Varsity Lakes Race 1

Sunday, February 5, 2017 08:57 (GMT+10) - Final results

Race info
Sport: Paddling - kayak
Location: Varsity Lakes, Australia
Start type: Interval wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 53
Timed on: LENOVO Lenovo TB2-X30F
Timed with: Webscorer PRO 2.5
Updated: Thursday, December 14, 2017 11:19 (GMT+10)
Organized by: Varsity Lakes Paddlers Club

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 3km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1166Caitlin MasonSandgate Canoe Club K1 1212F 28:40.6--100%0.00%0.00%6.3
  • 3km Female - K1 12
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1166Caitlin MasonSandgate Canoe Club K1 1212F 28:40.6--100%0.00%0.00%6.3
  • 5.8km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
126Linda Burnettnone Ski1 3535F 38:55.6--100%14.04%14.04%8.9
2156Jennifer HickeyBrisbane Canoeing Ski1 5555F 51:38.3+12:42.7+32.66%75.38%-14.04%-14.04%6.7
  • 5.8km Female - Ski1 35
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
126Linda Burnettnone Ski1 3535F 38:55.6--100%0.00%0.00%8.9
  • 5.8km Female - Ski1 55
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1156Jennifer HickeyBrisbane Canoeing Ski1 5555F 51:38.3--100%0.00%0.00%6.7
  • 5.8km Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
133Robert EdgarIndooroopilly Ski1 4545M 30:04.2--100%18.59%18.21%11.6
292Andy ThompsonVarsity Lakes Ski1 4545M 35:30.2+5:26.0+18.07%84.70%3.88%3.43%9.8
3121Lex SchofieldVarsity Lakes TK1 5555M 35:37.0+5:32.8+18.45%84.43%3.57%3.12%9.8
4152Adam & Thomas ScottIndooroopilly - none jr OC2 openM 37:54.7+7:50.5+26.08%79.32%-2.64%-3.12%9.2
5155Peter Primonone Ski1 6565M 38:11.2+8:07.0+26.99%78.74%-3.39%-3.87%9.1
6153Peter Patchnone Sup 5555M 44:19.7+14:15.5+47.42%67.83%-20.01%-20.57%7.9
  • 5.8km Male - OC2 open
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1152Adam & Thomas ScottIndooroopilly - none jr OC2 openM 37:54.7--100%0.00%0.00%9.2
  • 5.8km Male - Ski1 45
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
133Robert EdgarIndooroopilly Ski1 4545M 30:04.2--100%8.29%8.29%11.6
292Andy ThompsonVarsity Lakes Ski1 4545M 35:30.2+5:26.0+18.07%84.70%-8.29%-8.29%9.8
  • 5.8km Male - Ski1 65
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1155Peter Primonone Ski1 6565M 38:11.2--100%0.00%0.00%9.1
  • 5.8km Male - Sup 55
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1153Peter Patchnone Sup 5555M 44:19.7--100%0.00%0.00%7.9
  • 5.8km Male - TK1 55
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1121Lex SchofieldVarsity Lakes TK1 5555M 35:37.0--100%0.00%0.00%9.8
  • 10.6km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
16Hannah LundCurrumbin Creek K1 1616F 1:00:46.3--100%13.35%5.48%10.5
294Jeanny Terrynone Ski1 3535F 1:01:07.3+0:21.0+0.58%99.43%12.85%4.93%10.4
396Jenny TheissSandgate Canoe Club K1 4545F 1:04:14.5+3:28.2+5.71%94.60%8.40%0.08%9.9
4109Tina EffeneySandgate Canoe Club K1 4545F 1:04:17.6+3:31.3+5.79%94.52%8.32%0.00%9.9
595Donna WilsonSandgate Canoe Club K1 4545F 1:05:56.2+5:09.9+8.50%92.17%5.98%-2.56%9.6
6122Nadia O'CarrollVarsity Lakes TK1 5555F 1:19:49.2+19:02.9+31.34%76.14%-13.81%-24.15%8.0
7113Sally GardnerIndooroopilly K1 7575F 1:34:44.1+33:57.8+55.89%64.15%-35.08%-47.35%6.7
  • 10.6km Female - K1 16
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
16Hannah LundCurrumbin Creek K1 1616F 1:00:46.3--100%0.00%0.00%10.5
  • 10.6km Female - K1 45
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
196Jenny TheissSandgate Canoe Club K1 4545F 1:04:14.5--100%0.90%0.08%9.9
2109Tina EffeneySandgate Canoe Club K1 4545F 1:04:17.6+0:03.1+0.08%99.92%0.82%0.00%9.9
395Donna WilsonSandgate Canoe Club K1 4545F 1:05:56.2+1:41.7+2.64%97.43%-1.72%-2.56%9.6
  • 10.6km Female - K1 75
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1113Sally GardnerIndooroopilly K1 7575F 1:34:44.1--100%0.00%0.00%6.7
  • 10.6km Female - Ski1 35
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
194Jeanny Terrynone Ski1 3535F 1:01:07.3--100%0.00%0.00%10.4
  • 10.6km Female - TK1 55
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1122Nadia O'CarrollVarsity Lakes TK1 5555F 1:19:49.2--100%0.00%0.00%8.0
  • 10.6km Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
193Grant CookCurrumbin Creek Ski1 6565M 52:47.0--100%13.39%11.01%12.0
2101Jack BicknellWynnum Redlands K1 1818M 56:13.2+3:26.2+6.51%93.89%7.76%5.22%11.3
3102David BicknellWynnum Redlands K1 4545M 56:40.2+3:53.2+7.36%93.14%7.02%4.46%11.2
491Liam WarrinerBrisbane Canoeing K1 1616M 57:03.5+4:16.5+8.10%92.51%6.38%3.80%11.1
599Alex ClareyVarsity Lakes K1 1818M 57:05.3+4:18.3+8.16%92.46%6.33%3.75%11.1
61Jamie BoyleVarsity Lakes K1 4545M 57:57.1+5:10.1+9.79%91.08%4.91%2.30%11.0
7105Lachlan CarkeetSandgate Canoe Club K1 4545M 57:58.0+5:11.0+9.82%91.06%4.89%2.27%11.0
8123Peter Hancock/Matt ShortGreater Logan - Greater Logan TK2 4545M 58:18.0+5:31.0+10.45%90.54%4.34%1.71%10.9
9115Tim Cainnone K1 4545M 59:18.9+6:31.9+12.37%88.99%2.68%0.00%10.7
102Mazi AgahVarsity Lakes K1 3535M 1:00:19.5+7:32.5+14.29%87.50%1.02%-1.70%10.5
11108David GilmoreIndooroopilly Ski1 3535M 1:00:28.1+7:41.1+14.56%87.29%0.78%-1.94%10.5
12111Greg LitherlandSandgate Canoe Club K1 6565M 1:01:37.0+8:50.0+16.74%85.66%-1.10%-3.88%10.3
13107Tom GillVarsity Lakes Paddlers Club K1 4545M 1:03:50.6+11:03.6+20.95%82.68%-4.75%-7.63%10.0
14104James PitmanBrisbane Canoeing K1 5555M 1:06:36.6+13:49.6+26.20%79.24%-9.29%-12.30%9.5
15112John DonkerslootGreater Logan K1 6565M 1:08:00.0+15:13.0+28.83%77.62%-11.57%-14.64%9.4
16116Luke SneesbyCurrumbin Ski1 3535M 1:10:30.5+17:43.5+33.58%74.86%-15.69%-18.87%9.0
17114Cameron MasonSandgate Canoe Club K1 1616M 1:11:22.1+18:35.1+35.21%73.96%-17.10%-20.32%8.9
  • 10.6km Male - K1 16
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
191Liam WarrinerBrisbane Canoeing K1 1616M 57:03.5--100%11.14%11.14%11.1
2114Cameron MasonSandgate Canoe Club K1 1616M 1:11:22.1+14:18.6+25.08%79.95%-11.14%-11.14%8.9
  • 10.6km Male - K1 18
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1101Jack BicknellWynnum Redlands K1 1818M 56:13.2--100%0.77%0.77%11.3
299Alex ClareyVarsity Lakes K1 1818M 57:05.3+0:52.1+1.54%98.48%-0.77%-0.77%11.1
  • 10.6km Male - K1 35
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
12Mazi AgahVarsity Lakes K1 3535M 1:00:19.5--100%0.00%0.00%10.5
  • 10.6km Male - K1 45
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1102David BicknellWynnum Redlands K1 4545M 56:40.2--100%4.19%2.24%11.2
21Jamie BoyleVarsity Lakes K1 4545M 57:57.1+1:16.9+2.26%97.79%2.02%0.03%11.0
3105Lachlan CarkeetSandgate Canoe Club K1 4545M 57:58.0+1:17.8+2.29%97.76%2.00%0.00%11.0
4115Tim Cainnone K1 4545M 59:18.9+2:38.7+4.67%95.54%-0.28%-2.33%10.7
5107Tom GillVarsity Lakes Paddlers Club K1 4545M 1:03:50.6+7:10.4+12.66%88.76%-7.94%-10.14%10.0
  • 10.6km Male - K1 55
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1104James PitmanBrisbane Canoeing K1 5555M 1:06:36.6--100%0.00%0.00%9.5
  • 10.6km Male - K1 65
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1111Greg LitherlandSandgate Canoe Club K1 6565M 1:01:37.0--100%4.92%4.92%10.3
2112John DonkerslootGreater Logan K1 6565M 1:08:00.0+6:23.0+10.36%90.61%-4.92%-4.92%9.4
  • 10.6km Male - Ski1 35
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1108David GilmoreIndooroopilly Ski1 3535M 1:00:28.1--100%7.67%7.67%10.5
2116Luke SneesbyCurrumbin Ski1 3535M 1:10:30.5+10:02.4+16.60%85.76%-7.67%-7.67%9.0
  • 10.6km Male - Ski1 65
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
193Grant CookCurrumbin Creek Ski1 6565M 52:47.0--100%0.00%0.00%12.0
  • 10.6km Male - TK2 45
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1123Peter Hancock/Matt ShortGreater Logan - Greater Logan TK2 4545M 58:18.0--100%0.00%0.00%10.9
  • 10.6km Female/Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1124Trish & Mark SandersonGreater Logan - Greater Logan TK2 5555F/M 59:17.1--100%13.07%13.07%10.7
2126Maurie &Tonia HutchisonGreater Logan - Greater Logan TK2 OpenF/M 1:17:06.4+17:49.3+30.06%76.89%-13.07%-13.07%8.2
  • 10.6km Female/Male - TK2 55
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1124Trish & Mark SandersonGreater Logan - Greater Logan TK2 5555F/M 59:17.1--100%0.00%0.00%10.7
  • 10.6km Female/Male - TK2 Open
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1126Maurie &Tonia HutchisonGreater Logan - Greater Logan TK2 OpenF/M 1:17:06.4--100%0.00%0.00%8.2
  • 15.4km Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
112Tegan FraserIndooroopilly K1 OpenF 1:10:51.1--100%18.43%21.68%13.0
24Melissa BullSandgate Canoe Club K1 4545F 1:30:01.9+19:10.8+27.07%78.70%-3.65%0.48%10.3
362Michele Waldon/Gayle NevilleVarsity Lakes - Varsity Lakes TK2 4545F 1:30:53.9+20:02.8+28.29%77.95%-4.65%-0.48%10.2
461Marilyn DrynanNorth West C.C. TK1 6565F 1:35:39.2+24:48.1+35.01%74.07%-10.13%-5.74%9.7
  • 15.4km Female - K1 45
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
14Melissa BullSandgate Canoe Club K1 4545F 1:30:01.9--100%0.00%0.00%10.3
  • 15.4km Female - K1 Open
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
112Tegan FraserIndooroopilly K1 OpenF 1:10:51.1--100%0.00%0.00%13.0
  • 15.4km Female - TK1 65
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
161Marilyn DrynanNorth West C.C. TK1 6565F 1:35:39.2--100%0.00%0.00%9.7
  • 15.4km Female - TK2 45
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
162Michele Waldon/Gayle NevilleVarsity Lakes - Varsity Lakes TK2 4545F 1:30:53.9--100%0.00%0.00%10.2
  • 15.4km Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
111Brad HaganIndooroopilly K1 OpenM 1:10:49.5--100%9.78%9.20%13.0
210Andrew Gordon/Sturart ThompsonFar North Coast - Far North Coast K2 4545M 1:12:19.2+1:29.7+2.11%97.93%7.88%7.29%12.8
334Tim FitzsimmonsCurrumbin Ski1 3535M 1:14:20.3+3:30.8+4.96%95.27%5.30%4.70%12.4
413Luke ClarksonVarsity Lakes K1 3535M 1:15:43.9+4:54.4+6.93%93.52%3.53%2.91%12.2
59Mark GardnerWest End Canoe Club K1 OpenM 1:16:23.0+5:33.5+7.85%92.72%2.70%2.08%12.1
65Geoff PearceSunshine Coast Paddlesports Club K1 5555M 1:17:39.9+6:50.4+9.66%91.19%1.07%0.43%11.9
714Stuart BrysonBrisbane Canoeing K1 4545M 1:18:00.2+7:10.7+10.14%90.80%0.64%0.00%11.8
88Grant Epple/John PrinceCurrumbin Creek - Currumbin Creek K2 5555M 1:19:14.2+8:24.7+11.88%89.38%-0.94%-1.58%11.7
97Armand le RouxSandgate Canoe Club K1 4545M 1:19:26.9+8:37.4+12.18%89.15%-1.21%-1.85%11.6
103Paul LangeSandgate Canoe Club K1 4545M 1:19:28.4+8:38.9+12.21%89.12%-1.24%-1.88%11.6
1132Scott Atkinsnone Ski1 6565M 1:21:40.3+10:50.8+15.31%86.72%-4.04%-4.70%11.3
1236Stanely KreisVarsity Ski1 5555M 1:26:44.1+15:54.6+22.46%81.66%-10.49%-11.19%10.7
1331Paul SageBrisbane Canoeing Ski1 4545M 1:28:41.8+17:52.3+25.23%79.85%-12.99%-13.71%10.4
  • 15.4km Male - K1 35
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
113Luke ClarksonVarsity Lakes K1 3535M 1:15:43.9--100%0.00%0.00%12.2
  • 15.4km Male - K1 45
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
114Stuart BrysonBrisbane Canoeing K1 4545M 1:18:00.2--100%1.23%1.82%11.8
27Armand le RouxSandgate Canoe Club K1 4545M 1:19:26.9+1:26.7+1.85%98.18%-0.60%0.00%11.6
33Paul LangeSandgate Canoe Club K1 4545M 1:19:28.4+1:28.2+1.88%98.15%-0.63%-0.03%11.6
  • 15.4km Male - K1 55
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
15Geoff PearceSunshine Coast Paddlesports Club K1 5555M 1:17:39.9--100%0.00%0.00%11.9
  • 15.4km Male - K1 Open
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
111Brad HaganIndooroopilly K1 OpenM 1:10:49.5--100%3.78%3.78%13.0
29Mark GardnerWest End Canoe Club K1 OpenM 1:16:23.0+5:33.5+7.85%92.72%-3.78%-3.78%12.1
  • 15.4km Male - K2 45
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
110Andrew Gordon/Sturart ThompsonFar North Coast - Far North Coast K2 4545M 1:12:19.2--100%0.00%0.00%12.8
  • 15.4km Male - K2 55
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
18Grant Epple/John PrinceCurrumbin Creek - Currumbin Creek K2 5555M 1:19:14.2--100%0.00%0.00%11.7
  • 15.4km Male - Ski1 35
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
134Tim FitzsimmonsCurrumbin Ski1 3535M 1:14:20.3--100%0.00%0.00%12.4
  • 15.4km Male - Ski1 45
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
131Paul SageBrisbane Canoeing Ski1 4545M 1:28:41.8--100%0.00%0.00%10.4
  • 15.4km Male - Ski1 55
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
136Stanely KreisVarsity Ski1 5555M 1:26:44.1--100%0.00%0.00%10.7
  • 15.4km Male - Ski1 65
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
132Scott Atkinsnone Ski1 6565M 1:21:40.3--100%0.00%0.00%11.3
  • 15.4km Female/Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
135Belinda & Michael Smedleynone - none Ski2 4545F/M 1:17:35.0--100%0.00%0.00%11.9
  • 15.4km Female/Male - Ski2 45
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
135Belinda & Michael Smedleynone - none Ski2 4545F/M 1:17:35.0--100%0.00%0.00%11.9