2020'03'12 Summer Series, Week 21

Thursday, March 12, 2020 17:31 (GMT+13) - Final results

Race info
Sport: Running
Location: Auckland, New Zealand
Start type: Interval wave start
Wave grouping: Custom
Racers: 26
Timing mode: Name sync
Timed on: iPad
Timed with: Webscorer PRO 4.2
Updated: Thursday, March 19, 2020 21:48 (GMT+13)
Organized by: Auckland YMCA Marathon Club Inc.
Race website: http://www.ymcamarathon.org.nz

Contact organizer

Use this form to send an email to the organizer.

Your name
Your email address
Confirm email address
Message to organizer
Send

  • 5K - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Mark CochraneRunnerM 22:12.5--100%36.45%38.67%4:26.5
2-Michael JamesRunnerM 25:57.6+3:45.1+16.89%85.55%25.72%28.31%5:11.5
3-Terry ThompsonRunnerM 32:48.8+10:36.3+47.75%67.68%6.11%9.38%6:33.8
4-Isla NixonRunnerF 32:55.6+10:43.1+48.26%67.45%5.78%9.07%6:35.1
5-Jeremy EmbletonRunnerM 35:55.1+13:42.6+61.73%61.83%-2.78%0.81%7:11.0
6-Eileen GilderRunnerF 36:30.3+14:17.8+64.38%60.84%-4.46%-0.81%7:18.1
7-Pauline FitzsimmonsWalkerF 37:00.0+14:47.5+66.60%60.02%-5.87%-2.18%7:24.0
8-Chris ArcherWalkerF 41:56.7+19:44.2+88.87%52.95%-20.02%-15.83%8:23.3
9-David DurninWalkerM 41:59.9+19:47.4+89.11%52.88%-20.18%-15.98%8:24.0
10-Megan HorneWalkerF 42:11.8+19:59.3+90.00%52.63%-20.74%-16.53%8:26.4
  • 5K Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Isla NixonRunnerF 32:55.6--100%13.61%11.01%6:35.1
2-Eileen GilderRunnerF 36:30.3+3:34.7+10.87%90.20%4.22%1.34%7:18.1
3-Pauline FitzsimmonsWalkerF 37:00.0+4:04.4+12.37%88.99%2.92%0.00%7:24.0
4-Chris ArcherWalkerF 41:56.7+9:01.1+27.39%78.50%-10.05%-13.36%8:23.3
5-Megan HorneWalkerF 42:11.8+9:16.2+28.15%78.03%-10.71%-14.05%8:26.4
  • 5K Female - Runner
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Isla NixonRunnerF 32:55.6--100%5.15%5.15%6:35.1
2-Eileen GilderRunnerF 36:30.3+3:34.7+10.87%90.20%-5.15%-5.15%7:18.1
  • 5K Female - Walker
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Pauline FitzsimmonsWalkerF 37:00.0--100%8.37%11.79%7:24.0
2-Chris ArcherWalkerF 41:56.7+4:56.7+13.36%88.21%-3.87%0.00%8:23.3
3-Megan HorneWalkerF 42:11.8+5:11.8+14.05%87.68%-4.50%-0.60%8:26.4
  • 5K Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Mark CochraneRunnerM 22:12.5--100%30.12%32.32%4:26.5
2-Michael JamesRunnerM 25:57.6+3:45.1+16.89%85.55%18.31%20.89%5:11.5
3-Terry ThompsonRunnerM 32:48.8+10:36.3+47.75%67.68%-3.25%0.00%6:33.8
4-Jeremy EmbletonRunnerM 35:55.1+13:42.6+61.73%61.83%-13.02%-9.46%7:11.0
5-David DurninWalkerM 41:59.9+19:47.4+89.11%52.88%-32.15%-27.99%8:24.0
  • 5K Male - Runner
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Mark CochraneRunnerM 22:12.5--100%24.01%24.43%4:26.5
2-Michael JamesRunnerM 25:57.6+3:45.1+16.89%85.55%11.17%11.66%5:11.5
3-Terry ThompsonRunnerM 32:48.8+10:36.3+47.75%67.68%-12.28%-11.66%6:33.8
4-Jeremy EmbletonRunnerM 35:55.1+13:42.6+61.73%61.83%-22.90%-22.23%7:11.0
  • 5K Male - Walker
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-David DurninWalkerM 41:59.9--100%0.00%0.00%8:24.0
  • 10K - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Sasha DanielsRunnerM 37:25.5--100%31.05%27.02%3:44.6
2-Christopher RobbRunnerM 41:14.9+3:49.4+10.22%90.73%24.01%19.57%4:07.5
3-Daniel YepRunnerM 41:28.8+4:03.3+10.84%90.22%23.58%19.12%4:08.9
4-Michael TuckerRunnerM 44:07.5+6:42.0+17.90%84.82%18.71%13.96%4:24.8
5-Luc WatsonRunnerM 48:01.5+10:36.0+28.32%77.93%11.53%6.35%4:48.2
6-Angelo TredicucciRunnerM 48:54.3+11:28.8+30.67%76.53%9.90%4.64%4:53.4
7-Catherine DelaporteRunnerF 50:04.1+12:38.6+33.78%74.75%7.76%2.37%5:00.4
8-Wojciech KniazRunnerM 51:09.5+13:44.0+36.70%73.16%5.75%0.24%5:07.0
9-Andy HarperRunnerM 51:24.5+13:59.0+37.36%72.80%5.29%-0.24%5:08.4
10-Catherine O’DonnellRunnerF 51:28.1+14:02.6+37.52%72.71%5.18%-0.36%5:08.8
11-Geoffrey LoweRunnerM 51:48.3+14:22.8+38.42%72.24%4.56%-1.02%5:10.8
12-John BennieRunnerM 53:32.4+16:06.9+43.06%69.90%1.37%-4.40%5:21.2
13-Colleen FalloonRunnerF 1:10:28.5+33:03.0+88.31%53.10%-29.83%-37.42%7:02.8
14-John NortonRunnerM 1:11:21.8+33:56.3+90.68%52.44%-31.47%-39.16%7:08.2
15-Jill StewartWalkerF 1:17:59.8+40:34.3+108.41%47.98%-43.69%-52.09%7:48.0
16-John WesselingWalkerM 1:18:00.2+40:34.7+108.43%47.98%-43.70%-52.10%7:48.0
  • 10K Female - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Catherine DelaporteRunnerF 50:04.1--100%19.89%17.88%5:00.4
2-Catherine O’DonnellRunnerF 51:28.1+1:24.0+2.80%97.28%17.65%15.59%5:08.8
3-Colleen FalloonRunnerF 1:10:28.5+20:24.4+40.76%71.04%-12.76%-15.59%7:02.8
4-Jill StewartWalkerF 1:17:59.8+27:55.7+55.78%64.19%-24.79%-27.92%7:48.0
  • 10K Female - Runner
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Catherine DelaporteRunnerF 50:04.1--100%12.68%2.72%5:00.4
2-Catherine O’DonnellRunnerF 51:28.1+1:24.0+2.80%97.28%10.24%0.00%5:08.8
3-Colleen FalloonRunnerF 1:10:28.5+20:24.4+40.76%71.04%-22.91%-36.93%7:02.8
  • 10K Female - Walker
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Jill StewartWalkerF 1:17:59.8--100%0.00%0.00%7:48.0
  • 10K Male - Overall
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Sasha DanielsRunnerM 37:25.5--100%27.39%25.20%3:44.6
2-Christopher RobbRunnerM 41:14.9+3:49.4+10.22%90.73%19.97%17.56%4:07.5
3-Daniel YepRunnerM 41:28.8+4:03.3+10.84%90.22%19.52%17.09%4:08.9
4-Michael TuckerRunnerM 44:07.5+6:42.0+17.90%84.82%14.39%11.81%4:24.8
5-Luc WatsonRunnerM 48:01.5+10:36.0+28.32%77.93%6.82%4.01%4:48.2
6-Angelo TredicucciRunnerM 48:54.3+11:28.8+30.67%76.53%5.11%2.25%4:53.4
7-Wojciech KniazRunnerM 51:09.5+13:44.0+36.70%73.16%0.74%-2.25%5:07.0
8-Andy HarperRunnerM 51:24.5+13:59.0+37.36%72.80%0.26%-2.75%5:08.4
9-Geoffrey LoweRunnerM 51:48.3+14:22.8+38.42%72.24%-0.51%-3.54%5:10.8
10-John BennieRunnerM 53:32.4+16:06.9+43.06%69.90%-3.88%-7.01%5:21.2
11-John NortonRunnerM 1:11:21.8+33:56.3+90.68%52.44%-38.46%-42.64%7:08.2
12-John WesselingWalkerM 1:18:00.2+40:34.7+108.43%47.98%-51.34%-55.91%7:48.0
  • 10K Male - Runner
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-Sasha DanielsRunnerM 37:25.5--100%23.83%23.47%3:44.6
2-Christopher RobbRunnerM 41:14.9+3:49.4+10.22%90.73%16.05%15.66%4:07.5
3-Daniel YepRunnerM 41:28.8+4:03.3+10.84%90.22%15.58%15.18%4:08.9
4-Michael TuckerRunnerM 44:07.5+6:42.0+17.90%84.82%10.20%9.77%4:24.8
5-Luc WatsonRunnerM 48:01.5+10:36.0+28.32%77.93%2.26%1.80%4:48.2
6-Angelo TredicucciRunnerM 48:54.3+11:28.8+30.67%76.53%0.47%0.00%4:53.4
7-Wojciech KniazRunnerM 51:09.5+13:44.0+36.70%73.16%-4.12%-4.61%5:07.0
8-Andy HarperRunnerM 51:24.5+13:59.0+37.36%72.80%-4.63%-5.12%5:08.4
9-Geoffrey LoweRunnerM 51:48.3+14:22.8+38.42%72.24%-5.43%-5.93%5:10.8
10-John BennieRunnerM 53:32.4+16:06.9+43.06%69.90%-8.97%-9.48%5:21.2
11-John NortonRunnerM 1:11:21.8+33:56.3+90.68%52.44%-45.24%-45.92%7:08.2
  • 10K Male - Walker
Place Bib Racer name Category Gender Finish time
1-John WesselingWalkerM 1:18:00.2--100%0.00%0.00%7:48.0