Big Chop - July 10th, 2014

Thursday, July 10, 2014 7:00 PM (GMT-7) - Final results

Race info
Sport: Paddling
Location: Vancouver, BC, Canada
Start type: Mass start
Racers: 108
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 1.6
Updated: Monday, July 14, 2014 9:37 PM (GMT-7)
Organized by: MEC Big Chop Race Series
Race website: www.bigchop.ca

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Big Chop - Overall
Place Bib Racer name Category Finish time
111Dion Maxwell 2Surf-M 41:42.5--100%28.92%26.98%11.918:58:27.3
2115Shane MartinSurf-M 41:54.1+0:11.6+0.46%99.54%28.59%26.64%11.918:58:27.3
31000Bob Putnam 1Surf-M 43:18.7+1:36.2+3.84%96.30%26.19%24.17%11.518:58:27.3
  • Big Chop - DK-C
Place Bib Racer name Category Finish time
1403Peter Gumplinger/Silke GumplingerDK-C 47:20.8--100%27.67%27.67%10.518:58:27.3
218Shu Yu Fan/Patrick LimDK-C 1:23:34.5+36:13.7+76.52%56.65%-27.67%-27.67%6.018:58:27.3
  • Big Chop - Dsurf-M
Place Bib Racer name Category Finish time
133Marshall House/Gary CassulisDsurf-M 44:20.5--100%0.00%0.00%11.218:58:27.3
  • Big Chop - OC1-F
Place Bib Racer name Category Finish time
1432Marlies ErnstOC1-F 54:51.5--100%0.00%0.00%9.118:58:27.3
  • Big Chop - OC1-M
Place Bib Racer name Category Finish time
1465Cam FagrieOC1-M 48:08.8--100%8.52%8.52%10.318:58:27.3
21470Frank FarahOC1-M 57:07.1+8:58.3+18.63%84.29%-8.52%-8.52%8.718:58:27.3
  • Big Chop - OC2-C
Place Bib Racer name Category Finish time
1991Graeme Galves/Theresa WooOC2-C 52:00.5--100%0.00%0.00%9.618:58:27.3
  • Big Chop - OC2-F
Place Bib Racer name Category Finish time
1752Caroline Chenard/Nikki PearsonOC2-F 53:10.8--100%0.00%0.00%9.418:58:27.3
  • Big Chop - OC2-M
Place Bib Racer name Category Finish time
1604Mike Bernemann/Rob MonterioOC2-M 44:18.9--100%0.00%0.00%11.218:58:27.3
  • Big Chop - SUP-F
Place Bib Racer name Category Finish time
11121Shannon Bell ParsonsSUP-F 1:03:00.0--100%0.00%0.00%7.918:58:27.3
  • Big Chop - SUP-M
Place Bib Racer name Category Finish time
1460Jason BennettSUP-M 59:59.9--100%14.74%12.70%8.318:58:27.3
2992Ben WrightSUP-M 1:02:41.2+2:41.3+4.48%95.71%10.92%8.79%7.918:58:27.3
3994David PeabodySUP-M 1:03:39.4+3:39.5+6.10%94.25%9.55%7.38%7.818:58:27.3
  • Big Chop - Surf-F
Place Bib Racer name Category Finish time
16Cynthia WonhamSurf-F 55:49.5--100%13.56%13.56%8.918:58:27.3
2119Colleen CannonSurf-F 1:13:20.6+17:31.1+31.38%76.11%-13.56%-13.56%6.818:58:27.3
  • Big Chop - Surf-M
Place Bib Racer name Category Finish time
111Dion Maxwell 2Surf-M 41:42.5--100%14.34%12.52%11.918:58:27.3
2115Shane MartinSurf-M 41:54.1+0:11.6+0.46%99.54%13.94%12.12%11.918:58:27.3
31000Bob Putnam 1Surf-M 43:18.7+1:36.2+3.84%96.30%11.05%9.16%11.518:58:27.3
  • Little Chop - Overall
Place Bib Racer name Category Finish time
134Stuart HamiltonSurf-M 27:00.2--100%43.69%42.32%10.018:58:27.3
2533Denis BelkinSurf-M 27:23.2+0:23.0+1.42%98.60%42.89%41.50%9.918:58:27.3
3127Peter NguyenOC1-M 28:17.8+1:17.6+4.79%95.43%40.99%39.56%9.518:58:27.3
  • Little Chop - DK-C
Place Bib Racer name Category Finish time
115Ben Henderson/Emma DickinsonDK-C 30:51.0--100%18.63%19.04%8.818:58:27.3
2985Rosalie Yaremko/Stephen KennedyDK-C 34:01.1+3:10.1+10.27%90.69%10.27%10.72%7.918:58:27.3
316Becky Bliss/Len HillDK-C 38:06.3+7:15.3+23.52%80.96%-0.50%0.00%7.118:58:27.3
  • Little Chop - DK-F
Place Bib Racer name Category Finish time
130Brenda Power/Nancy DixonDK-F 42:41.4--100%0.00%0.00%6.318:58:27.3
  • Little Chop - K-F
Place Bib Racer name Category Finish time
12Sayaka KurosakiK-F 37:30.0--100%23.10%24.25%7.218:58:27.3
227Jacqueline HuardK-F 42:01.1+4:31.1+12.05%89.25%13.83%15.12%6.418:58:27.3
3108Catherine PulkinghornK-F 49:30.3+12:00.3+32.01%75.75%-1.52%0.00%5.518:58:27.3
  • Little Chop - K-M
Place Bib Racer name Category Finish time
126John ScottK-M 29:29.6--100%17.62%18.41%9.218:58:27.3
2114Matt HyattK-M 32:47.7+3:18.1+11.19%89.93%8.39%9.27%8.218:58:27.3
322Steve YamanakaK-M 36:08.8+6:39.2+22.56%81.59%-0.97%0.00%7.518:58:27.3
  • Little Chop - OC1-F
Place Bib Racer name Category Finish time
1128Angie TangOC1-F 35:12.0--100%5.45%6.76%7.718:58:27.3
2158Lucy GuestOC1-F 36:02.3+0:50.3+2.38%97.67%3.20%4.54%7.518:58:27.3
3113Allie WilkinsOC1-F 37:30.0+2:18.0+6.53%93.87%-0.73%0.66%7.218:58:27.3
  • Little Chop - OC1-M
Place Bib Racer name Category Finish time
1127Peter NguyenOC1-M 28:17.8--100%14.10%14.10%9.518:58:27.3
2521Jonathan WilkinsOC1-M 37:35.1+9:17.3+32.82%75.29%-14.10%-14.10%7.218:58:27.3
  • Little Chop - OC2-C
Place Bib Racer name Category Finish time
1988Sandi Mitchell/Herb YuenOC2-C 28:46.1--100%0.00%0.00%9.418:58:27.3
  • Little Chop - Other
Place Bib Racer name Category Finish time
147Eric BrobergOther 45:47.6--100%0.00%0.00%5.918:58:27.3
  • Little Chop - SUP-F
Place Bib Racer name Category Finish time
1987Rhona LotnickSUP-F 42:12.5--100%26.06%28.54%6.418:58:27.3
2307Shauna MagowanSUP-F 42:54.0+0:41.5+1.64%98.39%24.85%27.37%6.318:58:27.3
3995Laura BurginSUP-F 43:01.4+0:48.9+1.93%98.11%24.64%27.16%6.318:58:27.3
  • Little Chop - SUP-M
Place Bib Racer name Category Finish time
1993Mike GeorgeSUP-M 39:29.2--100%24.22%23.43%6.818:58:27.3
2757Kam PoirierSUP-M 40:33.4+1:04.2+2.71%97.36%22.17%21.36%6.718:58:27.3
3828Ben LandSUP-M 42:23.6+2:54.4+7.36%93.14%18.65%17.80%6.418:58:27.3
  • Little Chop - Surf-F
Place Bib Racer name Category Finish time
148Carolyn DaubenySurf-F 30:20.1--100%0.00%0.00%8.918:58:27.3
  • Little Chop - Surf-M
Place Bib Racer name Category Finish time
134Stuart HamiltonSurf-M 27:00.2--100%26.10%1.40%10.018:58:27.3
2533Denis BelkinSurf-M 27:23.2+0:23.0+1.42%98.60%25.06%0.00%9.918:58:27.3
31006Daniel McLarenSurf-M 55:14.3+28:14.1+104.56%48.89%-51.16%-101.70%4.918:58:27.3