Race progress: 2019 February 25

  • Race started:
    Monday, February 25, 2019 18:30 (GMT+13)
  • Race location:
    Hamilton, New Zealand
Total laps: Time-limited | Race finished
Place Bib Racer name Category After   Finish time
1 9 Tristran Haycock Senior mens (19-29)
13:47.1 (1)
27:42.8 (1)
42:27.6 3--100%17.61%17.34%
2 16 Luke Kivell Junior boys 16 and under
13:48.8 (2)
28:24.2 (2)
43:53.3 3+1:25.7+3.36%96.75%14.84%14.56%
3 56 Kris Snow Master mens (30-39)
14:07.5 (3)
29:02.5 (3)
44:27.7 3+2:00.1+4.71%95.50%13.73%13.44%
4 19 Hamish Lane Master mens (40-49)
14:44.7 (5)
29:51.7 (4)
45:18.7 3+2:51.1+6.72%93.71%12.08%11.79%
5 200 Kaia Dorr Junior boys 16 and under
14:43.3 (4)
29:56.3 (5)
45:57.0 3+3:29.4+8.22%92.40%10.84%10.55%
6 37 Samuel Lord Junior boys 17+18
15:02.8 (7)
31:03.4 (7)
47:16.5 3+4:48.9+11.34%89.81%8.27%7.97%
7 11 Troy Herdman Junior boys 16 and under
14:59.5 (6)
30:53.7 (6)
47:18.2 3+4:50.6+11.41%89.76%8.21%7.91%
8 50 Zane Hurst Junior boys 16 and under
15:29.7 (8)
31:18.9 (8)
47:45.7 3+5:18.1+12.49%88.90%7.32%7.02%
9 88 Aaron Long Junior boys 16 and under
16:07.5 (9)
32:41.8 (9)
49:12.7 3+6:45.1+15.90%86.28%4.51%4.20%
10 60 Cameon Mcguffie Junior boys 16 and under
16:41.0 (11)
33:01.5 (10)
49:52.0 3+7:24.4+17.44%85.15%3.24%2.92%
11 64 Anthony Van Depas Master mens (30-39)
16:58.5 (15)
33:32.1 (12)
50:01.8 3+7:34.2+17.83%84.87%2.92%2.60%
12 35 Duncan Wilson Master mens (40-49)
16:47.7 (12)
33:49.6 (13)
51:01.1 3+8:33.5+20.16%83.22%1.00%0.68%
13 72 Jack Derry Junior boys 17+18
17:38.4 (23)
33:53.7 (14)
51:12.0 3+8:44.4+20.58%82.93%0.65%0.33%
14 82 Kelly Glover Master mens (40-49)
16:54.2 (13)
33:28.7 (11)
51:20.1 3+8:52.5+20.90%82.71%0.39%0.06%
15 2 Cole Burmester Master mens (30-39)
17:00.1 (16)
34:13.3 (15)
51:24.0 3+8:56.4+21.06%82.61%0.26%-0.06%
16 54 Gareth Osmond Master mens (40-49)
17:06.7 (18)
34:31.6 (16)
51:34.8 3+9:07.2+21.48%82.32%-0.09%-0.41%
17 36 Kerry Johansen Master mens (40-49)
17:12.3 (20)
34:35.1 (17)
52:01.2 3+9:33.6+22.52%81.62%-0.94%-1.27%
18 205 Pete Wilson Veteran mens (50+)
17:04.0 (17)
34:37.8 (18)
53:16.5 3+10:48.9+25.47%79.70%-3.37%-3.71%
19 15 Glen Kivell Master mens (40-49)
17:29.1 (22)
35:05.4 (19)
53:25.3 3+10:57.7+25.82%79.48%-3.66%-4.00%
20 30 Gavin Searle Veteran mens (50+)
17:22.8 (21)
35:13.6 (20)
54:00.3 3+11:32.7+27.19%78.62%-4.79%-5.13%
21 10 Brett Herdman Veteran mens (50+)
17:11.3 (19)
35:26.6 (21)
54:26.6 3+11:59.0+28.22%77.99%-5.64%-5.99%
22 77 Cullen Mcgarva Junior boys 17+18
17:48.8 (25)
36:32.9 (24)
54:50.1 3+12:22.5+29.15%77.43%-6.40%-6.75%
23 58 James Mctavish Master mens (30-39)
17:42.8 (24)
36:14.8 (22)
54:55.0 3+12:27.4+29.34%77.32%-6.56%-6.91%
24 20 Alan Mclean Veteran mens (50+)
17:52.9 (26)
36:27.1 (23)
55:32.2 3+13:04.6+30.80%76.45%-7.76%-8.12%
25 24 Chris Mitchell Veteran mens (50+)
18:42.6 (30)
37:34.9 (25)
56:52.6 3+14:25.0+33.95%74.65%-10.36%-10.73%
26 79 Paul Mcgarva Master mens (40-49)
18:31.9 (28)
37:44.5 (26)
58:22.9 3+15:55.3+37.50%72.73%-13.28%-13.65%
27 207 James Wright Master mens (40-49)
19:27.4 (33)
39:28.5 (28)
1:02:36.8 3+20:09.2+47.46%67.81%-21.49%-21.89%
28 57 Tyral Roach Master mens (30-39)
19:54.8 (35)
40:20.1 (31)
1:02:38.1 3+20:10.5+47.52%67.79%-21.54%-21.94%
29 173 Cameron Ford Junior boys 16 and under
19:11.8 (32)
39:21.8 (27)
-1 lap 2-----
30 95 Toby Mcguffie Junior boys 16 and under
18:35.0 (29)
39:34.8 (29)
-1 lap 2-----
31 97 Taine Larsen Junior boys 16 and under
18:18.9 (27)
39:40.3 (30)
-1 lap 2-----
32 244 Arlo Culwick Junior boys 16 and under
19:58.0 (36)
40:43.2 (32)
-1 lap 2-----
33 52 Nathan Hurst Junior boys 17+18
21:05.4 (42)
41:11.8 (33)
-1 lap 2-----
34 75 Benjamin Louie Junior boys 16 and under
20:03.3 (37)
41:15.4 (34)
-1 lap 2-----
35 4 Jason Gabel Master mens (40-49)
21:18.7 (43)
41:19.4 (35)
-1 lap 2-----
36 83 Riley Glover Junior boys 16 and under
18:48.8 (31)
41:23.8 (36)
-1 lap 2-----
37 44 Tom Baptist Senior mens (19-29)
20:56.2 (40)
42:15.1 (37)
-1 lap 2-----
38 76 Aaven Mcgarva Junior boys 16 and under
21:20.9 (44)
42:32.8 (38)
-1 lap 2-----
39 17 Harry Kneebone Junior boys 16 and under
21:03.1 (41)
42:36.6 (39)
-1 lap 2-----
40 22 Paul Mcleod Veteran mens (50+)
20:50.7 (38)
42:40.8 (40)
-1 lap 2-----
41 229 Brendan Ryan Veteran mens (50+)
21:55.6 (48)
42:47.6 (41)
-1 lap 2-----
42 43 Greig Anderson Veteran mens (50+)
21:31.2 (45)
43:02.9 (42)
-1 lap 2-----
43 69 Mark Lord Master mens (40-49)
20:52.8 (39)
43:07.9 (43)
-1 lap 2-----
44 61 George The Plumber Veteran mens (50+)
21:51.7 (47)
43:55.2 (44)
-1 lap 2-----
45 94 Harrison Smith Junior boys 16 and under
21:33.4 (46)
44:25.6 (45)
-1 lap 2-----
46 62 Connor Mccarthy Junior boys 16 and under
16:27.7 (10)
46:42.1 (46)
-1 lap 2-----
47 18 Dan Kneebone Master mens (40-49)
22:40.6 (51)
47:24.7 (47)
-1 lap 2-----
48 65 Matt Williams Master mens (40-49)
23:09.7 (53)
48:05.0 (48)
-1 lap 2-----
49 27 Graham Richardson Veteran mens (50+)
23:45.1 (56)
48:42.6 (49)
-1 lap 2-----
50 239 Nicholas Sermene Female open (18-39)
16:56.2 (14)
-
-2 laps 1-----
51 28 Pete Roden Veteran mens (50+)
19:43.2 (34)
-
-2 laps 1-----
52 46 Dublin Cundy Junior boys 17+18
21:58.4 (49)
-
-2 laps 1-----
53 237 Regan Doig Junior boys 16 and under
22:37.2 (50)
-
-2 laps 1-----
54 81 Zavier Osmond Junior boys 16 and under
22:50.7 (52)
-
-2 laps 1-----
55 93 Felix Bird Junior boys 16 and under
23:27.3 (54)
-
-2 laps 1-----
56 7 Nick Gibbard Junior boys 16 and under
23:27.8 (55)
-
-2 laps 1-----
57 245 Andy Cundy Master mens (40-49)
26:48.6 (57)
-
-2 laps 1-----