Prescient Freedom Paddle 2020

Saturday, October 24, 2020 12:32 (GMT+2) - Final results

Race info
Sport: Paddling - surfski
Location: Cape Town, South Africa
Start type: Interval wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 126
Timed on: iPhone
Timed with: Webscorer PRO 4.2
Updated: Monday, April 5, 2021 10:01 (GMT+2)

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • Long - Overall
Place Bib Racer name Category Finish time
16381T Hank Mcgregor & Joshua FennDM Senior Open 1:57:00.5--100%31.19%28.47%14.4
25981T Kenny Rice & Nicholas NottenDM Senior Open 1:58:47.6+1:47.1+1.53%98.50%30.14%27.37%14.1
39159T Bevan Manson & Hamish LovemoreDM Senior Open 2:01:27.9+4:27.4+3.81%96.33%28.57%25.74%13.8
45674T Dawid Mocke & Jasper MockeDM Sub-Veteran 2:04:08.7+7:08.2+6.10%94.25%26.99%24.10%13.5
55607T Ulvard Hart & Stewart LittleDM U23 2:05:40.2+8:39.7+7.40%93.11%26.09%23.17%13.4
64245T Daneel Van Wyk & Tom LovemoreDM U23 2:10:10.7+13:10.2+11.26%89.88%23.44%20.41%12.9
7121T Alan Houston & Bartho VisserDM U23 2:10:25.3+13:24.8+11.46%89.72%23.30%20.27%12.9
82782T Antony Collopy & Willem ErasmusDM Senior Open 2:13:21.6+16:21.1+13.97%87.74%21.57%18.47%12.6
950732T Daniel Jacobs & Ian BlackDM Senior Open 2:13:23.9+16:23.4+14.01%87.71%21.55%18.45%12.6
108212T Kelvin Trautman & Murray StarrDM Senior Open 2:13:29.7+16:29.2+14.09%87.65%21.49%18.39%12.6
112564T S Schoeman & M Van NiekerkMixed Doubles 2:13:33.5+16:33.0+14.14%87.61%21.46%18.35%12.6
128110T Stretch Struwig & Simon WillmottDM Grand Master 2:13:42.5+16:42.0+14.27%87.51%21.37%18.26%12.6
1350335T Jeremy Valerga & Zachery PreyserDM Senior Open 2:14:36.1+17:35.6+15.04%86.93%20.84%17.71%12.5
1450624T Michael Maclachlan & Ian TrautmannDM Master 2:15:02.1+18:01.6+15.41%86.65%20.59%17.45%12.4
151361T Ashley Fulford & Brett FulfordDM Sub-Master 2:15:25.9+18:25.4+15.75%86.40%20.35%17.20%12.4
1650263T Richard Allen & Sean McguiganDM Sub-Master 2:15:58.2+18:57.7+16.21%86.05%20.04%16.87%12.4
1712160T Dyllan Farrell & Josh SmithDM Junior 2:16:06.0+19:05.5+16.32%85.97%19.96%16.79%12.3
185115T Stephan Du Toit & Graham RobertsDM Sub-Master 2:18:45.1+21:44.6+18.58%84.33%18.40%15.17%12.1
1928T Andrew Birkett & Michael LavarackDM Senior Open 2:19:14.9+22:14.4+19.01%84.03%18.11%14.87%12.1
2050653T Rob Moody & Wayne WillettsDM Sub-Master 2:19:35.4+22:34.9+19.30%83.82%17.91%14.66%12.0
215118T Andrew Van Osch & Paul MaraisDM Sub-Master 2:20:39.1+23:38.6+20.21%83.19%17.28%14.01%11.9
225471T Kyle Nel & Anthony WostenholmDM Veteran 2:23:21.6+26:21.1+22.52%81.62%15.69%12.36%11.7
2350753T Conrad Kriel & Daniël ConradieDM Junior 2:24:08.7+27:08.2+23.19%81.17%15.23%11.88%11.7
245945T Christi & Gerald & Theo AugustynS3 2:24:22.0+27:21.5+23.38%81.05%15.10%11.74%11.6
255503T Anton Cartwright & Tom ThringDM Sub-Master 2:24:42.8+27:42.3+23.68%80.86%14.90%11.53%11.6
268859T Jenna Ward & Saskia HocklyDF Senior Open 2:24:55.1+27:54.6+23.85%80.74%14.78%11.40%11.6
2750348T Naor Lombard & Jack De SwardtDM Junior 2:25:45.0+28:44.5+24.56%80.28%14.29%10.89%11.5
284632T Candice Murray & Angie AustinDF Senior Open 2:28:08.9+31:08.4+26.61%78.98%12.88%9.43%11.3
293516T Daniel Sheard & John StandleyDM Senior Open 2:29:18.6+32:18.1+27.61%78.37%12.19%8.72%11.3
305943T Justin Maddock & Kevin HillDM Sub-Veteran 2:29:36.9+32:36.4+27.87%78.21%12.01%8.53%11.2
314283T Darren Berry & Danie Van WykDM Sub-Veteran 2:30:23.7+33:23.2+28.53%77.80%11.55%8.05%11.2
3250566T Lee Moran & Ant Montagu-FryerDM Veteran 2:30:44.3+33:43.8+28.83%77.62%11.35%7.84%11.1
335664T Ant Lake & Thomas GerhardtDM Senior Open 2:30:56.3+33:55.8+29.00%77.52%11.23%7.72%11.1
3447383T Chloe Bunnett & Amica De JagerDF Senior Open 2:31:08.0+34:07.5+29.16%77.42%11.12%7.60%11.1
355085T Herbert Conradie & August LohannDM Master 2:31:58.3+34:57.8+29.88%76.99%10.63%7.09%11.1
365414T Shaun Butler & Rob MacleanDM Sub Great Grand Master 2:32:12.9+35:12.4+30.09%76.87%10.48%6.94%11.0
375255T Daantjie Malan & J.G Van ZylDM Sub-Veteran 2:32:39.1+35:38.6+30.46%76.65%10.23%6.68%11.0
385117T Guy Pike & Marais SteynDM Sub Grand Master 2:32:49.9+35:49.4+30.62%76.56%10.12%6.56%11.0
391806Bradley BoulleSM U23 2:33:09.1+36:08.6+30.89%76.40%9.93%6.37%11.0
404054T Russell Seymour & Andre Van WykDM Master 2:35:21.4+38:20.9+32.77%75.32%8.64%5.02%10.8
415608T Bianca Beavitt & Kim RewDF Senior Open 2:35:41.5+38:41.0+33.06%75.15%8.44%4.82%10.8
4250169T Dale Robinson & Stephanie Von Der HeydMixed Doubles 2:35:51.0+38:50.5+33.20%75.08%8.35%4.72%10.8
435407T Mark Hill & Prieur Van Der MerweDM Sub-Master 2:35:56.3+38:55.8+33.27%75.04%8.29%4.67%10.8
445793T Willem Vd Westhuyzen & Reini Vd WesthuDM Senior Open 2:36:08.6+39:08.1+33.45%74.94%8.17%4.54%10.8
455575T Nikki Mocke & Kim Van GysenDF Sub-Veteran 2:38:40.1+41:39.6+35.60%73.74%6.69%3.00%10.6
4697452T Simon Haw & Shawn De VilliersDM Veteran 2:39:24.1+42:23.6+36.23%73.40%6.26%2.55%10.5
475109T Andries JP Smit & Adie De KockDM Grand Master 2:39:28.6+42:28.1+36.30%73.37%6.21%2.50%10.5
4850598T Jamie Jacobson & Christina GeromontMixed Doubles 2:39:33.1+42:32.6+36.36%73.34%6.17%2.46%10.5
495577Jamii HamlinSM Master 2:39:42.3+42:41.8+36.49%73.27%6.08%2.36%10.5
503333T Andreas Van Tonder & Andrea Van TonderMixed Doubles 2:40:55.9+43:55.4+37.54%72.71%5.36%1.61%10.4
515606T Dan Badenhorst & Andrew GillespieDM Sub-Master 2:41:04.1+44:03.6+37.66%72.65%5.28%1.53%10.4
526409Gordon SpaldingSM Grand Master 2:41:27.7+44:27.2+37.99%72.47%5.05%1.29%10.4
535478T Paul Neill & Emma NeilMixed Doubles 2:41:45.4+44:44.9+38.24%72.34%4.87%1.11%10.4
545661Dieter SchulzeSM Master 2:41:51.9+44:51.4+38.34%72.29%4.81%1.04%10.4
554234T Neil Steenkamp & Diane SteenkampMixed Doubles 2:42:30.4+45:29.9+38.88%72.00%4.43%0.65%10.3
567724T Patrick Eley & Tim PowellDM Sub-Master 2:42:38.3+45:37.8+39.00%71.94%4.35%0.57%10.3
5750895T Deborah Harrison & Michael HarrisonMixed Doubles 2:42:41.4+45:40.9+39.04%71.92%4.32%0.54%10.3
584337T Kobus Maritz & Wynand RossouwDM Master 2:42:49.7+45:49.2+39.16%71.86%4.24%0.45%10.3
5947743T Josh Fowles & Oliver FowlesDM Sub-Veteran 2:43:23.2+46:22.7+39.64%71.61%3.91%0.11%10.3
605795T Marco Zumpt & Matthew Nilsson & Will BS3 2:43:34.2+46:33.7+39.79%71.53%3.81%0.00%10.3
61600T Mike STAPHORST & Mike HallidayDM Great Grand Master 2:44:21.6+47:21.1+40.47%71.19%3.34%-0.48%10.2
6212125David HendrySM Sub Grand Master 2:44:35.0+47:34.5+40.66%71.09%3.21%-0.62%10.2
634885T George Efstratiou & Rich Von WildemanDM Sub-Veteran 2:44:44.3+47:43.8+40.79%71.03%3.12%-0.71%10.2
645420T Abe Vd Westhuysen & Pieter Vd MerweDM Veteran 2:45:02.5+48:02.0+41.05%70.90%2.94%-0.90%10.2
65663T Stephan Carstens & Gerrit BurgerDM Senior Open 2:45:52.9+48:52.4+41.77%70.54%2.45%-1.41%10.1
664323Shaun LodderSM Sub-Veteran 2:46:21.7+49:21.2+42.18%70.33%2.16%-1.71%10.1
675704T Craig Mockford & Kevin GoodspeedDM Sub-Master 2:46:32.7+49:32.2+42.34%70.26%2.06%-1.82%10.1
685766T Gary Kroukamp & Nick PickardDM Master 2:46:56.0+49:55.5+42.67%70.09%1.83%-2.06%10.1
695213T Alex Topliss & Paul IngpenDM Senior Open 2:48:12.1+51:11.6+43.75%69.56%1.08%-2.83%10.0
7041501T Grant Jerome & Chris WoodcockDM Sub-Veteran 2:48:34.0+51:33.5+44.06%69.41%0.87%-3.05%10.0
715773T Francois Sisam & Gareth PinkneyDM Sub-Veteran 2:49:19.2+52:18.7+44.71%69.10%0.42%-3.52%9.9
7250833Thomas AltmannSM Sub Grand Master 2:49:30.2+52:29.7+44.86%69.03%0.32%-3.63%9.9
734977Evan RidgeSM Master 2:50:50.5+53:50.0+46.01%68.49%-0.47%-4.45%9.8
745228T Dominic Notten & Nigel MeintjesDM Senior Open 2:51:04.9+54:04.4+46.21%68.39%-0.61%-4.59%9.8
754635Angus WarrenSM Sub Grand Master 2:52:59.9+55:59.4+47.85%67.64%-1.74%-5.76%9.7
764360T Glen Lindsay & Anton JordaanDM Master 2:53:03.7+56:03.2+47.91%67.61%-1.78%-5.80%9.7
7750795Rudi DurandSM Master 2:53:26.2+56:25.7+48.23%67.46%-2.00%-6.03%9.7
7850818T Yul Malzahn & Tabera Lee JoostenMixed Doubles 2:54:56.9+57:56.4+49.52%66.88%-2.89%-6.96%9.6
7912539T Iwona Gancarz & Waris MillsDF Senior Open 2:55:11.6+58:11.1+49.73%66.79%-3.03%-7.11%9.6
8050677Neil KirkwoodSM Grand Master 2:56:06.2+59:05.7+50.50%66.44%-3.56%-7.66%9.5
8112535T Sean Kritzinger & Heiko Van WyngaardenDM Sub Grand Master 2:56:22.6+59:22.1+50.74%66.34%-3.73%-7.83%9.5
8250900T Jacques De Kock & Febbie MalherbeDM Sub-Master 2:57:15.9+1:00:15.4+51.50%66.01%-4.25%-8.37%9.5
8350118T Gary Pepler & Lodewyk RabieDM Sub Great Grand Master 3:01:20.6+1:04:20.1+54.98%64.52%-6.65%-10.87%9.3
845954Rob MeintjesSM Master 3:01:28.9+1:04:28.4+55.10%64.47%-6.73%-10.95%9.3
854677Jason CollierSM Senior Open 3:02:10.9+1:05:10.4+55.70%64.23%-7.14%-11.38%9.2
8650794T Mike Thorpe & Kiara Hansen & Vin CicatS3 3:02:46.2+1:05:45.7+56.20%64.02%-7.49%-11.74%9.2
878763Dean HopfSM Senior Open 3:05:21.9+1:08:21.4+58.42%63.12%-9.01%-13.32%9.1
885863Paul LeeSM Grand Master 3:05:34.5+1:08:34.0+58.60%63.05%-9.13%-13.45%9.1
8970290Josh SearleSM Senior Open 3:05:49.7+1:08:49.2+58.82%62.97%-9.28%-13.61%9.0
905330T Rory Anderson & Ian GlassDM Grand Master 3:06:26.9+1:09:26.4+59.35%62.76%-9.65%-13.99%9.0
915794Francois CoetzerSM Master 3:07:34.3+1:10:33.8+60.31%62.38%-10.31%-14.67%9.0
9250823Dirk LumppSM Sub Grand Master 3:07:49.6+1:10:49.1+60.52%62.30%-10.46%-14.83%8.9
9312052Alexander MacdonaldSM Master 3:07:55.8+1:10:55.3+60.61%62.26%-10.52%-14.89%8.9
944148Charlie BerringtonSM Grand Master 3:08:22.8+1:11:22.3+61.00%62.11%-10.78%-15.17%8.9
954300T PJ CROUS & Ansuné BassonMixed Doubles 3:11:30.2+1:14:29.7+63.67%61.10%-12.62%-17.08%8.8
965845T David Murray-Smith & Michele Leach-LewMixed Doubles 3:12:25.4+1:15:24.9+64.45%60.81%-13.16%-17.64%8.7
979992T Read, Huishame, H-Green, Jeffs, BothmaCoastal Rowers 3:14:00.7+1:17:00.2+65.81%60.31%-14.10%-18.61%8.7
9812571JD NeillSM Sub-Veteran 3:14:33.9+1:17:33.4+66.28%60.14%-14.42%-18.95%8.6
9912589T Bronson Shaw & Teagan ThompsonDM U23 3:18:29.2+1:21:28.7+69.63%58.95%-16.73%-21.35%8.5
1005662Andrew DuttonSM Sub-Master 3:19:36.0+1:22:35.5+70.59%58.62%-17.38%-22.03%8.4
1016791Chris HarburnSM Master 3:19:58.5+1:22:58.0+70.91%58.51%-17.60%-22.26%8.4
1027663GUY SEARLESM Grand Master 3:21:18.1+1:24:17.6+72.04%58.13%-18.38%-23.07%8.3
1034571Cassie Van HeerdenSM Grand Master 3:24:15.0+1:27:14.5+74.56%57.29%-20.12%-24.87%8.2
10450822T Kerry Lyne & Andrew LyneMixed Doubles 3:24:38.2+1:27:37.7+74.89%57.18%-20.34%-25.11%8.2
1055309Schalk SmitSM Master 3:26:18.7+1:29:18.2+76.32%56.71%-21.33%-26.13%8.1
106524T Jenny Cullinan & Caroline Ablort-MorgaDF Sub-Veteran 3:26:44.7+1:29:44.2+76.69%56.60%-21.58%-26.40%8.1
1075148Johan SerdynSM Great Grand Master 3:28:55.8+1:31:55.3+78.56%56.00%-22.87%-27.73%8.0
10812590T Christopher Logan & Tristan LoganDM U23 3:30:29.4+1:33:28.9+79.89%55.59%-23.79%-28.68%8.0
1095225T Brian Wicht & Coll MacdonaldDM Grand Master 3:35:02.1+1:38:01.6+83.78%54.41%-26.46%-31.46%7.8
1105244T Barry Penn & Donald VoyseyDM Sub Grand Master 3:39:39.9+1:42:39.4+87.73%53.27%-29.18%-34.29%7.6
1119993T Estelle Wiid & Sandra KotzeCoastal Rowers 3:42:57.8+1:45:57.3+90.55%52.48%-31.12%-36.31%7.5
11212328Jonny LucasProne 3:47:43.5+1:50:43.0+94.62%51.38%-33.92%-39.22%7.4
1131578Alan NeateSM Sub-Master 3:54:01.2+1:57:00.7+100.00%50.00%-37.62%-43.07%7.2
1149995T Karen Van Schalkwyk & Peter GoosenCoastal Rowers 3:55:00.0+1:57:59.5+100.84%49.79%-38.20%-43.67%7.1
11512561Thomas KingSUP 3:59:24.5+2:02:24.0+104.61%48.87%-40.79%-46.36%7.0
1169991T Zirk Botha & Geordie KohlerCoastal Rowers 4:06:56.5+2:09:56.0+111.05%47.38%-45.22%-50.97%6.8
11750811Ethan BuncombeProne 4:14:03.4+2:17:02.9+117.13%46.06%-49.41%-55.32%6.6
1189994T Sasha Van Der Krol & Cath GreenwoodCoastal Rowers 4:14:18.6+2:17:18.1+117.34%46.01%-49.56%-55.47%6.6
1195430Ernest Van RietSUP 4:57:12.2+3:00:11.7+154.00%39.37%-74.78%-81.70%5.7
-12474Cameron TripneySUP DNF------
-12559Craig GirdlestoneSUP DNF------
  • Long - Coastal Rowers
Place Bib Racer name Category Finish time
19992T Read, Huishame, H-Green, Jeffs, BothmaCoastal Rowers 3:14:00.7--100%15.88%17.44%8.7
29993T Estelle Wiid & Sandra KotzeCoastal Rowers 3:42:57.8+28:57.1+14.92%87.02%3.33%5.12%7.5
39995T Karen Van Schalkwyk & Peter GoosenCoastal Rowers 3:55:00.0+40:59.3+21.13%82.56%-1.89%0.00%7.1
49991T Zirk Botha & Geordie KohlerCoastal Rowers 4:06:56.5+52:55.8+27.28%78.57%-7.07%-5.08%6.8
59994T Sasha Van Der Krol & Cath GreenwoodCoastal Rowers 4:14:18.6+1:00:17.9+31.08%76.29%-10.26%-8.22%6.6
  • Long - DF Senior Open
Place Bib Racer name Category Finish time
18859T Jenna Ward & Saskia HocklyDF Senior Open 2:24:55.1--100%6.51%4.11%11.6
24632T Candice Murray & Angie AustinDF Senior Open 2:28:08.9+3:13.8+2.23%97.82%4.43%1.98%11.3
347383T Chloe Bunnett & Amica De JagerDF Senior Open 2:31:08.0+6:12.9+4.29%95.89%2.51%0.00%11.1
45608T Bianca Beavitt & Kim RewDF Senior Open 2:35:41.5+10:46.4+7.43%93.08%-0.44%-3.02%10.8
512539T Iwona Gancarz & Waris MillsDF Senior Open 2:55:11.6+30:16.5+20.89%82.72%-13.02%-15.92%9.6
  • Long - DF Sub-Veteran
Place Bib Racer name Category Finish time
15575T Nikki Mocke & Kim Van GysenDF Sub-Veteran 2:38:40.1--100%13.16%13.16%10.6
2524T Jenny Cullinan & Caroline Ablort-MorgaDF Sub-Veteran 3:26:44.7+48:04.6+30.30%76.75%-13.16%-13.16%8.1
  • Long - DM Grand Master
Place Bib Racer name Category Finish time
18110T Stretch Struwig & Simon WillmottDM Grand Master 2:13:42.5--100%23.01%22.70%12.6
25109T Andries JP Smit & Adie De KockDM Grand Master 2:39:28.6+25:46.1+19.27%83.84%8.17%7.80%10.5
35330T Rory Anderson & Ian GlassDM Grand Master 3:06:26.9+52:44.4+39.44%71.71%-7.36%-7.80%9.0
45225T Brian Wicht & Coll MacdonaldDM Grand Master 3:35:02.1+1:21:19.6+60.82%62.18%-23.82%-24.32%7.8
  • Long - DM Great Grand Master
Place Bib Racer name Category Finish time
1600T Mike STAPHORST & Mike HallidayDM Great Grand Master 2:44:21.6--100%0.00%0.00%10.2
  • Long - DM Junior
Place Bib Racer name Category Finish time
112160T Dyllan Farrell & Josh SmithDM Junior 2:16:06.0--100%4.15%5.58%12.3
250753T Conrad Kriel & Daniël ConradieDM Junior 2:24:08.7+8:02.7+5.91%94.42%-1.51%0.00%11.7
350348T Naor Lombard & Jack De SwardtDM Junior 2:25:45.0+9:39.0+7.09%93.38%-2.64%-1.11%11.5
  • Long - DM Master
Place Bib Racer name Category Finish time
150624T Michael Maclachlan & Ian TrautmannDM Master 2:15:02.1--100%14.28%15.12%12.4
25085T Herbert Conradie & August LohannDM Master 2:31:58.3+16:56.2+12.54%88.86%3.53%4.48%11.1
34054T Russell Seymour & Andre Van WykDM Master 2:35:21.4+20:19.3+15.05%86.92%1.38%2.35%10.8
44337T Kobus Maritz & Wynand RossouwDM Master 2:42:49.7+27:47.6+20.58%82.93%-3.36%-2.35%10.3
55766T Gary Kroukamp & Nick PickardDM Master 2:46:56.0+31:53.9+23.62%80.89%-5.97%-4.93%10.1
64360T Glen Lindsay & Anton JordaanDM Master 2:53:03.7+38:01.6+28.16%78.03%-9.86%-8.78%9.7
  • Long - DM Senior Open
Place Bib Racer name Category Finish time
16381T Hank Mcgregor & Joshua FennDM Senior Open 1:57:00.5--100%17.80%14.55%14.4
25981T Kenny Rice & Nicholas NottenDM Senior Open 1:58:47.6+1:47.1+1.53%98.50%16.55%13.24%14.1
39159T Bevan Manson & Hamish LovemoreDM Senior Open 2:01:27.9+4:27.4+3.81%96.33%14.67%11.29%13.8
42782T Antony Collopy & Willem ErasmusDM Senior Open 2:13:21.6+16:21.1+13.97%87.74%6.32%2.60%12.6
550732T Daniel Jacobs & Ian BlackDM Senior Open 2:13:23.9+16:23.4+14.01%87.71%6.29%2.58%12.6
68212T Kelvin Trautman & Murray StarrDM Senior Open 2:13:29.7+16:29.2+14.09%87.65%6.22%2.51%12.6
750335T Jeremy Valerga & Zachery PreyserDM Senior Open 2:14:36.1+17:35.6+15.04%86.93%5.44%1.70%12.5
828T Andrew Birkett & Michael LavarackDM Senior Open 2:19:14.9+22:14.4+19.01%84.03%2.18%-1.70%12.1
93516T Daniel Sheard & John StandleyDM Senior Open 2:29:18.6+32:18.1+27.61%78.37%-4.89%-9.05%11.3
105664T Ant Lake & Thomas GerhardtDM Senior Open 2:30:56.3+33:55.8+29.00%77.52%-6.03%-10.23%11.1
115793T Willem Vd Westhuyzen & Reini Vd WesthuDM Senior Open 2:36:08.6+39:08.1+33.45%74.94%-9.69%-14.04%10.8
12663T Stephan Carstens & Gerrit BurgerDM Senior Open 2:45:52.9+48:52.4+41.77%70.54%-16.53%-21.15%10.1
135213T Alex Topliss & Paul IngpenDM Senior Open 2:48:12.1+51:11.6+43.75%69.56%-18.16%-22.84%10.0
145228T Dominic Notten & Nigel MeintjesDM Senior Open 2:51:04.9+54:04.4+46.21%68.39%-20.18%-24.95%9.8
  • Long - DM Sub Grand Master
Place Bib Racer name Category Finish time
15117T Guy Pike & Marais SteynDM Sub Grand Master 2:32:49.9--100%16.47%13.35%11.0
212535T Sean Kritzinger & Heiko Van WyngaardenDM Sub Grand Master 2:56:22.6+23:32.7+15.41%86.65%3.60%0.00%9.5
35244T Barry Penn & Donald VoyseyDM Sub Grand Master 3:39:39.9+1:06:50.0+43.73%69.57%-20.06%-24.54%7.6
  • Long - DM Sub Great Grand Master
Place Bib Racer name Category Finish time
15414T Shaun Butler & Rob MacleanDM Sub Great Grand Master 2:32:12.9--100%8.73%8.73%11.0
250118T Gary Pepler & Lodewyk RabieDM Sub Great Grand Master 3:01:20.6+29:07.7+19.14%83.94%-8.73%-8.73%9.3
  • Long - DM Sub-Master
Place Bib Racer name Category Finish time
11361T Ashley Fulford & Brett FulfordDM Sub-Master 2:15:25.9--100%10.18%6.41%12.4
250263T Richard Allen & Sean McguiganDM Sub-Master 2:15:58.2+0:32.3+0.40%99.60%9.82%6.04%12.4
35115T Stephan Du Toit & Graham RobertsDM Sub-Master 2:18:45.1+3:19.2+2.45%97.61%7.98%4.12%12.1
450653T Rob Moody & Wayne WillettsDM Sub-Master 2:19:35.4+4:09.5+3.07%97.02%7.42%3.54%12.0
55118T Andrew Van Osch & Paul MaraisDM Sub-Master 2:20:39.1+5:13.2+3.85%96.29%6.72%2.81%11.9
65503T Anton Cartwright & Tom ThringDM Sub-Master 2:24:42.8+9:16.9+6.85%93.59%4.02%0.00%11.6
75407T Mark Hill & Prieur Van Der MerweDM Sub-Master 2:35:56.3+20:30.4+15.14%86.85%-3.42%-7.76%10.8
85606T Dan Badenhorst & Andrew GillespieDM Sub-Master 2:41:04.1+25:38.2+18.93%84.08%-6.82%-11.30%10.4
97724T Patrick Eley & Tim PowellDM Sub-Master 2:42:38.3+27:12.4+20.09%83.27%-7.87%-12.39%10.3
105704T Craig Mockford & Kevin GoodspeedDM Sub-Master 2:46:32.7+31:06.8+22.97%81.32%-10.46%-15.09%10.1
1150900T Jacques De Kock & Febbie MalherbeDM Sub-Master 2:57:15.9+41:50.0+30.89%76.40%-17.57%-22.49%9.5
  • Long - DM Sub-Veteran
Place Bib Racer name Category Finish time
15674T Dawid Mocke & Jasper MockeDM Sub-Veteran 2:04:08.7--100%20.09%21.44%13.5
25943T Justin Maddock & Kevin HillDM Sub-Veteran 2:29:36.9+25:28.2+20.52%82.98%3.69%5.32%11.2
34283T Darren Berry & Danie Van WykDM Sub-Veteran 2:30:23.7+26:15.0+21.14%82.55%3.19%4.82%11.2
45255T Daantjie Malan & J.G Van ZylDM Sub-Veteran 2:32:39.1+28:30.4+22.96%81.33%1.74%3.40%11.0
547743T Josh Fowles & Oliver FowlesDM Sub-Veteran 2:43:23.2+39:14.5+31.61%75.98%-5.17%-3.40%10.3
64885T George Efstratiou & Rich Von WildemanDM Sub-Veteran 2:44:44.3+40:35.6+32.70%75.36%-6.04%-4.25%10.2
741501T Grant Jerome & Chris WoodcockDM Sub-Veteran 2:48:34.0+44:25.3+35.78%73.65%-8.51%-6.67%10.0
85773T Francois Sisam & Gareth PinkneyDM Sub-Veteran 2:49:19.2+45:10.5+36.39%73.32%-8.99%-7.15%9.9
  • Long - DM U23
Place Bib Racer name Category Finish time
15607T Ulvard Hart & Stewart LittleDM U23 2:05:40.2--100%20.99%3.64%13.4
24245T Daneel Van Wyk & Tom LovemoreDM U23 2:10:10.7+4:30.5+3.59%96.54%18.15%0.19%12.9
3121T Alan Houston & Bartho VisserDM U23 2:10:25.3+4:45.1+3.78%96.36%18.00%0.00%12.9
412589T Bronson Shaw & Teagan ThompsonDM U23 3:18:29.2+1:12:49.0+57.94%63.31%-24.80%-52.19%8.5
512590T Christopher Logan & Tristan LoganDM U23 3:30:29.4+1:24:49.2+67.49%59.70%-32.34%-61.39%8.0
  • Long - DM Veteran
Place Bib Racer name Category Finish time
15471T Kyle Nel & Anthony WostenholmDM Veteran 2:23:21.6--100%7.29%7.55%11.7
250566T Lee Moran & Ant Montagu-FryerDM Veteran 2:30:44.3+7:22.7+5.15%95.11%2.52%2.79%11.1
397452T Simon Haw & Shawn De VilliersDM Veteran 2:39:24.1+16:02.5+11.19%89.94%-3.08%-2.79%10.5
45420T Abe Vd Westhuysen & Pieter Vd MerweDM Veteran 2:45:02.5+21:40.9+15.12%86.86%-6.73%-6.43%10.2
  • Long - Mixed Doubles
Place Bib Racer name Category Finish time
12564T S Schoeman & M Van NiekerkMixed Doubles 2:13:33.5--100%21.03%17.81%12.6
250169T Dale Robinson & Stephanie Von Der HeydMixed Doubles 2:35:51.0+22:17.5+16.69%85.70%7.85%4.10%10.8
350598T Jamie Jacobson & Christina GeromontMixed Doubles 2:39:33.1+25:59.6+19.46%83.71%5.66%1.82%10.5
43333T Andreas Van Tonder & Andrea Van TonderMixed Doubles 2:40:55.9+27:22.4+20.50%82.99%4.84%0.97%10.4
55478T Paul Neill & Emma NeilMixed Doubles 2:41:45.4+28:11.9+21.11%82.57%4.36%0.46%10.4
64234T Neil Steenkamp & Diane SteenkampMixed Doubles 2:42:30.4+28:56.9+21.67%82.19%3.91%0.00%10.3
750895T Deborah Harrison & Michael HarrisonMixed Doubles 2:42:41.4+29:07.9+21.81%82.09%3.80%-0.11%10.3
850818T Yul Malzahn & Tabera Lee JoostenMixed Doubles 2:54:56.9+41:23.4+30.99%76.34%-3.44%-7.66%9.6
94300T PJ CROUS & Ansuné BassonMixed Doubles 3:11:30.2+57:56.7+43.39%69.74%-13.23%-17.84%8.8
105845T David Murray-Smith & Michele Leach-LewMixed Doubles 3:12:25.4+58:51.9+44.07%69.41%-13.78%-18.41%8.7
1150822T Kerry Lyne & Andrew LyneMixed Doubles 3:24:38.2+1:11:04.7+53.22%65.27%-21.00%-25.93%8.2
  • Long - Prone
Place Bib Racer name Category Finish time
112328Jonny LucasProne 3:47:43.5--100%5.47%5.47%7.4
250811Ethan BuncombeProne 4:14:03.4+26:19.9+11.56%89.64%-5.47%-5.47%6.6
  • Long - S3
Place Bib Racer name Category Finish time
15945T Christi & Gerald & Theo AugustynS3 2:24:22.0--100%11.74%11.74%11.6
25795T Marco Zumpt & Matthew Nilsson & Will BS3 2:43:34.2+19:12.2+13.30%88.26%0.00%0.00%10.3
350794T Mike Thorpe & Kiara Hansen & Vin CicatS3 3:02:46.2+38:24.2+26.60%78.99%-11.74%-11.74%9.2
  • Long - SM Grand Master
Place Bib Racer name Category Finish time
16409Gordon SpaldingSM Grand Master 2:41:27.7--100%13.28%13.65%10.4
250677Neil KirkwoodSM Grand Master 2:56:06.2+14:38.5+9.07%91.69%5.41%5.82%9.5
35863Paul LeeSM Grand Master 3:05:34.5+24:06.8+14.93%87.01%0.32%0.75%9.1
44148Charlie BerringtonSM Grand Master 3:08:22.8+26:55.1+16.67%85.71%-1.18%-0.75%8.9
57663GUY SEARLESM Grand Master 3:21:18.1+39:50.4+24.67%80.21%-8.12%-7.66%8.3
64571Cassie Van HeerdenSM Grand Master 3:24:15.0+42:47.3+26.50%79.05%-9.71%-9.24%8.2
  • Long - SM Great Grand Master
Place Bib Racer name Category Finish time
15148Johan SerdynSM Great Grand Master 3:28:55.8--100%0.00%0.00%8.0
  • Long - SM Master
Place Bib Racer name Category Finish time
15577Jamii HamlinSM Master 2:39:42.3--100%11.77%12.00%10.5
25661Dieter SchulzeSM Master 2:41:51.9+2:09.6+1.35%98.67%10.58%10.81%10.4
34977Evan RidgeSM Master 2:50:50.5+11:08.2+6.97%93.48%5.62%5.86%9.8
450795Rudi DurandSM Master 2:53:26.2+13:43.9+8.60%92.08%4.19%4.43%9.7
55954Rob MeintjesSM Master 3:01:28.9+21:46.6+13.64%88.00%-0.26%0.00%9.3
65794Francois CoetzerSM Master 3:07:34.3+27:52.0+17.45%85.14%-3.62%-3.36%9.0
712052Alexander MacdonaldSM Master 3:07:55.8+28:13.5+17.67%84.98%-3.82%-3.55%8.9
86791Chris HarburnSM Master 3:19:58.5+40:16.2+25.22%79.86%-10.48%-10.19%8.4
95309Schalk SmitSM Master 3:26:18.7+46:36.4+29.18%77.41%-13.98%-13.68%8.1
  • Long - SM Senior Open
Place Bib Racer name Category Finish time
14677Jason CollierSM Senior Open 3:02:10.9--100%1.23%1.72%9.2
28763Dean HopfSM Senior Open 3:05:21.9+3:11.0+1.75%98.28%-0.49%0.00%9.1
370290Josh SearleSM Senior Open 3:05:49.7+3:38.8+2.00%98.04%-0.74%-0.25%9.0
  • Long - SM Sub Grand Master
Place Bib Racer name Category Finish time
112125David HendrySM Sub Grand Master 2:44:35.0--100%5.26%3.89%10.2
250833Thomas AltmannSM Sub Grand Master 2:49:30.2+4:55.2+2.99%97.10%2.43%1.02%9.9
34635Angus WarrenSM Sub Grand Master 2:52:59.9+8:24.9+5.11%95.14%0.42%-1.02%9.7
450823Dirk LumppSM Sub Grand Master 3:07:49.6+23:14.6+14.12%87.63%-8.12%-9.68%8.9
  • Long - SM Sub-Master
Place Bib Racer name Category Finish time
15662Andrew DuttonSM Sub-Master 3:19:36.0--100%7.94%7.94%8.4
21578Alan NeateSM Sub-Master 3:54:01.2+34:25.2+17.24%85.29%-7.94%-7.94%7.2
  • Long - SM Sub-Veteran
Place Bib Racer name Category Finish time
14323Shaun LodderSM Sub-Veteran 2:46:21.7--100%7.81%7.81%10.1
212571JD NeillSM Sub-Veteran 3:14:33.9+28:12.2+16.95%85.50%-7.81%-7.81%8.6
  • Long - SM U23
Place Bib Racer name Category Finish time
11806Bradley BoulleSM U23 2:33:09.1--100%0.00%0.00%11.0
  • Long - SUP
Place Bib Racer name Category Finish time
112561Thomas KingSUP 3:59:24.5--100%10.77%10.77%7.0
25430Ernest Van RietSUP 4:57:12.2+57:47.7+24.14%80.55%-10.77%-10.77%5.7
-12474Cameron TripneySUP DNF------
-12559Craig GirdlestoneSUP DNF------
  • Short - Overall
Place Bib Racer name Category Finish time
15902Michael MartinSprint Singles 1:27:52.0--100%24.55%24.00%10.2
212093Christiaan BothaSprint Course 1:54:39.1+26:47.1+30.48%76.64%1.55%0.83%7.8
350861Guy ParrSprint Course 1:55:36.5+27:44.5+31.57%76.00%0.73%0.00%7.8
450701Michael RapsonSprint Course 2:08:21.8+40:29.8+46.09%68.45%-10.22%-11.03%7.0
520Rob InskipSprint Course 2:15:48.3+47:56.3+54.56%64.70%-16.61%-17.47%6.6
  • Short - Sprint Course
Place Bib Racer name Category Finish time
112093Christiaan BothaSprint Course 1:54:39.1--100%7.25%6.01%7.8
250861Guy ParrSprint Course 1:55:36.5+0:57.4+0.83%99.17%6.47%5.23%7.8
350701Michael RapsonSprint Course 2:08:21.8+13:42.7+11.96%89.32%-3.85%-5.23%7.0
420Rob InskipSprint Course 2:15:48.3+21:09.2+18.45%84.42%-9.87%-11.33%6.6
  • Short - Sprint Singles
Place Bib Racer name Category Finish time
15902Michael MartinSprint Singles 1:27:52.0--100%0.00%0.00%10.2