PCC Winter 2021 TT2

Tuesday, April 6, 2021 17:59 (GMT+2) - Preliminary results

Race info
Sport: Paddling - kayak
Location: Muizenberg, South Africa
Start type: Mass start
Racers: 22
Timed on: stack TS_M105B
Timed with: Webscorer PRO 4.7
Updated: Tuesday, April 6, 2021 20:08 (GMT+2)
Organized by: Peninsula Canoe Club
Race website: https://www.peninsula-canoe.org.za/

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 5km - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Ryley SmithJunior Under 18M 24:45.0--100%5.41%5.05%11.217:59:53.2
2-Rob GulleMasters 50-59M 26:04.0+1:19.0+5.32%94.95%0.38%0.00%10.617:59:53.2
3-Chiara VorsterJunior Under 18F 27:41.0+2:56.0+11.85%89.40%-5.80%-6.20%10.017:59:53.2
  • 5km Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Chiara VorsterJunior Under 18F 27:41.0--100%0.00%0.00%10.017:59:53.2
  • 5km Female - Junior Under 18
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Chiara VorsterJunior Under 18F 27:41.0--100%0.00%0.00%10.017:59:53.2
  • 5km Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Ryley SmithJunior Under 18M 24:45.0--100%2.59%2.59%11.217:59:53.2
2-Rob GulleMasters 50-59M 26:04.0+1:19.0+5.32%94.95%-2.59%-2.59%10.617:59:53.2
  • 5km Male - Junior Under 18
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Ryley SmithJunior Under 18M 24:45.0--100%0.00%0.00%11.217:59:53.2
  • 5km Male - Masters 50-59
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Rob GulleMasters 50-59M 26:04.0--100%0.00%0.00%10.617:59:53.2
  • 10km - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Kenny RiceSenior 18-39M 40:23.0--100%16.26%17.93%13.717:59:53.2
2-Graeme SolomonVets 40-49M 40:40.8+0:17.8+0.73%99.27%15.65%17.32%13.617:59:53.2
3-Ian TrautmannMasters 50-59M 41:15.5+0:52.5+2.17%97.88%14.45%16.15%13.417:59:53.2
4-Josh SmithJunior Under 18M 41:57.8+1:34.8+3.91%96.23%12.99%14.71%13.217:59:53.2
5-Zak JacobsJunior Under 18M 44:00.0+3:37.0+8.96%91.78%8.76%10.58%12.517:59:53.2
6-Christy ShrimptonSenior 18-39F 45:00.0+4:37.0+11.43%89.74%6.69%8.54%12.317:59:53.2
7-Candice MurraySenior 18-39F 45:01.0+4:38.0+11.47%89.71%6.65%8.51%12.312:07:13.3
8-Andrew VanoschMasters 50-59M 46:54.9+6:31.9+16.17%86.08%2.72%4.65%11.817:59:53.2
9-Fred CresswellMasters 50-59M 48:00.0+7:37.0+18.86%84.13%0.47%2.45%11.517:59:53.2
10-Tom ThrigMasters 50-59M 49:12.2+8:49.2+21.84%82.07%-2.03%0.00%11.217:59:53.2
11-Holly SmithJunior Under 18F 49:13.6+8:50.6+21.90%82.04%-2.08%-0.05%11.217:59:53.2
12-Jared ShrimptonJunior Under 18M 49:14.6+8:51.6+21.94%82.01%-2.11%-0.08%11.212:05:02.9
13-Siv SivertsenMasters 50-59M 49:45.6+9:22.6+23.22%81.16%-3.18%-1.13%11.117:59:53.2
14-Graham RoweGrand Masters 60+M 50:09.9+9:46.9+24.22%80.50%-4.02%-1.95%11.017:59:53.2
15-Jessica PollockSenior 18-39F 52:08.5+11:45.5+29.12%77.45%-8.12%-5.97%10.617:59:53.2
16-Costa DimopoulosMasters 50-59M 54:55.0+14:32.0+35.99%73.54%-13.87%-11.61%10.117:59:53.2
17-Ian GlassGrand Masters 60+M 54:56.7+14:33.7+36.06%73.50%-13.93%-11.67%10.017:59:53.2
18-Greg BunyardMasters 50-59M 55:00.0+14:37.0+36.19%73.42%-14.05%-11.78%10.017:59:53.2
19-Barry PennGrand Masters 60+M 58:28.1+18:05.1+44.78%69.07%-21.24%-18.83%9.417:59:53.2
  • 10km Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Christy ShrimptonSenior 18-39F 45:00.0--100%5.95%4.50%12.317:59:53.2
2-Candice MurraySenior 18-39F 45:01.0+0:01.0+0.04%99.96%5.91%4.47%12.312:07:13.3
3-Holly SmithJunior Under 18F 49:13.6+4:13.6+9.39%91.41%-2.89%-4.47%11.217:59:53.2
4-Jessica PollockSenior 18-39F 52:08.5+7:08.5+15.87%86.30%-8.98%-10.65%10.617:59:53.2
  • 10km Female - Junior Under 18
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Holly SmithJunior Under 18F 49:13.6--100%0.00%0.00%11.217:59:53.2
  • 10km Female - Senior 18-39
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Christy ShrimptonSenior 18-39F 45:00.0--100%5.04%0.04%12.317:59:53.2
2-Candice MurraySenior 18-39F 45:01.0+0:01.0+0.04%99.96%5.00%0.00%12.312:07:13.3
3-Jessica PollockSenior 18-39F 52:08.5+7:08.5+15.87%86.30%-10.04%-15.83%10.617:59:53.2
  • 10km Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Kenny RiceSenior 18-39M 40:23.0--100%16.44%17.93%13.717:59:53.2
2-Graeme SolomonVets 40-49M 40:40.8+0:17.8+0.73%99.27%15.82%17.32%13.617:59:53.2
3-Ian TrautmannMasters 50-59M 41:15.5+0:52.5+2.17%97.88%14.63%16.15%13.417:59:53.2
4-Josh SmithJunior Under 18M 41:57.8+1:34.8+3.91%96.23%13.17%14.71%13.217:59:53.2
5-Zak JacobsJunior Under 18M 44:00.0+3:37.0+8.96%91.78%8.95%10.58%12.517:59:53.2
6-Andrew VanoschMasters 50-59M 46:54.9+6:31.9+16.17%86.08%2.92%4.65%11.817:59:53.2
7-Fred CresswellMasters 50-59M 48:00.0+7:37.0+18.86%84.13%0.68%2.45%11.517:59:53.2
8-Tom ThrigMasters 50-59M 49:12.2+8:49.2+21.84%82.07%-1.81%0.00%11.217:59:53.2
9-Jared ShrimptonJunior Under 18M 49:14.6+8:51.6+21.94%82.01%-1.90%-0.08%11.212:05:02.9
10-Siv SivertsenMasters 50-59M 49:45.6+9:22.6+23.22%81.16%-2.97%-1.13%11.117:59:53.2
11-Graham RoweGrand Masters 60+M 50:09.9+9:46.9+24.22%80.50%-3.80%-1.95%11.017:59:53.2
12-Costa DimopoulosMasters 50-59M 54:55.0+14:32.0+35.99%73.54%-13.64%-11.61%10.117:59:53.2
13-Ian GlassGrand Masters 60+M 54:56.7+14:33.7+36.06%73.50%-13.69%-11.67%10.017:59:53.2
14-Greg BunyardMasters 50-59M 55:00.0+14:37.0+36.19%73.42%-13.81%-11.78%10.017:59:53.2
15-Barry PennGrand Masters 60+M 58:28.1+18:05.1+44.78%69.07%-20.99%-18.83%9.417:59:53.2
  • 10km Male - Grand Masters 60+
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Graham RoweGrand Masters 60+M 50:09.9--100%8.00%8.70%11.017:59:53.2
2-Ian GlassGrand Masters 60+M 54:56.7+4:46.8+9.53%91.30%-0.77%0.00%10.017:59:53.2
3-Barry PennGrand Masters 60+M 58:28.1+8:18.2+16.55%85.80%-7.23%-6.41%9.417:59:53.2
  • 10km Male - Junior Under 18
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Josh SmithJunior Under 18M 41:57.8--100%6.89%4.63%13.217:59:53.2
2-Zak JacobsJunior Under 18M 44:00.0+2:02.2+4.85%95.37%2.37%0.00%12.517:59:53.2
3-Jared ShrimptonJunior Under 18M 49:14.6+7:16.8+17.35%85.22%-9.26%-11.92%11.212:05:02.9
  • 10km Male - Masters 50-59
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Ian TrautmannMasters 50-59M 41:15.5--100%16.30%16.15%13.417:59:53.2
2-Andrew VanoschMasters 50-59M 46:54.9+5:39.4+13.71%87.94%4.82%4.65%11.817:59:53.2
3-Fred CresswellMasters 50-59M 48:00.0+6:44.5+16.34%85.95%2.62%2.45%11.517:59:53.2
4-Tom ThrigMasters 50-59M 49:12.2+7:56.7+19.26%83.85%0.18%0.00%11.217:59:53.2
5-Siv SivertsenMasters 50-59M 49:45.6+8:30.1+20.61%82.91%-0.95%-1.13%11.117:59:53.2
6-Costa DimopoulosMasters 50-59M 54:55.0+13:39.5+33.10%75.13%-11.41%-11.61%10.117:59:53.2
7-Greg BunyardMasters 50-59M 55:00.0+13:44.5+33.31%75.02%-11.58%-11.78%10.017:59:53.2
  • 10km Male - Senior 18-39
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Kenny RiceSenior 18-39M 40:23.0--100%0.00%0.00%13.717:59:53.2
  • 10km Male - Vets 40-49
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Graeme SolomonVets 40-49M 40:40.8--100%0.00%0.00%13.617:59:53.2