2020'03'19 Summer Series, Week 22

Thursday, March 19, 2020 17:31 (GMT+13) - Final results

Race info
Sport: Running
Location: Auckland, New Zealand
Start type: Interval wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 31
Timing mode: Name sync
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 4.2
Updated: Thursday, March 19, 2020 21:46 (GMT+13)
Organized by: Auckland YMCA Marathon Club Inc.
Race website: http://www.ymcamarathon.org.nz

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 5K - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Alan McIntyreRunnerM 23:16.5--100%27.47%28.29%4:39.3
2-Phil O'KeefeRunnerM 24:04.4+0:47.9+3.43%96.68%24.98%25.83%4:48.9
3-Andy HarperRunnerM 29:58.3+6:41.8+28.77%77.66%6.60%7.65%5:59.7
4-Jeremy EmbletonRunnerM 32:27.3+9:10.8+39.44%71.71%-1.14%0.00%6:29.5
5-Isla NixonRunnerF 32:28.6+9:12.1+39.53%71.67%-1.21%-0.07%6:29.7
6-David DurninWalkerM 41:04.6+17:48.1+76.48%56.66%-28.01%-26.56%8:12.9
7-Chris ArcherWalkerF 41:17.4+18:00.9+77.40%56.37%-28.68%-27.22%8:15.5
  • 5K Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Isla NixonRunnerF 32:28.6--100%11.95%11.95%6:29.7
2-Chris ArcherWalkerF 41:17.4+8:48.8+27.14%78.66%-11.95%-11.95%8:15.5
  • 5K Female - Runner
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Isla NixonRunnerF 32:28.6--100%0.00%0.00%6:29.7
  • 5K Female - Walker
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Chris ArcherWalkerF 41:17.4--100%0.00%0.00%8:15.5
  • 5K Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Alan McIntyreRunnerM 23:16.5--100%22.85%22.34%4:39.3
2-Phil O'KeefeRunnerM 24:04.4+0:47.9+3.43%96.68%20.21%19.68%4:48.9
3-Andy HarperRunnerM 29:58.3+6:41.8+28.77%77.66%0.66%0.00%5:59.7
4-Jeremy EmbletonRunnerM 32:27.3+9:10.8+39.44%71.71%-7.57%-8.29%6:29.5
5-David DurninWalkerM 41:04.6+17:48.1+76.48%56.66%-36.15%-37.05%8:12.9
  • 5K Male - Runner
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Alan McIntyreRunnerM 23:16.5--100%15.19%13.87%4:39.3
2-Phil O'KeefeRunnerM 24:04.4+0:47.9+3.43%96.68%12.28%10.91%4:48.9
3-Andy HarperRunnerM 29:58.3+6:41.8+28.77%77.66%-9.21%-10.91%5:59.7
4-Jeremy EmbletonRunnerM 32:27.3+9:10.8+39.44%71.71%-18.26%-20.10%6:29.5
  • 5K Male - Walker
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-David DurninWalkerM 41:04.6--100%0.00%0.00%8:12.9
  • 10K - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Daniel YepRunnerM 41:09.7--100%24.37%20.04%4:07.0
2-Christopher RobbRunnerM 42:14.9+1:05.2+2.64%97.43%22.37%17.93%4:13.5
3-David FoleyRunnerM 43:52.2+2:42.5+6.58%93.83%19.39%14.78%4:23.2
3-Mark CochraneRunnerM 43:52.2+2:42.5+6.58%93.83%19.39%14.78%4:23.2
5-Mike DuckettRunnerM 44:58.5+3:48.8+9.26%91.52%17.36%12.63%4:29.8
6-Jeremy HowcroftRunnerM 45:19.0+4:09.3+10.09%90.83%16.74%11.97%4:31.9
7-George HowcroftRunnerM 47:08.4+5:58.7+14.52%87.32%13.39%8.42%4:42.8
8-Angelo TredicucciRunnerM 47:13.0+6:03.3+14.71%87.18%13.25%8.27%4:43.3
9-Geoffrey LoweRunnerM 47:39.7+6:30.0+15.79%86.36%12.43%7.41%4:46.0
10-Catherine O’DonnellRunnerF 49:21.6+8:11.9+19.92%83.39%9.31%4.11%4:56.2
11-John BennieRunnerM 50:28.3+9:18.6+22.62%81.55%7.27%1.95%5:02.8
12-Czenge GyorgioRunnerF 51:11.5+10:01.8+24.37%80.41%5.94%0.55%5:07.2
13-Wojciech KniazRunnerM 51:45.6+10:35.9+25.75%79.52%4.90%-0.55%5:10.6
14-Gayle ClarkRunnerF 51:59.9+10:50.2+26.33%79.16%4.46%-1.02%5:12.0
15-Jodi BrownRunnerF 53:00.5+11:50.8+28.78%77.65%2.60%-2.98%5:18.0
16-Robert GunterRunnerM 56:10.2+15:00.5+36.46%73.28%-3.20%-9.12%5:37.0
17-Robert JohnsonRunnerM 1:02:13.6+21:03.9+51.18%66.15%-14.33%-20.89%6:13.4
18-Terry ThompsonRunnerM 1:04:30.8+23:21.1+56.73%63.80%-18.53%-25.33%6:27.1
19-Portia FoleyRunnerF 1:04:49.6+23:39.9+57.49%63.49%-19.11%-25.94%6:29.0
19-Alice StevensRunnerF 1:04:49.6+23:39.9+57.49%63.49%-19.11%-25.94%6:29.0
21-Adrian EvansRunnerM 1:06:56.7+25:47.0+62.64%61.49%-23.00%-30.05%6:41.7
22-John NortonRunnerM 1:09:43.5+28:33.8+69.39%59.03%-28.11%-35.45%6:58.4
23-Colleen FalloonRunnerF 1:10:46.3+29:36.6+71.94%58.16%-30.03%-37.49%7:04.6
24-Mike StowersRunnerM 1:14:57.8+33:48.1+82.12%54.91%-37.74%-45.63%7:29.8
  • 10K Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Catherine O’DonnellRunnerF 49:21.6--100%14.89%6.88%4:56.2
2-Czenge GyorgioRunnerF 51:11.5+1:49.9+3.71%96.42%11.73%3.43%5:07.2
3-Gayle ClarkRunnerF 51:59.9+2:38.3+5.35%94.93%10.34%1.91%5:12.0
4-Jodi BrownRunnerF 53:00.5+3:38.9+7.39%93.12%8.60%0.00%5:18.0
5-Portia FoleyRunnerF 1:04:49.6+15:28.0+31.33%76.14%-11.77%-22.30%6:29.0
5-Alice StevensRunnerF 1:04:49.6+15:28.0+31.33%76.14%-11.77%-22.30%6:29.0
7-Colleen FalloonRunnerF 1:10:46.3+21:24.7+43.38%69.75%-22.03%-33.51%7:04.6
  • 10K Female - Runner
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Catherine O’DonnellRunnerF 49:21.6--100%14.89%6.88%4:56.2
2-Czenge GyorgioRunnerF 51:11.5+1:49.9+3.71%96.42%11.73%3.43%5:07.2
3-Gayle ClarkRunnerF 51:59.9+2:38.3+5.35%94.93%10.34%1.91%5:12.0
4-Jodi BrownRunnerF 53:00.5+3:38.9+7.39%93.12%8.60%0.00%5:18.0
5-Portia FoleyRunnerF 1:04:49.6+15:28.0+31.33%76.14%-11.77%-22.30%6:29.0
5-Alice StevensRunnerF 1:04:49.6+15:28.0+31.33%76.14%-11.77%-22.30%6:29.0
7-Colleen FalloonRunnerF 1:10:46.3+21:24.7+43.38%69.75%-22.03%-33.51%7:04.6
  • 10K Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Daniel YepRunnerM 41:09.7--100%22.27%13.64%4:07.0
2-Christopher RobbRunnerM 42:14.9+1:05.2+2.64%97.43%20.22%11.36%4:13.5
3-David FoleyRunnerM 43:52.2+2:42.5+6.58%93.83%17.16%7.96%4:23.2
3-Mark CochraneRunnerM 43:52.2+2:42.5+6.58%93.83%17.16%7.96%4:23.2
5-Mike DuckettRunnerM 44:58.5+3:48.8+9.26%91.52%15.07%5.64%4:29.8
6-Jeremy HowcroftRunnerM 45:19.0+4:09.3+10.09%90.83%14.42%4.92%4:31.9
7-George HowcroftRunnerM 47:08.4+5:58.7+14.52%87.32%10.98%1.09%4:42.8
8-Angelo TredicucciRunnerM 47:13.0+6:03.3+14.71%87.18%10.84%0.93%4:43.3
9-Geoffrey LoweRunnerM 47:39.7+6:30.0+15.79%86.36%10.00%0.00%4:46.0
10-John BennieRunnerM 50:28.3+9:18.6+22.62%81.55%4.69%-5.90%5:02.8
11-Wojciech KniazRunnerM 51:45.6+10:35.9+25.75%79.52%2.26%-8.60%5:10.6
12-Robert GunterRunnerM 56:10.2+15:00.5+36.46%73.28%-6.07%-17.85%5:37.0
13-Robert JohnsonRunnerM 1:02:13.6+21:03.9+51.18%66.15%-17.51%-30.56%6:13.4
14-Terry ThompsonRunnerM 1:04:30.8+23:21.1+56.73%63.80%-21.83%-35.36%6:27.1
15-Adrian EvansRunnerM 1:06:56.7+25:47.0+62.64%61.49%-26.42%-40.46%6:41.7
16-John NortonRunnerM 1:09:43.5+28:33.8+69.39%59.03%-31.67%-46.29%6:58.4
17-Mike StowersRunnerM 1:14:57.8+33:48.1+82.12%54.91%-41.56%-57.28%7:29.8
  • 10K Male - Runner
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Daniel YepRunnerM 41:09.7--100%22.27%13.64%4:07.0
2-Christopher RobbRunnerM 42:14.9+1:05.2+2.64%97.43%20.22%11.36%4:13.5
3-David FoleyRunnerM 43:52.2+2:42.5+6.58%93.83%17.16%7.96%4:23.2
3-Mark CochraneRunnerM 43:52.2+2:42.5+6.58%93.83%17.16%7.96%4:23.2
5-Mike DuckettRunnerM 44:58.5+3:48.8+9.26%91.52%15.07%5.64%4:29.8
6-Jeremy HowcroftRunnerM 45:19.0+4:09.3+10.09%90.83%14.42%4.92%4:31.9
7-George HowcroftRunnerM 47:08.4+5:58.7+14.52%87.32%10.98%1.09%4:42.8
8-Angelo TredicucciRunnerM 47:13.0+6:03.3+14.71%87.18%10.84%0.93%4:43.3
9-Geoffrey LoweRunnerM 47:39.7+6:30.0+15.79%86.36%10.00%0.00%4:46.0
10-John BennieRunnerM 50:28.3+9:18.6+22.62%81.55%4.69%-5.90%5:02.8
11-Wojciech KniazRunnerM 51:45.6+10:35.9+25.75%79.52%2.26%-8.60%5:10.6
12-Robert GunterRunnerM 56:10.2+15:00.5+36.46%73.28%-6.07%-17.85%5:37.0
13-Robert JohnsonRunnerM 1:02:13.6+21:03.9+51.18%66.15%-17.51%-30.56%6:13.4
14-Terry ThompsonRunnerM 1:04:30.8+23:21.1+56.73%63.80%-21.83%-35.36%6:27.1
15-Adrian EvansRunnerM 1:06:56.7+25:47.0+62.64%61.49%-26.42%-40.46%6:41.7
16-John NortonRunnerM 1:09:43.5+28:33.8+69.39%59.03%-31.67%-46.29%6:58.4
17-Mike StowersRunnerM 1:14:57.8+33:48.1+82.12%54.91%-41.56%-57.28%7:29.8