus Hanhijärvi  
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
3 / 3 5
44 Sebastian Von Freymann  
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
4 / 4 4
44 Kauri Lindström Kaupin Kanuunat 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
2 / 2 4
44 Samuli Tuominen Team Orbea - HHCMB 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
2 / 2 4
47 Santeri Jokinen  
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
3 / 3 3
47 Juha Lappalainen Jäpy 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
3 / 3 3
47 Mikko Sten Team Helsingin Katse 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
3 / 3 3
47 Jussi Teppo RIDEEP 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
3 / 3 3
47 Tarmo Sibul  
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
3 / 3 3
52 Matti Heiskanen Reaktor Stanga Racing 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
2 / 2 2
52 Miska Lintula HHCMB 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
2 / 2 2
52 Petteri Taskinen 2Cteam 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
2 / 2 2
52 Matti Eloholma
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
2 / 2 2
52 Ignacio Gonzalez Rodriguez Chicken Line 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 2
52 Joonas Rosendahl Jäpy 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
2 / 2 2
52 Tuomo Lankinen Lappeenrannan Pyöräilijät 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 2
52 Otto Selen  
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
2 / 2 2
52 Christer Lybeck SKB Racing Triathlon Team 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
2 / 2 2
52 Ignacio González Rodríguez Chicken Line 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
2 / 2 2
52 Pablo Laune  
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
2 / 2 2
52 Anssi Häkkinen IBD Cycling 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 2
64 Antto Kössö CCH 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 1
64 Heikki Huotari IK-32 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 1
64 Juuso Salminen Turun Urheiluliitto 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 1
64 Antti Hynninen CCG 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 1
64 Paulus Palmqvist BC Hellsinki 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 1
64 Tero Kananen IK-32 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 1
64 Eemil Ijäs KorsKa 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 1
64 Sauli Haahtela  
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 1
64 Janne Hallikainen IBD Cycling 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 1
64 Matti Mustonen  
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 1
64 Anton Davydov  
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 1
64 Ari Kansikas Promtb 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 1
64 Mikko Wähäsilta  
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 1
64 Jaakko Wähäsilta Taipale 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 1
64 Kari Wallenius Lahden Pyöräilijät 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 1
64 Ossi Vuola Jäpy 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 1
64 Jouko Virta  
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 1
64 Roope Nurmi Bikeplanet 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Category
  • Place
  • Time
  • Points
1 / 1 1