Tour de Nyl - School Series

Saturday, August 12, 2017 08:27 (GMT+2) - Final results

Race info
Sport: Cycling - mtn cross-country
Location: Warmbad, South Africa
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 42
Laps: 2
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.7
Updated: Tuesday, August 15, 2017 06:46 (GMT+2)
Organized by: Waterberg MTB

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Race winners »
  • 2 LAPS - SJNR BOYS - Sub-Junior Boys
  • Lap times
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Lap 1
1 242 Joshua Baber Hatfield Christian School (H)  Sub-Junior Boys 14 M 14:41.5 -+0.00%100.00%
2 207 Jacques Van Bommel Hoerskool Piet Potgieter (H)  Sub-Junior Boys 14 M 14:44.0 +0:02.5+0.28%99.72%
3 234 Ruan Jansen Van Vuuren Waterberg Academy (P)  Sub-Junior Boys 13 M 15:21.6 +0:40.1+4.55%95.65%
4 241 Reinhard Janse Van Vuuren Laerskool Pietersburg Oosskool (P)  Sub-Junior Boys 13 M 15:44.8 +1:03.3+7.18%93.30%
5 225 Trevor Dr Beer Laerskool Louis Trichardt (P)  Sub-Junior Boys 14 M 15:46.6 +1:05.1+7.39%93.12%
6 222 DEWALD VAN GRAAN Laerskool Louis Trichardt (P)  Sub-Junior Boys 14 M 15:50.7 +1:09.2+7.85%92.72%
7 243 Emmanuel Kurensky Homeschool Highschool  Sub-Junior Boys 14 M 15:52.8 +1:11.3+8.09%92.52%
8 220 Jacobus Logtenberg Tom Naude THS (H)  Sub-Junior Boys 14 M 15:58.2 +1:16.7+8.70%92.00%
9 240 Jarred J. Watridge Laerskool Pietersburg Oosskool (P)  Sub-Junior Boys 13 M 16:00.2 +1:18.7+8.93%91.80%
10 213 Bjorn Nel PHS (H)  Sub-Junior Boys 14 M 16:06.8 +1:25.3+9.68%91.18%
11 205 Herman Brummelkamp Laerskool Kruger Park (P)  Sub-Junior Boys 13 M 16:08.5 +1:27.0+9.87%91.02%
12 227 Livingston Banda Waterberg Academy (H)  Sub-Junior Boys 14 M 16:14.8 +1:33.3+10.58%90.43%
13 233 Michael Scriven Unicorn(P)  Sub-Junior Boys 13 M 16:18.4 +1:36.9+10.99%90.10%
14 229 Herman Veldman Laerskool Louis Trichardt (P)  Sub-Junior Boys 13 M 16:40.8 +1:59.3+13.53%88.08%
15 223 Shaun De Beer Merensky (H)  Sub-Junior Boys 14 M 17:01.1 +2:19.6+15.84%86.33%
16 217 Charlden Nel Homeschool Highschool (H)  Sub-Junior Boys 13 M 17:07.2 +2:25.7+16.53%85.82%
17 239 Tyrone Anders Laerskool Pietersburg Oosskool (P)  Sub-Junior Boys 13 M 17:10.0 +2:28.5+16.85%85.58%
18 218 Alexander Fourie Ridgeway College (H)  Sub-Junior Boys 13 M 18:11.0 +3:29.5+23.77%80.80%
19 201 Jarryd Gosling Stanford Lake College (H)  Sub-Junior Boys 14 M 18:15.0 +3:33.5+24.22%80.50%
20 226 Stefan Hacker Unicorn(P)  Sub-Junior Boys 13 M 19:09.8 +4:28.3+30.44%76.67%
21 219 Dewald Kampman Duiwelskloof Laerskool (H)  Sub-Junior Boys 14 M 19:16.6 +4:35.1+31.21%76.21%
22 232 Johan Van Den Heever Tzaneen Laerskool (P)  Sub-Junior Boys 13 M 19:19.4 +4:37.9+31.53%76.03%
23 211 Peter Greg Keartland Marne Ebersohn Akademie (P)  Sub-Junior Boys 13 M 19:21.9 +4:40.4+31.81%75.87%
24 235 EUGENE TLOU Hoerskool Louis Trichardt (H)  Sub-Junior Boys 14 M 19:25.4 +4:43.9+32.21%75.64%
25 209 Stephan Jansen Van Rensburg Duiwelskloof Laerskool (H)  Sub-Junior Boys 13 M 19:30.0 +4:48.5+32.73%75.34%
26 214 Dawid Bester PHS (H)  Sub-Junior Boys 14 M 19:47.8 +5:06.3+34.75%74.21%
27 206 Ethan Erasmus PHS (H)  Sub-Junior Boys 14 M 19:50.3 +5:08.8+35.03%74.06%
28 228 Matthew Van Der Merwe Tzaneen Laerskool (P)  Sub-Junior Boys 13 M 20:17.2 +5:35.7+38.08%72.42%
29 204 Krause Botha Laerskool Kruger Park (P)  Sub-Junior Boys 13 M 20:19.3 +5:37.8+38.32%72.30%
30 210 John-Robert Honiball Merensky (H)  Sub-Junior Boys 14 M 21:01.0 +6:19.5+43.05%69.90%
31 238 Schalk Jansen Van Rensburg Tom Naude THS (H)  Sub-Junior Boys 14 M 21:06.1 +6:24.6+43.63%69.62%
32 212 LJ Groenewald Laerskool Nylstroom (P)  Sub-Junior Boys 13 M 21:28.0 +6:46.5+46.11%68.44%
33 216 Salmo Helberg Duiwelskloof Laerskool (H)  Sub-Junior Boys 13 M 22:10.8 +7:29.3+50.97%66.24%
34 231 Marthinus Viviers Akademie Reformia (P)  Sub-Junior Boys 13 M 22:40.0 +7:58.5+54.28%64.82%
35 230 Dawid Albert Jansen CVO Waterberg  Sub-Junior Boys 14 M 22:48.0 +8:06.5+55.19%64.44%
36 202 Johan Mostert Laerskool Kruger Park (P)  Sub-Junior Boys 13 M 22:57.5 +8:16.0+56.27%63.99%
37 221 Reghardt Joubert Merensky (H)  Sub-Junior Boys 14 M 23:26.9 +8:45.4+59.60%62.66%
38 208 Janus Taljaard Hoerskool Piet Potgieter (H)  Sub-Junior Boys 14 M 24:21.2 +9:39.7+65.76%60.33%
39 203 SJ Stephanus Johannes Van Heerden Laerskool Kruger Park (P)  Sub-Junior Boys 13 M 24:30.9 +9:49.4+66.86%59.93%
40 237 Bradley Buys PEPPS Preparatory School (P)  Sub-Junior Boys 13 M 26:16.1 +11:34.6+78.80%55.93%
41 200 Aidan Mckenzie Stanford Lake College (H)  Sub-Junior Boys 14 M 28:03.7 +13:22.2+91.00%52.35%
42 236 Matthew Buys PEPPS Preparatory School (P)  Sub-Junior Boys 13 M 43:08.8 +28:27.3+193.68%34.05%