TNR-Aug 5- bedwell bay 5knot

Tuesday, August 5, 2014 7:02 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: North Vancouver, BC, Canada
Start type: Manual wave start
Wave grouping: By distance
Racers: 59
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 1.6
Updated: Tuesday, August 12, 2014 8:49 PM (GMT-7)
Organized by: Deep Cove Outdoors
Race website: http://www.deepcovekayak.com/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Long Course - Overall
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1519Corey Hamilton HPKM 39:41.7--100%21.87%24.12%
2666Warren Bruce HPKM 40:11.8+0:30.1+1.26%98.75%20.88%23.16%
38Chris Dobrovolny HPKM 40:13.1+0:31.4+1.32%98.70%20.84%23.12%
466Daryl RemmlerHTC HPKM 42:00.2+2:18.5+5.82%94.50%17.32%19.71%
588Marshall House/Katja R HPDKF/M 43:02.7+3:21.0+8.44%92.22%15.27%17.72%
6670Sean Hulscher HPKM 43:05.2+3:23.5+8.54%92.13%15.19%17.64%
77Micky Mcdonald HPKM 43:34.2+3:52.5+9.76%91.11%14.24%16.71%
823Rene Chong HPKM 43:44.7+4:03.0+10.20%90.74%13.90%16.38%
9826Hugh Fisher HPKM 44:07.5+4:25.8+11.16%89.96%13.15%15.65%
10300Paul HansenHTC HPKM 44:21.8+4:40.1+11.76%89.48%12.68%15.20%
11859Bruce Seymour HPKM 44:58.9+5:17.2+13.32%88.25%11.46%14.02%
1247Eric Broberg HPKM 45:10.5+5:28.8+13.81%87.87%11.08%13.65%
136Cynthia Wonham HPKF 45:13.0+5:31.3+13.91%87.79%11.00%13.57%
14312Mark Whorrall HPKM 45:14.6+5:32.9+13.98%87.74%10.95%13.52%
1540Bernd Groll HPKM 45:27.1+5:45.4+14.50%87.33%10.54%13.12%
16104Corky ArmstrongHTC HPKM 46:03.4+6:21.7+16.03%86.19%9.35%11.96%
17700Tom Hoskin HPKM 47:07.6+7:25.9+18.72%84.23%7.24%9.92%
1820Gary Cassulis/Andrea Cassulis HPDKF/M 47:13.4+7:31.7+18.97%84.06%7.05%9.73%
1961Clay Ronaghan HPKM 48:31.6+8:49.9+22.25%81.80%4.48%7.24%
20413Chris Mulder HPKM 52:04.8+12:23.1+31.20%76.22%-2.51%0.45%
21627Iona Fisher PKF 52:32.9+12:51.2+32.38%75.54%-3.43%-0.45%
22102Dan Bisalputra HPKM 52:58.6+13:16.9+33.46%74.93%-4.27%-1.27%
23827Peter Zubick HPKM 53:02.7+13:21.0+33.63%74.83%-4.41%-1.40%
24460Jason Bennett SUP 14'M 53:08.0+13:26.3+33.85%74.71%-4.58%-1.57%
25854Ross O'Donnell SUP 14'M 53:32.6+13:50.9+34.89%74.14%-5.39%-2.35%
26576Liam Fisher SUP 14'M 53:49.8+14:08.1+35.61%73.74%-5.95%-2.90%
2711Dion Maxwell SUP 14'M 54:08.0+14:26.3+36.37%73.33%-6.55%-3.48%
28434Adam Cole SUP 14'M 54:19.6+14:37.9+36.86%73.07%-6.93%-3.85%
29303Gary Coulter PKM 54:47.8+15:06.1+38.04%72.44%-7.86%-4.75%
3033Kelvin Humenny SUP 14'M 54:50.5+15:08.8+38.16%72.38%-7.95%-4.83%
314Tim Quarles SUP 14'M 54:56.8+15:15.1+38.42%72.24%-8.15%-5.03%
32101Philippa Wall PKF 56:08.4+16:26.7+41.43%70.71%-10.50%-7.31%
33469Jamie Stirling SKM 57:07.0+17:25.3+43.89%69.50%-12.42%-9.18%
34618Harry Saini SUP 14'M 57:14.3+17:32.6+44.20%69.35%-12.66%-9.41%
35392Ali Birtwell SUP 14'M 57:48.1+18:06.4+45.61%68.67%-13.77%-10.49%
36520Stacey Wyatt PKF 58:39.6+18:57.9+47.78%67.67%-15.46%-12.13%
37608Alison Wood SUP 14'F 59:28.7+19:47.0+49.84%66.74%-17.07%-13.69%
38535Mardy Grossman SKM 1:06:03.5+26:21.8+66.41%60.09%-30.02%-26.27%
3975Sandee Doxtdator SKF 1:07:38.6+27:56.9+70.41%58.68%-33.14%-29.30%
40147Julia Bernhard SKF 1:08:48.4+29:06.7+73.34%57.69%-35.43%-31.53%
  • Long Course - HPDK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
188Marshall House/Katja RHPDKF/M 43:02.7--100%4.63%4.63%
220Gary Cassulis/Andrea CassulisHPDKF/M 47:13.4+4:10.7+9.71%91.15%-4.63%-4.63%
  • Long Course - HPK
Place Bib Racer name Affiliation Category Gender Finish time
1519Corey Hamilton HPKM 39:41.7--100%12.46%11.94%
2666Warren Bruce HPKM 40:11.8+0:30.1+1.26%98.75%11.35%10.83%
38Chris Dobrovolny HPKM 40:13.1+0:31.4+1.32%98.70%11.30%10.78%
466Daryl RemmlerHTC HPKM 42:00.2+2:18.5+5.82%94.50%7.37%6.82%
5670Sean Hulscher HPKM 43:05.2+3:23.5+8.54%92.13%4.98%4.42%
67Micky Mcdonald HPKM 43:34.2+3:52.5+9.76%91.11%3.91%3.35%
723Rene Chong HPKM 43:44.7+4:03.0+10.20%90.74%3.53%2.96%
8826Hugh Fisher HPKM 44:07.5+4:25.8+11.16%89.96%2.69%2.11%
9300Paul HansenHTC HPKM 44:21.8+4:40.1+11.76%89.48%2.16%1.59%
10859Bruce Seymour HPKM 44:58.9+5:17.2+13.32%88.25%0.80%0.21%
1147Eric Broberg HPKM 45:10.5+5:28.8+13.81%87.87%0.37%-0.21%
126Cynthia Wonham HPKF 45:13.0+5:31.3+13.91%87.79%0.28%-0.31%
13312Mark Whorrall HPKM 45:14.6+5:32.9+13.98%87.74%0.22%-0.37%
1440Bernd Groll HPKM 45:27.1+5:45.4+14.50%87.33%-0.24%-0.83%
15104Corky ArmstrongHTC HPKM 46:03.4+6:21.7+16.03%86.19%-1.57%-2.17%
16700Tom Hoskin HPKM 47:07.6+7:25.9+18.72%84.23%-3.93%-4.54%
1761Clay Ronaghan HPKM 48:31.6+8:49.9+22.25%81.80%-7.02%-7.65%
18413Chris Mulder HPKM 52:04.8+12:23.1+31.20%76.22%-14.85%-15.53%
19102Dan Bisalputra HPKM 52:58.6+13:16.9+33.46%74.93%-16.83%-17.52%
20827Peter Zubick HPKM 53:02.7+13:21.0+33.63%74.83%-16.98%-17.67%
  • Long Course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1627Iona FisherPKF 52:32.9--100%5.38%5.26%
2303Gary CoulterPKM 54:47.8+2:14.9+4.28%95.90%1.33%1.21%
3101Philippa WallPKF 56:08.4+3:35.5+6.83%93.60%-1.09%-1.21%
4520Stacey WyattPKF 58:39.6+6:06.7+11.63%89.58%-5.62%-5.75%
  • Long Course - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1469Jamie StirlingSKM 57:07.0--100%12.00%14.56%
2535Mardy GrossmanSKM 1:06:03.5+8:56.5+15.66%86.46%-1.77%1.19%
375Sandee DoxtdatorSKF 1:07:38.6+10:31.6+18.43%84.44%-4.22%-1.19%
4147Julia BernhardSKF 1:08:48.4+11:41.4+20.47%83.01%-6.01%-2.93%
  • Long Course - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1460Jason BennettSUP 14'M 53:08.0--100%3.97%2.66%
2854Ross O'DonnellSUP 14'M 53:32.6+0:24.6+0.77%99.23%3.22%1.91%
3576Liam FisherSUP 14'M 53:49.8+0:41.8+1.31%98.71%2.71%1.38%
411Dion MaxwellSUP 14'M 54:08.0+1:00.0+1.88%98.15%2.16%0.83%
5434Adam ColeSUP 14'M 54:19.6+1:11.6+2.25%97.80%1.81%0.47%
633Kelvin HumennySUP 14'M 54:50.5+1:42.5+3.22%96.88%0.88%-0.47%
74Tim QuarlesSUP 14'M 54:56.8+1:48.8+3.41%96.70%0.69%-0.66%
8618Harry SainiSUP 14'M 57:14.3+4:06.3+7.73%92.83%-3.45%-4.86%
9392Ali BirtwellSUP 14'M 57:48.1+4:40.1+8.79%91.92%-4.47%-5.89%
10608Alison WoodSUP 14'F 59:28.7+6:20.7+11.94%89.33%-7.50%-8.97%
  • Short Course - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
154Jay And Hana InouyeDSKF/M 42:07.0--100%19.12%18.24%
2613Evan GerbrechtSUP 12'6"M 46:01.6+3:54.6+9.28%91.50%11.61%10.65%
3343Kahlyn AdiePKF 46:28.7+4:21.7+10.36%90.62%10.75%9.77%
4812Mark HattonSUP 14'M 47:11.1+5:04.1+12.03%89.26%9.39%8.40%
5803Ron GarzaSUP 12'6"M 47:38.7+5:31.7+13.13%88.40%8.51%7.51%
6188Jason LexaSUP UnlimitedM 49:14.2+7:07.2+16.91%85.54%5.45%4.42%
7611Carmen MerkelSUP 14'F 49:29.9+7:22.9+17.53%85.09%4.95%3.91%
810Kathleen McCormickSUP 12'6"F 50:25.9+8:18.9+19.74%83.51%3.15%2.10%
9807Graham FarrellHPKM 51:30.7+9:23.7+22.31%81.76%1.08%0.00%
10686Ray MarSKM 51:43.2+9:36.2+22.80%81.43%0.68%-0.40%
11856Mark DearSUP 12'6"M 53:58.9+11:51.9+28.17%78.02%-3.66%-4.80%
1235Robin CraigSUP 12'6"F 55:20.5+13:13.5+31.40%76.10%-6.27%-7.44%
13805Adam GerbrechtSUP 12'6"M 55:59.8+13:52.8+32.96%75.21%-7.53%-8.71%
14804John GerbrechtSUP 14'M 56:01.7+13:54.7+33.03%75.17%-7.59%-8.77%
15443Suzanne TaylorSUP 12'6"F 1:00:09.9+18:02.9+42.85%70.00%-15.54%-16.80%
16814Kyler GarzaSUP 12'6"M 1:00:47.5+18:40.5+44.34%69.28%-16.74%-18.02%
17824Kim HallSUP SurfF 1:01:06.7+18:59.7+45.10%68.92%-17.35%-18.64%
-697Leigh StrattonSUP SurfF DNF-----
-858Katie McAleerSUP 12'6"F DNF-----
  • Short Course - DSK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
154Jay And Hana InouyeDSKF/M 42:07.0--100%0.00%0.00%
  • Short Course - HPK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1807Graham FarrellHPKM 51:30.7--100%0.00%0.00%
  • Short Course - PK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1343Kahlyn AdiePKF 46:28.7--100%0.00%0.00%
  • Short Course - SK
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1686Ray MarSKM 51:43.2--100%0.00%0.00%
  • Short Course - SUP 12'6"
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1613Evan GerbrechtSUP 12'6"M 46:01.6--100%14.44%15.80%
2803Ron GarzaSUP 12'6"M 47:38.7+1:37.1+3.52%96.60%11.44%12.84%
310Kathleen McCormickSUP 12'6"F 50:25.9+4:24.3+9.57%91.27%6.26%7.74%
4856Mark DearSUP 12'6"M 53:58.9+7:57.3+17.28%85.26%-0.34%1.24%
535Robin CraigSUP 12'6"F 55:20.5+9:18.9+20.24%83.17%-2.87%-1.24%
6805Adam GerbrechtSUP 12'6"M 55:59.8+9:58.2+21.66%82.20%-4.09%-2.44%
7443Suzanne TaylorSUP 12'6"F 1:00:09.9+14:08.3+30.72%76.50%-11.84%-10.07%
8814Kyler GarzaSUP 12'6"M 1:00:47.5+14:45.9+32.08%75.71%-13.00%-11.21%
-858Katie McAleerSUP 12'6"F DNF-----
  • Short Course - SUP 14'
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1812Mark HattonSUP 14'M 47:11.1--100%7.31%4.67%
2611Carmen MerkelSUP 14'F 49:29.9+2:18.8+4.90%95.33%2.76%0.00%
3804John GerbrechtSUP 14'M 56:01.7+8:50.6+18.74%84.22%-10.07%-13.19%
  • Short Course - SUP Surf
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1824Kim HallSUP SurfF 1:01:06.7--100%0.00%0.00%
-697Leigh StrattonSUP SurfF DNF-----
  • Short Course - SUP Unlimited
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1188Jason LexaSUP UnlimitedM 49:14.2--100%0.00%0.00%