Monday Night Paddle 20160620

Monday, June 20, 2016 7:01 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Seattle, WA, United States
Start type: Mass start
Racers: 20
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 2.3
Updated: Saturday, September 17, 2016 4:04 PM (GMT-7)
Organized by: Rob Casey
Race website: http://SalmonBayPaddle.com

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Marco ScheuerSUP 14'M 19:12.8--100%21.22%17.99%
2-Alex VaughanSUP 14'M 19:46.5+0:33.7+2.92%97.16%18.92%15.59%
3-Bruce BarrySUP 14'M 19:52.2+0:39.4+3.42%96.70%18.53%15.19%
4-Patrick HwangSUP 14'M 20:31.3+1:18.5+6.81%93.62%15.86%12.40%
5-Sarah SandstromSUP 12'6"F 21:48.7+2:35.9+13.52%88.09%10.57%6.90%
6-Troy TrimmerSUP 14'M 22:01.4+2:48.6+14.63%87.24%9.70%5.99%
7-Chris GrieveSUP 14'M 22:50.6+3:37.8+18.89%84.11%6.34%2.49%
8-Darrell KirkSUP 14'M 22:51.4+3:38.6+18.96%84.06%6.28%2.44%
9-Jeff GassenSUP 14'M 22:56.0+3:43.2+19.36%83.78%5.97%2.11%
10-Lance JorgensenSUP 14'M 23:23.0+4:10.2+21.70%82.17%4.12%0.19%
11-Shane DonoghSUP 12'6"M 23:28.3+4:15.5+22.16%81.86%3.76%-0.19%
12-Michele BlackSUP 12'6"F 23:42.3+4:29.5+23.38%81.05%2.80%-1.18%
13-Paul GuillienSUP 14'M 24:14.0+5:01.2+26.13%79.28%0.64%-3.44%
14-Chris HawkinsSUP 14'M 24:30.4+5:17.6+27.55%78.40%-0.48%-4.61%
15-Rob CaseySUP unlimitedM 25:33.2+6:20.4+33.00%75.19%-4.77%-9.07%
16-Doug BroadbentSUP 14'M 25:35.0+6:22.2+33.15%75.10%-4.90%-9.20%
17-Alan LampSUP 12'6"M 29:27.8+10:15.0+53.35%65.21%-20.81%-25.76%
18-Autumn PeeleSUP 12'6"F 29:48.2+10:35.4+55.12%64.47%-22.20%-27.22%
19-Vicki GezonSUP 12'6"F 32:48.3+13:35.5+70.74%58.57%-34.51%-40.03%
20-Harry OesterreicherSUP SurfM 33:25.5+14:12.7+73.97%57.48%-37.05%-42.67%
  • Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Sarah SandstromSUP 12'6"F 21:48.7--100%19.31%18.47%
2-Michele BlackSUP 12'6"F 23:42.3+1:53.6+8.68%92.01%12.31%11.40%
3-Autumn PeeleSUP 12'6"F 29:48.2+7:59.5+36.64%73.19%-10.26%-11.40%
4-Vicki GezonSUP 12'6"F 32:48.3+10:59.6+50.40%66.49%-21.36%-22.62%
  • Female - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Sarah SandstromSUP 12'6"F 21:48.7--100%19.31%18.47%
2-Michele BlackSUP 12'6"F 23:42.3+1:53.6+8.68%92.01%12.31%11.40%
3-Autumn PeeleSUP 12'6"F 29:48.2+7:59.5+36.64%73.19%-10.26%-11.40%
4-Vicki GezonSUP 12'6"F 32:48.3+10:59.6+50.40%66.49%-21.36%-22.62%
  • Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Marco ScheuerSUP 14'M 19:12.8--100%19.03%17.03%
2-Alex VaughanSUP 14'M 19:46.5+0:33.7+2.92%97.16%16.66%14.61%
3-Bruce BarrySUP 14'M 19:52.2+0:39.4+3.42%96.70%16.26%14.20%
4-Patrick HwangSUP 14'M 20:31.3+1:18.5+6.81%93.62%13.51%11.39%
5-Troy TrimmerSUP 14'M 22:01.4+2:48.6+14.63%87.24%7.19%4.90%
6-Chris GrieveSUP 14'M 22:50.6+3:37.8+18.89%84.11%3.73%1.36%
7-Darrell KirkSUP 14'M 22:51.4+3:38.6+18.96%84.06%3.67%1.30%
8-Jeff GassenSUP 14'M 22:56.0+3:43.2+19.36%83.78%3.35%0.97%
9-Lance JorgensenSUP 14'M 23:23.0+4:10.2+21.70%82.17%1.45%-0.97%
10-Shane DonoghSUP 12'6"M 23:28.3+4:15.5+22.16%81.86%1.08%-1.35%
11-Paul GuillienSUP 14'M 24:14.0+5:01.2+26.13%79.28%-2.13%-4.64%
12-Chris HawkinsSUP 14'M 24:30.4+5:17.6+27.55%78.40%-3.28%-5.82%
13-Rob CaseySUP unlimitedM 25:33.2+6:20.4+33.00%75.19%-7.69%-10.34%
14-Doug BroadbentSUP 14'M 25:35.0+6:22.2+33.15%75.10%-7.82%-10.47%
15-Alan LampSUP 12'6"M 29:27.8+10:15.0+53.35%65.21%-24.17%-27.23%
16-Harry OesterreicherSUP SurfM 33:25.5+14:12.7+73.97%57.48%-40.86%-44.33%
  • Male - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Shane DonoghSUP 12'6"M 23:28.3--100%11.32%11.32%
2-Alan LampSUP 12'6"M 29:27.8+5:59.5+25.53%79.66%-11.32%-11.32%
  • Male - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Marco ScheuerSUP 14'M 19:12.8--100%13.89%15.92%
2-Alex VaughanSUP 14'M 19:46.5+0:33.7+2.92%97.16%11.37%13.46%
3-Bruce BarrySUP 14'M 19:52.2+0:39.4+3.42%96.70%10.94%13.04%
4-Patrick HwangSUP 14'M 20:31.3+1:18.5+6.81%93.62%8.02%10.19%
5-Troy TrimmerSUP 14'M 22:01.4+2:48.6+14.63%87.24%1.29%3.62%
6-Chris GrieveSUP 14'M 22:50.6+3:37.8+18.89%84.11%-2.38%0.03%
7-Darrell KirkSUP 14'M 22:51.4+3:38.6+18.96%84.06%-2.44%-0.03%
8-Jeff GassenSUP 14'M 22:56.0+3:43.2+19.36%83.78%-2.79%-0.36%
9-Lance JorgensenSUP 14'M 23:23.0+4:10.2+21.70%82.17%-4.80%-2.33%
10-Paul GuillienSUP 14'M 24:14.0+5:01.2+26.13%79.28%-8.61%-6.05%
11-Chris HawkinsSUP 14'M 24:30.4+5:17.6+27.55%78.40%-9.84%-7.25%
12-Doug BroadbentSUP 14'M 25:35.0+6:22.2+33.15%75.10%-14.66%-11.96%
  • Male - SUP Surf
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Harry OesterreicherSUP SurfM 33:25.5--100%0.00%0.00%
  • Male - SUP unlimited
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Rob CaseySUP unlimitedM 25:33.2--100%0.00%0.00%