Sound Rowers: Commencement Bay 2013

Saturday, May 18, 2013 10:00 AM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Tacoma, WA, United States
Start type: Mass start
Racers: 26
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 1.5.2
Updated: Saturday, May 18, 2013 9:08 PM (GMT-7)
Organized by: Sound Rowers
Race website: http://soundrowers.org

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Place Bib Racer name Affiliation Category Finish time
19Tyler PetersonBurien - Hudson 1X M 1x 44:15.0--100%26.77%21.95%
226Evan JacobsSeattle, WA - MAAS 24 M OW-III 44:42.8+0:27.8+1.05%98.96%26.00%21.14%
37Ludo Tatos & Peter TurcanSeattle - Fenn Elite Double M HPK2 45:29.9+1:14.9+2.82%97.26%24.70%19.75%
44Peter Hirtle M 1x 47:05.0+2:50.0+6.40%93.98%22.08%16.96%
53Todd Silver M OW-III 47:13.6+2:58.6+6.73%93.70%21.84%16.70%
624Susan Kinne & KC Dietz W OW-II 47:51.4+3:36.4+8.15%92.46%20.80%15.59%
75Eric MollOlympia, WA - Think Uno Max M HPK 48:47.3+4:32.3+10.26%90.70%19.26%13.95%
815BRUCE ROLFE & Megan Yount Mx OW-2x 50:19.6+6:04.6+13.73%87.93%16.71%11.24%
912Mike WalshRenton - MAAS 24 M OW-III 51:01.1+6:46.1+15.30%86.73%15.56%10.02%
1020Brad Bauer M OC1 54:24.6+10:09.6+22.96%81.33%9.95%4.03%
1110Greg BawdenDuvall - Huki S1-R M HPK 55:05.4+10:50.4+24.50%80.32%8.83%2.84%
121Johnson-GeorgeWenatchee - Huki Mx OC2 55:59.5+11:44.5+26.53%79.03%7.33%1.24%
1317Michael LampiBellevue - V15-6M M Pedal 56:10.9+11:55.9+26.96%78.76%7.02%0.91%
1413Kristien Tollefson M FSK 57:12.8+12:57.8+29.30%77.34%5.31%-0.91%
1523Doug Peele M FSK 58:19.4+14:04.4+31.80%75.87%3.48%-2.87%
1611Vern & Janet HeikkilaWestport, WA - Huki OC-2 Mx OC2 1:03:00.7+18:45.7+42.40%70.23%-4.28%-11.14%
1721Shane BakerPort Orchard - Kamanu Pueo M OC1 1:03:47.7+19:32.7+44.17%69.36%-5.58%-12.52%
1816Jeff WONG M OC1 1:04:44.2+20:29.2+46.30%68.35%-7.14%-14.18%
1914John MillerOlympia - 18 Feet Kayak M FSK 1:11:26.9+27:11.9+61.47%61.93%-18.25%-26.02%
206Richard CossenEugene, OR - MAAS 24 M OW-III 1:12:14.4+27:59.4+63.25%61.25%-19.56%-27.41%
218Fig FiegenerKent - Aero M OW-II 1:14:27.0+30:12.0+68.25%59.44%-23.21%-31.31%
222Steve Brown M OW-III 1:16:35.0+32:20.0+73.07%57.78%-26.75%-35.07%
2318Paul Hirsh M FSK 1:17:09.4+32:54.4+74.37%57.35%-27.69%-36.08%
2425Dean Burke M SUP 1:17:51.7+33:36.7+75.96%56.83%-28.86%-37.33%
2519Doug LaneTacoma - Aero Racing Shell M OW-II 1:19:11.7+34:56.7+78.97%55.87%-31.07%-39.68%
2622Nathan / Jon WhitePuyallup - Canoe, 2 Person, Homebuilt M C2 1:26:33.1+42:18.1+95.60%51.13%-43.24%-52.66%