2019 SunSmart Avon Challenge

Sunday, August 4, 2019 09:00 (GMT+8) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Caversham, Australia
Start type: Interval wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 60
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 4.0
Updated: Sunday, August 4, 2019 12:35 (GMT+8)
Organized by: Marathon WA
Race website: http://www.paddlewa.asn.au/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

Place Bib Racer name Category Gender Finish time
194Luke Egger12. Male IronpersonM 1:10:58--100%28.08%26.13%
296Tim Hyde12. Male IronpersonM 1:14:54+3:56+5.54%94.75%24.10%22.03%
395Noah Boldy12. Male IronpersonM 1:15:23+4:25+6.22%94.14%23.61%21.53%
493Kylan Jegorow12. Male IronpersonM 1:17:59+7:01+9.89%91.00%20.97%18.82%
560Adam Fahey07. Single OutriggerM 1:19:22+8:24+11.84%89.42%19.57%17.38%
671Indian Ocean Pirates09. Dragon BoatF/M 1:22:31+11:33+16.28%86.00%16.38%14.10%
780Angelina Good-Gerne11. Female IronpersonF 1:23:24+12:26+17.52%85.09%15.48%13.19%
888Selena Lloyd11. Female IronpersonF 1:23:48+12:50+18.08%84.69%15.08%12.77%
969Annie Williams/George Williams08. Double OutriggerF/M 1:23:57+12:59+18.29%84.53%14.93%12.61%
1074Perth Outriggers & Canoe Club10. 6 Person OutriggerF/M 1:24:06+13:08+18.51%84.38%14.77%12.46%
1190Blake Sheridan12. Male IronpersonM 1:24:55+13:57+19.66%83.57%13.95%11.61%
1273Hurricane 210. 6 Person OutriggerF/M 1:25:01+14:03+19.80%83.47%13.84%11.50%
1385Harriet Brown11. Female IronpersonF 1:25:40+14:42+20.71%82.84%13.19%10.83%
1484Hana Vanek11. Female IronpersonF 1:25:41+14:43+20.74%82.82%13.17%10.81%
1563Gordon Stimson07. Single OutriggerM 1:25:43+14:45+20.78%82.79%13.13%10.77%
1662Derek Jones07. Single OutriggerM 1:25:57+14:59+21.11%82.57%12.90%10.53%
1768Jackie Eley/Patrick Eley08. Double OutriggerF/M 1:26:29+15:31+21.86%82.06%12.36%9.98%
1872Hurricane 110. 6 Person OutriggerF/M 1:26:36+15:38+22.03%81.95%12.24%9.85%
1975POCC10. 6 Person OutriggerF/M 1:27:21+16:23+23.09%81.24%11.48%9.07%
2050Hunter Florisson/Botond Kaplan06. U15 Team of 2M 1:27:22+16:24+23.11%81.23%11.46%9.06%
2130Sam McCullough02. Male SUP IronpersonM 1:28:09+17:11+24.21%80.51%10.67%8.24%
2267Michelle Waddington/Leon Larkins08. Double OutriggerF/M 1:29:03+18:05+25.48%79.69%9.76%7.30%
2383Femke Negus11. Female IronpersonF 1:29:10+18:12+25.65%79.59%9.64%7.18%
2461Michael Gianotti07. Single OutriggerM 1:29:25+18:27+26.00%79.37%9.39%6.92%
2592Julian McKinnon12. Male IronpersonM 1:30:03+19:05+26.89%78.81%8.74%6.26%
2670Lynette Paul/Tim Trevenen08. Double OutriggerF/M 1:30:14+19:16+27.15%78.65%8.56%6.07%
2728Darren Pratt02. Male SUP IronpersonM 1:32:08+21:10+29.83%77.03%6.63%4.09%
2881Eleanor Disselkoen11. Female IronpersonF 1:33:01+22:03+31.07%76.29%5.74%3.17%
2982Emily Cook11. Female IronpersonF 1:33:20+22:22+31.52%76.04%5.42%2.85%
3029Damian England02. Male SUP IronpersonM 1:36:04+25:06+35.37%73.87%2.65%0.00%
3126Daniel Juengling02. Male SUP IronpersonM 1:37:46+26:48+37.76%72.59%0.92%-1.77%
3227Derek Cross02. Male SUP IronpersonM 1:37:47+26:49+37.79%72.58%0.91%-1.79%
3351Madeleine Blair/Liyasha Lekamalage06. U15 Team of 2F 1:38:07+27:09+38.26%72.33%0.57%-2.13%
3435Steve Malcolm02. Male SUP IronpersonM 1:38:12+27:14+38.37%72.27%0.48%-2.22%
3522Jade Lane01. Female SUP IronpersonF 1:38:42+27:44+39.08%71.90%-0.02%-2.74%
3631Gordon Salvage02. Male SUP IronpersonM 1:38:54+27:56+39.36%71.76%-0.23%-2.95%
3765Jen Pearson07. Single OutriggerF 1:40:01+29:03+40.93%70.95%-1.36%-4.11%
3833Rob Lindgren02. Male SUP IronpersonM 1:40:21+29:23+41.40%70.72%-1.69%-4.46%
3942B Neveri/J Campbell/R Campbell04. Guppy Team of 3F/M 1:41:31+30:33+43.05%69.91%-2.88%-5.67%
4052Samuel Welker/Lucas Welker06. U15 Team of 2M 1:42:29+31:31+44.41%69.25%-3.86%-6.68%
4124Andy Budge02. Male SUP IronpersonM 1:43:51+32:53+46.34%68.34%-5.24%-8.10%
4221Tashka Goswell01. Female SUP IronpersonF 1:43:52+32:54+46.36%68.32%-5.26%-8.12%
4334Paul Goodwin02. Male SUP IronpersonM 1:46:33+35:35+50.14%66.60%-7.98%-10.91%
4441S Florisson/I Florisson/G Stevens04. Guppy Team of 3F/M 1:46:49+35:51+50.52%66.44%-8.25%-11.19%
4536Nicki Jones/Matt Mudie03. SUP Team of 2F/M 1:47:49+36:51+51.93%65.82%-9.26%-12.23%
4644C Jacob/B Jacob/R Campbell04. Guppy Team of 3F/M 1:47:53+36:55+52.02%65.78%-9.33%-12.30%
4786Jasmin Harding11. Female IronpersonF 1:49:43+38:45+54.60%64.68%-11.19%-14.21%
4897Samuel Lycho12. Male IronpersonM 1:51:44+40:46+57.44%63.51%-13.23%-16.31%
4964Wayne Hughes07. Single OutriggerM 1:54:16+43:18+61.01%62.11%-15.80%-18.95%
5066Coral Kirchhoff07. Single OutriggerF 1:54:20+43:22+61.11%62.07%-15.87%-19.01%
5191Joshua Float12. Male IronpersonM 1:54:44+43:46+61.67%61.85%-16.27%-19.43%
5240A Booth/K Bulner/R MacRae04. Guppy Team of 3F/M 1:54:56+43:58+61.95%61.75%-16.47%-19.64%
5332David Watson02. Male SUP IronpersonM 1:58:35+47:37+67.10%59.85%-20.17%-23.44%
5420Kelly Flaherty01. Female SUP IronpersonF 2:04:44+53:46+75.76%56.89%-26.40%-29.84%
5545M Beesley/T Brajkovich/M Brajkovich05. U15 Team of 3F/M 2:07:33+56:35+79.73%55.64%-29.26%-32.77%
5643F Petland/C Denniston/A Callus04. Guppy Team of 3M 2:13:16+1:02:18+87.79%53.25%-35.05%-38.72%
5725Tim Mulford02. Male SUP IronpersonM 2:15:33+1:04:35+91.01%52.35%-37.37%-41.10%
5853H Williams/J Hurst/A Lynch05. U15 Team of 3M 2:31:19+1:20:21+113.22%46.90%-53.34%-57.51%
5923Leaf Watson01. Female SUP IronpersonF 2:32:55+1:21:57+115.48%46.41%-54.97%-59.18%
-98Samuel Williams12. Male IronpersonM DNF-----