2020'10'08 Summer Series, Week 2

Thursday, October 8, 2020 17:30 (GMT+13) - Preliminary results

Race info
Sport: Running
Location: Auckland, New Zealand
Start type: Interval wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 37
Timing mode: Name sync
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 4.2
Updated: Thursday, October 8, 2020 21:40 (GMT+13)
Organized by: Auckland YMCA Marathon Club Inc.
Race website: http://www.ymcamarathon.org.nz

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 5K - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Daniel SmithRunnerM 19:55.0--100%36.50%35.03%3:59.0
2-Alan McIntyreRunnerM 23:41.1+3:46.1+18.92%84.09%24.48%22.74%4:44.2
3-Anna ScarthRunnerF 24:49.0+4:54.0+24.60%80.26%20.88%19.05%4:57.8
4-Chris FieldsRunnerM 27:15.0+7:20.0+36.82%73.09%13.12%11.11%5:27.0
5-Robert GunterRunnerM 28:43.3+8:48.3+44.21%69.34%8.43%6.31%5:44.7
6-Sue JohnsonRunnerF 32:35.3+12:40.3+63.62%61.12%-3.90%-6.31%6:31.1
7-Terry ThompsonRunnerM 34:15.9+14:20.9+72.04%58.13%-9.25%-11.78%6:51.2
8-Jill StewartWalkerF 37:06.4+17:11.4+86.31%53.67%-18.31%-21.05%7:25.3
9-David DurninWalkerM 41:09.4+21:14.4+106.64%48.39%-31.22%-34.26%8:13.9
10-Noeleen ElderWalkerF 44:08.2+24:13.2+121.61%45.12%-40.72%-43.98%8:49.6
  • 5K Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Anna ScarthRunnerF 24:49.0--100%28.40%28.78%4:57.8
2-Sue JohnsonRunnerF 32:35.3+7:46.3+31.32%76.15%5.98%6.48%6:31.1
3-Jill StewartWalkerF 37:06.4+12:17.4+49.52%66.88%-7.05%-6.48%7:25.3
4-Noeleen ElderWalkerF 44:08.2+19:19.2+77.85%56.23%-27.33%-26.66%8:49.6
  • 5K Female - Runner
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Anna ScarthRunnerF 24:49.0--100%13.54%13.54%4:57.8
2-Sue JohnsonRunnerF 32:35.3+7:46.3+31.32%76.15%-13.54%-13.54%6:31.1
  • 5K Female - Walker
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Jill StewartWalkerF 37:06.4--100%8.65%8.65%7:25.3
2-Noeleen ElderWalkerF 44:08.2+7:01.8+18.95%84.07%-8.65%-8.65%8:49.6
  • 5K Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Daniel SmithRunnerM 19:55.0--100%31.71%28.83%3:59.0
2-Alan McIntyreRunnerM 23:41.1+3:46.1+18.92%84.09%18.79%15.37%4:44.2
3-Chris FieldsRunnerM 27:15.0+7:20.0+36.82%73.09%6.57%2.63%5:27.0
4-Robert GunterRunnerM 28:43.3+8:48.3+44.21%69.34%1.52%-2.63%5:44.7
5-Terry ThompsonRunnerM 34:15.9+14:20.9+72.04%58.13%-17.48%-22.44%6:51.2
6-David DurninWalkerM 41:09.4+21:14.4+106.64%48.39%-41.11%-47.06%8:13.9
  • 5K Male - Runner
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Daniel SmithRunnerM 19:55.0--100%25.59%26.91%3:59.0
2-Alan McIntyreRunnerM 23:41.1+3:46.1+18.92%84.09%11.52%13.08%4:44.2
3-Chris FieldsRunnerM 27:15.0+7:20.0+36.82%73.09%-1.80%0.00%5:27.0
4-Robert GunterRunnerM 28:43.3+8:48.3+44.21%69.34%-7.30%-5.40%5:44.7
5-Terry ThompsonRunnerM 34:15.9+14:20.9+72.04%58.13%-28.01%-25.74%6:51.2
  • 5K Male - Walker
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-David DurninWalkerM 41:09.4--100%0.00%0.00%8:13.9
  • 10K - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-PJ MurdochRunnerM 40:05.4--100%28.90%23.56%4:00.5
2-Andrew ShellingRunnerM 41:40.1+1:34.7+3.94%96.21%26.11%20.55%4:10.0
3-Daniel YepRunnerM 45:12.2+5:06.8+12.75%88.69%19.84%13.81%4:31.2
4-Mark CochraneRunnerM 46:20.2+6:14.8+15.58%86.52%17.83%11.65%4:38.0
5-Yoko MiyaRunnerF 47:30.0+7:24.6+18.48%84.40%15.76%9.43%4:45.0
6-Luc WatsonRunnerM 47:44.0+7:38.6+19.07%83.99%15.35%8.99%4:46.4
7-Geoffrey LoweRunnerM 50:20.5+10:15.1+25.57%79.64%10.72%4.01%5:02.0
8-David FoleyRunnerM 50:25.6+10:20.2+25.78%79.50%10.57%3.85%5:02.6
9-Catherine O’DonnellRunnerF 50:29.0+10:23.6+25.93%79.41%10.47%3.74%5:02.9
10-Jerym BruntonRunnerM 50:32.2+10:26.8+26.06%79.33%10.38%3.64%5:03.2
11-Karen CrossanRunnerF 50:43.0+10:37.6+26.51%79.05%10.06%3.30%5:04.3
12-Bruce ColloffRunnerM 51:19.4+11:14.0+28.02%78.11%8.98%2.14%5:07.9
13-David LockhartRunnerM 51:21.1+11:15.7+28.09%78.07%8.93%2.09%5:08.1
14-Wojciech KniazRunnerM 52:26.8+12:21.4+30.82%76.44%6.99%0.00%5:14.7
15-Phil JohnsonRunnerM 53:18.6+13:13.2+32.98%75.20%5.46%-1.65%5:19.9
16-Robert WebbRunnerM 57:29.9+17:24.5+43.42%69.72%-1.97%-9.63%5:45.0
17-Chrissy HerringRunnerF 59:25.8+19:20.4+48.24%67.46%-5.39%-13.32%5:56.6
18-Mike StowersRunnerM 59:27.1+19:21.7+48.30%67.43%-5.43%-13.36%5:56.7
19-Andy HarperRunnerM 1:00:32.7+20:27.3+51.02%66.22%-7.37%-15.44%6:03.3
20-Robert JohnsonRunnerM 1:00:42.3+20:36.9+51.42%66.04%-7.65%-15.75%6:04.2
21-Leanne MetzgerRunnerF 1:05:05.2+24:59.8+62.35%61.59%-15.42%-24.10%6:30.5
22-Carol BielbyRunnerF 1:05:05.8+25:00.4+62.38%61.59%-15.44%-24.12%6:30.6
23-Michele GarrettRunnerF 1:05:06.2+25:00.8+62.39%61.58%-15.45%-24.13%6:30.6
24-John WesselingWalkerM 1:09:31.1+29:25.7+73.41%57.67%-23.28%-32.55%6:57.1
25-Lucy MaltbyRunnerF 1:11:47.9+31:42.5+79.09%55.84%-27.33%-36.90%7:10.8
26-John NortonRunnerM 1:12:33.3+32:27.9+80.98%55.25%-28.67%-38.34%7:15.3
27-Colleen FalloonWalkerF 1:26:14.5+46:09.1+115.12%46.49%-52.94%-64.44%8:37.4
  • 10K Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Yoko MiyaRunnerF 47:30.0--100%23.86%27.02%4:45.0
2-Catherine O’DonnellRunnerF 50:29.0+2:59.0+6.28%94.09%19.08%22.44%5:02.9
3-Karen CrossanRunnerF 50:43.0+3:13.0+6.77%93.66%18.70%22.08%5:04.3
4-Chrissy HerringRunnerF 59:25.8+11:55.8+25.12%79.93%4.74%8.69%5:56.6
5-Leanne MetzgerRunnerF 1:05:05.2+17:35.2+37.02%72.98%-4.33%0.00%6:30.5
6-Carol BielbyRunnerF 1:05:05.8+17:35.8+37.05%72.97%-4.35%-0.02%6:30.6
7-Michele GarrettRunnerF 1:05:06.2+17:36.2+37.06%72.96%-4.36%-0.03%6:30.6
8-Lucy MaltbyRunnerF 1:11:47.9+24:17.9+51.15%66.16%-15.09%-10.31%7:10.8
9-Colleen FalloonWalkerF 1:26:14.5+38:44.5+81.56%55.08%-38.24%-32.50%8:37.4
  • 10K Female - Runner
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Yoko MiyaRunnerF 47:30.0--100%20.04%23.70%4:45.0
2-Catherine O’DonnellRunnerF 50:29.0+2:59.0+6.28%94.09%15.01%18.91%5:02.9
3-Karen CrossanRunnerF 50:43.0+3:13.0+6.77%93.66%14.62%18.54%5:04.3
4-Chrissy HerringRunnerF 59:25.8+11:55.8+25.12%79.93%-0.05%4.54%5:56.6
5-Leanne MetzgerRunnerF 1:05:05.2+17:35.2+37.02%72.98%-9.57%-4.54%6:30.5
6-Carol BielbyRunnerF 1:05:05.8+17:35.8+37.05%72.97%-9.59%-4.56%6:30.6
7-Michele GarrettRunnerF 1:05:06.2+17:36.2+37.06%72.96%-9.60%-4.57%6:30.6
8-Lucy MaltbyRunnerF 1:11:47.9+24:17.9+51.15%66.16%-20.87%-15.32%7:10.8
  • 10K Female - Walker
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Colleen FalloonWalkerF 1:26:14.5--100%0.00%0.00%8:37.4
  • 10K Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-PJ MurdochRunnerM 40:05.4--100%24.91%21.91%4:00.5
2-Andrew ShellingRunnerM 41:40.1+1:34.7+3.94%96.21%21.96%18.83%4:10.0
3-Daniel YepRunnerM 45:12.2+5:06.8+12.75%88.69%15.34%11.95%4:31.2
4-Mark CochraneRunnerM 46:20.2+6:14.8+15.58%86.52%13.21%9.74%4:38.0
5-Luc WatsonRunnerM 47:44.0+7:38.6+19.07%83.99%10.60%7.02%4:46.4
6-Geoffrey LoweRunnerM 50:20.5+10:15.1+25.57%79.64%5.71%1.94%5:02.0
7-David FoleyRunnerM 50:25.6+10:20.2+25.78%79.50%5.55%1.77%5:02.6
8-Jerym BruntonRunnerM 50:32.2+10:26.8+26.06%79.33%5.35%1.56%5:03.2
9-Bruce ColloffRunnerM 51:19.4+11:14.0+28.02%78.11%3.87%0.03%5:07.9
10-David LockhartRunnerM 51:21.1+11:15.7+28.09%78.07%3.82%-0.03%5:08.1
11-Wojciech KniazRunnerM 52:26.8+12:21.4+30.82%76.44%1.77%-2.16%5:14.7
12-Phil JohnsonRunnerM 53:18.6+13:13.2+32.98%75.20%0.15%-3.84%5:19.9
13-Robert WebbRunnerM 57:29.9+17:24.5+43.42%69.72%-7.69%-12.00%5:45.0
14-Mike StowersRunnerM 59:27.1+19:21.7+48.30%67.43%-11.35%-15.81%5:56.7
15-Andy HarperRunnerM 1:00:32.7+20:27.3+51.02%66.22%-13.40%-17.94%6:03.3
16-Robert JohnsonRunnerM 1:00:42.3+20:36.9+51.42%66.04%-13.70%-18.25%6:04.2
17-John WesselingWalkerM 1:09:31.1+29:25.7+73.41%57.67%-30.21%-35.41%6:57.1
18-John NortonRunnerM 1:12:33.3+32:27.9+80.98%55.25%-35.89%-41.33%7:15.3
  • 10K Male - Runner
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-PJ MurdochRunnerM 40:05.4--100%23.55%21.89%4:00.5
2-Andrew ShellingRunnerM 41:40.1+1:34.7+3.94%96.21%20.54%18.81%4:10.0
3-Daniel YepRunnerM 45:12.2+5:06.8+12.75%88.69%13.80%11.92%4:31.2
4-Mark CochraneRunnerM 46:20.2+6:14.8+15.58%86.52%11.64%9.72%4:38.0
5-Luc WatsonRunnerM 47:44.0+7:38.6+19.07%83.99%8.98%6.99%4:46.4
6-Geoffrey LoweRunnerM 50:20.5+10:15.1+25.57%79.64%4.01%1.91%5:02.0
7-David FoleyRunnerM 50:25.6+10:20.2+25.78%79.50%3.84%1.75%5:02.6
8-Jerym BruntonRunnerM 50:32.2+10:26.8+26.06%79.33%3.63%1.53%5:03.2
9-Bruce ColloffRunnerM 51:19.4+11:14.0+28.02%78.11%2.13%0.00%5:07.9
10-David LockhartRunnerM 51:21.1+11:15.7+28.09%78.07%2.08%-0.06%5:08.1
11-Wojciech KniazRunnerM 52:26.8+12:21.4+30.82%76.44%-0.01%-2.19%5:14.7
12-Phil JohnsonRunnerM 53:18.6+13:13.2+32.98%75.20%-1.65%-3.87%5:19.9
13-Robert WebbRunnerM 57:29.9+17:24.5+43.42%69.72%-9.64%-12.03%5:45.0
14-Mike StowersRunnerM 59:27.1+19:21.7+48.30%67.43%-13.37%-15.84%5:56.7
15-Andy HarperRunnerM 1:00:32.7+20:27.3+51.02%66.22%-15.45%-17.97%6:03.3
16-Robert JohnsonRunnerM 1:00:42.3+20:36.9+51.42%66.04%-15.76%-18.28%6:04.2
17-John NortonRunnerM 1:12:33.3+32:27.9+80.98%55.25%-38.35%-41.37%7:15.3
  • 10K Male - Walker
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-John WesselingWalkerM 1:09:31.1--100%0.00%0.00%6:57.1