Board the Fjord 2016

Sunday, September 25, 2016 11:00 AM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling - SUP
Location: North Vancouver, BC, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 86
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.3
Updated: Sunday, September 25, 2016 5:40 PM (GMT-7)

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 4km Rec Course - Overall
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
170Anne-Marie GodfreyWomen's 12'641F 1:14:31.9--100%4.33%3.30%3.2
269Mark CastroWomen's 12'650M 1:17:04.6+2:32.7+3.41%96.70%1.06%0.00%3.1
317Kevin TanMen's 12'6 1:22:05.9+7:34.0+10.15%90.78%-5.39%-6.52%2.9
  • 4km Rec Course - Men's 12'6
Place Bib Racer name Category Finish time
117Kevin TanMen's 12'6 1:22:05.9--100%0.00%0.00%2.9
  • 4km Rec Course - Women's 12'6
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
170Anne-Marie GodfreyWomen's 12'641F 1:14:31.9--100%1.68%1.68%3.2
269Mark CastroWomen's 12'650M 1:17:04.6+2:32.7+3.41%96.70%-1.68%-1.68%3.1
  • 7km Short Course - Overall
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
110Paul TorrieroMen's 14' 1:07:18.0--100%25.78%22.04%6.2
286Sally WallickWomen's 12'623F 1:09:18.7+2:00.7+2.99%97.10%23.56%19.71%6.1
356Dave KovachMen's 14'48M 1:10:25.1+3:07.1+4.63%95.57%22.34%18.43%6.0
  • 7km Short Course - Junior: 13-17
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
-51Oliver HumennyJunior: 13-1711M DNF------
  • 7km Short Course - Junior: Age 13-17
Place Bib Racer name Category Finish time
15Sage HeyerJunior: Age 13-17 1:50:31.7--100%0.00%0.00%3.8
  • 7km Short Course - Kids: 10-12
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
189Ellody WrightKids: 10-1211F 1:51:09.7--100%0.00%0.00%3.8
-34Malia GarzaKids: 10-1212F DNF------
-78Joe WrightKids: 10-129M DNF------
  • 7km Short Course - Men's 12'6
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
165Friedrich BuxbaumMen's 12'664M 1:10:40.0--100%13.20%15.38%5.9
268Barry ClemissMen's 12'658M 1:21:03.3+10:23.3+14.70%87.18%0.44%2.94%5.2
3102Stuart BoyceMen's 12'6 1:25:57.8+15:17.8+21.65%82.21%-5.59%-2.94%4.9
  • 7km Short Course - Men's 14'
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
110Paul TorrieroMen's 14' 1:07:18.0--100%16.94%15.64%6.2
256Dave KovachMen's 14'48M 1:10:25.1+3:07.1+4.63%95.57%13.09%11.73%6.0
394Steve WallickMen's 14'57M 1:11:13.3+3:55.3+5.83%94.49%12.10%10.72%5.9
  • 7km Short Course - Prone
Place Bib Racer name Category Finish time
119Alison WoodProne 1:10:49.0--100%0.00%0.00%5.9
  • 7km Short Course - Women's 12'6
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
186Sally WallickWomen's 12'623F 1:09:18.7--100%31.64%31.50%6.1
244Klara SchwabWomen's 12'635F 1:26:19.5+17:00.8+24.55%80.29%14.85%14.69%4.9
361Michelle OneillWomen's 12'644F 1:33:12.5+23:53.8+34.48%74.36%8.06%7.89%4.5
  • 7km Short Course - Women's 14'
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
185Emily RaymondWomen's 14'27F 1:23:25.3--100%13.85%6.11%5.0
280Erica McArthurWomen's 14'36F 1:28:50.9+5:25.6+6.51%93.89%8.24%0.00%4.7
372Becky MayburyWomen's 14'31F 1:58:13.5+34:48.2+41.72%70.56%-22.09%-33.06%3.6
  • 7km Short Course - Women's Surf
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
181Tran LuuWomen's Surf41F 1:39:41.6--100%0.00%0.00%4.2
  • 14km Long Course - Overall
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
11Jason BennettMen's 14'30M 1:39:06.6--100%20.55%18.54%8.5
230Geordie GoodmanMen's 14'23M 1:41:41.2+2:34.6+2.60%97.47%18.48%16.42%8.3
37Gary ParsonsMen's 14'55M 1:42:56.8+3:50.2+3.87%96.27%17.47%15.38%8.2
  • 14km Long Course - Junior: 13-17
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
114Evan GerbrechtJunior: 13-1717M 1:52:20.4--100%14.75%20.09%7.5
293Owen WrightJunior: 13-1713M 2:20:34.5+28:14.1+25.13%79.91%-6.67%0.00%6.0
335Kyler GarzaJunior: 13-1714M 2:22:25.7+30:05.3+26.78%78.87%-8.08%-1.32%5.9
  • 14km Long Course - Men's 14'
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
11Jason BennettMen's 14'30M 1:39:06.6--100%16.96%17.54%8.5
230Geordie GoodmanMen's 14'23M 1:41:41.2+2:34.6+2.60%97.47%14.81%15.40%8.3
37Gary ParsonsMen's 14'55M 1:42:56.8+3:50.2+3.87%96.27%13.75%14.35%8.2
  • 14km Long Course - Prone
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
149Scott BurtonProne40M 2:17:31.2--100%0.00%0.00%6.1
  • 14km Long Course - Women's 12'6
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
164Shannon BellWomen's 12'699F 1:51:58.1--100%15.36%11.11%7.5
274Tamlyn BohmWomen's 12'631F 1:56:54.9+4:56.8+4.42%95.77%11.62%7.18%7.2
375Sarah SandstromWomen's 12'637F 2:00:07.9+8:09.8+7.29%93.20%9.19%4.63%7.0
  • 14km Long Course - Women's 14'
Place Bib Racer name Category Age Gender Finish time
131Estelle MathesonWomen's 14'44F 3:01:05.6--100%0.00%0.00%4.6