Sound Rowers: Jetty Island 2017

Saturday, April 1, 2017 10:04 AM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Everett, WA, United States
Start type: Mass start
Racers: 23
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.3
Updated: Saturday, April 1, 2017 1:38 PM (GMT-7)
Organized by: Sound Rowers and Paddlers
Race website: http://soundrowers.org

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
16Peter HirtleLake Forest Park - Hudson 1X 1x Flatwater65M 47:28.7--100%17.32%17.13%10:04:00.5
225Tracy Landboe HPK25F 48:28.9+1:00.2+2.11%97.93%15.58%15.38%10:04:00.5
319Tony BrownWarm Beach - Epic HPK59M 48:45.0+1:16.3+2.68%97.39%15.11%14.91%10:04:00.5
418Steve Goodson HPKM 49:24.5+1:55.8+4.07%96.09%13.96%13.76%10:04:00.5
55John DayNorth Bend - North Bend HPK57M 49:26.4+1:57.7+4.13%96.03%13.91%13.71%10:04:00.5
63Reivers DustinBellingham - Huki S1-X HPK66M 50:03.1+2:34.4+5.42%94.86%12.84%12.64%10:04:00.5
716Rod SternagelWoodinville - Maas 24 1x OW-III59M 50:25.9+2:57.2+6.22%94.14%12.18%11.98%10:04:00.5
87Chris Johnston, Callie JacksonStanwood, Lake Stevens - Seashell 24 2x OWF/M 52:41.5+5:12.8+10.98%90.11%8.25%8.03%10:04:00.5
920Brice HowardEverett - Oxford Shell 1x OW-II46M 55:03.8+7:35.1+15.98%86.22%4.12%3.89%10:04:00.5
1021Michael LampiBellevue - V8-65D Pedalboat59M 55:18.3+7:49.6+16.48%85.85%3.70%3.47%10:04:00.5
1128Mike Lawrence HPKM 55:53.0+8:24.3+17.70%84.96%2.69%2.46%10:04:00.5
128Bill JaquetteMarysville, WA - Maas 24 1x OW-III75M 57:17.6+9:48.9+20.67%82.87%0.23%0.00%10:04:00.5
1311Jessica RaabMarysville - Bay 21 1x OW-II36F 57:36.0+10:07.3+21.32%82.43%-0.30%-0.54%10:04:00.5
1417Traci ColeKenmore - Kenmore HPK56F 58:45.3+11:16.6+23.75%80.81%-2.31%-2.55%10:04:00.5
1513Alex DennyUniversity City - Oxford Scull 1x OW-II32M 58:46.4+11:17.7+23.79%80.78%-2.34%-2.58%10:04:00.5
169Elizabeth Holmes HPKF/M 58:51.1+11:22.4+23.95%80.67%-2.48%-2.72%10:04:00.5
1710Bridget O'NeilEverett - Aero 1x OW-II40F 58:54.3+11:25.6+24.07%80.60%-2.57%-2.81%10:04:00.5
1823Janna GrossSnohomish - Bay 21 1x OW-II55F 1:00:19.9+12:51.2+27.07%78.70%-5.06%-5.30%10:04:00.5
1912Arne DennyOak Harbor - Maas 24 1x OW-III64M 1:02:04.9+14:36.2+30.76%76.48%-8.11%-8.36%10:04:00.5
20786Steve BennettTulalip - Kaku Elua OC-129M 1:03:38.8+16:10.1+34.05%74.60%-10.83%-11.09%10:04:00.5
2115Richard HundahlMartha Lake - Echo 1x OW-I65M 1:05:38.7+18:10.0+38.26%72.33%-14.31%-14.58%10:04:00.5
2222Shane BakerPort Orchard - Kamanu Pueo OC-168M 1:06:09.2+18:40.5+39.33%71.77%-15.20%-15.46%10:04:00.5
234Sean Suydam SUP - 14'M 1:29:47.9+42:19.2+89.14%52.87%-56.37%-56.73%10:04:00.5
  • 1x Flatwater
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
16Peter HirtleLake Forest Park - Hudson 1X 1x Flatwater65M 47:28.7--100%0.00%0.00%10:04:00.5
  • 1x OW-I
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
115Richard HundahlMartha Lake - Echo 1x OW-I65M 1:05:38.7--100%0.00%0.00%10:04:00.5
  • 1x OW-II
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
120Brice HowardEverett - Oxford Shell 1x OW-II46M 55:03.8--100%5.28%6.31%10:04:00.5
211Jessica RaabMarysville - Bay 21 1x OW-II36F 57:36.0+2:32.2+4.61%95.60%0.92%2.00%10:04:00.5
313Alex DennyUniversity City - Oxford Scull 1x OW-II32M 58:46.4+3:42.6+6.74%93.69%-1.10%0.00%10:04:00.5
410Bridget O'NeilEverett - Aero 1x OW-II40F 58:54.3+3:50.5+6.98%93.48%-1.33%-0.22%10:04:00.5
523Janna GrossSnohomish - Bay 21 1x OW-II55F 1:00:19.9+5:16.1+9.57%91.27%-3.78%-2.65%10:04:00.5
  • 1x OW-III
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
116Rod SternagelWoodinville - Maas 24 1x OW-III59M 50:25.9--100%10.90%11.98%10:04:00.5
28Bill JaquetteMarysville, WA - Maas 24 1x OW-III75M 57:17.6+6:51.7+13.61%88.02%-1.22%0.00%10:04:00.5
312Arne DennyOak Harbor - Maas 24 1x OW-III64M 1:02:04.9+11:39.0+23.10%81.23%-9.68%-8.36%10:04:00.5
  • 2x OW
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
17Chris Johnston, Callie JacksonStanwood, Lake Stevens - Seashell 24 2x OWF/M 52:41.5--100%0.00%0.00%10:04:00.5
  • HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
125Tracy Landboe HPK25F 48:28.9--100%7.57%2.54%10:04:00.5
219Tony BrownWarm Beach - Epic HPK59M 48:45.0+0:16.1+0.55%99.45%7.06%2.00%10:04:00.5
318Steve Goodson HPKM 49:24.5+0:55.6+1.91%98.12%5.80%0.68%10:04:00.5
45John DayNorth Bend - North Bend HPK57M 49:26.4+0:57.5+1.98%98.06%5.74%0.61%10:04:00.5
53Reivers DustinBellingham - Huki S1-X HPK66M 50:03.1+1:34.2+3.24%96.86%4.58%-0.61%10:04:00.5
628Mike Lawrence HPKM 55:53.0+7:24.1+15.27%86.76%-6.54%-12.34%10:04:00.5
717Traci ColeKenmore - Kenmore HPK56F 58:45.3+10:16.4+21.19%82.51%-12.02%-18.11%10:04:00.5
89Elizabeth Holmes HPKF/M 58:51.1+10:22.2+21.39%82.38%-12.20%-18.30%10:04:00.5
  • OC-1
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1786Steve BennettTulalip - Kaku Elua OC-129M 1:03:38.8--100%1.93%1.93%10:04:00.5
222Shane BakerPort Orchard - Kamanu Pueo OC-168M 1:06:09.2+2:30.4+3.94%96.21%-1.93%-1.93%10:04:00.5
  • Pedalboat
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
121Michael LampiBellevue - V8-65D Pedalboat59M 55:18.3--100%0.00%0.00%10:04:00.5
  • SUP - 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
14Sean SuydamSUP - 14'M 1:29:47.9--100%0.00%0.00%10:04:00.5