2014 Muskoka River X, Huntsville, ON

Saturday, September 13, 2014 6:59 AM (GMT-4) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Huntsville, ON, Canada
Start type: Interval wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 61
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 1.6
Updated: Monday, June 22, 2015 7:33 AM (GMT-4)

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Female - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
145Robyn KlinkmanDean - Robyn Klinkman, Rachel Quinby C2-TandemF 24:45:00--100%0.00%0.00%
-19Jocelyn LatterThe Mother Load - Jocelyn Latter, Kathy McCarthy C2-TandemF DNF-----
-33Caroline van den BulkCarolina K1-SoloF DNF-----
-14Debbie O'BrienCanameri - Debbie O'Brien SUP-SoloF DNF-----
  • Female - C2-Tandem
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
145Robyn KlinkmanDean - Robyn Klinkman, Rachel Quinby C2-TandemF 24:45:00--100%0.00%0.00%
-19Jocelyn LatterThe Mother Load - Jocelyn Latter, Kathy McCarthy C2-TandemF DNF-----
  • Female - K1-Solo
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
-33Caroline van den BulkCarolina K1-SoloF DNF-----
  • Female - SUP-Solo
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
-14Debbie O'BrienCanameri - Debbie O'Brien SUP-SoloF DNF-----
  • Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
154Glen DawsonTBD (Glen Dawson) - Glen Dawson, Mike Vincent C2-TandemM 13:17:00--100%32.17%32.86%
215Ryan StepkaEvil Twins - Ryan Stepka, Christoph Weber C2-TandemM 13:59:00+42:00+5.27%94.99%28.60%29.32%
359Patrick TurnerCache Flash - Patrick Turner, Tim Turner C2-TandemM 14:11:00+54:00+6.78%93.65%27.57%28.31%
428Dean BrownTwit and Ugh - Dean Brown C2-TandemM 14:24:00+1:07:00+8.41%92.25%26.47%27.21%
524James AngoldIWS Racing 1 - James Angold, Steven James C2-TandemM 15:40:00+2:23:00+17.94%84.79%20.00%20.81%
623Ben KatesTeam Arowhon - Ben Kates, Max Muszynski C2-TandemM 16:37:00+3:20:00+25.09%79.94%15.15%16.01%
77Shawn UrbanUrban Wilderness K1-SoloM 17:54:00+4:37:00+34.76%74.21%8.60%9.52%
835Steven HerrMuskoka X-Men - Steven Herr, Mike Crouzat C2-TandemM 18:16:00+4:59:00+37.52%72.72%6.72%7.67%
94Bart de ZwartStarboard SUP-SoloM 18:23:00+5:06:00+38.39%72.26%6.13%7.08%
952Graham HenrySome Guy From BC K1-SoloM 18:23:00+5:06:00+38.39%72.26%6.13%7.08%
1164Cullen ThiessenDAS Clothing Co. - Cullen Thiessen, Michael Chown C2-TandemM 18:56:00+5:39:00+42.53%70.16%3.32%4.30%
1242Adam WoolfreyAnything for a Beer - Adam Woolfrey, Scott Reynolds C2-TandemM 18:59:00+5:42:00+42.91%69.97%3.06%4.04%
1367Tom PhillipsStrokes of Genius - Tom Phillips, Mike De Abreu C2-TandemM 19:34:00+6:17:00+47.30%67.89%0.09%1.10%
1427Steve VarieurFree Willy C1-SoloM 19:47:00+6:30:00+48.93%67.14%-1.02%0.00%
1437Angus RossJust Angus K1-SoloM 19:47:00+6:30:00+48.93%67.14%-1.02%0.00%
1646Sean McShane2 Guys 1 Canoe - Sean McShane, Alasdair Bates C2-TandemM 20:02:00+6:45:00+50.82%66.31%-2.30%-1.26%
1747Jeb BrugmannBare Strokes - Jeb Brugmann, Rashad Brugmann C2-TandemM 20:50:00+7:33:00+56.84%63.76%-6.38%-5.31%
1860Peter CeponisNot Quite Cousins - Peter Ceponis, Chris Prater C2-TandemM 21:17:00+8:00:00+60.23%62.41%-8.68%-7.58%
1911Peter deMosMuskoka SUP - Peter deMos SUP-SoloM 21:29:00+8:12:00+61.73%61.83%-9.70%-8.59%
201Eric NimigonTeam Fakawee - Eric Nimigon, Sinclair Bean C2-TandemM 22:00:00+8:43:00+65.62%60.38%-12.34%-11.20%
2132Steven CudbertsonTeam LT. Smashers - Steven Cudbertson, Ryan Morin C2-TandemM 22:08:00+8:51:00+66.62%60.02%-13.02%-11.88%
2210Shayne SorrellWhat Were We Thinking? - Shayne Sorrell, Matt James C2-TandemM 22:31:00+9:14:00+69.51%58.99%-14.98%-13.82%
2255Jon KrawecSanta's Lost River Monsters - Jon Krawec, Ben Hankai C2-TandemM 22:31:00+9:14:00+69.51%58.99%-14.98%-13.82%
2431Nate SmithLast Of The Muskokans - Nate Smith, Matt Hughes C2-TandemM 23:51:00+10:34:00+79.55%55.70%-21.79%-20.56%
258Scott WhiteheadThe Gentleman Strokers - Scott Whitehead, Andrew Scott C2-TandemM 24:31:00+11:14:00+84.57%54.18%-25.19%-23.93%
2634Ian HazellSteam Paddlers - Ian Hazell, Ryan Bennett C2-TandemM 24:36:00+11:19:00+85.19%54.00%-25.62%-24.35%
2712Jonathan LiebermanX-Husbands - Jonathan Lieberman, Mark D'eon C2-TandemM 24:52:00+11:35:00+87.20%53.42%-26.98%-25.70%
-63Don StonemanRedemption C1-SoloM DNF-----
-66Peter AmesBen Pete Express - Peter Ames, Ben Ames C2-TandemM DNF-----
-39Andrew GumleyUp A Creek - Andrew Gumley, Tod Querengesser C2-TandemM DNF-----
-44Lee BrownWaseosa Warhawks - Lee Brown, Doug Brown C2-TandemM DNF-----
-56David HolmeHula Hoop SUP-SoloM DNF-----
-57Mike CaseywhatSUP SUP-SoloM DNF-----
-17Dave GibsonBob's Yer Uncle - Dave Gibson, Unknown C2-TandemM DNF-----
-9Gary HeinzNTM Heritage - Gary Heinz, Chris Maw C2-TandemM DNF-----
-30Henry Scott SmithHands Solo - Henry Scott Smith C1-SoloM DNF-----
-65Frank BirdGreen Sea-Esta K1-SoloM DNF-----
-53Tim Van MeppelenAre We There Yet? - Tim Van Meppelen, John Enns C2-TandemM DNF-----
-5John Mark Bradbury$65 Socks - John Mark Bradbury, Brad Sokach C2-TandemM DNF-----
-22Gord NielsenBeautiful Planet - Gord Nielsen, Kiaras Gharabaghi C2-TandemM DNF-----
-2Eric EisenThe Bash Brothers - Eric Eisen, Rob Eisen C2-TandemM DNF-----
-61Dave HaversWavey Davey K1-SoloM DNF-----
-38Ed VenukTrippin' on Twigs - Ed Venuk C1-SoloM DNF-----
-50Jeff CarsonTeam Carson - Jeff Carson, Tyler Carson C2-TandemM DNF-----
-51Rob PattersonTriHardur K1-SoloM DNF-----
-40Ben KolliGrunge Canoe - Ben Kolli, Jacob Khashmanian C2-TandemM DNF-----
-13Mike O'BrienCanusa - Mike O'Brien SUP-SoloM DNF-----
-36Jim FitzgeraldG.I J'S - Jim Fitzgerald, Jason Boyd C2-TandemM DNF-----
  • Male - C1-Solo
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
127Steve VarieurFree Willy C1-SoloM 19:47:00--100%0.00%0.00%
-63Don StonemanRedemption C1-SoloM DNF-----
-30Henry Scott SmithHands Solo - Henry Scott Smith C1-SoloM DNF-----
-38Ed VenukTrippin' on Twigs - Ed Venuk C1-SoloM DNF-----
  • Male - C2-Tandem
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
154Glen DawsonTBD (Glen Dawson) - Glen Dawson, Mike Vincent C2-TandemM 13:17:00--100%32.46%33.69%
215Ryan StepkaEvil Twins - Ryan Stepka, Christoph Weber C2-TandemM 13:59:00+42:00+5.27%94.99%28.90%30.20%
359Patrick TurnerCache Flash - Patrick Turner, Tim Turner C2-TandemM 14:11:00+54:00+6.78%93.65%27.89%29.20%
428Dean BrownTwit and Ugh - Dean Brown C2-TandemM 14:24:00+1:07:00+8.41%92.25%26.79%28.12%
524James AngoldIWS Racing 1 - James Angold, Steven James C2-TandemM 15:40:00+2:23:00+17.94%84.79%20.35%21.80%
623Ben KatesTeam Arowhon - Ben Kates, Max Muszynski C2-TandemM 16:37:00+3:20:00+25.09%79.94%15.52%17.05%
735Steven HerrMuskoka X-Men - Steven Herr, Mike Crouzat C2-TandemM 18:16:00+4:59:00+37.52%72.72%7.13%8.82%
864Cullen ThiessenDAS Clothing Co. - Cullen Thiessen, Michael Chown C2-TandemM 18:56:00+5:39:00+42.53%70.16%3.74%5.49%
942Adam WoolfreyAnything for a Beer - Adam Woolfrey, Scott Reynolds C2-TandemM 18:59:00+5:42:00+42.91%69.97%3.48%5.24%
1067Tom PhillipsStrokes of Genius - Tom Phillips, Mike De Abreu C2-TandemM 19:34:00+6:17:00+47.30%67.89%0.52%2.33%
1146Sean McShane2 Guys 1 Canoe - Sean McShane, Alasdair Bates C2-TandemM 20:02:00+6:45:00+50.82%66.31%-1.86%0.00%
1247Jeb BrugmannBare Strokes - Jeb Brugmann, Rashad Brugmann C2-TandemM 20:50:00+7:33:00+56.84%63.76%-5.92%-3.99%
1360Peter CeponisNot Quite Cousins - Peter Ceponis, Chris Prater C2-TandemM 21:17:00+8:00:00+60.23%62.41%-8.21%-6.24%
141Eric NimigonTeam Fakawee - Eric Nimigon, Sinclair Bean C2-TandemM 22:00:00+8:43:00+65.62%60.38%-11.86%-9.82%
1532Steven CudbertsonTeam LT. Smashers - Steven Cudbertson, Ryan Morin C2-TandemM 22:08:00+8:51:00+66.62%60.02%-12.53%-10.48%
1610Shayne SorrellWhat Were We Thinking? - Shayne Sorrell, Matt James C2-TandemM 22:31:00+9:14:00+69.51%58.99%-14.48%-12.40%
1655Jon KrawecSanta's Lost River Monsters - Jon Krawec, Ben Hankai C2-TandemM 22:31:00+9:14:00+69.51%58.99%-14.48%-12.40%
1831Nate SmithLast Of The Muskokans - Nate Smith, Matt Hughes C2-TandemM 23:51:00+10:34:00+79.55%55.70%-21.26%-19.05%
198Scott WhiteheadThe Gentleman Strokers - Scott Whitehead, Andrew Scott C2-TandemM 24:31:00+11:14:00+84.57%54.18%-24.65%-22.38%
2034Ian HazellSteam Paddlers - Ian Hazell, Ryan Bennett C2-TandemM 24:36:00+11:19:00+85.19%54.00%-25.07%-22.80%
2112Jonathan LiebermanX-Husbands - Jonathan Lieberman, Mark D'eon C2-TandemM 24:52:00+11:35:00+87.20%53.42%-26.43%-24.13%
-66Peter AmesBen Pete Express - Peter Ames, Ben Ames C2-TandemM DNF-----
-39Andrew GumleyUp A Creek - Andrew Gumley, Tod Querengesser C2-TandemM DNF-----
-44Lee BrownWaseosa Warhawks - Lee Brown, Doug Brown C2-TandemM DNF-----
-17Dave GibsonBob's Yer Uncle - Dave Gibson, Unknown C2-TandemM DNF-----
-9Gary HeinzNTM Heritage - Gary Heinz, Chris Maw C2-TandemM DNF-----
-53Tim Van MeppelenAre We There Yet? - Tim Van Meppelen, John Enns C2-TandemM DNF-----
-5John Mark Bradbury$65 Socks - John Mark Bradbury, Brad Sokach C2-TandemM DNF-----
-22Gord NielsenBeautiful Planet - Gord Nielsen, Kiaras Gharabaghi C2-TandemM DNF-----
-2Eric EisenThe Bash Brothers - Eric Eisen, Rob Eisen C2-TandemM DNF-----
-50Jeff CarsonTeam Carson - Jeff Carson, Tyler Carson C2-TandemM DNF-----
-40Ben KolliGrunge Canoe - Ben Kolli, Jacob Khashmanian C2-TandemM DNF-----
-36Jim FitzgeraldG.I J'S - Jim Fitzgerald, Jason Boyd C2-TandemM DNF-----
  • Male - K1-Solo
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
17Shawn UrbanUrban Wilderness K1-SoloM 17:54:00--100%4.22%2.63%
252Graham HenrySome Guy From BC K1-SoloM 18:23:00+29:00+2.70%97.37%1.63%0.00%
337Angus RossJust Angus K1-SoloM 19:47:00+1:53:00+10.52%90.48%-5.86%-7.62%
-65Frank BirdGreen Sea-Esta K1-SoloM DNF-----
-61Dave HaversWavey Davey K1-SoloM DNF-----
-51Rob PattersonTriHardur K1-SoloM DNF-----
  • Male - SUP-Solo
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
14Bart de ZwartStarboard SUP-SoloM 18:23:00--100%7.78%7.78%
211Peter deMosMuskoka SUP - Peter deMos SUP-SoloM 21:29:00+3:06:00+16.86%85.57%-7.78%-7.78%
-56David HolmeHula Hoop SUP-SoloM DNF-----
-57Mike CaseywhatSUP SUP-SoloM DNF-----
-13Mike O'BrienCanusa - Mike O'Brien SUP-SoloM DNF-----
  • Female/Male - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
162Chris CuppBC'N'YA - Chris Cupp, Darrelle Butler C2-TandemF/M 15:58:00--100%17.67%21.15%
216Jeff BrainardYUKONTARIO - Jeff Brainard, Mia Lee C2-TandemF/M 15:58:20+0:20+0.03%99.97%17.65%21.12%
318Paul AdamsHustlin' Trees - Paul Adams, Susan Adams C2-TandemF/M 20:15:00+4:17:00+26.83%78.85%-4.41%0.00%
426Greg CharltonNevermore - Greg Charlton, Monique Charlton C2-TandemF/M 21:13:00+5:15:00+32.88%75.26%-9.40%-4.77%
521John EastmureJohnny and Sony - John Eastmure, Sonya Corson C2-TandemF/M 23:34:00+7:36:00+47.60%67.75%-21.51%-16.38%
-25Hap WilsonEcotrailbuilders - Hap Wilson, Andrea Wilson C2-TandemF/M DNF-----
-41Patrick RobakBackyardingans - Patrick Robak, Candace Fearon C2-TandemF/M DNF-----
-20Ben WoodRaid the Fridge - Ben Wood, Rebecca DeBruyn C2-TandemF/M DNF-----
-6Don PetriePaddle Busters - Don Petrie, Brendan Petrie and crew C2-Tandem RelayF/M DNF-----
  • Female/Male - C2-Tandem
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
162Chris CuppBC'N'YA - Chris Cupp, Darrelle Butler C2-TandemF/M 15:58:00--100%17.67%21.15%
216Jeff BrainardYUKONTARIO - Jeff Brainard, Mia Lee C2-TandemF/M 15:58:20+0:20+0.03%99.97%17.65%21.12%
318Paul AdamsHustlin' Trees - Paul Adams, Susan Adams C2-TandemF/M 20:15:00+4:17:00+26.83%78.85%-4.41%0.00%
426Greg CharltonNevermore - Greg Charlton, Monique Charlton C2-TandemF/M 21:13:00+5:15:00+32.88%75.26%-9.40%-4.77%
521John EastmureJohnny and Sony - John Eastmure, Sonya Corson C2-TandemF/M 23:34:00+7:36:00+47.60%67.75%-21.51%-16.38%
-25Hap WilsonEcotrailbuilders - Hap Wilson, Andrea Wilson C2-TandemF/M DNF-----
-41Patrick RobakBackyardingans - Patrick Robak, Candace Fearon C2-TandemF/M DNF-----
-20Ben WoodRaid the Fridge - Ben Wood, Rebecca DeBruyn C2-TandemF/M DNF-----
  • Female/Male - C2-Tandem Relay
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
-6Don PetriePaddle Busters - Don Petrie, Brendan Petrie and crew C2-Tandem RelayF/M DNF-----