2015 Race of the Methow -- Sunday

Sunday, January 18, 2015 9:15 AM (GMT-8) - Final results

Race info
Sport: Skiing - cross-country
Location: Winthrop, WA, United States
Start type: Interval start
Racers: 161
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 1.7
Updated: Thursday, February 11, 2016 7:00 AM (GMT-8)
Organized by: Methow Valley Nordic Ski Education Foundation
Race website: http://www.methowvalleynordic.com
Race notes
Freestyle Distance Races. Interval start.
Show more Show less

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 1.5 km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
15Stella ScholzWinthrop - MVNT Female U10 (8-9)9F 6:05.8--100%24.00%26.60%
22Dashe MccabeWinthrop, WA - Methow Valley Female U10 (8-9)8F 6:22.0+0:16.2+4.43%95.76%20.64%23.35%
34Zola BarnwellSpokane, WA - Spokane Nordic Female U10 (8-9)8F 6:58.7+0:52.9+14.46%87.37%13.01%15.98%
43Delaney JacksonAuburn, WA - Momentum Northwest Female U10 (8-9)9F 7:01.6+0:55.8+15.25%86.76%12.41%15.40%
47Eli WillardManson - Lake Chelan Nordic Ski Team Male U10 (8-9)9M 7:01.6+0:55.8+15.25%86.76%12.41%15.40%
68Conrad LaeschSeattle, WA - Methow Valley Nordic Male U10 (8-9)8M 8:14.3+2:08.5+35.13%74.00%-2.69%0.81%
76Madison SandifurSpokane, WA - Spokane Nordic Female U10 (8-9)9F 8:22.4+2:16.6+37.34%72.81%-4.38%-0.81%
814Jed TometskoEllensburg, WA - Ellensburg Ski Team Male U10 (8-9)9M 8:25.7+2:19.9+38.24%72.34%-5.06%-1.47%
913Emmet BondiMazama, WA - Methow Valley Nordic Team Male U10 (8-9)7M 8:30.5+2:24.7+39.56%71.66%-6.06%-2.44%
1011Owen SwansonSpokane, WA - Spokane Nordic Male U10 (8-9)9M 8:47.5+2:41.7+44.20%69.35%-9.59%-5.85%
1110Henry MicekBend, OR - MBSEF Male U10 (8-9)9M 9:14.4+3:08.6+51.56%65.98%-15.18%-11.25%
1212Gwyndolyn ScovilleEllensburg, WA - Ellensburg Ski Team Female U10 (8-9)8F 11:11.5+5:05.7+83.57%54.48%-39.51%-34.74%
  • 1.5 km - Female U10 (8-9)
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
15Stella ScholzWinthrop - MVNT Female U10 (8-9)9F 6:05.8--100%20.54%12.94%
22Dashe MccabeWinthrop, WA - Methow Valley Female U10 (8-9)8F 6:22.0+0:16.2+4.43%95.76%17.02%9.08%
34Zola BarnwellSpokane, WA - Spokane Nordic Female U10 (8-9)8F 6:58.7+0:52.9+14.46%87.37%9.04%0.35%
43Delaney JacksonAuburn, WA - Momentum Northwest Female U10 (8-9)9F 7:01.6+0:55.8+15.25%86.76%8.41%-0.35%
56Madison SandifurSpokane, WA - Spokane Nordic Female U10 (8-9)9F 8:22.4+2:16.6+37.34%72.81%-9.14%-19.58%
612Gwyndolyn ScovilleEllensburg, WA - Ellensburg Ski Team Female U10 (8-9)8F 11:11.5+5:05.7+83.57%54.48%-45.87%-59.82%
  • 1.5 km - Male U10 (8-9)
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
17Eli WillardManson - Lake Chelan Nordic Ski Team Male U10 (8-9)9M 7:01.6--100%16.07%17.02%
28Conrad LaeschSeattle, WA - Methow Valley Nordic Male U10 (8-9)8M 8:14.3+1:12.7+17.24%85.29%1.60%2.72%
314Jed TometskoEllensburg, WA - Ellensburg Ski Team Male U10 (8-9)9M 8:25.7+1:24.1+19.95%83.37%-0.67%0.47%
413Emmet BondiMazama, WA - Methow Valley Nordic Team Male U10 (8-9)7M 8:30.5+1:28.9+21.09%82.59%-1.63%-0.47%
511Owen SwansonSpokane, WA - Spokane Nordic Male U10 (8-9)9M 8:47.5+1:45.9+25.12%79.92%-5.01%-3.82%
610Henry MicekBend, OR - MBSEF Male U10 (8-9)9M 9:14.4+2:12.8+31.50%76.05%-10.36%-9.11%
  • 2.5 km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
116Aidan WhitelawBend, OR - MBSEF Male U12 (10-11)11M 8:47.4--100%18.71%17.48%
223Liv AspholmWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Female U12 (10-11)11F 9:01.2+0:13.8+2.62%97.45%16.58%15.33%
317Lindsay WorrellWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Female U12 (10-11)11F 9:21.5+0:34.1+6.47%93.93%13.45%12.15%
418Zane StromeWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Male U12 (10-11)11M 9:35.8+0:48.4+9.18%91.59%11.25%9.91%
519Zane BarnwellSpokane, WA - Spokane Nordic Male U12 (10-11)11M 9:44.5+0:57.1+10.83%90.23%9.91%8.55%
633Keeley BrooksWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Female U12 (10-11)11F 9:49.4+1:02.0+11.76%89.48%9.15%7.78%
734Lena NelsonWinthrop, WA - Mvnordic Team Female U12 (10-11)11F 10:17.3+1:29.9+17.05%85.44%4.85%3.42%
822Linnea SundermanSpokane, WA - Spokane Nordic Female U12 (10-11)11F 10:18.0+1:30.6+17.18%85.34%4.75%3.31%
931Derek RichardsonLeavenworth, WA - LWSC Male U12 (10-11)10M 10:25.9+1:38.5+18.68%84.26%3.53%2.07%
1029Rory SwobodaLeavenworth, WA - Leavenworth Winter Sports Club Female U12 (10-11)11F 10:33.3+1:45.9+20.08%83.28%2.39%0.92%
1124Mariah LucyWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Female U12 (10-11)10F 10:35.6+1:48.2+20.52%82.98%2.03%0.56%
1236Gabe VelazquezWenatchee, WA - LWSC Male U12 (10-11)11M 10:42.7+1:55.3+21.86%82.06%0.94%-0.56%
1235Jordan GrialouWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Female U12 (10-11)10F 10:42.7+1:55.3+21.86%82.06%0.94%-0.56%
1425John DeforestSpokane, WA - Spokane Nordic Male U12 (10-11)11M 10:55.8+2:08.4+24.35%80.42%-1.08%-2.61%
1539JACOB CHRISTENSENBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U12 (10-11)11M 11:08.9+2:21.5+26.83%78.85%-3.10%-4.65%
1628Hattie LarsonSAGLE, ID - Sandpoint Nordic Club Female U12 (10-11)11F 11:17.8+2:30.4+28.52%77.81%-4.47%-6.05%
1737Ben SonnelandColbert, WA - Spokane Nordic Male U12 (10-11)10M 11:25.0+2:37.6+29.88%76.99%-5.58%-7.17%
1830Amelia BondiMazama, WA - Methow Valley Nordic Team Female U12 (10-11)10F 11:51.3+3:03.9+34.87%74.15%-9.64%-11.29%
1940Alex TareskiCheney, WA - Spokane Nordic Transition Team Male U12 (10-11)10M 12:07.4+3:20.0+37.92%72.50%-12.12%-13.81%
2026Annaby KanningSandpoint, ID - Sandpoint Nordic Club Female U12 (10-11)11F 12:49.0+4:01.6+45.81%68.58%-18.53%-20.32%
2127Chase SandifurSpokane, WA - Spokane Nordic Male U12 (10-11)11M 12:57.0+4:09.6+47.33%67.88%-19.76%-21.57%
2215Betsy SonnelandColbert, WA - Spokane Nordic Female U12 (10-11)11F 13:25.8+4:38.4+52.79%65.45%-24.20%-26.07%
  • 2.5 km - Female U12 (10-11)
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
123Liv AspholmWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Female U12 (10-11)11F 9:01.2--100%16.77%14.70%
217Lindsay WorrellWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Female U12 (10-11)11F 9:21.5+0:20.3+3.75%96.38%13.65%11.50%
333Keeley BrooksWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Female U12 (10-11)11F 9:49.4+0:48.2+8.91%91.82%9.36%7.10%
434Lena NelsonWinthrop, WA - Mvnordic Team Female U12 (10-11)11F 10:17.3+1:16.1+14.06%87.67%5.07%2.70%
522Linnea SundermanSpokane, WA - Spokane Nordic Female U12 (10-11)11F 10:18.0+1:16.8+14.19%87.57%4.96%2.59%
629Rory SwobodaLeavenworth, WA - Leavenworth Winter Sports Club Female U12 (10-11)11F 10:33.3+1:32.1+17.02%85.46%2.61%0.18%
724Mariah LucyWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Female U12 (10-11)10F 10:35.6+1:34.4+17.44%85.15%2.25%-0.18%
835Jordan GrialouWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Female U12 (10-11)10F 10:42.7+1:41.5+18.75%84.21%1.16%-1.30%
928Hattie LarsonSAGLE, ID - Sandpoint Nordic Club Female U12 (10-11)11F 11:17.8+2:16.6+25.24%79.85%-4.24%-6.83%
1030Amelia BondiMazama, WA - Methow Valley Nordic Team Female U12 (10-11)10F 11:51.3+2:50.1+31.43%76.09%-9.39%-12.11%
1126Annaby KanningSandpoint, ID - Sandpoint Nordic Club Female U12 (10-11)11F 12:49.0+3:47.8+42.09%70.38%-18.26%-21.21%
1215Betsy SonnelandColbert, WA - Spokane Nordic Female U12 (10-11)11F 13:25.8+4:24.6+48.89%67.16%-23.92%-27.01%
  • 2.5 km - Male U12 (10-11)
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
116Aidan WhitelawBend, OR - MBSEF Male U12 (10-11)11M 8:47.4--100%18.49%18.77%
218Zane StromeWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Male U12 (10-11)11M 9:35.8+0:48.4+9.18%91.59%11.01%11.31%
319Zane BarnwellSpokane, WA - Spokane Nordic Male U12 (10-11)11M 9:44.5+0:57.1+10.83%90.23%9.67%9.97%
431Derek RichardsonLeavenworth, WA - LWSC Male U12 (10-11)10M 10:25.9+1:38.5+18.68%84.26%3.27%3.60%
536Gabe VelazquezWenatchee, WA - LWSC Male U12 (10-11)11M 10:42.7+1:55.3+21.86%82.06%0.67%1.01%
625John DeforestSpokane, WA - Spokane Nordic Male U12 (10-11)11M 10:55.8+2:08.4+24.35%80.42%-1.35%-1.01%
739JACOB CHRISTENSENBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U12 (10-11)11M 11:08.9+2:21.5+26.83%78.85%-3.38%-3.03%
837Ben SonnelandColbert, WA - Spokane Nordic Male U12 (10-11)10M 11:25.0+2:37.6+29.88%76.99%-5.87%-5.51%
940Alex TareskiCheney, WA - Spokane Nordic Transition Team Male U12 (10-11)10M 12:07.4+3:20.0+37.92%72.50%-12.42%-12.04%
1027Chase SandifurSpokane, WA - Spokane Nordic Male U12 (10-11)11M 12:57.0+4:09.6+47.33%67.88%-20.09%-19.68%
  • 3.5 km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
180Novie MccabeWinthrop - Methow Valley Female U14 (12-13)13F 11:39.6--100%16.38%13.59%
270Walker HallWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Male U14 (12-13)12M 11:41.5+0:01.9+0.27%99.73%16.15%13.35%
355Peter AspholmWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Male U14 (12-13)13M 11:43.7+0:04.1+0.59%99.42%15.89%13.08%
459Emerson WorrellWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Male U14 (12-13)13M 11:50.2+0:10.6+1.52%98.51%15.11%12.28%
560Cooper JacksonAuburn - Momentum Northwest Male U14 (12-13)13M 11:52.6+0:13.0+1.86%98.18%14.83%11.98%
679Fiona MaxBend, OR - MBSEF Female U14 (12-13)12F 11:55.9+0:16.3+2.33%97.72%14.43%11.57%
764Ian DelongWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Male U14 (12-13)12M 12:12.8+0:33.2+4.75%95.47%12.41%9.49%
858Brooks SchaafSpokane, WA - Spokane Nordic Male U14 (12-13)13M 12:13.7+0:34.1+4.87%95.35%12.30%9.38%
963Patrick KorusSpokane, WA - Spokane Nordic Male U14 (12-13)13M 12:17.6+0:38.0+5.43%94.85%11.84%8.89%
1087Gretta ScholzWinthrop, WA - MVNT Female U14 (12-13)13F 12:22.0+0:42.4+6.06%94.29%11.31%8.35%
1172Cooper KleinSeattle, WA - Momentum Northwest Male U14 (12-13)12M 12:33.9+0:54.3+7.76%92.80%9.89%6.88%
1288Liv DowningBend, OR - MBSEF Female U14 (12-13)13F 12:37.8+0:58.2+8.32%92.32%9.42%6.40%
1383Annie MccolganBend, OR - MBSEF Female U14 (12-13)12F 12:39.2+0:59.6+8.52%92.15%9.26%6.23%
1489Isabel MaxBend, OR - MBSEF Female U14 (12-13)12F 12:44.9+1:05.3+9.33%91.46%8.57%5.52%
1562Will LangeBend, OR - MBSEF Male U14 (12-13)13M 12:45.3+1:05.7+9.39%91.42%8.53%5.47%
1677Travis GrialouWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Male U14 (12-13)12M 13:11.4+1:31.8+13.12%88.40%5.41%2.25%
1773Sameer PowersSpokane - Spokane Nordic Male U14 (12-13)12M 13:14.6+1:35.0+13.58%88.04%5.02%1.85%
1865Myles DavisWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Male U14 (12-13)12M 13:29.6+1:50.0+15.72%86.41%3.23%0.00%
1974Michael MottWinthrop, WA - MVNT Male U14 (12-13)13M 13:30.9+1:51.3+15.91%86.27%3.08%-0.16%
2056Kyle JacksonChelan, WA - Lake Chelan Nordic Male U14 (12-13)13M 13:40.8+2:01.2+17.32%85.23%1.89%-1.38%
2168Blair VoorheesSeattle, WA - Momentum NW Male U14 (12-13)13M 13:48.3+2:08.7+18.40%84.46%1.00%-2.31%
2254Bjorn RossowSpokane, WA - Spokane Nordic Male U14 (12-13)13M 14:17.9+2:38.3+22.63%81.55%-2.54%-5.97%
2381Stella HydeBend, OR - MBSEF Female U14 (12-13)13F 14:19.5+2:39.9+22.86%81.40%-2.73%-6.16%
2461Anton MicekBend, OR - MBSEF Male U14 (12-13)12M 14:33.3+2:53.7+24.83%80.11%-4.38%-7.87%
2566Tobin WierChelan, WA - Chelan Nordic Team Male U14 (12-13)13M 14:35.6+2:56.0+25.16%79.90%-4.66%-8.15%
2684Stella JohnsonLeavenworth, WA - LWSC Female U14 (12-13)12F 14:45.3+3:05.7+26.54%79.02%-5.82%-9.35%
2771Isak LarsonEllensburg, WA - Ellensburg Ski Team Male U14 (12-13)13M 14:55.1+3:15.5+27.94%78.16%-6.99%-10.56%
2851Max HanscomSeattle, WA - Momentum Northwest Male U14 (12-13)13M 15:05.5+3:25.9+29.43%77.26%-8.23%-11.85%
2976Reed KellerBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U14 (12-13)13M 15:14.3+3:34.7+30.69%76.52%-9.28%-12.93%
3078Greta LaeschSeattle/Mazama, WA - Methowvalleynordic/Momentum Northwest Female U14 (12-13)12F 15:32.0+3:52.4+33.22%75.06%-11.40%-15.12%
3150Max RogersSeatte, WA - Momentum Northwest Male U14 (12-13)12M 15:33.0+3:53.4+33.36%74.98%-11.52%-15.24%
3267Will AndersonBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U14 (12-13)13M 16:16.6+4:37.0+39.59%71.64%-16.73%-20.63%
3353Evan NessenSpokane - Spokane Nordic Male U14 (12-13)13M 18:21.0+6:41.4+57.38%63.54%-31.60%-35.99%
3490Gavin ScovilleEllensburg, WA - Ellensburg Ski Team Male U14 (12-13)12M 18:45.6+7:06.0+60.89%62.15%-34.54%-39.03%
3552Rowan SimpsonSeattle, WA - Momentum Male U14 (12-13)12M 21:41.3+10:01.7+86.01%53.76%-55.54%-60.73%
  • 3.5 km - Female U14 (12-13)
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
180Novie MccabeWinthrop - Methow Valley Female U14 (12-13)13F 11:39.6--100%11.52%7.85%
279Fiona MaxBend, OR - MBSEF Female U14 (12-13)12F 11:55.9+0:16.3+2.33%97.72%9.46%5.70%
387Gretta ScholzWinthrop, WA - MVNT Female U14 (12-13)13F 12:22.0+0:42.4+6.06%94.29%6.16%2.27%
488Liv DowningBend, OR - MBSEF Female U14 (12-13)13F 12:37.8+0:58.2+8.32%92.32%4.16%0.18%
583Annie MccolganBend, OR - MBSEF Female U14 (12-13)12F 12:39.2+0:59.6+8.52%92.15%3.98%0.00%
689Isabel MaxBend, OR - MBSEF Female U14 (12-13)12F 12:44.9+1:05.3+9.33%91.46%3.26%-0.75%
781Stella HydeBend, OR - MBSEF Female U14 (12-13)13F 14:19.5+2:39.9+22.86%81.40%-8.70%-13.21%
884Stella JohnsonLeavenworth, WA - LWSC Female U14 (12-13)12F 14:45.3+3:05.7+26.54%79.02%-11.97%-16.61%
978Greta LaeschSeattle/Mazama, WA - Methowvalleynordic/Momentum Northwest Female U14 (12-13)12F 15:32.0+3:52.4+33.22%75.06%-17.87%-22.76%
  • 3.5 km - Male U14 (12-13)
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
170Walker HallWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Male U14 (12-13)12M 11:41.5--100%17.72%14.02%
255Peter AspholmWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Male U14 (12-13)13M 11:43.7+0:02.2+0.31%99.69%17.46%13.75%
359Emerson WorrellWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Male U14 (12-13)13M 11:50.2+0:08.7+1.24%98.77%16.70%12.95%
460Cooper JacksonAuburn - Momentum Northwest Male U14 (12-13)13M 11:52.6+0:11.1+1.58%98.44%16.41%12.66%
564Ian DelongWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Male U14 (12-13)12M 12:12.8+0:31.3+4.46%95.73%14.05%10.18%
658Brooks SchaafSpokane, WA - Spokane Nordic Male U14 (12-13)13M 12:13.7+0:32.2+4.59%95.61%13.94%10.07%
763Patrick KorusSpokane, WA - Spokane Nordic Male U14 (12-13)13M 12:17.6+0:36.1+5.15%95.11%13.48%9.59%
872Cooper KleinSeattle, WA - Momentum Northwest Male U14 (12-13)12M 12:33.9+0:52.4+7.47%93.05%11.57%7.59%
962Will LangeBend, OR - MBSEF Male U14 (12-13)13M 12:45.3+1:03.8+9.09%91.66%10.23%6.20%
1077Travis GrialouWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Male U14 (12-13)12M 13:11.4+1:29.9+12.82%88.64%7.17%3.00%
1173Sameer PowersSpokane - Spokane Nordic Male U14 (12-13)12M 13:14.6+1:33.1+13.27%88.28%6.80%2.60%
1265Myles DavisWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Male U14 (12-13)12M 13:29.6+1:48.1+15.41%86.65%5.04%0.77%
1374Michael MottWinthrop, WA - MVNT Male U14 (12-13)13M 13:30.9+1:49.4+15.60%86.51%4.88%0.61%
1456Kyle JacksonChelan, WA - Lake Chelan Nordic Male U14 (12-13)13M 13:40.8+1:59.3+17.01%85.47%3.72%-0.61%
1568Blair VoorheesSeattle, WA - Momentum NW Male U14 (12-13)13M 13:48.3+2:06.8+18.08%84.69%2.84%-1.53%
1654Bjorn RossowSpokane, WA - Spokane Nordic Male U14 (12-13)13M 14:17.9+2:36.4+22.30%81.77%-0.63%-5.15%
1761Anton MicekBend, OR - MBSEF Male U14 (12-13)12M 14:33.3+2:51.8+24.49%80.33%-2.43%-7.04%
1866Tobin WierChelan, WA - Chelan Nordic Team Male U14 (12-13)13M 14:35.6+2:54.1+24.82%80.12%-2.70%-7.32%
1971Isak LarsonEllensburg, WA - Ellensburg Ski Team Male U14 (12-13)13M 14:55.1+3:13.6+27.60%78.37%-4.99%-9.71%
2051Max HanscomSeattle, WA - Momentum Northwest Male U14 (12-13)13M 15:05.5+3:24.0+29.08%77.47%-6.21%-10.99%
2176Reed KellerBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U14 (12-13)13M 15:14.3+3:32.8+30.33%76.73%-7.24%-12.07%
2250Max RogersSeatte, WA - Momentum Northwest Male U14 (12-13)12M 15:33.0+3:51.5+33.00%75.19%-9.44%-14.36%
2367Will AndersonBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U14 (12-13)13M 16:16.6+4:35.1+39.22%71.83%-14.55%-19.70%
2453Evan NessenSpokane - Spokane Nordic Male U14 (12-13)13M 18:21.0+6:39.5+56.95%63.71%-29.14%-34.95%
2590Gavin ScovilleEllensburg, WA - Ellensburg Ski Team Male U14 (12-13)12M 18:45.6+7:04.1+60.46%62.32%-32.03%-37.97%
2652Rowan SimpsonSeattle, WA - Momentum Male U14 (12-13)12M 21:41.3+9:59.8+85.50%53.91%-52.64%-59.50%
  • 5 km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1103Moses LurburWenatchee, WA - Leavenworth Winter Sports Club Male U16 (14-15)15M 15:12.8--100%29.11%19.51%
2108Eli NielsenMazama, WA - Methow Valley Nordic Male U16 (14-15)15M 15:29.4+0:16.6+1.82%98.21%27.82%18.04%
3104Sam BiskupBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U16 (14-15)15M 15:46.1+0:33.3+3.65%96.48%26.52%16.57%
4116Damon IraggiBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U16 (14-15)15M 16:27.4+1:14.6+8.17%92.44%23.31%12.93%
5121Sam SchoderbekBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U16 (14-15)15M 16:36.3+1:23.5+9.15%91.62%22.62%12.14%
6154Lydia YoukeyLeavenworth, WA - Leavenworth Winter Sports Club Female U16 (14-15)15F 16:38.4+1:25.6+9.38%91.43%22.46%11.96%
7105Jesse WileyHood River, OR - Teacup Nordic Male U16 (14-15)16M 16:40.6+1:27.8+9.62%91.23%22.29%11.76%
8102Jack MccolganBend, OR - MBSEF Male U16 (14-15)14M 17:00.1+1:47.3+11.76%89.48%20.78%10.04%
9100Liam VoorheesBellevue, WA - Momentum NW Male U16 (14-15)15M 17:16.0+2:03.2+13.50%88.11%19.54%8.64%
10162Taya DelongWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Female U16 (14-15)15F 17:20.2+2:07.4+13.96%87.75%19.21%8.27%
11101Kimbert RobinsonEugene, OR - Teacup Nordic Male U16 (14-15)16M 17:23.2+2:10.4+14.29%87.50%18.98%8.01%
12157Lauren PotykSpokane, WA - Spokane Nordic Female U16 (14-15)15F 17:43.1+2:30.3+16.47%85.86%17.44%6.25%
13150Hadassah LurburWenatchee, WA - Leavenworth Winter Sports Club Female U16 (14-15)14F 18:01.1+2:48.3+18.44%84.43%16.04%4.66%
14152Uhuru HashimotoEllensburg, WA - Ellensburg Female U16 (14-15)15F 18:03.3+2:50.5+18.68%84.26%15.87%4.47%
15111Timothy WellsLeavenworth, WA - Leavenworth Winter Sports Club Male U16 (14-15)15M 18:03.4+2:50.6+18.69%84.25%15.86%4.46%
16159Alex HeislerBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Female U16 (14-15)15F 18:05.1+2:52.3+18.88%84.12%15.73%4.31%
17167Gemma MunkBend, OR - MBSEF Female U16 (14-15)14F 18:09.5+2:56.7+19.36%83.78%15.39%3.92%
18151Danielle MottWinthrop, WA - MVNT Female U16 (14-15)15F 18:16.3+3:03.5+20.10%83.26%14.86%3.32%
19114Trevor AllisonBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U16 (14-15)14M 18:26.1+3:13.3+21.18%82.52%14.10%2.46%
20155Kieran RingelLeavenworth, WA - LWSC Female U16 (14-15)15F 18:31.2+3:18.4+21.74%82.15%13.70%2.01%
21164Rebecca ChristensenBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Female U16 (14-15)15F 18:53.8+3:41.0+24.21%80.51%11.95%0.02%
22122Cole FullerBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U16 (14-15)15M 18:54.2+3:41.4+24.26%80.48%11.91%-0.02%
23107Peik Lund-AndersenSandpoint, ID - Sandpoint Nordic Club Male U16 (14-15)15M 19:00.8+3:48.0+24.98%80.01%11.40%-0.60%
24119Elin SchlichtingEugene, OR - Teacup Nordic Male U16 (14-15)15M 19:07.3+3:54.5+25.69%79.56%10.90%-1.17%
25113Evan SundermanSpokane, WA - Spokane Nordic Male U16 (14-15)14M 19:16.0+4:03.2+26.64%78.96%10.22%-1.94%
26176Brenna Wapstra ScottBellevue, WA - Momentum Northwest Female U16 (14-15)15F 19:27.1+4:14.3+27.86%78.21%9.36%-2.92%
27123Lucas JobeWenatchee, WA - Leavenworth Ski Team Male U16 (14-15)14M 19:45.1+4:32.3+29.83%77.02%7.96%-4.51%
28153Valerie FischerParkdale, OR - Teacup Nordic Female U16 (14-15)15F 19:50.5+4:37.7+30.42%76.67%7.54%-4.98%
29177Sadie Ann GormanBend, OR - MBSEF Female U16 (14-15)15F 19:56.3+4:43.5+31.06%76.30%7.09%-5.49%
30110Wyatt Freda-CowiePortland, OR - Teacup Nordic Male U16 (14-15)16M 21:54.4+6:41.6+44.00%69.45%-2.08%-15.91%
31179Catherine BrennerSandpoint, ID - Sandpoint Nordic Club Female U16 (14-15)14F 22:27.9+7:15.1+47.67%67.72%-4.68%-18.86%
32170Olivia ColtonBend, OR - MBSEF Female U16 (14-15)14F 22:38.7+7:25.9+48.85%67.18%-5.52%-19.81%
33183Grace RalstonSpokane, WA - Spokane Nordic Female U16 (14-15)15F 22:45.5+7:32.7+49.59%66.85%-6.05%-20.41%
34166Lucy MontgomeryKenmore, WA - The Bush School Female U16 (14-15)15F 23:56.9+8:44.1+57.42%63.53%-11.59%-26.71%
35182Molly MccammonSeattle, WA - The Bush School Female U16 (14-15)15F 24:14.2+9:01.4+59.31%62.77%-12.94%-28.24%
36180Emerson KanningSandpoint, ID - Sandpoint Nordic Club Female U16 (14-15)15F 25:12.3+9:59.5+65.68%60.36%-17.45%-33.36%
37171Erin MeekSandpoint, ID - Sandpoint Nordic Club Female U16 (14-15)14F 25:24.9+10:12.1+67.06%59.86%-18.43%-34.47%
38175Emmy RogersSeattle, WA - Momentum Northwest Female U16 (14-15)14F 28:27.1+13:14.3+87.02%53.47%-32.58%-50.54%
39169Icel SukovatyWinthrop, WA - MVNT Female U16 (14-15)14F 29:15.0+14:02.2+92.27%52.01%-36.30%-54.76%
40115Ethan WidlanskySeattle WA - The Bush School Male U16 (14-15)15M 32:03.5+16:50.7+110.73%47.46%-49.39%-69.62%
41172Zoe HardwickSeattle, WA - The Bush School Female U16 (14-15)15F 46:07.7+30:54.9+203.21%32.98%-114.95%-144.07%
42178Sonia RhodesSeattle, WA - The Bush School Female U16 (14-15)15F 57:30.6+42:17.8+278.02%26.45%-167.99%-204.29%
  • 5 km - Female U16 (14-15)
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1154Lydia YoukeyLeavenworth, WA - Leavenworth Winter Sports Club Female U16 (14-15)15F 16:38.4--100%29.56%16.34%
2162Taya DelongWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Female U16 (14-15)15F 17:20.2+0:41.8+4.19%95.98%26.61%12.84%
3157Lauren PotykSpokane, WA - Spokane Nordic Female U16 (14-15)15F 17:43.1+1:04.7+6.48%93.91%24.99%10.92%
4150Hadassah LurburWenatchee, WA - Leavenworth Winter Sports Club Female U16 (14-15)14F 18:01.1+1:22.7+8.28%92.35%23.72%9.41%
5152Uhuru HashimotoEllensburg, WA - Ellensburg Female U16 (14-15)15F 18:03.3+1:24.9+8.50%92.16%23.57%9.23%
6159Alex HeislerBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Female U16 (14-15)15F 18:05.1+1:26.7+8.68%92.01%23.44%9.07%
7167Gemma MunkBend, OR - MBSEF Female U16 (14-15)14F 18:09.5+1:31.1+9.12%91.64%23.13%8.71%
8151Danielle MottWinthrop, WA - MVNT Female U16 (14-15)15F 18:16.3+1:37.9+9.81%91.07%22.65%8.14%
9155Kieran RingelLeavenworth, WA - LWSC Female U16 (14-15)15F 18:31.2+1:52.8+11.30%89.85%21.60%6.89%
10164Rebecca ChristensenBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Female U16 (14-15)15F 18:53.8+2:15.4+13.56%88.06%20.01%4.99%
11176Brenna Wapstra ScottBellevue, WA - Momentum Northwest Female U16 (14-15)15F 19:27.1+2:48.7+16.90%85.55%17.66%2.20%
12153Valerie FischerParkdale, OR - Teacup Nordic Female U16 (14-15)15F 19:50.5+3:12.1+19.24%83.86%16.01%0.24%
13177Sadie Ann GormanBend, OR - MBSEF Female U16 (14-15)15F 19:56.3+3:17.9+19.82%83.46%15.60%-0.24%
14179Catherine BrennerSandpoint, ID - Sandpoint Nordic Club Female U16 (14-15)14F 22:27.9+5:49.5+35.01%74.07%4.90%-12.95%
15170Olivia ColtonBend, OR - MBSEF Female U16 (14-15)14F 22:38.7+6:00.3+36.09%73.48%4.14%-13.85%
16183Grace RalstonSpokane, WA - Spokane Nordic Female U16 (14-15)15F 22:45.5+6:07.1+36.77%73.12%3.66%-14.42%
17166Lucy MontgomeryKenmore, WA - The Bush School Female U16 (14-15)15F 23:56.9+7:18.5+43.92%69.48%-1.38%-20.40%
18182Molly MccammonSeattle, WA - The Bush School Female U16 (14-15)15F 24:14.2+7:35.8+45.65%68.66%-2.60%-21.85%
19180Emerson KanningSandpoint, ID - Sandpoint Nordic Club Female U16 (14-15)15F 25:12.3+8:33.9+51.47%66.02%-6.70%-26.72%
20171Erin MeekSandpoint, ID - Sandpoint Nordic Club Female U16 (14-15)14F 25:24.9+8:46.5+52.73%65.47%-7.59%-27.78%
21175Emmy RogersSeattle, WA - Momentum Northwest Female U16 (14-15)14F 28:27.1+11:48.7+70.98%58.49%-20.44%-43.05%
22169Icel SukovatyWinthrop, WA - MVNT Female U16 (14-15)14F 29:15.0+12:36.6+75.78%56.89%-23.82%-47.06%
23172Zoe HardwickSeattle, WA - The Bush School Female U16 (14-15)15F 46:07.7+29:29.3+177.21%36.07%-95.27%-131.92%
24178Sonia RhodesSeattle, WA - The Bush School Female U16 (14-15)15F 57:30.6+40:52.2+245.61%28.93%-143.45%-189.14%
  • 5 km - Male U16 (14-15)
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1103Moses LurburWenatchee, WA - Leavenworth Winter Sports Club Male U16 (14-15)15M 15:12.8--100%18.10%14.15%
2108Eli NielsenMazama, WA - Methow Valley Nordic Male U16 (14-15)15M 15:29.4+0:16.6+1.82%98.21%16.62%12.59%
3104Sam BiskupBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U16 (14-15)15M 15:46.1+0:33.3+3.65%96.48%15.12%11.02%
4116Damon IraggiBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U16 (14-15)15M 16:27.4+1:14.6+8.17%92.44%11.41%7.14%
5121Sam SchoderbekBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U16 (14-15)15M 16:36.3+1:23.5+9.15%91.62%10.61%6.30%
6105Jesse WileyHood River, OR - Teacup Nordic Male U16 (14-15)16M 16:40.6+1:27.8+9.62%91.23%10.23%5.90%
7102Jack MccolganBend, OR - MBSEF Male U16 (14-15)14M 17:00.1+1:47.3+11.76%89.48%8.48%4.06%
8100Liam VoorheesBellevue, WA - Momentum NW Male U16 (14-15)15M 17:16.0+2:03.2+13.50%88.11%7.05%2.57%
9101Kimbert RobinsonEugene, OR - Teacup Nordic Male U16 (14-15)16M 17:23.2+2:10.4+14.29%87.50%6.41%1.89%
10111Timothy WellsLeavenworth, WA - Leavenworth Winter Sports Club Male U16 (14-15)15M 18:03.4+2:50.6+18.69%84.25%2.80%-1.89%
11114Trevor AllisonBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U16 (14-15)14M 18:26.1+3:13.3+21.18%82.52%0.76%-4.03%
12122Cole FullerBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U16 (14-15)15M 18:54.2+3:41.4+24.26%80.48%-1.76%-6.67%
13107Peik Lund-AndersenSandpoint, ID - Sandpoint Nordic Club Male U16 (14-15)15M 19:00.8+3:48.0+24.98%80.01%-2.35%-7.29%
14119Elin SchlichtingEugene, OR - Teacup Nordic Male U16 (14-15)15M 19:07.3+3:54.5+25.69%79.56%-2.93%-7.90%
15113Evan SundermanSpokane, WA - Spokane Nordic Male U16 (14-15)14M 19:16.0+4:03.2+26.64%78.96%-3.71%-8.72%
16123Lucas JobeWenatchee, WA - Leavenworth Ski Team Male U16 (14-15)14M 19:45.1+4:32.3+29.83%77.02%-6.33%-11.45%
17110Wyatt Freda-CowiePortland, OR - Teacup Nordic Male U16 (14-15)16M 21:54.4+6:41.6+44.00%69.45%-17.93%-23.62%
18115Ethan WidlanskySeattle WA - The Bush School Male U16 (14-15)15M 32:03.5+16:50.7+110.73%47.46%-72.57%-80.90%
  • 10 km - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1220Paul EverettTacoma, WA - Methow Valley Nordic Team Male U20 (18-19)18M 29:08.3--100%22.87%20.95%
2204Teddy WidmerBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U20 (18-19)17M 29:30.0+0:21.7+1.24%98.77%21.91%19.97%
3221Ruben CastrenKalispell, MT - North Shore Nordic Male U20 (18-19)18M 30:06.4+0:58.1+3.32%96.78%20.31%18.32%
4203Ian MccarthySpokane, WA - Spokane Nordic Male U18 (16-17)17M 30:28.4+1:20.1+4.58%95.62%19.34%17.33%
5200Andrew PotykSpokane, WA - Spokane Nordic Male U18 (16-17)17M 30:41.8+1:33.5+5.35%94.92%18.75%16.72%
6209Zeb MillslagleBend, OR - MBSEF Male U18 (16-17)17M 30:59.5+1:51.2+6.36%94.02%17.97%15.92%
7222Casey ShannonBend, OR - MBSEF Male U20 (18-19)18M 31:02.4+1:54.1+6.53%93.87%17.84%15.79%
8207Daniel FischerParkdale, OR - Teacup Nordic Male U18 (16-17)17M 31:09.7+2:01.4+6.94%93.51%17.52%15.46%
9205Nathan WellsLeavenworth, WA - Leavenworth Winter Sports Club Male U18 (16-17)17M 31:21.4+2:13.1+7.61%92.93%17.00%14.93%
10206Tom SchoderbekBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U18 (16-17)16M 31:50.5+2:42.2+9.28%91.51%15.72%13.61%
11202Brett FordSpokane, WA - Spokane Nordic Male U18 (16-17)16M 32:13.9+3:05.6+10.62%90.40%14.68%12.56%
12216Nils EngbersenHood River, OR - Teacup Nordic Male U18 (16-17)18M 32:16.4+3:08.1+10.76%90.29%14.57%12.44%
13201Joel PotykSpokane, WA - Spokane Nordic Male U18 (16-17)17M 32:31.3+3:23.0+11.61%89.60%13.92%11.77%
14208Daniel KorusSpokane, WA - Spokane Male U18 (16-17)17M 32:35.4+3:27.1+11.85%89.41%13.73%11.58%
15230Chad GreggSeattle, WA - Methow Nordic Male 30-3930M 34:09.4+5:01.1+17.22%85.31%9.59%7.33%
16253Maya SeckingerWinthrop, WA - BEND ENDURANCE ACADEMY Female U18 (16-17)16F 34:50.4+5:42.1+19.57%83.63%7.78%5.48%
17231Aaron ScottSpokane, WA - Spokane Nordic Male 40-4947M 35:11.6+6:03.3+20.78%82.80%6.84%4.52%
18219Leif BergstromHood River, OR - Teacup Nordic Male U18 (16-17)17M 35:11.7+6:03.4+20.79%82.79%6.84%4.52%
19255Ella HallWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Female U18 (16-17)17F 35:28.3+6:20.0+21.74%82.15%6.11%3.77%
20254Ivy Spiegel-OstromLeavenworth, WA - Leavenworth Nordic Female U18 (16-17)16F 35:37.5+6:29.2+22.26%81.79%5.70%3.35%
21212Geza SukovatyWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Male U18 (16-17)17M 35:57.1+6:48.8+23.38%81.05%4.84%2.46%
22233Louis SukovatyWinthrop, WA - Mvnordic Male 40-4948M 36:22.3+7:14.0+24.82%80.11%3.72%1.32%
23256Claire WaichlerWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Female U18 (16-17)17F 36:30.1+7:21.8+25.27%79.83%3.38%0.97%
24232Pete WierChelan, WA - Chelan Nordic Team Male 40-4947M 36:48.2+7:39.9+26.31%79.17%2.58%0.15%
25235Jeff ClarkeWenatchee, WA - Kongsberger Male 50-5959M 36:49.3+7:41.0+26.37%79.13%2.53%0.10%
26238Brad LaeschSeattle/Mazama, WA - Methowvalleynordic Male 50-5953M 36:53.9+7:45.6+26.63%78.97%2.33%-0.10%
27214Mathew Finney-JordetBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U18 (16-17)17M 36:58.8+7:50.5+26.91%78.79%2.11%-0.33%
28239Tim BurnhamCashmere, WA - LWSC Male 50-5955M 36:59.3+7:51.0+26.94%78.78%2.09%-0.35%
29213Liam SchaafSpokane, WA - Spokane Nordic Male U18 (16-17)16M 38:19.0+9:10.7+31.50%76.05%-1.42%-3.95%
30251Grace FordSpokane, WA - Spokane Nordic Female U18 (16-17)17F 38:23.6+9:15.3+31.76%75.89%-1.63%-4.16%
31236James KelleyJames Kelley, WA - James Kelley Male 50-5958M 38:31.9+9:23.6+32.24%75.62%-1.99%-4.54%
32263Helen CuttingBend, OR - MBSEF/OSU Female U20 (18-19)18F 38:33.4+9:25.1+32.32%75.57%-2.06%-4.60%
33237Bert PschunderRedmond, WA - None Male 50-5959M 39:10.9+10:02.6+34.47%74.37%-3.71%-6.30%
34240Mark RhinehartWinthrop - Methow Nordic Male 60-6961M 39:35.3+10:27.0+35.86%73.60%-4.79%-7.40%
35252Julia BurnhamCashmere, WA - LWSC Female U18 (16-17)17F 39:35.9+10:27.6+35.90%73.58%-4.82%-7.43%
36210Justin TaylorSnohomish, WA - Momentum Northwest Male U18 (16-17)16M 39:50.1+10:41.8+36.71%73.15%-5.44%-8.07%
37261Siena Brody-HeineBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Female U18 (16-17)17F 41:40.8+12:32.5+43.04%69.91%-10.33%-13.08%
38283Ginny PriceWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Female 60-6962F 42:03.7+12:55.4+44.35%69.28%-11.34%-14.11%
39234Stephen ThompsonSeattle, WA - Dartmouth Outing Club Male 50-5958M 42:16.4+13:08.1+45.08%68.93%-11.90%-14.69%
40260Ashley BruceBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Female U18 (16-17)16F 42:21.4+13:13.1+45.36%68.79%-12.12%-14.91%
41224Finley TevlinSeattle, WA - The Bush School Male U20 (18-19)18M 42:34.9+13:26.6+46.14%68.43%-12.71%-15.52%
42257Kate HawkinsSpokane, WA - Spokane Nordic Female U18 (16-17)17F 42:52.5+13:44.2+47.14%67.96%-13.49%-16.32%
43250Olivia MoehlBend, OR - MBSEF Female U18 (16-17)17F 43:02.3+13:54.0+47.70%67.70%-13.92%-16.76%
44259Eleanor WeisblatSpokane, WA - Spokane Nordic Female U18 (16-17)16F 44:06.3+14:58.0+51.36%66.07%-16.75%-19.66%
45280Lisa SundermanSpokane, WA - Spokane Nordic Female 40-4942F 44:09.0+15:00.7+51.52%66.00%-16.86%-19.78%
46218Hunter HughesSeattle, WA - Bush School Male U18 (16-17)17M 46:49.6+17:41.3+60.70%62.23%-23.95%-27.04%
47241Dan WeinsteinWinthrop, WA - Methow Nordic Male 60-6969M 46:53.3+17:45.0+60.92%62.14%-24.11%-27.21%
48223Sean BrownSeattle, WA - The Bush School Male U20 (18-19)18M 49:36.4+20:28.1+70.25%58.74%-31.31%-34.58%
49211Edward PiperShoreline, WA - The Bush School Male U18 (16-17)16M 52:09.5+23:01.2+79.00%55.87%-38.06%-41.50%
50258Claire FahlmanSeattle, WA - The Bush School Female U18 (16-17)17F 56:36.5+27:28.2+94.27%51.47%-49.84%-53.58%
  • 10 km - Female 40-49
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1280Lisa SundermanSpokane, WA - Spokane Nordic Female 40-4942F 44:09.0--100%0.00%0.00%
  • 10 km - Female 60-69
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1283Ginny PriceWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Female 60-6962F 42:03.7--100%0.00%0.00%
  • 10 km - Female U18 (16-17)
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1253Maya SeckingerWinthrop, WA - BEND ENDURANCE ACADEMY Female U18 (16-17)16F 34:50.4--100%14.87%14.27%
2255Ella HallWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Female U18 (16-17)17F 35:28.3+0:37.9+1.81%98.22%13.32%12.72%
3254Ivy Spiegel-OstromLeavenworth, WA - Leavenworth Nordic Female U18 (16-17)16F 35:37.5+0:47.1+2.25%97.80%12.95%12.34%
4256Claire WaichlerWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Female U18 (16-17)17F 36:30.1+1:39.7+4.77%95.45%10.81%10.18%
5251Grace FordSpokane, WA - Spokane Nordic Female U18 (16-17)17F 38:23.6+3:33.2+10.20%90.74%6.18%5.53%
6252Julia BurnhamCashmere, WA - LWSC Female U18 (16-17)17F 39:35.9+4:45.5+13.66%87.98%3.24%2.56%
7261Siena Brody-HeineBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Female U18 (16-17)17F 41:40.8+6:50.4+19.63%83.59%-1.85%-2.56%
8260Ashley BruceBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Female U18 (16-17)16F 42:21.4+7:31.0+21.57%82.25%-3.50%-4.23%
9257Kate HawkinsSpokane, WA - Spokane Nordic Female U18 (16-17)17F 42:52.5+8:02.1+23.06%81.26%-4.77%-5.50%
10250Olivia MoehlBend, OR - MBSEF Female U18 (16-17)17F 43:02.3+8:11.9+23.53%80.95%-5.17%-5.90%
11259Eleanor WeisblatSpokane, WA - Spokane Nordic Female U18 (16-17)16F 44:06.3+9:15.9+26.59%78.99%-7.77%-8.53%
12258Claire FahlmanSeattle, WA - The Bush School Female U18 (16-17)17F 56:36.5+21:46.1+62.48%61.55%-38.32%-39.30%
  • 10 km - Female U20 (18-19)
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1263Helen CuttingBend, OR - MBSEF/OSU Female U20 (18-19)18F 38:33.4--100%0.00%0.00%
  • 10 km - Male 30-39
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1230Chad GreggSeattle, WA - Methow Nordic Male 30-3930M 34:09.4--100%0.00%0.00%
  • 10 km - Male 40-49
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1231Aaron ScottSpokane, WA - Spokane Nordic Male 40-4947M 35:11.6--100%2.57%3.24%
2233Louis SukovatyWinthrop, WA - Mvnordic Male 40-4948M 36:22.3+1:10.7+3.35%96.76%-0.69%0.00%
3232Pete WierChelan, WA - Chelan Nordic Team Male 40-4947M 36:48.2+1:36.6+4.57%95.63%-1.88%-1.19%
  • 10 km - Male 50-59
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1235Jeff ClarkeWenatchee, WA - Kongsberger Male 50-5959M 36:49.3--100%4.23%2.48%
2238Brad LaeschSeattle/Mazama, WA - Methowvalleynordic Male 50-5953M 36:53.9+0:04.6+0.21%99.79%4.03%2.28%
3239Tim BurnhamCashmere, WA - LWSC Male 50-5955M 36:59.3+0:10.0+0.45%99.55%3.80%2.04%
4236James KelleyJames Kelley, WA - James Kelley Male 50-5958M 38:31.9+1:42.6+4.64%95.56%-0.21%-2.04%
5237Bert PschunderRedmond, WA - None Male 50-5959M 39:10.9+2:21.6+6.41%93.98%-1.91%-3.77%
6234Stephen ThompsonSeattle, WA - Dartmouth Outing Club Male 50-5958M 42:16.4+5:27.1+14.81%87.10%-9.95%-11.95%
  • 10 km - Male 60-69
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1240Mark RhinehartWinthrop - Methow Nordic Male 60-6961M 39:35.3--100%8.44%8.44%
2241Dan WeinsteinWinthrop, WA - Methow Nordic Male 60-6969M 46:53.3+7:18.0+18.44%84.43%-8.44%-8.44%
  • 10 km - Male U18 (16-17)
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1203Ian MccarthySpokane, WA - Spokane Nordic Male U18 (16-17)17M 30:28.4--100%13.86%6.30%
2200Andrew PotykSpokane, WA - Spokane Nordic Male U18 (16-17)17M 30:41.8+0:13.4+0.73%99.27%13.23%5.61%
3209Zeb MillslagleBend, OR - MBSEF Male U18 (16-17)17M 30:59.5+0:31.1+1.70%98.33%12.39%4.70%
4207Daniel FischerParkdale, OR - Teacup Nordic Male U18 (16-17)17M 31:09.7+0:41.3+2.26%97.79%11.91%4.18%
5205Nathan WellsLeavenworth, WA - Leavenworth Winter Sports Club Male U18 (16-17)17M 31:21.4+0:53.0+2.90%97.18%11.36%3.58%
6206Tom SchoderbekBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U18 (16-17)16M 31:50.5+1:22.1+4.49%95.70%9.99%2.09%
7202Brett FordSpokane, WA - Spokane Nordic Male U18 (16-17)16M 32:13.9+1:45.5+5.77%94.54%8.89%0.89%
8216Nils EngbersenHood River, OR - Teacup Nordic Male U18 (16-17)18M 32:16.4+1:48.0+5.91%94.42%8.77%0.76%
9201Joel PotykSpokane, WA - Spokane Nordic Male U18 (16-17)17M 32:31.3+2:02.9+6.72%93.70%8.07%0.00%
10208Daniel KorusSpokane, WA - Spokane Male U18 (16-17)17M 32:35.4+2:07.0+6.95%93.51%7.88%-0.21%
11219Leif BergstromHood River, OR - Teacup Nordic Male U18 (16-17)17M 35:11.7+4:43.3+15.49%86.58%0.51%-8.22%
12212Geza SukovatyWinthrop, WA - Methow Valley Nordic Team Male U18 (16-17)17M 35:57.1+5:28.7+17.98%84.76%-1.63%-10.55%
13214Mathew Finney-JordetBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U18 (16-17)17M 36:58.8+6:30.4+21.35%82.40%-4.53%-13.71%
14213Liam SchaafSpokane, WA - Spokane Nordic Male U18 (16-17)16M 38:19.0+7:50.6+25.74%79.53%-8.31%-17.82%
15210Justin TaylorSnohomish, WA - Momentum Northwest Male U18 (16-17)16M 39:50.1+9:21.7+30.72%76.50%-12.60%-22.49%
16218Hunter HughesSeattle, WA - Bush School Male U18 (16-17)17M 46:49.6+16:21.2+53.66%65.08%-32.37%-43.99%
17211Edward PiperShoreline, WA - The Bush School Male U18 (16-17)16M 52:09.5+21:41.1+71.16%58.42%-47.44%-60.38%
  • 10 km - Male U20 (18-19)
Place Bib Racer name Affiliation Category Age Gender Finish time
1220Paul EverettTacoma, WA - Methow Valley Nordic Team Male U20 (18-19)18M 29:08.3--100%17.52%4.69%
2204Teddy WidmerBend, OR - BEND ENDURANCE ACADEMY Male U20 (18-19)17M 29:30.0+0:21.7+1.24%98.77%16.50%3.51%
3221Ruben CastrenKalispell, MT - North Shore Nordic Male U20 (18-19)18M 30:06.4+0:58.1+3.32%96.78%14.78%1.53%
4222Casey ShannonBend, OR - MBSEF Male U20 (18-19)18M 31:02.4+1:54.1+6.53%93.87%12.14%-1.53%
5224Finley TevlinSeattle, WA - The Bush School Male U20 (18-19)18M 42:34.9+13:26.6+46.14%68.43%-20.53%-39.28%
6223Sean BrownSeattle, WA - The Bush School Male U20 (18-19)18M 49:36.4+20:28.1+70.25%58.74%-40.41%-62.25%