2019 ESWGs NYSSRA Tournado series

Sunday, February 3, 2019 12:59 PM (GMT-5) - Series standings

Race info
Sport: Skiing - cross-country
Location: Lake Placid, NY, United States
Series type: Custom points per place
Series races: 3
Completed races: 3
Racers: 53
Updated: Sunday, February 3, 2019 12:59 PM (GMT-5)
Organized by: NYSSRA Nordic
Race website: empirestatewintergames.com

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Place Racer name Race results # of races Total points
1 Philip Matthews Shenendehowa - WATERFORD, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
3 41
2 Thomas Wiedmann Shenendehowa - Clifton Park, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
3 37
3 Colton Martin NYSEF - Erie, Pennsylvania 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
3 28
4 Daven Linck NYSEF - Saranac Lake, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
3 25
4 Galen Halasz NYSEF - Saranac Lake, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
3 25
6 alex fragomeni NYSEF - saratoga springs, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
3 21
7 Christopher Rose Peru Nordic - Peru, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
3 16
7 Trey Naselli Johnstown - Johnstown, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
2 16
7 Paul Allison Peru Nordic - Olmstedville, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
2 16
10 Antonio Mannino Mayfield Nordic - Gloversville, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
3 13
11 Scott Bollt Cornell University - Potsdam, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
2 10
12 Jack Fogarty Paul Smiths College - Paul Smiths , NY 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
3 9
13 Shane MacDowell NYSEF - Lake Placid, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
1 5
14 Eric Seyse GHN ADK Vauhti - Scotia, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
3 4
14 Patrick Jansen GHN ADK Vauhti - Scotia, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
2 4
16 Shawn Allen Mayfield Nordic - Gloversville, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
3 3
16 Adam Hesseltine Saranac Lake - Saranac Lake, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
3 3
16 Scott Brown Cayuga Nordic - Binghamton, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
3 3
16 tom chappell GHN ADK Vauhti - Colton, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
3 3
16 Jim Miller GHN ADK Vauhti - Adams, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
3 3
16 Mark Paprocki Rxcsf - Irondequoit, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
3 3
16 chris beattie Peru Nordic - Lake Placid, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
3 3
23 Zachary Cramer Shenendehowa - Ballston Lake, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
2 2
23 Soroush Saririan Shenendehowa - Clifton Park, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
2 2
23 Thomas Moehring Shenendehowa - Clifton Park, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
2 2
23 Thomas Hesseltine Saranac Lake, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
2 2
23 Jeffrey Lintz GHN ADK Vauhti - Suffern, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
3 2
23 Mark Chmielewicz GHN ADK Vauhti - Clinton, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
3 2
23 Edward Lis Peru Nordic - Lake Placid, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
2 2
23 Kevin Higgins Stillwater, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
2 2
23 Joseph Korzenecki Peru Nordic - Westfield, Massachusetts 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
2 2
23 Roy Cooley Wolverine - Marcy, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
2 2
33 Sean Pingelski Shenendehowa - Clifton Park, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
2 1
33 Ryan Phillips Gloversville, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
3 1
33 Joseph Archambeault Shenendahowa - Clifton Park, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
2 1
33 Brendan Pingelski Shenendehowa - Clifton Park, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
1 1
33 Matthew Street Shenendehowa - Clifton Park, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
1 1
33 Darwin Roosa Saratoga Biathlon - Altamont, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
2 1
33 Jacob Cramer Shenendehowa - Ballston Lake, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
2 1
33 Nicholas Kelting Saranac Lake Nordic - Paul Smiths, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
1 1
33 Todd Carter Manhatten Nordic - Manhatten, NY 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
2 1
33 Adam Liebers Gloversville, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
1 1
33 Brian White Peru Nordic - Plattsburgh, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
1 1
33 David Paarlberg-Kvam HURT - Arlington, Vermont 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
1 1
33 Matthew Cook Lake Placid, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
1 1
46 Tyler Koziol HURT - Buskirk, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
2 0
46 Damon Emerson Paul Smiths College - Paul Smiths , NY 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
2 0
46 Jerry Truppelli GHN ADK Vauhti - Ringoes, New Jersey 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
3 0
46 Dan DeGennaro WATERFORD, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
2 0
46 Eric Hamilton HURT - Clifton Park, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
3 0
46 Michael Tierney  
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
2 0
46 Matthew Brower GHN ADK Vauhti - Mayfield, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
2 0
46 David Burt Peru Nordic - Queensbury, New York 
Show all races Show
  • Race #
  • Race name
  • Place (M)
  • Time
  • Points
2 0