Lightning Enduro at Loup Loup

Sunday, June 30, 2013 9:39 AM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Cycling - mtn enduro
Location: Twisp, WA, United States
Start type: Individual start
Racers: 67
Laps: 3
Timing mode: Multi-device splits
Timed on: iPhone
Timed with: Webscorer PRO 1.6
Updated: Tuesday, July 2, 2013 10:13 AM (GMT-7)

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Lightning Enduro at Loup Loup

Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Lap 1
1 410 Logan Wetzel Team NW Sho-Air / Raleigh pb SET Coachin - Bellingham  Pro/Open Men 26 M 9:01.1 -+0.00%100.00%
2 466 Toby Swanson Ravenna Capital Mngmt - Snoqualmie  Pro/Open Men 31 M 9:30.3 +0:29.2+5.40%94.88%
3 1 Kevin Bradford-Parish Team NW Sho Air/Raleigh pb SET Coaching - Spokane  Pro/Open Men 31 M 9:31.1 +0:30.0+5.54%94.75%
4 448 Voree Smith Burling Physical Therapy - Burlington  Pro/Open Men 39 M 9:40.0 +0:38.9+7.19%93.29%
5 490 Doug Krumpleman Vertical Earth - Hayden  Pro/Open Men 43 M 9:58.4 +0:57.3+10.59%90.42%
6 165 Jerry Long Vertical Earth - Moscow  Pro/Open Men 40 M 9:59.4 +0:58.3+10.77%90.27%
7 508 Jon Ross Mt. Baker Ski Area - Bellingham  Cat 1 (19-34) Men 32 M 10:13.0 +1:11.9+13.29%88.27%
8 461 Aaron Mickels Jack's Bicycle Center/Homegrown - Bham  Pro/Open Men 34 M 10:13.8 +1:12.7+13.44%88.16%
9 492 Kevin Farrell Das Rad Haus - Leavenworth  Cat 1 (35-44) Men 38 M 10:32.4 +1:31.3+16.87%85.56%
10 472 Eric Atwood Bicycle Centers - Sammamish  Pro/Open Men 39 M 10:51.9 +1:50.8+20.48%83.00%
11 509 Kyle Davis Wenatchee  Cat 2 (19-34) Men 20 M 10:58.8 +1:57.7+21.75%82.13%
12 101 Joseph Williams Team Williams - Seattle  Pro/Open Men 30 M 10:59.7 +1:58.6+21.92%82.02%
13 511 Dale Plant Kona - Bellingham  Cat 1 (45+) Men 49 M 11:00.7 +1:59.6+22.10%81.90%
14 512 Chris Ellis Voler/Bicycle Centres - Bellingham  Pro/Open Men 28 M 11:06.1 +2:05.0+23.10%81.23%
15 411 Cody Cupp Methow Cycle & Sport - Blue Star Coffee - Twisp  Pro/Open Men 19 M 11:08.0 +2:06.9+23.45%81.00%
16 441 Ben Shaklee Jack's Bicycle Center/Homegrown - Bellingham  Cat 1 Singlespeed 33 M 11:19.5 +2:18.4+25.58%79.63%
17 471 Jeff Koncz Zuster Cycling - Spokane  Cat 1 (35-44) Men 35 F 11:19.9 +2:18.8+25.65%79.59%
18 500 Eric Masbary Trailhead Racing - Bellingham  Cat 2 (35-44) Men 41 M 11:40.8 +2:39.7+29.51%77.21%
19 228 Ryan Trimble Snohomish  Cat 2 Jr. Boys and Girls 17 M 11:47.5 +2:46.4+30.75%76.48%
20 496 Andi Zolton JL Velo Ambassadors - Edmonds  Pro/Open Women 28 F 11:48.5 +2:47.4+30.94%76.37%
21 476 Matt Galaner Woodinville Cycle - Preston  Cat 2 Clydesdale 38 M 11:51.9 +2:50.8+31.57%76.01%
22 469 David Flemming Trailhead Athletics - Bitan  Cat 1 (45+) Men 47 M 11:52.3 +2:51.2+31.64%75.97%
23 482 Courtneay McFadden Spokeswomen Racing - Bellingham  Pro/Open Women 28 F 11:53.5 +2:52.4+31.86%75.84%
24 458 Levi Knudsen Tacoma  Cat 2 (19-34) Men 25 M 11:54.8 +2:53.7+32.10%75.70%
24 486 Derek Shiers Trailhead Athletics - Bellingham  Cat 1 (45+) Men 46 M 11:54.8 +2:53.7+32.10%75.70%
26 504 James Eidson Skagit Design - Sedro Wooley  Cat 2 (45+) Men 47 M 12:00.2 +2:59.1+33.10%75.13%
27 442 David Acheson Methow Cycle & Sport - Blue Star Coffee - Winthrop  Cat 2 (35-44) Men 44 M 12:17.3 +3:16.2+36.26%73.39%
28 444 Todd Dawes Mount Vernon  Cat 2 (35-44) Men 42 M 12:21.0 +3:19.9+36.94%73.02%
29 245 Dan Froula epic racing - Bellingham  Cat 2 (45+) Men 50 M 12:22.9 +3:21.8+37.29%72.84%
30 107 Ken Harmon Fischer Plumbing Cycling - Snoqualmie  Cat 1 (45+) Men 51 M 12:25.2 +3:24.1+37.72%72.61%
31 484 Val Thomspson Trailhead Athletics - Bellingham  Cat 1 (35+) Women 45 F 12:26.6 +3:25.5+37.98%72.48%
32 485 Nicola Mann Trailhead Athletics - Bellingham  Cat 1 (35+) Women 44 F 12:44.1 +3:43.0+41.21%70.82%
33 110 Brig Seidl Team W.A.R. - Redmond  Cat 1 (45+) Men 50 M 12:46.8 +3:45.7+41.71%70.57%
34 429 Richard Beukema Okanogan  Cat 2 (35-44) Men 41 M 12:51.0 +3:49.9+42.49%70.18%
35 449 Daniel Stranahan Port Townsend  Cat 2 (19-34) Men 21 M 12:54.2 +3:53.1+43.08%69.89%
36 499 Pete Tabor Richochet Dogs - Seattle  Cat 2 (45+) Men 48 M 12:55.1 +3:54.0+43.25%69.81%
37 505 Michael McLane Mr. Cramp's - Bellevue  Cat 2 (19-34) Men 33 M 13:01.4 +4:00.3+44.41%69.25%
38 335 Dru McMackin VICIOUS CYCLE - EPHRATA  Cat 2 (45+) Men 45 M 13:06.8 +4:05.7+45.41%68.77%
39 440 Alan Peterson Seattle  Cat 2 (35-44) Men 42 M 13:08.0 +4:06.9+45.63%68.67%
40 506 Shannon Holden Vanderkitten - Spokane  Pro/Open Women 37 F 13:09.6 +4:08.5+45.92%68.53%
41 467 Hannah Neubeck Trailhead Athletics - Bellingham  Cat 1 (19-34) Women 33 F 13:25.6 +4:24.5+48.88%67.17%
42 49 Christopher Fast Blue Rooster - Seattle  Cat 1 (45+) Men 47 M 13:29.6 +4:28.5+49.62%66.84%
43 436 Larry Jensen Yakima  Cat 2 (45+) Men 54 M 13:41.4 +4:40.3+51.80%65.88%
44 475 Charlie Wilcox HILTI NW - selah  Cat 2 Clydesdale 40 M 13:55.0 +4:53.9+54.32%64.80%
45 339 Ken Wilson W.A.R. - E. Wenatchee  Cat 2 (45+)Men 54 M 13:58.0 +4:56.9+54.87%64.57%
46 460 Charles Stanigar Walla Walla  Cat 2 (45+) Men 44 M 13:58.5 +4:57.4+54.96%64.53%
47 240 Nicholas Brown Recycled Cycles Racing - Kirkland  Cat 1 (35-44) Men 40 M 14:05.5 +5:04.4+56.26%64.00%
48 131 Dale Wentworth VICIOUS CYCLE - EPHRATA  Cat 2 (45+) Men 54 M 14:08.7 +5:07.6+56.85%63.76%
49 501 Rhett Dixon Skagit Design - Mt. Vernon  Cat 2 (35-44) Men 43 M 14:10.9 +5:09.8+57.25%63.59%
50 129 Chris Wood Fischer Plumbing Cycling - Maple Valley  Cat 1 (45+) Men 49 M 14:14.8 +5:13.7+57.97%63.30%
51 447 Griffen Nielsen Wenatchee  Cat 2 (19-34) Men 24 M 14:17.4 +5:16.3+58.45%63.11%
52 204 Troy Hopwood Fischer Plumbing - Newcastle  Cat 2 Singlespeed 43 M 14:19.8 +5:18.7+58.90%62.93%
53 507 Erika Krumpleman Team Rep - Hayden  Pro/Open Women 46 F 14:24.9 +5:23.8+59.84%62.56%
54 206 John Durkee Omak  Cat 2 (19-34) Men 24 M 14:27.9 +5:26.8+60.40%62.35%
55 435 Marne Fox Barrow Blue Rooster - Kirkland  Cat 2 (35+) Women 45 F 14:28.4 +5:27.3+60.49%62.31%
56 243 Eric Armstrong HILTI NW - Spokane  Cat 2 Clydesdale 44 M 14:35.8 +5:34.7+61.86%61.78%
57 348 Tom Heywood W.A.R. - Wenatchee  Cat 2 Masters (55+) 66 M 14:49.2 +5:48.1+64.33%60.85%
58 452 Patrick Bulger Arrivee - Spokane  Cat 2 (35-44) Men 44 M 14:51.1 +5:50.0+64.68%60.72%
59 503 Jeff Anderson Skagit Design - Sedro Wooley  Cat 2 (45+) Men 47 M 15:03.3 +6:02.2+66.94%59.90%
60 354 Gavin Spomer Fischer Plumbing - Ellensburg  Cat 2 Singlespeed 43 M 15:06.8 +6:05.7+67.58%59.67%
61 510 Matt Sullivan VICIOUS CYCLE - EPHRATA  Cat 2 (35-44) Men 43 M 15:21.2 +6:20.1+70.25%58.74%
62 445 Alexandria Luschen' JL Velo Ambassadors - Kirkland  Cat 1 (19-34) Women 29 F 15:35.6 +6:34.5+72.91%57.83%
63 464 Nick Leggett Slalam Consulting - Seattle  Cat 2 (35-44) Men 43 M 16:06.9 +7:05.8+78.69%55.96%
64 470 Natalie Konz Zuster Cycling - Spokane  Pro/Open Women 37 F 16:07.3 +7:06.2+78.77%55.94%
65 60 JJ Ecker Slalam Consulting - Seattle  Cat 2 (35-44) Men 42 M 16:17.3 +7:16.2+80.61%55.37%
66 294 Becky Wilson Allegro Cyclery - Walla Walla  Cat 2 (35+) Women 43 F 18:37.0 +9:35.9+106.43%48.44%
67 502 David Wood Skagit Design - Mt. Vernon  Cat 2 (19-34) Men 30 M 20:50.4 +11:49.3+131.08%43.27%