Elk Island Adventure Tri 2018

Saturday, June 16, 2018 10:21 AM (GMT-6) - Final results

Race info
Sport: Triathlon
Location: Fort Saskatchewan, AB, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 70
Laps: 3
Timed on: samsung SM-T813
Timed with: Webscorer PRO 3.0
Updated: Sunday, June 17, 2018 6:37 PM (GMT-6)
Organized by: InPursuit Multisport
Race website: http://www.inpursuitmultisport.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Paddle
1 25 Team WaLaVi Team WaLaVi  Team Short Course 37 F/M 12:36.8 -+0.00%100.00%
2 52 Hutten, Geoff   Short Course 32 M 13:45.2 +1:08.4+9.04%91.71%
3 53 Inglis, Stewart   Short Course 62 M 13:51.8 +1:15.0+9.91%90.98%
4 72 Rheaume, John   Short Course 53 M 14:18.1 +1:41.3+13.39%88.19%
5 27 Triforce Triforce  Team Short Course 29 F/M 15:13.8 +2:37.0+20.75%82.82%
6 75 Stinson, Malcolm   Short Course 58 M 15:55.9 +3:19.1+26.31%79.17%
7 44 Ferguson, Rob   Short Course 41 M 16:30.6 +3:53.8+30.89%76.40%
8 70 Mueller, Melanie   Short Course 29 F 16:37.0 +4:00.2+31.74%75.91%
9 67 Mcevoy, Ryan   Short Course 33 M 16:54.9 +4:18.1+34.10%74.57%
10 61 Ludwig, Bart   Short Course 46 M 17:00.7 +4:23.9+34.87%74.15%
11 40 Drury, Fred   Short Course 24 M 17:21.4 +4:44.6+37.61%72.67%
12 64 Mandrusiak, Jason   Short Course 44 M 17:24.0 +4:47.2+37.95%72.49%
13 71 Ray, Lori   Short Course 47 F 17:24.5 +4:47.7+38.02%72.46%
14 65 Mast, Kristen   Short Course 17 F 17:30.5 +4:53.7+38.81%72.04%
15 80 Waterman, Angayla   Short Course 41 F 17:36.2 +4:59.5+39.57%71.65%
16 15 Maclure, James   Long Course 47 M 17:42.1 +5:05.3+40.34%71.26%
17 49 Hermann, Stacey   Short Course 25 F 17:45.4 +5:08.6+40.78%71.03%
18 33 Beckmann, Ria   Short Course 45 F 17:50.9 +5:14.1+41.50%70.67%
19 32 Beckmann, Justin   Short Course 19 M 17:52.1 +5:15.3+41.66%70.59%
20 30 Bacon, KIM   Short Course 35 F 17:54.8 +5:18.0+42.02%70.41%
21 60 Lifeso, Natasha   Short Course 24 F 17:56.9 +5:20.1+42.30%70.28%
22 23 Prairie Lobsters Prairie Lobsters  Team Short Course 35 F/M 18:01.0 +5:24.2+42.84%70.01%
23 26 The Dream Meme Team The Dream Meme Team  Team Short Course 18 F/M 18:25.9 +5:49.1+46.13%68.43%
24 66 Matheson, Emily   Short Course 26 F 18:30.6 +5:53.8+46.75%68.14%
25 77 Szybunka, Rhonda   Short Course 43 F 18:46.1 +6:09.3+48.80%67.21%
26 54 Johnsen, Steve   Short Course 62 M 18:51.4 +6:14.6+49.50%66.89%
27 42 Eidick, Phillip   Short Course 24 M 18:52.5 +6:15.7+49.64%66.83%
28 21 Trofimuk, Mike   Long Course 50 M 18:53.3 +6:16.5+49.75%66.78%
29 6 Dalke, Roger   Long Course 40 M 19:33.5 +6:56.7+55.06%64.49%
30 9 Flowers, Luke   Long Course 42 M 20:42.2 +8:05.4+64.14%60.92%
31 18 Runka, Joel   Long Course 38 M 21:56.4 +9:19.6+73.94%57.49%
32 12 Kolesnikov, Denis   Long Course 41 M 22:01.3 +9:24.5+74.59%57.28%
33 16 Macphee, Karl   Long Course 42 M 22:02.1 +9:25.3+74.70%57.24%
34 31 Beckmann, Alexandra   Short Course 17 F 22:13.9 +9:37.1+76.26%56.74%
35 39 Czenczek, Rick   Short Course 57 M 22:20.4 +9:43.6+77.11%56.46%
36 29 Bacon, James   Short Course 35 M 22:21.7 +9:44.9+77.29%56.41%
37 74 Smith, Jeri   Short Course 34 F 22:23.5 +9:46.7+77.52%56.33%
38 51 Hollingsworth, Matthew   Short Course 31 M 22:26.1 +9:49.3+77.87%56.22%
39 36 Boorman, Trish   Short Course 21 F 22:26.6 +9:49.8+77.93%56.20%
40 45 Ford, Daryl   Short Course 34 M 22:30.6 +9:53.8+78.46%56.03%
41 13 Lovell, Tony   Long Course 49 M 22:32.8 +9:56.0+78.75%55.94%
42 58 Knutson, Shawn   Short Course 29 M 22:34.0 +9:57.2+78.91%55.89%
43 4 Teachers in Training Teachers in Training  Team Long Course 1 F/M 22:35.7 +9:58.9+79.14%55.82%
44 34 Beckmann, Sarah   Short Course 20 F 22:36.1 +9:59.3+79.19%55.81%
45 56 Kielstra, Tamara   Short Course 27 F 22:39.7 +10:02.9+79.66%55.66%
46 11 Kinding, Bjorn   Long Course 61 M 22:44.5 +10:07.7+80.30%55.46%
47 37 Brown, Amanda   Short Course 31 F 22:44.8 +10:08.0+80.34%55.45%
48 43 Fairbairn, Allison   Short Course 29 F 23:00.4 +10:23.7+82.41%54.82%
49 76 Swanton, Cheyenne   Short Course 29 F 23:11.4 +10:34.7+83.87%54.39%
50 38 Clark, Jamie   Short Course 29 F 23:28.4 +10:51.6+86.10%53.73%
51 78 Twohey, Jenna   Short Course 33 F 23:31.8 +10:55.0+86.55%53.61%
52 10 Givens, Kristina   Long Course 44 F 23:37.3 +11:00.5+87.28%53.40%
53 8 Fisher, Ricki   Long Course 19 F 23:43.2 +11:06.4+88.05%53.18%
54 63 Mahar, Tobi   Short Course 36 F 24:00.8 +11:24.0+90.38%52.53%
55 2 Reckhard Reckhard  Team Long Course 54 F/M 24:04.6 +11:27.8+90.88%52.39%
56 28 Andruchow, Shauna   Short Course 32 F 24:07.9 +11:31.1+91.32%52.27%
57 17 Mauricio, Wanda   Long Course 53 F 24:10.2 +11:33.4+91.62%52.19%
58 50 Hofhuis, Shannon   Short Course 37 F 24:18.5 +11:41.7+92.72%51.89%
59 59 Laplante, Angele   Short Course 46 F 24:21.4 +11:44.6+93.10%51.79%
60 47 Greenwood, Selena   Short Course 41 F 24:23.6 +11:46.8+93.39%51.71%
61 24 Team Dora Team Dora  Team Short Course 47 F/M 24:26.0 +11:49.2+93.71%51.62%
62 55 Karpala, Stephen   Short Course 38 M 24:28.6 +11:51.8+94.05%51.53%
63 46 Greenwood, Layne   Short Course 34 M 24:29.4 +11:52.6+94.16%51.50%
64 3 Runkertish Runkertish  Team Long Course 30 F/M 24:39.3 +12:02.5+95.47%51.16%
65 19 Schmidt, Emily   Long Course 29 F 25:12.8 +12:36.0+99.89%50.03%
66 73 Sjodin, Breanne   Short Course 23 F 25:16.1 +12:39.3+100.33%49.92%
67 22 Tyers, Sarah   Long Course 29 F 25:23.5 +12:46.7+101.31%49.68%
68 14 Mackinnon, Christina   Long Course 48 F 25:45.9 +13:09.1+104.27%48.96%
69 20 Sczesny, Michael   Long Course 51 M 26:34.0 +13:57.2+110.62%47.48%
70 7 Fairbank, Shana   Long Course 41 F 28:57.1 +16:20.3+129.53%43.57%